شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 15:02 منتشر شده در مورخ: 1400/02/13 شناسه خبر: 1730476
کارشناس مذهبی:

رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراسم مذهبی توجیه عقلانی و شرعی دارد/ حرف افراد خرافه‌پرور را باور نکنید

رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراسم مذهبی توجیه عقلانی و شرعی دارد/ حرف افراد خرافه‌پرور را باور نکنید
حجت الاسلام شریعتی تبار گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراسم مذهبی علاوه بر اینکه یک قانون محسوب می‌شود، توجیه عقلانی و شرعی نیز دارد زیرا عقل و شرع هردو می‌گویند که انسان نباید کاری انجام دهد که به بدبختی و فلاکت دچار شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام مهدی شریعتی تبار، کارشناس مذهبی در گفت‌وگو با صبح توس، اظهار کرد: شب قدر در فرهنگ ایرانی و اسلامی ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا شب قدر شب نزول قرآن کریم بر پیامبر(ص) و زمین بوده از طرف دیگر در قرآن کریم بر اهمیت این شب در سوره قدر و سوره دخان به صورت مستقیم اشاره شده است.

وی افزود: شب قدر، شب نزول ملائکه و روح که اعظم ملائکه محسوب می‌شود بر زمین است و در این شب مقدرات انسان برای یک سال آینده آن نوشته می‌شود و این مقدرات به امضای انسان کامل که همان امام زمان(عج) است می‌رسد.

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: به تفسیر قرآن انجام کار خیر و عبادت در این شب بهتر از هزار ماه است بدین معنی که تأثیرگذاری آن در زندگی انسان بیشتر است همچنین در روایات شیعه نیز تأکید فراوانی بر شب زنده داری و عبادت در این شب عزیز شده است.

حجت الاسلام شریعتی تبار خاطر نشان شد: در مفاتیح الجنان که بر گرفته از احادیث و روایات معصومین(ع) است یک سری اعمال و ادعیه در این شب توصیه شده است و علاوه بر آن در شب قدر توصیه شده است تا حتماً غسل انجام شود و افراد در مراسم خاصی که در این شب‌ها تدارک دیده می‌شود شرکت کنند.

وی با تأکید بر اینکه شب قدر ظرف زمانی بسیار مناسبی است برای تحول و تکامل انسان و عامل این تکامل قرآن کریم، ولایت و عترت است، گفت: ما در شب قدر علاوه بر اینکه قرآن بر سر می‌گیریم به عترت و ولایت متوسل می شویم و خداوند را بر چهارده معصوم و دوازده امام قسم می دهیم و واسطه قرار می دهیم که تمامی آن ها زمینه های تکامل و بالندگی انسان و جامعه هستند.

این کارشناس مذهبی یادآور شد: برگزاری مراسم مذهبی با رعایت پروتکل های بهداشتی هیچ گونه منافاتی با هم ندارند و اینکه برخی می‌گویند عامل انتقال ویروس کرونا و بیماری در حرم مطهر ائمه اطهار (ع) کارایی ندارد، نادرست و نتیجه افکار مشتی خرافه‌پرور است زیرا  دیوارهای حرم متبرک است اما اگر خون روی آن بریزد نجس نمی‌شود؟ چرا نجس می‌شود. بنابراین، اگر کسی هم که ناقل این ویروس است درب حرم را ببوسد، درب حرم را آلوده کرده است لذا حرف افراد خرافه‌پرور را باور نکنید.

حجت الاسلام شریعتی تبار خاطر نشان شد: مردم فهمیم ما دقت داشته باشند که در مراسم مذهبی حتماً از ماسک استفاده کنند و دیگر پروتکل های بهداشتی را مانند فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند تا خدایی نکرده فردی در این شب‌های عزیز به این ویروس منحوس مبتلا نشود.

وی در پایان بیان کرد: رعایت پروتکل های بهداشتی در مراسم مذهبی علاوه بر اینکه یک قانون محسوب می‌شود، توجیه عقلانی و شرعی نیز دارد زیرا عقل و شرع هردو می‌گویند که انسان نباید کاری انجام دهد که به بدبختی و فلاکت دچار شود از طرف دیگر فکر نکنید چون در مسجد حضور پیدا می‌کنید و قرآن بر سر می‌گیرید این ویروس منحوس دیگر به شما تأثیری ندارد لذا در خواست داریم حتماً دستورالعمل‌های بهداشت را در برگزاری مراسم شب‌های قدر رعایت شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1730476
ارسال نظر
نظرات