شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 16:58 منتشر شده در مورخ: 1400/02/13 شناسه خبر: 1730486
رئیس کانون ناشنوایان استان یزد:

استان یزد فقط ۵ مترجم ناشنوا دارد/ بهره‌مندی ۴ هزار معلول ناشنوای یزدی از خدمات بهزیستی

استان یزد فقط ۵ مترجم ناشنوا دارد/ بهره‌مندی ۴ هزار معلول ناشنوای یزدی از خدمات بهزیستی
شایق گقت: استان یزد تنها ۵ مترجم زبان اشاره ناشنوایان دارد که با توجه به نیازهای جامعه ناشنوایان در عرصه‌های مختلف این تعداد مترجم بسیار کم است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا، مینا شایق ظهر امروز در نشست خبری مشترک نمایندگان انجمن‌های مرتبط با بهزیستی استان یزد با اشاره به فعالیت‌ کانون ناشنوایان استان یزد گفت: تقریباً ۷۰۰ ناشنوا در این کانون پرونده دارند که ۳۰۰ نفر از آنها کارت عضویت دارند.

 
وی ادامه داد: بنا به اعلام نظر اداره بهزیستی استان از ۲۸ هزار و ۳۰۰ معلول در استان که تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند، چهار هزار و ۳۱۹ نفر با معلولیت شنوایی ثبت شده‌اند که شدت این معلولیت از خفیف تا خیلی شدید است که یک‌سوم این تعداد یعنی تقریباً یک هزار و ۳۰۰ نفر از آنها دچار معلولیت شدید ناشنوایی هستند.
 
رئیس کانون ناشنوایان استان یزد عنوان کرد: قانون حمایت از معلولان وجود دارد اما اجرایی نمی‌شود و کانون ناشنوایان از نظر مالی دچار مشکل است که باید مورد حمایت مسئولان ذیربط قرار گیرد و بیشتر خدمات که باید ارائه شود به دلیل نبود منابع مالی انجام نمی‌شود.
 
شایق ادامه داد: مهم‌ترین مشکل ناشنوایان مشکل ارتباطی است و باید در زمینه معلولیت ناشنوایی در جامعه فرهنگ سازی شود؛ متأسفانه زمانی که فرد ناشنوا به اداره‌ یا دفتر خدماتی مراجعه می‌کند هیچ مترجم یا رابطی در این زمینه برای رسیدگی به امور یک ناشنوا در این مکان‌ها وجود ندارد، مشکلات اشتغال ناشنوایان نیز از دیگر مشکلات این معلولان است.
 
وی  گفت: حق‌الزحمه مترجمان ناشنوا باید مشخص شود و ردیف بودجه‌ای برای دستگاه‌ها در این زمینه در نظر گرفته شود تا میزانی از بودجه ادارات برای ارائه خدمات به ناشنوایان و استفاده از مترجمان استفاده شود و همچنین می‌توان برای حداقل یک دفتر خدماتی مترجم ناشنوا در نظر گرفته شود تا ناشنوایان بتوانند برای دریافت خدمات و تسهیل در آن، به آن مراجعه کنند.
 
رئیس کانون ناشنوایان استان یزد عنوان کرد: استان یزد تنها ۵ مترجم زبان اشاره ناشنوایان دارد که با توجه به نیازهای جامعه ناشنوایان در عرصه‌های مختلف این تعداد مترجم بسیار کم است و هر سال باید همکاری‌ها و حمایت‌های لازم در زمینه تربیت مترجم ناشنوایان در استان صورت گیرد تا هم بتوان در امور جاری ناشنوایان هم در دادگاه‌ها، صداوسیما و ... از آن استفاده کرد.
 
انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1730486
ارسال نظر
نظرات