شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 17:01 منتشر شده در مورخ: 1400/02/13 شناسه خبر: 1730521
شورای کار هپکو طی نامه ای به سران قوا و مسئولین متذکر شد؛

پس از ۱۰ سال هیچ اتفاقی جهت رفع موانع تولید در هپکو صورت نگرفته است/مدیرعامل پاسخگو نیست و شرکت را ترک کرده است!

پس از ۱۰ سال هیچ اتفاقی جهت رفع موانع تولید در هپکو صورت نگرفته است/مدیرعامل پاسخگو نیست و شرکت را ترک کرده است!
شورای کار هپکو طی نامه ای به سران قوا و جمعی از مسئولین کشوری و استانی، ضمن اشاره به لزوم انجام اقدامات مناسب جهت تحقق شعار سال، مشکلات این شرکت را عنوان و خواستار پیگیری برای رفع آن شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ شورای کار هپکو طی نامه ای به سران قوا و جمعی از مسئولین کشوری و استانی، ضمن اشاره به لزوم انجام اقدامات مناسب جهت تحقق شعار سال، مشکلات این شرکت را عنوان و خواستار پیگیری برای رفع آن شد.

در این نامه آمده است:

"احتراما ضمن قبولی طاعات و عبادات به استحضار می‌رساند، پیرامون  نامگذاری سال ۱۴۰۰ از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی و اشاره ایشان به  این موضوع که  سال ۱۴۰۰ زمینه خوبی برای شکوفایی و جهش تولید خواهد بود و همه بایستی همت خود را بر این قرار بدهند که موانع را برطرف کنند و حمایتهای لازم را در بخش تولید انجام دهند ، متاسفانه پس از حدود ۱۰ سال نه تنها هیچ اتفاقی در جهت رفع موانع تولید و پشتیبانی ها برای شرکت هپکو صورت نگرفته، بلکه هر روز شاهد ایجاد موانع بیشتری در جهت عدم تولید در این شرکت هستیم ، چرا که بدلیل بازار بسیار پر سود واردات ماشین آلات راهسازی و بخصوص معدنی ها  که  توسط برخی از افراد وابسته به پستهای مدیریتی تصمیم ساز هدایت می شوند، در نتیجه رفع موانع و حل شدن مشکلات شرکت هپکو خطری بزرگ برای سودهای باد آورده شان محسوب می شود و متاسفانه همزمان در سال جدید دولت و وزارت صمت  تمام توان خود را جهت واردات ماشین آلات معدنی می گذارد، و شرکت  هپکو با توان بالای تولید ماشین آلات معدنی ، منتظر سفارش معدن داران بزرگ است و واردات ماشین آلات معدنی و بدون کارشناسی و نامتناسب با شرایط کشور و از همه مهمتر بدون پشتیبانی و گارانتی، عملا به گورستانی از ماشین آلات در ایران تبدیل شده است و فقط سود سرشاری را عاید وارد کنندگانی می کند که خود در لایه های بالای مدیریتی و تصمیم گیر می باشند.

در خصوص واردات ماشین آلات دسته دوم و رسوب شده در گمرک و فشار  وزارت صمت و ایمیدرو و معدن کاران و خانه معدن و سایر ارگان‌هایی دولتی، مجوز ورود دستگاه‌ها صادر شده و این امر به تولید در این شرکت ضربه خواهد زد و بایستی این موضوع توسط سازمان‌های ذیربط بررسی و اقدام لازم جهت منع ورود  و ترخیص این دستگاه‌ها صادر گردد، بهتر است به جای حمایت از واردات، از صنعت داخلی و ملی کشور حمایت کنیم.

با توجه به موارد پیشگفته، پشتیبانی ها  با سرعت بسیار پایینی در حال انجام است و موانع همچنان پا برجاست و با توجه به اینکه کارگران شرکت هپکو آماده و تشنه کار و تولید  ماشین آلات معدنی ،راهسازی و کشاورزی هستند ، حمایتی در جهت تولید وجود ندارد و پشتیبانی و پیگیری فراوان از سوی مدیرعامل شرکت هپکو و مدیران مجموعه و همچنین کارگران دلسوز به تولید ملی ختم نمی شود و به همین دلیل در خصوص پرداخت حقوق کارگران نیز ، این شرکت دچار مشکل شده است و بخشی از حقوق اسفند ماه باقی مانده و حقوق فروردین ماه و سایر مزایا از قبیل بن های مناسبتی نیز با توجه به تورم افسار گسیخته، به حساب کارگران واریز نشده و این موارد مجددا ممکن است باعث مشکلات عدیده ای در خصوص اعتراضات صنفی کارگران در آستانه انتخابات حساس ریاست جمهوری گردد.

تهاتر بدهی ها در مصوبات و نامه ها، به ظاهر انجام شده ولی در عمل وقتی پس از سیزده سال مکیدن شیره هپکو به واسطه واگذاری های  غلط و عامدانه سازمان خصوصی سازی، دیگر سرمایه در گردشی برای هپکو نمانده که بتواند تولید را شروع کند و پاسخ به سوالات زیر برای کارگران  شرکت هپکو بسیار مهم و ضروری  قلمداد می شود:

  • چرا بانکها در خصوص پرداخت تسهیلات بانکی برای سرمایه در گردش در جهت تولید و کمک برای پرداخت حقوق پرسنل و عدم  صدور چک صیاد برای هیئت مدیره و ... ،همکاری نمیکنند؟
  • چرا بانکها برای صدور و ارائه ضمانتنامه بانکی، مانع تراشی کرده و ضمانتنامه بانکی ارائه نمی کنند؟شرکت هپکو  چندین پروژه را توانسته با قیمت مناسب اخذ بنماید و به دلیل عدم ارائه ضمانتنامه های بانکی که یکی از موانع برای عقد قرارداد می باشد ، در حال از دست دادن این قراردادها است.
  • چرا تامین اجتماعی به عنوان سهامدار اصلی این شرکت در جهت  تولید و پشتیبانی و رفع موانع ، سرمایه در گردش مورد نیاز تولید و حقوق پرسنل و بازنشسته کردن پرسنل، همکاری و کمک لازم را نمی نماید؟ با توجه به اینکه شرکت مشکلات فراوانی را  به دلیل نداشتن  سرمایه در گردش و عدم پرداخت حقوق کارگران در این چند ماهه اخیر خواهد داشت.
  • چرا هنوز برای رونق تولید ، افزایش سرمایه از آورنده نقدی سهامداران انجام نشده است و آیا تامین اجتماعی این افزایش سرمایه را در اختیار این شرکت برای تولید قرار خواهد داد؟ و یا به جای تهاتر بدهی به دولت در جای دیگری هزینه می کند و یا به حساب خودش واریز خواهد کرد؟
  • چرا پس از رفت و آمدهای فراوان همه مسئولین و علیرغم  تصویب مصوبات، توسط قوای سه گانه  برای این شرکت ، کارت بازرگانی این شرکت با مشکل روبرو شده و  تاکنون هیچ سفارشی از دولت و شرکتهای زیر مجموعه معدنی و راهسازی و ... به این شرکت نرسیده است ، شرکت هپکو سازنده محصولات راهسازی (گریدر-غلطک-لودر-دامپتراک-بکهو لودر-بلدوزر و لوله گذار و بیل) و همچنین ماشین آلات کشاورزی (کمباین –تراکتور-هاروستر نیشکر) و بسیاری از پروژه های نیروگاهی و نفتی و... است و کارگران هیچ کاری در خصوص ساخت محصولات مذکور ، برایشان در شرکت هپکو ارجاع نشده و متاسفانه هیچ سفارشی جهت تولید با پیش پرداخت و کمک به سرمایه درگردش ، به قرارداد ختم نشده است.
  • چرا به قصد اهداف سیاسی مسئولین ، در ماه جاری مدیرعامل  هپکو اراک پاسخگو نبوده و شرکت را ترک کرده و استعفاء خود را به هیئت مدیره تقدیم نموده است  و چرا در طی این چند سال حدود ۱۰ مدیرعامل در این شرکت با مقاصد سیاسی ورود و ترک کار کرده و همین امر مشکلات تولید را دوچندان نموده است.

در پایان با توجه به نام گذاری مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سال جدید مبنی بر تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی و همچنین به استناد ماده ۶۱  قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و همچنین  لزوم اطلاع رسانی و بهره گیری از ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به عنوان رکن سیاست گذار و تصمیم گیر مرتبط، خواهشمندیم در اسرع وقت نسبت به پشتیبانی و رفع موانع و رونق بخشیدن به این واحد صنعتی و توان مند ، اقدام عاجل صورت پذیرد".

درمجموع باید گفت آنچه هپکو به آن گرفتار شد نتیجه‌ی سال‌ها بی‌توجهی به تولید علیرغم تأکیدات رهبر انقلاب در شعار سال‌های اخیر است، چندین سال فرار دولت از زیر بار مسئولیت خصوصی‌سازی‌های غیراصولی و شکست‌خورده هپکو و شرکت‌هایی امثال آن به‌جای رفع موانع تولید ضربه‌ای به‌مراتب سهمگین‌تر از تحریم‌ها به صنعت و اقتصاد کشور وارد کرد و حال در سال ۱۴۰۰ که مزین به شعار تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی هاست باید به این مهم با جدیت بیشتری عمل کرد و نه اینکه در مسیر رونق تولید داخل سنگ اندازی کرد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1730521
ارسال نظر
نظرات