شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 15:29 منتشر شده در مورخ: 1400/02/13 شناسه خبر: 1730530
فلش‌بک به بهانه سخنان رهبر انقلاب؛

برجام؛ تصمیم آیت‌الله خـامنـه‌ای بود؟

برجام؛ تصمیم آیت‌الله خـامنـه‌ای بود؟
پس از سخنان رهبر انقلاب در روز گذشته، برای بسیاری از مردم این سوال ایجاد شده است که آیا تصویب و اجرای برجام با نظر و تصویب آیت الله خامنه‌ای بوده است؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، دقایقی از بیانات رهبر انقلاب درباره سیاست خارجی جمهوری اسلامی‌و واکنش به فایل صوتی ظریف نگذشت که طیفی از فعالان سیاسی با انتشار مطالبی، انتقاد از ظریف و دولت تدبیر و امید را بی جهت عنوان کرده و معتقدند برجام یا هر تصمیم دیگر در سطوح کلان یا به عبارتی با نظر رهبری به تصویب میرسد.

بررسی صحت این ادعا از چند جنبه حائز اهمیت است. اولا، مقصود رهبر انقلاب از سطح کلان همانگونه که خود ایشان هم بدان اشاره کردند، شورای عالی امنیت ملی است که در ادوار مختلف، توسط دولت‌ها متغییر بوده و رهبری در این شورا تنها دو عضو دارد که یکی از آنها هم‌اکنون شمخانی دبیر شورای امنیت است.

در زمان تصویب برجام به غیر از جلیلی و فیروزآبادی( رئیس ستاد کل نیروهای مسلح که منصوب رهبری است)، ۸ عضو باقی از اعضای شورا به جز رئیس مجلس و رئیس قوه قضاییه(برادران لاریجانی)، همگی عضو حقوقی هیئت دولت بوده‌اند که وزیر امورخارجه نیز عضوی از اعضاست.

دوم اینکه، رهبر انقلاب آخرین فردی است که تصمیمات این شورا را مورد بررسی قرار داده و در نهایت تایید یا رد میکند.

سوم اینکه، در فرآیند تصویب و اجرای برجام، پذیرش این توافق نامه منوط به اجرای شروط ۹ گانه رهبری بود که به اذعان همگان این شروط اجرا نشده و مسئول اجرای آنها دولت تدبیر و امید و وزارت امور خارجه بود.

چهارم اینکه، سیاست کلی نظام با توجه به اقبال عمومی‌مردم به گفتمان دولت‌ها با تفاوت‌هایی همراه است و این یکی از اصولی‌ترین سیاست‌‌های حاکمیت بشمار می‌رود.

اکنون که برخی فعالان سیاسی در حال تطهیر دولت و وزارت امورخارجه هستند باید به این سوال پاسخ دهند که آیا شرایط ۹ گانه رهبری برای اجرای برجام رعایت شده است؟ و درصورت مخالفت رهبری با مصوبه شورای امنیت، پروپاگاندای رسانه‌های حامی‌دولت چگونه رقم میخورد؟
همچنین برجام در نهایت به تصویب نمایندگان مجلس و به ریاست علی لاریجانی رقم خورد و ایضا نحوه مدریت رهبر انقلاب درباره بررسی برجام و اهتمام ایشان به جمهوریت نظام قابل بررسی است.

سوال بعدی از تطهیرکنندگان این است که مگر رهبر انقلاب از همان ابتدا به صورت شفاف و صریح درباره مذاکره و اعتماد به آمریکا سخن نگفته بودند؟ و تعداد نمایندگان رهبری برای ساری و جاری ساختن نظرات ایشان در تعیین سیاست‌های کلی چه تعداد و با چه کیفیت است؟

انتهای پیام/

 
 

 

https://www.dana.ir/1730530
ارسال نظر
نظرات