شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 19:44 منتشر شده در مورخ: 1400/02/15 شناسه خبر: 1731099
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

«حقوقی‌ها» موظف به حضور پررنگ‌تر در بورس شدند

«حقوقی‌ها» موظف به حضور پررنگ‌تر در بورس شدند
صفایی گفت: «حقوقی‌ها» موظف به حضور پررنگ‌تر در بورس شدند و درصورتی‌که دولت مصوبه مجلس را به خوبی انجام دهد شاهد رشد بازار سرمایه و جبران بخشی از خسارات وارده به سرمایه‌گذاران خرد خواهیم بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد صفایی دلوئی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با صبح توس، پیرامون قوانین و مصوبات تازه اعمال شده بر رشد بورس و جبران خسارت سرمایه‌گذاران خرد، اظهار کرد: طی مصوبه‌ای که کمیسیون اقتصادی مجلس ارائه داده است و در جلسه سران قوا به تصویب رسیده است و با توجه به اینکه 80 درصد سهامداران بورس سهامداران خرد به حساب می‌آیند 20 درصد سهامداران که به آن‌ها «حقوقی» گفته می‌شود موظف شده‌اند تا در این بازار حضور پررنگ‌تری داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه حضور پررنگ‌تر حقوقی‌ها در بازار بورس باعث رونق بیشتر این بازار می‌شود، افزود: درصورتی‌که دولت مصوبه مجلس را جهت حمایت از سهامداران خرد به خوبی انجام دهد شاهد رشد بازار سرمایه و جبران بخشی از خسارات وارده به سرمایه‌گذاران خرد خواهیم بود.

نماینده مردم گناباد و بجستان تصریح کرد: بازار بورس تحت تأثیر بازار کلی و اقتصاد کشور است و الزاماً در موضوع افت شدید بورس نباید دنبال مقصر گشت اما این به معنی تبرئه عملکرد دولت نیست زیرا دولت می‌توانست با مدیریت درست و کارآمد، سرمایه‌های هدایت‌شده به این بازار را به‌درستی مدیریت و به چرخه تولید تزریق کند.

صفایی خاطر نشان شد: تا قبل از سال 99 تنها 500 هزار نفر در بورس فعالیت داشتند اما در سال 99 این تعداد به 12 میلیون نفر به جز 44 میلیون سهامدار سهام عدالت، رسید بدین معنی که طی شش ماه افراد فعال در بورس 24 برابر شدند لذا این حجم بالای منابع مالی در بورس نیازمند یک مدیریت بسیار قوی بود تا بتواند به بهترین شکل این بازار را مدیریت کند.

وی با بیان اینکه متأسفانه دولت هیچ حوزه‌ای را مدیریت نمی‌کند و به طبع آن بازار سرمایه را نیز رها کرده بود و به این موضوع ورود سیاسی داشت، گفت: بازار بورس نیز یک بازاری است مانند بازار مسکن، طلا و ارز لذا مردم نباید همیشه انتظار رشد و چند برابر شدن سرمایه خود را در این بازار داشته باشند همچنین ورود به بورس نیازمند یک سری دانش و اطلاعات همراه با پذیرش مقداری ریسک است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: بهترین بازار برای منابع مالی کشور بازار سرمایه است زیرا با یک مدیریت خوب این سرمایه‌ها می‌تواند به تولید تزریق شود اما متأسفانه این بازار در زمان دولتی به اوج خود رسید که این دولت مسائل بدیهی را یا اصلاً مدیریت نمی‌کند یا توانایی مدیریت آن را ندارد.

صفایی ادامه داد: به عنوان مثال ما در مجلس از وزیر صمت درخواست کردیم تا با وزارت کشاورزی تفکیک وظایف انجام دهند تا بسیاری از مشکلات بازار رفع شود و خوشبختانه وزیر کشاورزی و صمت این اقدام مثبت را انجام دادند ولی در انتها رئیس‌جمهور این توافق و اقدام مثبت را بدون اینکه نسخه جایگزینی ارائه دهد ملغی کرد و دستور داد تا با همان منوال اشتباه گذشته به کار خود ادامه دهند!

وی در پایان خاطر نشان شد: با مدیریت دولت و روندی که آقای رئیس‌جمهور پیش گرفته است، من به عنوان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس امیدوار به اجرای صحیح مصوبه حمایت از سرمایه‌گذاران بورس نیستم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1731099
ارسال نظر
نظرات