شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 15:43 منتشر شده در مورخ: 1400/02/15 شناسه خبر: 1731106

دیپلمات ایرانی به دلیل سیاسی کاری دادگاه فرانسه درخواست تجدیدنظر نداد

دیپلمات ایرانی به دلیل سیاسی کاری دادگاه فرانسه درخواست تجدیدنظر نداد
اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی که در بلژیک در پرونده ادعایی طرح حمله در فرانسه به 20 سال زندان محکوم شده است درخواست تجدیدنظر در این پرونده ارائه نکرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ خبرگزاری رویترز در خبری اعلام کرد که یک دیپلمات ایرانی که در بلژیک در پرونده ادعایی طرح حمله در فرانسه به 20 سال زندان محکوم شده است درخواست تجدیدنظر در این پرونده ارائه نکرده است.

دیمیتری دبکو وکیل پرونده اسدالله اسدی دیپلمات ایران که در دادگاه بلژیک به جرم ادعایی طرح حمله در فرانسه به 20 سال زندان محکوم شده است اعلام کرد که موکلش صلاحیت دادگاه بلژیکی را به رسمیت نمی‌شناسد و درخواست تجدیدنظری هم ارائه نکرده است.

وی افزود: تقاضای تجدیدنظر آماده شده بود ولی چون اسدی دادگاه را سیاسی می‌داند این درخواست ارائه نشد.

دبکو در ادامه گفت که تصمیم طرف ایرانی بر این است تا درخواست تجدیدنظر ارائه نشود و بر مواضع قبلی مبنی بر عدم صلاحیت دادرسی دادگاه بلژیک باقی بمانند. همچنین اسدی معتقد است به درخواستش درباره مسئله مصونیت دیپلماتیک پاسخ درستی داده نشده است.

وی همچنین گفت که مقامات بلژیکی هرگونه مبادله زندانیان غربی در ایران با اسدی را رد کرده‌اند.

دادستان فدرال بلژیک نیز اعلام کرد که دیپلمات ایرانی با پس گرفتن دادخواست تجدیدنظر، محکومیت 20 سال زندان خود را قطعی کرد.

واکنش سفارت ایران در بلژیک

 سفارت جمهـوری اسلامی ایـران در بروکسل ضمن استناد بـه بیانیـة مطبوعاتـی مورخ 16 بهمن 1399 در خصوص حکم دادگاه آنتورپ در پروندة دیپلمات ایـرانـی، موقعیت را مغتنم شمرده و موارد ذیل را در خصوص تحولات جاری بیـان می‌دارد: همانطور کـه در بیانیـة مطبوعاتـی پیشین نیز اعلام شد، جمهـوری اسلامی ایـران مراتب اعتراض شدید خـود نسبت به نقض کنوانسیـون ویـن در خصوص روابط دیپلماتیک (1961) توسط آلمـان و بلژیـک را اعلام نموده و اقدامات ایـن دو دولت را نقض آشکار حقوق بین‌الملل عرفـی و رویـه‌های دیپلماتیـک می‌دانـد.

حکم دادگاه آنتورپ در 16 بهمن 1399 نشان داد نظام قضـایـی بلژیـک توجهی بـه ماهیت الزام‌آور تعهداتِ منـدرج در کنوانسیـون ویـن نـدارد. جمهـوری اسلامی ایـران بـا ارسال دو یادداشت رسمی بـه بلژیـک و آلمـان و بـا استناد بـه نقض مصونیت شخصی آقـای اسدی بـه عنـوان یک دیپلمات وفق کنواسیـون 1961 ویـن، بـه طور رسمی صلاحیت دادگاه بلژیـکی را مردود دانسته است.

بـر اساس مفـاد دو یادداشت فوق‌الذکـر، جمهـوری اسلامی ایـران حق خـود را بـرای استفـاده از تمامی سازوکارهای حقوقـی، از جمـله پروتکل اختیـاری کنوانسیـون ویـن در خصوص حل‌وفصل اجبـاری اختلافات، محفوظ می‌دارد.

11 تیرماه سال 1397 اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی سفارت جمهوری اسلامی در اتریش، درحالی که ایام تعطیلات خود را در نزدیکی شهر آشافنبورگ واقع در ایالت بایرن آلمان می‌گذراند، با حکم جلبی که توسط دولت بلژیک در اتحادیه اروپا صادر شده بود دستگیر شد.

 20 تیرماه سال گذشته، دادستانی کل آلمان مدعی شد که وی به یک زوج ساکن در آنتورپ در بلژیک سفارش داده تا میتینگ سالانه منافقین را منفجر کنند.

بعد از دستگیری اسدی که دبیر سوم سفارت ایران در اتریش بود، دولت این کشور با لغو مصونیت دیپلماتیک موجب شد تا آلمان وی را به بلژیک مسترد کند و از آن زمان تاکنون در زندانی در این کشور به سر می‌برد.

انتهای پیام/ک

https://www.dana.ir/1731106
ارسال نظر
نظرات