شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 19:00 منتشر شده در مورخ: 1400/02/15 شناسه خبر: 1731141
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان یزد:

یزد جزو اولین استان‌های مجهز به جستجوی پهبادی است/افزایش ۴۰ درصد حوادث کوهستان در سال گذشته

یزد جزو اولین استان‌های مجهز به جستجوی پهبادی است/افزایش ۴۰ درصد حوادث کوهستان در سال گذشته
محسن حرازی زاده گفت: یکی اقدامات مطلوب جمعیت هلال احمر استان در سال گذشته تجهیز حوزه امداد و نجات به پهباد بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا، محسن حرازی زاده یزدی مدیرعامل جمعیت هلال اجمر استان یزد ظهر امروز در نشستی با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت هیجدهم اردیبهشت ماه به عنوان روز جهانی صلیب سرخ در تشریح فعالیت های این جمعیت در سال ۹۹اظهار کرد: هشتم تا ۲۴ اردیبهشت ماه به نام  هفته هلال احمر نامگذاری شده که فرصت مناسبی برای معرفی و تشریح فعالیت های این جمعیت است.

حرازی زاده با بیان اینکه موضوع امداد و نجات در اولویت برنامه ها و فعالیت های جمعیت هلال احمر قرار دارد افزود: جمعیت هلال احمر در کنار وظیفه امدادرسانی در حوادث و بلایای طبیعی به اموری مانند آموزش و آماده‌سازی منابع انسانی و تجهیز امکانات و جمع آوری کمک‌های مردمی نیز می‌پردازد.

وی با اشاره به اینکه سال ۱۳۹۹ سال خوبی به لحاظ تامین لجستیکی هلال احمر یزد بود ادامه داد: به دنبال حوادث مختلف سال ۱۳۹۸ چون سیل خوزستان و زلزله کرمانشاه که کمک‌های لجستیکی هلال احمر به یاری رسانی مردم شتافت، در سال ۹۹ تجهیز و تامین انبارهای لجستکی که مدیریت واحدی در کشور دارد،مورد اهتمام قرار گرفت و از این نظر تجهیز خوبی در استان را شاهد بودیم.

و بیان کرد: به لحاظ تجهیزات خودرویی و امدادرسانی نیز در سال گذشته اقدامات خوبی در هلال احمر استان انجام و به نوعی زخم فرسودگی لجستیکی این حوزه تا حدودی ترمیم شد.

حرازی زاده یکی اقدامات مطلوب جمعیت هلال احمر استان در سال گذشته را تجهیز حوزه امداد و نجات به پهباد ذکر کرد و با بیان این که یزد از استان‌های پیشتاز در این زمینه بود، تصریح کرد: خوشبختانه این اقدامات در امدادرسانی‌های سال گذشته این جمعیت به ویژه در حوزه امدادرسانی کوهستان که در سال گذشته با رشد فزاینده سقوط و گم‌شدگی همراه بود، بسیار موثر ایفای نقش کرد و حتی در حادثه اخیر سیل نیز از این امکان استفاده شد.

مدیرعامل هلال احمر استان یزد با اشاره به افزایش ۴۰ درصدی حوادث کوهستان در مقایسه با زمان مشابه سال قبل در یزد، تجهیز جمعیت هلال احمر استان به بالگرد نجات را از جمله شاخص‌ترین اقدامات انجام شده در سال گذشته دانست و بیان کرد: تقویت امداد سیلاب و کوهستان در اولویت‌های اجرایی تیم امدادی استان قرار گرفته است.

وی با اشاره به حوادث دور روز اخیر سیل در استان، گفت: متاسفانه جسد آخرین مفقودی حادثه اخیر ظهر امروز در حدود ۲۰ کیلومتری محل سیل بیاضیه با تلاش نیروهای هلال احمر پیدا شد و در حال انتقال به محل امن جهت تحویل نیروهای انتظامی است.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تقویت تیم‌های امداد کوهستان و امداد سیل استان و نیز تامین اعتبار جهت تعمیرات خودورهای امدادی هلال احمر استان را از دیگر اقدامات صورت گرفته سال گذشته این جمعیت در حوزه امداد و نجات برشمرد.

وی با اشاره به سوق یافتن خدمات اموزشی و اماده سازی نیروی انسانی هلال احمر استان به سمت برگزاری دوره‌ها در فضای مجازی، از رشد کمی و کیفی در این حوزه خبر داد و از آن جمله برگزاری ۵۹ دوره آموزش امادگی در برابر مخاطرات، برگزاری دوره‌های تربیت مربی برای ۵۵ نفر، آموزش طلاب، فرهنگیان، نیروی نظامی و برگزاری مدرسه تابستانی هلال احمر و نیز دوره‌های آموزشی خانه‌های هلال را برشمرد.

حرازی ‌زاده در همین رابطه از انعقاد تفاهم‌نامه آموزشی با بخش‌های مختلف مانند صنعت، پادگان‌ها، حوزه‌های علمیه و دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای و دیگر بخش‌ها اشاره و در ادامه توضیحاتی در مورد اقدامات پژوهشی این جمعیت در سال گذشته ارائه کرد.

این مسئول حوزه جوانان هلال احمر را یکی از پشتوانه‌های این جمعیت خواند و ضمن تشریح فعالیت‌های این حوزه مانند اجرای طرح غم‌گساران، طرح نذر سلامت در ماه محرم، طرح چلچراغ، طرح ریق خوشبخت و طرح‌های آمران سلامت و ناظران سلامت، طرح قرار مهربانی و دیگر برنامه‌های حوزه جوانان، گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون بیش از ۶۰۰ هزار نفر توسط هلال احمر استان غربالگری شدند.

وی برآیند این فعالیت‌ها را موجب ایجاد اقبال عمومی به هلال احمر استان دانست و گفت: در همین راستا در سال گذشته ۵هزار ۲۵۰نفر داوطلب جدید در سامانه جامع ثبت‌نام شدند و تعداد اعضای جوانان هلال احمراستان به ۱۳ هزار و ۴۰۰ نفر افزایش یافت.

حرازی‌زاده حوزه داوطلبان هلال احمر را یکی از مهمترین محورهای اصلای این جمعیت خواند و اظهار کرد: هر قدر در حوزه داوطلبان موفق‌تر عمل شود، قطعاً خدمات بیشتری به جامعه هدف ارائه خواهد شد.

به گفته‌ی وی، اجرای طرح اعزام کاروان‌های سلامت به مناطق محروم علی‌رغم محدودیت‌های کرونایی، اجرای طرح نذر آب ۳ که امسال با اعزام تیم‌های داوطلبی به منطقه نایبندان استان خراسان جنوبی انجام شد، اجرای ۱۹ طرح محرومیت‌زدایی، طرح پنره‌های امید جهت ارائه حمایت‌های درمانی و طرح نیابت از جمله اقدامات حوزه داوطلبی هلال احمر استان یزد در سال گذشته بود.

وی از ایجاد ۱۰ بانک امانات در شهرستان‌های استان جهت امانت دادن برخی تجهیزات درمانی جهت بیماران بستری در منزل طی سال گذشته خبر داد و ابراز امیداری کرد که با مشارکت مردم و خیرین این بانک‌های امانات بیش از پیش تجهیز شوند.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان به خدمات حوزه بهداشت و درمان این جمعیت در استان نیز اشاره کرد و یادآور شد: در سال گذشته مجوز مرکز خدمات توانبخشی هلال احمر از جانب دانشگاه علوم پزشکی اخذ و درمانگاه هلال احمر استان نیز در مجاورت داروخانه هلال احمر یزد در خیابان آیت الله کاشانی راه‌اندازی شد که خوشبختانه خدمات قابل ملاحظه‌ای به لحاظ کیفیت و هزینه‌های درمان ارائه می‌دهند.

حرازی‌زاده در پایان نیز از آغاز فعالیت ۵۰ خانه هلال در استان از شهریورماه تاکنون خبر داد و گفت: در هفته آتی ۲۰ خانه هلال دیگر به خانه‌های هلال استان افزوده خواهد شد.

وی گفت: هدف از فعالیت این خانه‌های هلال خدمات‌رسانی بهتر و در زمان کوتاهتر در هنگام وقوع حوادث است و امیدواریم در سالهای آینده تمام جامعه هدف هلال احمر را از طریق این مراکز تحت پوشش قرار دهیم هرچند که اکنون این خانه‌ها به مراکز مردمی در استان تبدیل شده و خدماتی فراتر از خدمات هلال احمر به جوامع محلی ارائه می‌دهند.

انتهای پیام

https://www.dana.ir/1731141
ارسال نظر
نظرات