شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 13:24 منتشر شده در مورخ: 1400/02/16 شناسه خبر: 1731311
کارشناس مسائل سیاسی:

روند تزلزل اسرائیل شتاب گرفته است/ کابوس رژیم صهیونیستی از توان جبهه مقاومت

روند تزلزل اسرائیل شتاب گرفته است/ کابوس رژیم صهیونیستی از توان جبهه مقاومت
دشتی گفت: توان جبهه مقاومت عمیق‌تر و فراگیرتر شده و اسرائیل را امروز در کابوسی از ناتوانی در برابر جریان مقاومت منطقه‌ای قرار داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ غلامحسین دشتی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با اشاره به گرامیداشت روز قدس گفت: اسرائیل با هدف مهار و تسلط بر کشورهای اسلامی و ثروت‌های عظیم آنها از طرف جریان جهانی صهیونیسم و استکبار در منطقه حضور نامشروع یافته و مسجد قدس و سرزمین کشور عربی فلسطین را پایگاه چند منظوره خود انتخاب کرده است.

وی ادامه داد: مسجدقدس مرکز مقدس و الهام بخشی جهان اسلام و نقطه اتحاد و ارتباط مسلمانان جهان اعم شیعه و سنی است، ثانیاً معراج رسول گرامی اسلام(ص) که می‌تواند نقطه عمیق وحدت در جهان اسلام باشد در واقع مورد تجاوز و اشغال صهیونیست‌ها قرار گرفته است.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: ثالثاً قدس منطقه‌ای بسیار ثروت خیز هم به لحاظ آب و هوا و هم منابع زیرزمینی است و در مجاورت مدیترانه با آب و هوای مساعد و در قلب جهان اسلام و کشورهای عربی و برخوردار از موقعیت ژئوپلیتیک مدیترانه‌ای و منطقه‌ای است که هدف قرار گرفته است.

دشتی اضافه کرد: همچنین نقطه ژئوپلیتیک جغرافیایی است جغرافیایی که می‌تواند از حمایت قدرت‌های حاضر در منطقه مانند امریکا، فرانسه و لبنان بهره‌گیری کند چون بعد از جنگ جهانی دوم این منطقه ژئواستراتژیک به اشغال کشورهای پیروز جنگ جهانی دوم در آمد و عاملی برای استقرار رژیم اشغالگر قدس شد.

وی گفت: اسرائیل به لحاظ سیاسی بیشترین بهره‌برداری‌ها را از تفرقه بین کشورهای اسلامی در منطقه برخوردار بوده است به‌گونه‌ای که یک کشور کوچک با کمترین عمق استراتژیک به لحاظ وسعت و پایگاه متزلزل سیاسی قریب بیش از 70 سال با شیوه‌های تروریستی و خشونت‌آمیز به توسعه جغرافیای و سیاسی به‌رغم بحران مشروعیت پرداخته است و در مقابل کشورهای مورد تجاوز در پیرامون خود به حیات خود ادامه داده است.

دشتی تصریح کرد: در چهار دهه گذشته با حضور جمهوری اسلامی و شکل‌گیری جریان مقاومت به‌رغم حمایت‌های بی‌سابقه و مضاعف تاریخی از جمله نظام استکباری و برخی کشورهای اروپایی از اسرائیل، با توجه به تغییر فرهنگ مبارزه و برخورداری از تفکر مقاومت اسلامی و شکل‌گیری الگوهای جدید مانند انقلاب اسلامی در ایران و جریان موفق و پیروز حزب‌الله در لبنان و آزادی جنوب لبنان بعد از 18 سال، با فرهنگ مقاومت ناب اسلامی از سلطه و اشغال اسرائیل و  تثبیت موقعیت خود بعد از جنگ 33 روزه و شکست‌های مکرری که به اسرائیل تحمیل شد و نیز حرکت قدرتمند مقاومت از داخل اسرائیل همچون غزه اسرائیل را در موقعیت شکننده‌ای قرار داده است.

وی ادامه داد: شکل‌گیری جریان داعش توسط دولت اوباما با هدف ایجاد بحران و جنگ در داخل جریان مقاومت با اشغال سوریه و عراق به عنوان دو قدرت مهم منطقه‌ای و ضد صهیونیست بود اما با شکست این جریان که مورد حمایت جریان عبری، عربی و غربی بوده است توان مقاومت عمیق‌تر و فراگیرتر شد و اسرائیل را امروز در کابوسی از ناتوانی در برابر جریان مقاومت منطقه‌ای قرار داده است.

دشتی گفت: بعد از شهادت سردار مقاومت شهید قاسم سلیمانی و افزایش انگیزه انتقام از جریان صهیونیستی به عنوان کانون اصلی بحران و بی‌ثبات‌سازی در منطقه، اسرائیل در شرایطی شکننده‌تر قرار گرفته است.

وی ادامه داد: تلاش اسرائیل برای توسعه سیاسی در منطقه و ارتباط با کشورهای کوچک حاشیه‌ای با هدف تثبیت موقعیت سیاسی و جبران شکست‌های نظامی و امنیتی و ایجاد شرارت در پیرامون ایران اسلامی به عنوان یک راهبرد، نتوانسته است تغییری در شرایط بحرانی اسرائیل به وجود آورد همچنین معرفی ایران به عنوان یک کشور بی‌ثبات کننده منطقه‌ای در حال شکست خوردن است.

این کارشناس سیاسی گفت: طرح معامله قرن به شکست انجامیده و مرکزیت قدس به عنوان پایتخت اسرائیل در هاله‌ای از ابهام است و تزلزل در استراتژی حمایت امریکا از اسرائیل و نیز ضربات عمیق اخیر در چهار مرحله و نمایان شدن دفاع متزلزل اسرائیل در ماجرای انفجارهای اخیر از جمله مرکز ساخت سلاح‌های استراتژیک و ناتوانی در ردیابی حملات و حوادث ضد امنیتی،  نمونه‌های دیگری از ضعف رژیم صهیونیستی در مقابله با چالش‌های موجود در منطقه است.

دشتی عنوان کرد: پاسخ گرفتن از شرارت‌هایی که اسرائیل در ایران مرتکب شده است نظیر ترور شهید فخری زاده و حمله به تأسیسات نطنز، افزایش ماشین‌های سانتریفیوژ با تولید 50 برابری و محکومیت در افکار عمومی جهان روند تزلزل اسرائیل را به ویژه با توجه به موقعیت‌های فساد سیاسی و اقتصادی در نظام سیاسی این رژیم سرعت بخشیده است.

وی ادامه داد: نارضایتی‌های فزاینده و سردرگمی‌ها در راهبردهای امریکا در منطقه بعد از اجبار به خروج از افغانستان، عراق و حتی ناتوانی در پیشرفت اهداف خود در سوریه به اضافه موقعیت برجسته انصاراله در یمن در مقابله با رژیم دست‌نشانده عربستان و جنگ فرسایشی و بی‌نتیجه مجموعه عواملی است که شرایط آینده اسرائیل را با دشواری‌هایی راهبردی مواجه کرده است و درونمایه مبهم به لحاظ سیاسی و امنیتی برای این جریان صهیونیستی اشغالگر به وجود آورده است.

دشتی گفت: خروج اجباری امریکا از منطقه، توجه به موقعیت برجسته چین به عنوان رقیب بین‌المللی، شکل‌گیری قدرت‌های منطقه‌ای در آسیا همچون روسیه و هند، از بین رفتن زمینه‌های حمایت غرب به ویژه امریکا از اسرائیل به عنوان عامل تداوم حیات این رژیم و روند قدرت گرفتن جبهه مقاومت، مؤلفه‌های تهدیدکننده حیات اسرائیل در منطقه هستند.

وی ادامه داد: گذر کردن کشورهای منطقه‌ای به ویژه کشورهای عضو جبهه مقاومت از مشکلات اقتصادی د و دست‌یابی به وحدت هر چه بیشتر این کشورها به ویژه در حوزه مدیترانه آینده اشغالگری، تجاوز، سلطه اسرائیل و غرب را با چالش‌های جدی مواجه خواهد ساخت.

این تحلیلگر مسائل سیاسی افزود: تداوم حمایت معنوی از مقاومت در منطقه، بحران‌های فزاینده درون رژیم اشغالگر قدس را هر روز آشکارتر و افول این غده سرطانی با قدرت گرفتن مردم مظلوم در فلسطین، یمن، لبنان بعد از سالیان اشغال و سرکوب جنایات امریکا و غرب، افق روشنی را بدون حضور اسرائیل در منطقه فراهم آورده است.

انتهای پیام/

 

 

https://www.dana.ir/1731311
ارسال نظر
نظرات