شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 09:36 منتشر شده در مورخ: 1400/02/18 شناسه خبر: 1731754
مدیریت حفاظت و بهره‌برداری منابع آب استان خبر داد؛

وجود ۴ هزار چاه غیرمجاز در خراسان رضوی/ مشهد و قوچان در صدر حفر چاه‌ غیرمجاز

وجود ۴ هزار چاه غیرمجاز در خراسان رضوی/ مشهد و قوچان در صدر حفر چاه‌ غیرمجاز
ممدوحی گفت: مشهد و قوچان در صدر جدول تعداد چاه غیرمجاز شناسایی‌شده در خراسان رضوی هستند و نزدیک به 4 هزار چاه غیرمجاز در استان وجود دارند که باید مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ غلامرضا ممدوحی، مدیر حفاظت و بهره‌برداری منابع آب خراسان رضوی در گفت‌وگو با صبح توس، در رابطه با افزایش بیشینه برداشت آب غیرمجاز در خراسان رضوی تصریح کرد: آب فروشی طبق قانون خلاف مقررات است و به استناد ماده 27 و 28 قانون توزیع عادلانه، آب چاه و قنات وابسته به اراضی اطرافش بوده و امکان جابه‌جایی آب از قنوات و چاه‌ها خلاف مقررات است.

برداشت غیر مجاز آب برای صنایع اطراف مشهد

وی افزود: چندی پیش در مشهد تعدادی تانکر‌های پیمان‌کاری و نهاد‌های داخل شهری برای صنایع از چاه‌های آب اطراف مشهد برداشت غیرمجاز داشتند که پس از پیگیری‌های متعدد از ادامه این فعالیت‌ها ممانعت به عمل آوردیم.

مدیر حفاظت و بهره‌برداری منابع آب خراسان رضوی با بیان اینکه بیشتر میزان آب فروشی در مناطقی که به حریم شهر ملحق شده‌اند انجام می‌گیرد گفت: با توجه به افزایش حریم شهر مشهد تعدادی از مالکان قنات‌های اطراف که اکنون در بافت شهری قرار دارد نسبت به فروش آب چاه خود اقدام کرده‌اند.

خلأ قانونی دست صاحبان قنوات را برای آب فروشی بازگذاشته است

وی افزود: متأسفانه خلأ قانونی موجب شده تا سازمان‌های مربوطه نتوانند از آب فروشی صاحبان قنات ممانعت به عمل آوردند و این معضل همچنان در حال افزایش است.

ممدوحی خاطر نشان کرد: جلوگیری از برداشت غیرمجاز آب به‌تنهایی از ساخت‌وساز ویلای غیرمجاز جلوگیری نمی‌کند و نمی‌توان درصد چشم‌گیری از عوامل رشد زمین‌خواری و ساخت‌وساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی را به دلیل عدم نظارت بر فعالیت ماشین‌های آب‌رسان نسبت داد.

هجوم باغداران طرقبه به سد چالیدره برای خرید آب

وی افزود: در حال حاضر روزانه باغداران شهرستان طرقبه اقدام به خرید آب از سد چالیدره کرده‌اند که این پدیده نیز از دید سازمان آب منطقه‌ای معضلات عدیده‌ای را به دنبال دارد.

مدیر حفاظت و بهره‌برداری منابع آب خراسان رضوی اذعان داشت: نیمی از چاه‌های غیرمجاز اطراف مشهد در باغ ویلاهای غیرمجاز اراضی کشاورزی بوده و متأسفانه تأخیر در قلع‌وقمع این بناها توسط فرمانداری و جهاد کشاورزی موجب افزایش تعداد چاه‌های غیرمجاز می‌شود.

خراسان رضوی 4 هزار چاه غیر مجاز دارد 

وی افزود: در سال گذشته با توجه به هدف‌گذاری‌های انجام‌شده برای پلمپ چاه‌های غیرمجاز در خراسان رضوی نزدیک به 1700 چاه غیرمجاز شناسایی و پلمپ شدند و نزدیک به 4 هزار چاه غیرمجاز دیگر در استان وجود دارند که باید مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند.

ممدوحی تصریح کرد: حفر چاه غیرمجاز و تغییر کاربری اراضی کشاورزی دو اصل جدانشدنی از هم هستند و بزرگ‌ترین معضل برای مقابله با این معضلات تعداد بازرس، عدم بازدارندگی جرائم و عدم نظارت بر تبلیغات است که امروزه در اطراف مشهد آگهی حفر چاه با دستگاه اتوماتیک در 7 ساعت به‌وفور دیده می‌شود.

وی افزود: در سال گذشته نزدیک به 50 دستگاه حفاری تمام اتوماتیک که در اطراف مشهد در حال حفر چاه غیرمجاز بودند ضبط و اعمال قانون گردید.

مدیر حفاظت و بهره‌برداری منابع آب خراسان رضوی خاطر نشان کرد: مشهد و قوچان در صدر جدول تعداد چاه غیرمجاز شناسایی‌شده در خراسان رضوی قرارگرفته‌اند.

۶ شهرستان تا اواسط سال عاری از چاه غیر مجاز می‌شوند

وی افزود: بنا به برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده تا 6 ماه دیگر 6 شهرستانی که در حوزه تعداد چاه غیرمجاز وضعیت قرمز و هشداردهنده داشتند طی عملیات ضربتی تمام چاه‌های غیرمجازشان پلمپ شده و می‌توانیم درصد برداشت آب زیرزمینی غیرمجاز را در این مناطق به صفر برسانیم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1731754
ارسال نظر
نظرات