شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 11:20 منتشر شده در مورخ: 1400/02/18 شناسه خبر: 1731789
کارشناس مسائل اقتصادی مطرح کرد؛

کاهش نرخ ارز با هدف بهره‌برداری سیاسی دولت است/ گره‌زدن اقتصاد کشور به مذاکرات وین، آدرس غلط به مردم می‌دهد

کاهش نرخ ارز با هدف بهره‌برداری سیاسی دولت است/ گره‌زدن اقتصاد کشور به مذاکرات وین، آدرس غلط به مردم می‌دهد
مهران رحمانی گفت: نمی‌توانیم این کاهش نرخ ارز را کاهش پایدار و مستمری بدانیم چون با هدف بهره‌برداری سیاسی دولت رقم می‌خورد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مهران رحمانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی صبح قزوین، با اشاره به وضعیت نرخ دلار در کشور اظهار کرد: دولت طی یک ماه گذشته با استفاده از منابع ارزی محدودی که در اختیار داشته نیز عرضه ارز را در کشور افزایش داده است و این در حالی است که در سیاست‌ها و شاخص‌های کلان اقتصادی هیچ تغییری حاصل نشده است.


وی افزود: افزایش عرضه ارز در بلند مدت نمی‌تواند ادامه داشته باشد چون نیاز به منابع غنی ارزی دارد درحالی که ذخیره ارزی کشور پایین است و دولت نمی‌تواند در بلند مدت و به طور مستمر نرخ را پایین و ثابت نگه دارد.

کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: دولت در مدت یکی دوماه اخیر که در آستانه انتخابات هستیم نیز تصمیم بر افزایش عرضه ارز در بازار را گرفته که وقتی عرضه ارز بالا باشد، نرخ ارز هم به طور موقتی کاهش می‌یابد و از طرفی هم رفتار مردم در اقتصاد، رفتار غیرتثبیت کننده است.

وی اضافه کرد: چون صاحبان ارزها یعنی کسانی که دارایی‌هایشان را تبدیل به ارز کرده بودند، وقتی شاهد کاهش نرخ ارز می‌شوند و با نگرانی از این روند نیز اقدام به فروش ارزهای خانگی خود می‌کنند که همین امر هم باعث افزایش ارز در کشور می‌شود و نرخ ارز کاهش می‌یابد اما این کار صرفا با اهداف سیاسی رقم می‌خورد.

ثابت نگه داشتن نرخ پایین ارز هنر است

رحمانی تصریح کرد: چون دولت اگر منابع ارزی غنی داشت، این کار را در سال گذشته انجام می‌داد نه اینکه در آستانه انتخابات با اهداف بهره‌برداری سیاسی این کار را بکند.

این استاد دانشگاه اذعان کرد: ما نمی‌توانیم این کاهش نرخ ارز را کاهش پایدار و مستمری بدانیم چراکه پس از انتخابات، سیاست‌های ارزی دولت به سیاست‌های ماه‌های گذشته باز می‌گردد و با توقف عرضه ارز، شاهد صعود نرخ آن خواهیم بود.

وی بیان کرد: کاهش نرخ ارز در اقتصاد هنر نیست بلکه ثابت نگه داشتن نرخ پایین ارز هنر است؛ اینکه ما بخواهیم دو ماه نرخ ارز را کاهش دهیم و مجدد افزایش پیدا کند هیچ کمکی به اقتصاد نمی‌کند بلکه نااطمینانی‌ها را بالا می‌برد.

کارشناس مسائل اقتصادی تاکید کرد: دولت با این کار هیچ کمکی به اقتصاد نمی‌کند و صرفا اهداف سیاسی دارد و می‌بینیم که این اقدام را همزمان با مذاکراتی که در وین صورت می‌گیرد اجرا می‌کند و درواقع یک آدرس غلطی به مردم می‌دهد.

رحمانی عنوان کرد: درواقع دولت می‌خواهد اینگونه القا کند که این کاهش نرخ ارز به خاطر بازگشت امریکا به برجام است و افزایش نرخ ارزی که در گذشته داشتیم، ناشی از ناکارآمدی‌های داخلی نبوده بلکه ناشی از این بوده که ترامپ از برجام خارج شد و مشکلاتی را برای کشور ما ایجاد کرد.

80 درصد مسائل اقتصادی منشا داخلی دارد

وی تاکید کرد: به عبارتی دولت می‌خواهد اینگونه وانمود کند که عوامل بیرونی هستند که مشکلات را برای ما ایجاد کرده نه ناکارآمدی داخلی؛ لذا با ارزپاشی نیز وعده و وعیدهایی را می‌دهد و مردم را دلخوش و امیدوار می‌کند تا آراء عمومی را جمع کند.

استاد دانشگاه آزاد تاکستان ادامه داد: باید بگوییم که حتی اگر امریکا به برجام بازگردد باز هم ناکارآمدی‌هایی که در داخل داریم پابرجا خواهد بود و این روند مشکلی از اقتصاد کشور را حل نمی‌کند.

رحمانی با بیان اینکه کاهش نرخ ارز کنونی هیچ ربطی به مذاکرات وین ندارد، تاکید کرد: وجود ناکارآمدی‌های بسیار در اقتصاد کشور و تصمیمات غلط و سلیقه‌ای که برخلاف علم اقتصاد گرفته شده نیز باعث شده اقتصاد کشور به این وضعیت درآید.

وی در پایان گفت: تحریم‌های خارجی هم مزید بر علت مشکلات اقتصادی کشور است اما فقط 20 درصد مشکلات را شامل می‌شود و 80 درصد مسائل، منشا داخلی دارد و اگر می‌خواهیم این وضعیت را ساماندهی کنیم باید فکری برای تصمیمات غلطی که می‌گیریم، داشته باشیم در صورتی که آینده خوشی را با بازگشت امریکا به برجام نخواهیم داشت.
انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1731789
ارسال نظر
نظرات