شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان چهار محال و بختیاری
ساعت: 11:35 منتشر شده در مورخ: 1400/02/18 شناسه خبر: 1731852

توجه به ظرفیت اقتصادی روستاها؛ از خودکفایی تا پیشگیری از مهاجرت

توجه به ظرفیت اقتصادی روستاها؛ از خودکفایی تا پیشگیری از مهاجرت
از زندگی ساده و بی‌آلایش روستایی و آرامش حاکم بر آن که بگذریم باید بگوییم روستاها به‌عنوان قطب تولیدکننده بزرگی در اقتصاد کشور مطرح می‌باشند و توجه به این ظرفیت، روستا می‌تواند کشور را در تأمین محصولات کشاورزی، پروتئینی و لبنی تا مرز خودکفایی برساند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از جهانبین نیوز؛ اگر سیری در تاریخ داشته باشیم خواهیم دید که زندگی شهری از روستاها آغاز شده است و سپس مراحل مدرنیته را طی کرده است.

از زندگی ساده و بی‌آلایش روستایی و آرامش حاکم بر آن که بگذریم باید بگوییم روستاها به‌عنوان قطب تولیدکننده بزرگی در اقتصاد کشور مطرح می‌باشند و توجه به این ظرفیت، روستا می‌تواند کشور را در تأمین محصولات کشاورزی، پروتئینی و لبنی تا مرز خودکفایی برساند.چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌های روستایی کشور است که بیش از ۸۰۰ روستای کوچک و بزرگ در آن وجود دارد و لردگان با دارا بودن بیش از ۳۵۰ روستا بزرگ‌ترین شهرستان روستایی این استان بوده و این بدان معنا است که این استان ظرفیت بالایی برای تولید محصولات کشاورزی، لبنی و دامی دارد.

این درحالی است که نباید از هنر روستانشینان در تولید صنایع دستی و کسب درآمد از این راه غافل شد، بافت‌های داری، گلیم، چوقا، حورجین، قالی، خاتم، سرمه دوزی و سیاه چادر ازجمله صنایع دستی هستند که در این استان و توسط سرانگشتان هنرمندان زمان روستایی تولید و عرضه می‌شوند.اما چهارمحال و بختیاری به سبب آنکه مقصد عشایر در فصل بهار و تابستان است از ظرفیت تولید این افراد هم بهرمند بوده و از تولیدات دامی چون گوشت، شیر، ماست، کشک و... می‌تواند استفاده کند.

مسئولان با توجه به ظرفیت‌های و پتانسیل‌های اقتصادی روستاها و تأمین امکانات مورد نیاز برای روستانشینان می‌توانند از مهاجرت از روستاها جلوگیری کرده و به خودکفایی و تقویت اقتصاد کمک کنند.اما متأسفانه در سال‌های گذشته شاهد بودیم که عدم توجه به تامین نیازهای ساده مردم زحمت‌کش روستا چون تامین راه دسترسی، مدرسه، آب و برق و گاز و... سبب شده این مردمان مجبور به ترک زادگاه خود شده و کارگری در شهرها یا روی آوردن به شغل‌های کاذب را به ماندن در خانه‌های خود ترجیح داده روستاها را ترک کرده و این کارگاه‌های تولیدی لبنیات، محصولات کشاورزی و باغی و صنایع دستی خالی از سکنه شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1731852
ارسال نظر
نظرات