شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان چهار محال و بختیاری
ساعت: 12:00 منتشر شده در مورخ: 1400/02/18 شناسه خبر: 1731854
در چهارمحال و بختیاری؛

۴۱۲ گونه گیاهی در منطقه حفاظت‌شده تنگ صیاد شناسایی شد/ بیش از ۳۰ گونه بومی انحصاری این منطقه

۴۱۲ گونه گیاهی در منطقه حفاظت‌شده تنگ صیاد شناسایی شد/ بیش از ۳۰ گونه بومی انحصاری این منطقه
مدیرکل محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: حدود 412 گونه گیاهی در منطقه حفاظت شده تنگ صیاد چهارمحال و بختیاری شناسایی شده که بیش از 30 گونه آن بومی انحصاری این منطقه است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از جهانبین نیوز، شهرام احمدی مدیر کل محیط زیست چهارمحال و بختیاری  اظهار کرد: محدوده 27 هزار هکتاری تنگ‌صیاد، تنها 1 و 6 دهم درصد از مساحت استان چهارمحال و بختیاری را در بر گرفته است.

وی تصریح کرد: این محدوده به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی، عوارض طبیعی و تنوع زیستی منحصر به فرد، یکی از بهترین زیستگاه‌های طبیعی برای حیات‌وحش کشور است. 

احمدی بیان داشت: چشم‌اندازهای طبیعی تنگ صیاد با اهمیت ملی و جهانی در کنار اراضی ویژه زیست‌محیطی آن، باعث شده تا این محدوده به عنوان منطقه حفاظت‌شده و پارک‌ملی تعیین شود. 

وی افزود: این منطقه در سال 1349 از طرف شورای عالی شکاربانی و نظارت بر صید به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع اعلام شد و در سال 1352 با تصویب شورایعالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام و در سال 1374 نیز حدود 4372 هکتار از قسمت میانی آن تبدیل به پارک ملی شد.

احمدی با اشاره به اینکه  منطقه حفاظت شده تنگ صیاد  بخشی از ذخیره‌گاه زیست‌کره تنگ صیاد- سبزکوه است بیان داشت: این ذخیره‎گاه در بیست و هفتمین نشست برنامه جهانی انسان و کره مسکون (MAB) در 19 خرداد ماه 1394 به فهرست ذخیره‌گاه‌های زیست کره جهان افزوده شد.

وی افزود: «پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد» یکی از هسته‌های تشکیل دهنده این ذخیره‌گاه محسوب می‌شود. 

احمدی عنوان کرد : این منطقه در قلب رشته‌کوه‌های زاگرس و در جایی واقع شده است که از چهارطرف تحت تاثیر تنوع زیستی جانوری و گیاهی مناطق حاشیه‌ای قرار دارد، بنابراین دارای غنای بالایی در این زمینه است. 

شناسایی 412 گونه گیاهی در منطقه بیش از 30 گونه

احمدی  با بیان اینکه حدود 412 گونه گیاهی در منطقه سبزکوه شناسایی شده است عنوان کرد : بیش از 30 گونه بومی انحصاری در این محدوده شناسایی شده است. 

وی تصریح کرد: از حدود 24 گونه پستاندار گزارش شده در این منطقه، 4 گونه در طبقه بندی IUCN در معرض انقراض و آسیب پذیر هستند.
 
مدیر کل محیط زیست چهارمحال و بختیاری بیان داشت:  70 گونه پرنده در این منطقه شناسایی شده  که حدود 17 درصد آنها در زمره پرندگان حمایت شده قرار دارند.

احمدی عنوان کرد : کل و بز وحشی، قوچ و میش وحشی، پلنگ، کفتار، روباه، گربه وحشی، کبک دری، عقاب طلایی، افعی ها و لاک پشت برخی از گونه‌های جانوری هستند که در این منطقه زیست می‌کنند. 

وی وجود عوامل محدود کننده طبیعی از قبیل ارتفاعات صعب العبور، شیب‌های تند و صخره‌ای و محدودیت زمین زراعی را دلیلی برای عدم شکل‌گیری مراکز جمعیتی پایدار در منطقه دانست و حضور درخور توجه انسان را محدود به تعدادی دامدار کوچ‌رو به‌صورت موقت در محدوده حفاظت شده این منطقه عنوان کرد. 

احمدی اظهار کرد: مراکز شهری و روستایی در اطراف محدوده این منطقه  قابل توجه است و با افزایش دانش و ارتقای فرهنگ جوامع محلی اطراف منطقه، در کنار توانمندسازی آنها از نظر اقتصادی، می توان تهدید تعرض انسان به محدوده‌های طبیعی را تبدیل به فرصت کرد. 

وی در پایان  با بیان اینکه  برنامه های آموزشی و فرهنگی زیست محیطی سالیان اخیر توسط حفاظت محیط زیست استان اجرا شده است عنوان کرد: اکنون به نقطه ای از مشارکت فعال مردمی رسیده‌ایم که در بسیاری موارد همچون آتش سوزی در منطقه، برخی اوقات افراد محلی سریع‌تر از دستگاه های دولتی وارد عمل می شوند و در ارائه گزارش تخلف های زیست محیطی، مردم حاشیه این منطقه حساسیت های لازم را دارند. 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1731854
ارسال نظر
نظرات