شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 16:58 منتشر شده در مورخ: 1400/02/18 شناسه خبر: 1731983
رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک مطرح کرد؛

زحمات کادر درمان در سونامی چهارم کرونا شاهکار بود/ مرکزی جزو استان های پیشرو در واکسیناسیون است

زحمات کادر درمان در سونامی چهارم کرونا شاهکار بود/ مرکزی جزو استان های پیشرو در واکسیناسیون است
جمالیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک، گفت: استان مرکزی در بحث واکسیناسیون جزو استان های پیشرو در کشور است به طوری که در نوبت اول ۲۳ هزار و ۶۵۶ مورد واکسن و در نوبت دوم ۳هزار و ۱۱۶ واکسن تزریق شده است و از دوشنبه واکسیناسیون بالای ۷۵ ساله ها آغاز می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ جمالیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک امروز در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان مرکزی در خصوص وضعیت بستری بیماران کرونایی در استان گفت: متاسفانه در موج چهارم یک سونامی را پشت سر گذاشتیم به طوری که استان مرکزی همراه با استان کهگیلویه و بویر احمد بیشترین میزان بستری را در کل کشور داشت.

وی افزود: در پیک چهارم بیماری، روزانه به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۸ نفر بستری شدند. امروز که وضعیت بهتر است و به سمت روند نزولی حرکت کرده ایم، روزانه به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۳ نفر بستری می شوند در حالی که در تهران در اوج و قله بیماری ۱۲ نفر بستری شدند و حتی بستری بیمار در شرایط کنونی استان مرکزی که اعلام می شود خوب است از شرایط اوج بستری در تهران هم بیشتر است. این شرایط در استان البرز ۱۰ نفر و خوزستان که شرایط بسیار بحرانی شد ۱۵نفر به ازای هر ۱۰۰هزار نفر جمعیت بود.

خدمات کادر درمان استان در پیک چهارم کرونا شاهکار بود

جمالیان با بیان اینکه میزان پرستار به تخت در استان مرکزی ۰.۸ است، اضافه کرد: این در حالی است که این رقم در کشور به ۱.۶ می رسد. همچنین میزان تخت به ازای هر ۱۰ هزار ۱.۲ است در حالی که میانگین کشوری ۱.۸ است. در این شرایط کادر درمان و دانشگاه علوم پزشکی جانفشانی کردند و در این دوران هر پرستار معادل ۴ پرستار و هر پزشک نزدیک به ۲.۵ برابر سایر استان ها خدمات رسانی داشته است.

وی با اشاره به ویزیت روزانه ۴۰ بیمار توسط هر پزشک، گفت: این اتفاق از نظر پزشکی شاهکار است چراکه در دنیا چنین اجازه ای برای ویزیت این تعداد بیمار داده نمی شود. این از خود گذشتگی ها ستودنی است و باید اعلام کنم تمامی خدمات با کمترین حاشیه انجام شد و حتی موردی نبود که مراجعان به اورژانس بدون دریافت خدمات باقی بمانند و همچنان این خدمات رسانی ادامه دارد چراکه وضعیت استان مرکزی از نظر تعداد بیمار بستری به وضعیت عادی نرسیده است و فشار همچنان بالاست.

هزینه ۱میلیارد و ۸۰۰میلیونی استان برای درمان اتباع افغان

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به ارائه خدمات به اتباع بیگانه اظهار کرد: تاکنون یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای اتباع افغان از سوی دانشگاه هزینه شده است و لازم است برای تامین هزینه های اتباع فکری صورت بگیرد چرا که از نظر مالی تمکن کافی ندارند و از طرفی فاقد پوشش بیمه هستند.

وی اظهار کرد: طی ۹ ماهه اخیر ۹ میلیارد تومان هزینه بابت خرید داروی رمدیسیور پرداخت شده است تا کمبودی در استان وجود نداشته باشد و بابت این امر فشار بسیاری به دانشگاه تحمیل شد. همچنین برای هر شهرستان ۴۰۰ میلیون تومان هزینه شارژ کپسول های اکسیژن پرداخت شد البته اخیرا شرکت ماشین سازی و هپکو کپسول های اراک را رایگان شارژ کردند که اگر کمک این صنایع نبود فشار مضاعفی به دانشگاه وارد می شد.

جمالیان با اشاره به خرید وسایل حفاظتی برای کادر درمان به مبلغ ۴ میلیارد تومان در طول یک ماه اخیر، گفت: در موج چهارم کمک خاصی از سوی وزارتخانه به دانشگاه صورت نگرفت و همین امر باعث فشار زیادی شد و حتی میزان مطالبات را افزایش داد و همچنان هم فشار کاهش پیدا نکرده است چراکه در برخی از استان های همجوار نوع کرونای هندی رصد شده است و اگر موج روی موج سوار شود کادر درمان تاب لازم را ندارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به کمک های صورت گرفته از سایر نهاد ها به بخش درمان، گفت: هلال احمر، صنعت نفت، نیروی انتظامی و سپاه پاسداران در حوزه نیروی انسانی اعم از پرستار و پزشک به دانشگاه علوم پزشکی کمک های بسیار خوبی دادند.

مرکزی جزو استان های پیشرو در واکسیناسیون است

وی با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی تنها امید این است که موج روی موج سوار نشود تا فرصتی برای احیای کادر درمان و بیمارستان ها داشته باشیم، افزود: استان مرکزی در بحث واکسیناسیون جزو استان های پیشرو در کشور است و با توجه به اینکه مرحله دوم واکسیناسیون افراد دریافت کننده واکسن در حال فرارسیدن است و در واقع سالن دوم واکسیناسیون به این امر اختصاص می یابد، لازم است که سالن های تزریق افزایش یابد و در امر راه اندازی سالن سوم در خیابان هپکو و تامین نیروی حراست نیازمند حمایت هستیم.

جمالیان با بیان اینکه در نوبت اول ۳۶ هزار و ۱۱۱ واکسن در استان دریافت شد، گفت:  ۲۳ هزار و ۶۵۶ مورد از این واکسن ها تزریق شده است، برای نوبت دوم ۵۲۱۶ واکسن دریافت شد که ۳۱۱۶ نفر تزریق واکسن داشتند و امروز و فردا به افراد بالای ۸۰ سال که هنوز واکسینه نشدند اختصاص یافته است و از روز دوشنبه نیز واکسیناسیون ۷۵ سال به بالا در استان آغاز می شود.

اکثر فوتی ها را بالای ۶۵ساله ها تشکیل دادند

وی افزود: در موج چهارم نسبت به پیک های قبلی نسبت مرگ و میر به بستری کمتر بوده است و اگر در این موج شمار مرگ و میر بیشتر نمود پیدا کرد به این دلیل است که شاید موارد بستری بسیار بالا بوده است و در واقع دانشگاه طوفان سهمگینی را تجربه کرد که شاید کادر درمان در طول تاریخ فعالیت خود چنین طوفانی را تجربه نکند. ۸۵ درصد مرگ و میرها مربوط به سنین بالای ۶۵ سال بودند که دارای بیماری های زمینه ای بودند.

وی تصریح کرد: یکی از اهرم های کمک کننده به کنترل بیماری در موج های بعدی، واکسیناسیون است به همین دلیل به سرعت مشغول واکسینه کردن افراد هستیم و باید در این راستا کمک لازم صورت گیرد تا فضا برای تزریق واکسن مهیا شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: هنوز شرایط عادی نیست و باید همچنان بر رعایت پروتکل های بهداشتی نظارت شود تا حداقل به میانگین بستری در کشور برسیم و فشار بر روی کادر درمان کاهش یابد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1731983
ارسال نظر
نظرات