شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 10:03 منتشر شده در مورخ: 1400/02/19 شناسه خبر: 1732141
کارشناس مسائل سیاسی مطرح کرد؛

افزایش مشارکت مردم در انتخابات با ارائه راهکارهای عملی کاندیداها

افزایش مشارکت مردم در انتخابات با ارائه راهکارهای عملی کاندیداها
مهدی تقوی رفسنجانی گفت: این امید وجود دارد که نامزدهای انتخاباتی بتوانند با ارائه‌ برنامه‌ها و راهکارهای عملی خود امید به بهبود شرایط جامعه و جبران کاستی‌های گذشته را تقویت کرده و تضمین‌هایی در جهت رفع دغدغه‌های مردم ارائه دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان، مهدی تقوی رفسنجانی عضو هیات علمی دانشگاه و رئیس مجمع اساتید انقلابی دانشگاه های رفسنجان در خصوص شرایط انتخابات ریاست جمهوری در کشور، اظهار کرد: در میان انتخابات‌هایی که در نظام جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود انتخابات ریاست جمهوری از اهمیت بیشتری نسبت به سایرین برخوردار است.

وی افزود: دلیل اهمیت انتخابات ریاست جمهوری در چند موضوع است؛ رئیس جمهور بالاترین مقام اجرایی کشور و بالاترین مقام بلند پایه‌ نظام در روابط بین دولت‌ها محسوب می‌شود و بودجه‌ کل کشور و هزینه کرد آن در اختیار رئیس جمهور قرار دارد، سرعت پیشرفت کشور مستقیما به دولت و کابینه‌ آن وابسته است.

سهم بالای قوه مجریه در اختیارات و تاثیرگذاری بر جامعه نسبت به قوای دیگر

تقوی با اشاره به اینکه حکومت ایران جزء نظام‌های ریاستی محسوب می‌شود، گفت: بنابراین با همه‌ تاکیدی که قانون اساسی بر تفکیک و استقلال قوا دارد اما در نهایت سهم قوه‌ مجریه در مقایسه با دو قوه‌ دیگر به لحاظ اختیارات و تاثیرگذاری بر جامعه بیشتر و بالاتر است.

عضو هیات علمی دانشگاه بیان کرد: شرایط انتخابات ۱۴۰۰ از جهات مختلف کاملا با ادوار قبل ریاست جمهوری متفاوت است، یک وجه تفاوت آن ورود نظام اسلامی به چهل ساله‌ دوم انقلاب است که به لحاظ سیاست گذاری و رویکرد کلان جمهوری اسلامی شرایط و انتظارات جدیدی را می‌طلبد؛ یکی از این شرایط در انتخابات در گام دوم انقلاب در نوع دولت برآمده از انتخابات است که لازم است همسو با اهداف و چشم‌انداز بیانیه‌ گام دوم و سایر اسناد بالادستی که افق آینده‌ نظام را ترسیم می‌کند، باشد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به خطاب اصلی بیانیه‌ گام دوم که جوانان را شامل می‌شود بدیهی است که دولت‌های روی کار آمده در چهل سال دوم انقلاب همگی برای تحقق آرمان‌های انقلاب و رفع دغدغه‌های رهبری معظم انقلاب که در بیانیه بدان تصریح شده است از دو خصیصه‌ انقلابی بودن و جوانگرایی برخوردار باشند و گرنه در حرکت قطار انقلاب به سمت مقصد که همانا تمدن نوین اسلامی است وقفه و یا کندی و حتی سیر قهقرا صورت می گیرد.

تقوی ادامه داد: در پایان دولت کنونی به جهت مشکلات عدیده‌ اقتصادی و عدم توانایی دولت در جلب رضایت مردم، امید به حل مشکلات به شدت آسیب دیده است، وجه تفاوت این انتخابات با انتخاب های گذشته شرایط بین المللی و اوضاع جهانی کنونی است که اقتضای روی کار آمدن دولتی متناسب با این شرایط را دارد که بتواند اقتدار کشور در حفظ و ارتقا دهد.

وی تصریح کرد: به بن بست رسیدن مذاکره با کشورهای مدعی منطق مذاکره و روشن شدن زیاده‌خواهی دشمنان در برابر ملت مظلوم و مقتدر ایران، وجود تهدیدات جهانی و منطقه‌ای و احتمال شدت گرفتن این تهدیدات، همچنین آشکار شدن آسیب پذیر بودن دموکراسی در آمریکا و بحران نظام لیبرال دموکراسی جهانی و کاهش امید جامعه‌ جهانی به نظام‌های مدعی و بسیاری شرایط دیگر لزوم روی کار آمدن یک دولت مقتدر و دارای پشتوانه‌ بالای رای مردم سختکوش و دارای روحیه‌ی جهادی و انقلابی را مضاعف کرده است.

افزایش مشارکت مردم در انتخابات با ارائه راهکارهای عملی کاندیداها

رئیس مجمع اساتید انقلابی دانشگاه های رفسنجان ابراز کرد: دولت جدید می‌تواند مسیر آینده‌ نظام را متحول و حتی آینده‌ی جهان را متغیر سازد، علی‌رغم وجود نگرانی از بابت ضعف مشارکت سیاسی شهروندان در این دوره از انتخابات خوشبختانه فضای سیاسی جامعه به مرور به سمت انتخاباتی شدن پیش می‌رود و این امید وجود دارد که نامزدهای انتخاباتی بتوانند با ارائه‌ برنامه‌ها و راهکارهای عملی خود امید به بهبود شرایط جامعه و جبران کاستی‌های گذشته را تقویت کرده و تضمین‌هایی در جهت رفع دغدغه‌های مردم ارائه دهند.

تقوی گفت: شکی نیست که ایجاد حس اطمینان بیشتر نسبت به آینده‌ کشور سبب افزایش مشارکت مردم در انتخابات و یاس دشمنان از نظام و ملت ایران می شود یکی از این راه‌ها افزایش اطمینان مردم، حضور سلایق مختلف در انتخابات همراه با برنامه‌ی عملی و ارائه‌ی تضمین‌های حداقلی به مردم است.

وی تاکید کرد: بطور کلی دو طیف وسیع اصولگرا و اصلاح طلب در کشور و احزاب وابسته‌ی متعددی که بعضی به طور فصلی و برخی در طول سال فعالیت بیشتری از خود نشان می‌دهند به دنبال اجماع و معرفی نامزد واحد به منظور کسب نتیجه‌ بهتر در انتخابات هستند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1732141
ارسال نظر
نظرات