شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گلستان
ساعت: 17:18 منتشر شده در مورخ: 1400/02/19 شناسه خبر: 1732375
در نشست خبری مشترک انتظامی و منابع طبیعی مطرح شد؛

انهدام بزرگ ترین باند قاچاق چوب شمال کشور/ یک میلیارد و صد میلیون ریال چوب قاچاق از "موریانه های جنگل" کشف شد

انهدام بزرگ ترین باند قاچاق چوب شمال کشور/ یک میلیارد و صد میلیون ریال چوب قاچاق از "موریانه های جنگل" کشف شد
رئیس پلیس امنیت اقتصادی گلستان گفت: "موریانه جنگل" بزرگ ترین باند قاچاق چوب شمال کشور در کردکوی شناسایی و متلاشی شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از گلستان ما، سرهنگ عباسعلی پهلوان نسب رئیس پلیس امنیت اقتصادی گلستان بعد از ظهر امروز در نشست خبری مشترک با مدیرکل منابع طبیعی گلستان در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: بزرگترین باند قاچاق چوب تحت عنوان موریانه جنگل کشف و متلاشی شد که ابعاد مختلف اقدامات این باند با همکاری دادگستری در دست بررسی است.

وی افزود: این باند به صورت کاملا سازمان یافته فعالیت داشت و گروه هایی نسبت به جابه جایی چوب از جنگل به نقاط مختلف و اقدام به خروج چوب از استان های مختلف می کردند که شناسایی شدند.

پهلوان نسب اذعان کرد: براساس اخبار رسیده از غرب استان مبنی بر تشکیل شبکه و باند سازمان یافته قاچاق چوب در این منطقه پس از مدت سه ماه تمامی اعضای این باند که نسبت به قاچاق چوب اقدام می کردند شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه نیروی انتظامی با هماهنگی دادستان شهرستان کردکوی، تمامی عوامل این باند دستگیر شدند.

وی با بیان اینکه از این باند بیش از 15 تن چوب های قاچاق به صورت الوار کشف شد، افزود: در این عملیات سه دستگاه خودرو که برای حمل چوب و الوار استفاده می شد توقیف شد، این باند یکی از بزرگترین باندهای قاچاق چوب در شمال کشور به شمار می رود که نسبت به قطع درختان و الوارکشی برخی از درختان در نقاط مرتفع اقدام می کردند.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی گلستان با بیان اینکه تاکنون 10 نفر از متهمان را دستگیر کرده ایم، متذکر شد: افرادی تحت عنوان نیروهای شرکتی اداره منابع طبیعی با این باند همکاری داشتند و این مهم زمینه و بستر آن شد که از این فرصت ها استفاده کنند و در طول چند سال گذشته نسبت به قاچاق چوب اقدام کنند.

سرهنگ پهلوان نسب با بیان اینکه بیشتر الوارهای کشف شده از گونه با ارزش «راش» بوده است، افزود: بیشتر این بارها به استان های همدان و تهران ارسال میشده است.

یک میلیارد و صد میلیون ریال چوب قاچاق از "موریانه های جنگل" کشف شد

عبدالرحیم لطفی مدیرکل منابع طبیعی گلستان نیز در این نشست خبری، اظهار کرد: در عملیات نیروی انتظامی در غرب استان 15 تن چوب کشف شده که شامل 116 الوار بود.

وی بابیان اینکه ارزش هر الوار بالغ بر یک میلیون تومان است، افزود: در سطح استان گلستان 507 نیروی حفاظی در منابع طبیعی مشغول خدمت هستند و مجموعه نیروهای ما در منابع طبیعی 576 نفر است.

لطفی افزود: 110 نفر از این نیروها در قالب طرح صیانت بودند و براساس مصاحبه و گزینشی که توسط بسیج سازندگی انجام شده است، جذب شدند ولی مابقی نیروها که حدود 400 نفر هستند از نیروهایی بودند که از طریق شرکت های بهره بردار قبلی جنگل به اداره کل منابع طبیعی های شمالی تحمیل شدند.

مدیرکل منابع طبیعی گلستان ابراز کرد: به دلیل اینکه این نیروها در استان های شمالی بیکار می شدند این تصمیم گرفته شد که از طریق طرح های حفاظتی به کارگیری شوند و گزینشی برای این افراد انجام نشد، گرچه بخشی از آنها نیروهای خوبی بودند ولی در سال های گذشته 60 نفر بنا به دلایل مختلف تعدیل شدند.

وی متذکر شد: نیروهایی که به صورت آزمون جذب نشده باشند زیاد به این افراد تسلط نداریم، در مصاحبه ای دادگستری استان گلستان عنوان کرد که کارکنان منابع طبیعی با این باند همکاری داشتند ولی این افراد کارکنان منابع طبیعی نیستند و جزو نیروی شرکتی و حفاظتی هستند.

لطفی در پایان خاطرنشان کرد: در سال گذشته 830 فقره کشف قاچاق داشتیم که شامل 141 متر مکعب چوب صنعتی و یک هزار و 745 آستر و در سال جاری نیز تا پایان فروردین، 78 فقره کشفیات داشتیم که از این میزان 10.8 متر مکعب چوب صنعتی و 218 آستر چوب هیزمی کشف شده است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1732375
ارسال نظر
نظرات