شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 18:50 منتشر شده در مورخ: 1400/02/19 شناسه خبر: 1732386
کارشناس مسائل سیاسی :

تبیین ظرفیت‌های داخلی موجب مشارکت حداکثری در انتخابات می‌شود/با کدخدا قلمداد کردن نظام استکباری، کشور به جایی نخواهد رسید

تبیین ظرفیت‌های داخلی موجب مشارکت حداکثری در انتخابات می‌شود/با کدخدا قلمداد کردن نظام استکباری، کشور به جایی نخواهد رسید
محمدرضا خانلری گفت: امروز مردم باید احساس کنند در اداره جامعه به ویژه در حوزه معیشت و اقتصاد، اتفاق مثبت روی می‌دهد؛ قطعا کشور با اتکا به خارج و کدخدا قلمدادکردن نظام استکباری امریکا به جایی نخواهد رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدرضا خانلری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی صبح قزوین، با اشاره به جایگاه مردم در نظام جمهوری اسلامی و انتخابات اظهار کرد: به برکت تأسیس جمهوری اسلامی در سال 57 و به همت امام راحل و مردم ایران، این فرصت را پیدا کردیم که انتخاب مدیریت کشور توسط مردم محقق شود.


وی افزود: در چهل و دو سال گذشته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، انتخابات با شکوه و سالمی برگزار شده است که جای شکر و قدردانی دارد لذا بر آحاد جامعه تکلیف است تا با حضور حماسی، در انتخاب سرنوشت کشور خود نقش داشته باشند.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به نقش مردم در انتخابات گفت: نقش مردم در این بین بسیار تعیین کننده و اثرگذار است تا بتوانند آنچه را که به صلاح کشور است، انتخاب کنند.

خانلری ادامه داد: حضور مردم در انتخابات از سوی دیگر نیز دارای اهمیت است؛ چراکه کشور همواره در تیررس دشمن، هجمه‌های جدی را تجربه کرده و برآورد دشمنان کاهش مشارکت مردم بوده است و مشروعیت مردم را در این راستا ارزیابی می‌کنند.

کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: همانگونه که در مجامع بین‌المللی، میزان مشارکت آحاد جامعه و شهروندان یک جامعه در اداره آن به عنوان فاکتور تعیین کننده محسوب می‌‌شود، این مورد در انتخابات نیز صدق می‌کند.

اعتماد آحاد جامعه به کارگزاران لازمه مشارکت حداکثری در انتخابات

خانلری با اشاره به مؤلفه‌های حضور گسترده مردم و مشارکت حداکثری عنوان کرد: در درجه نخست، رابطه امام و مأموم در این بین تعیین کننده است؛ به عبارت دیگر مردم هر جامعه باید به مسئولان و کارگزاران نظام خود اعتقاد و اعتماد داشته باشند.

وی اذعان کرد: اگر در اوایل انقلاب اسلامی و در 12 فروردین سال 58، رأی آری به جمهوری اسلامی با مشارکت حداکثری مردم محقق شد به این دلیل بود که آحاد جامعه به نظامی که با خون شهدا شکل گرفته بود، اعتماد صددرصدی داشتند.

کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: انتخاب باید فواید بلندمدت برای مردم داشته باشد و تغییر در کشورداری به نفع اصلاح درنظرگرفته شود؛ نظامی زنده و پویا است که این امر در آن محقق شود و اثر مستقیم بر معیشت و رفاه مردم داشته باشد.

ایران امروز غیرقابل مقایسه با ایران قبل انقلاب است

خانلری ادامه داد: تقریبا از هشت تا 10سال گذشته با مشارکت حداکثری مردم در انتخابات به تدریج فاصله گرفتیم چراکه انتظاری که مردم در انتخابات ریاست جمهوری دارند این است که فردی با ایده‌هایی نو پا به عرصه گذارد و بتواند تغییرات لازم را در امور ایجاد کند.

وی گفت: مقاومت ایران اسلامی در برابر توطئه‌های دشمن در بیش از چهل سال گذشته برگرفته از اقتدار نظام است و این امر باید برای مردم ملموس باشد و توجه کنند.

کارشناس مسائل سیاسی ابراز کرد: اگر ایران امروز را با قبل از پیروزی انقلاب مقایسه کنیم، می‌توانیم اقتدار انکارناپذیر جمهوری اسلامی را که دستاورد خون شهدا، اداره صحیح جامعه و کشور با زعامت امام راحل در زمان حیاتشان و مقام معظم رهبری بعد از وفاتشان، همراهی مردم و مسئولان است را به خوبی ارزیابی کنیم.

خانلری افزود: اگر کشور را با کشورهای اروپایی که ادعای دموکراسی دارند، مقایسه کنیم متوجه پیشرفت‌های امروز کشور خواهیم بود و اگر این ظرفیت‌ها برای مردم ایجاد شود، انگیزه‌ای برای ایجاد اعتماد و حضور حداکثری در عرصه انتخابات فراهم می‌شود.

وی اذعان کرد: امروز مردم باید احساس کنند در اداره جامعه به ویژه در حوزه معیشت و اقتصاد، اتفاق مثبت روی می‌دهد؛ قطعا کشور با اتکا به خارج و کدخدا قلمدادکردن نظام استکباری امریکا به جایی نخواهد رسید و این شرایط کشور را به چالش می‎کشد که نتیجه آن را در هفت الی هشت سال گذشته مشاهده کردیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه بین‌الملل امام خمینی(ره) گفت: همانگونه که مقام معظم رهبری عنوان کردند، اگر به منابع و قدرت داخلی تکیه شود می‌توان چرخ اقتصادی کشور را به نحو مطلوبی چرخاند.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود تفکر غربگرا از عرصه اجرایی کنار گذاشته شود و تفکری متکی به سرمایه‌های داخلی روی کار بیاید و براساس آن می‌توان به اصلاح امور و مشارکت حداکثری مردم امیدوار بود.

تدین، کارآمدی و پاکدستی مهم‌ترین شاخص فرد اصلح در انتخابات

خانلری با اشاره به شاخصه‌های فرد اصلح یادآور شد: تدین فرد نخستین شاخصه در این بین است و تأکید امام راحل به عنوان بنیان گذار جمهوری اسلامی، تأکید بر احیای حکومت اسلامی بود؛ لذا نباید غفلت کرد که اجرای احکام الهی در کشور جمهوری اسلامی در تعریف حکومت اسلامی می‌گنجد.

وی بیان کرد: کارآمدی از جمله شاخص‌های مهم فرد اصلح است و ابزار لازم برای محک این فرد در نظام اسلامی وجود دارد؛ برای نمونه کسی که بخواهد خود را به مردم عرضه کند باید در سطوح ارشد اجرایی کشور دارای سابقه لازم باشد.

کارشناسی مسائل سیاسی عنوان کرد: پاکدستی از جمله شاخص‌های دیگر فرد اصلح است و داشتن این ویژگی در نظام اسلامی با دشمنان بسیار، اندکی مشکل است؛ شخصی که در رأس جامعه قرار دارد در تلاطم‌های پیش‌بینی شده کشور امکان لغزش دارد لذا لازم است فردی به عنوان پاک دست بتواند کنترل لازم را در این شرایط داشته باشد.

خانلری در پایان گفت: داشتن تیم قوی از شاخص‌های دیگر فرد اصلح است و فرد باید دارای جاذبه و روابط عمومی قوی باشد تا بتواند از یک تیم قوی برای اداره امور برخوردار باشد.
انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1732386
ارسال نظر
نظرات