شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 14:08 منتشر شده در مورخ: 1400/02/20 شناسه خبر: 1732600
مدیر کل میراث‌فرهنگی استان مرکزی در واکنش به تخریب شبانه خانه‌حاج باشی اراک؛

خانه حاج‌باشی با رأی دیوان عدالت اداری از فهرست آثار ثبتی خارج شده

خانه حاج‌باشی با رأی دیوان عدالت اداری از فهرست آثار ثبتی خارج شده
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: خانه حاج‌باشی اراک با رأی دیوان عدالت اداری از فهرست آثار ثبتی کشور خارج شد و شب گذشته مورد تخریب قرار گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مصطفی مرزبان مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب؛ در خصوص تخریب شبانه خانه‌حاج باشی اراک اظهار کرد: خانه حاج‌باشی در سال ۱۳۹۶ در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت، اما متاسفانه به دلیل عدم همراهی مالکین برای حفاظت و احیا بنا و تمایل آنان به خروج این اثر از فهرست آثار ملی، موضوع خروج از ثبت در دیوان عدالت اداری مطرح شد.

وی افزود: اداره کل میراث‌فرهنگی استان مرکزی در چند نوبت طی سال اخیر به منظور مرمت بنا نسبت به اعزام عوامل فنی و تجهیز کارگاه اقدام کرده که متاسفانه مالکین همکاری لازم را نداشته‌اند و هر روز بر وسعت تخریب این بنا افزوده می شد.

وی اضافه کرد: بنا دچار تخریب ۸۰ درصدی شده بود و مالکین هم هیچ همکاری جهت حفظ این بنا نداشتند و با پیگیری پرونده در دیوان عدالت اداری، در نهایت در خردادماه ۱۳۹۹ رأی قطعی خروج خانه از فهرست آثار ملی صادر شد.

مرزبان تصریح کرد: میراث‌فرهنگی استان در طول ماه‌های اخیر تمام مقاومت خود را برای حفظ این خانه انجام داد، اما در نهایت شب گذشته عملیات تخریب آغاز شد و با وجود اعزام نیروهای یگان حفاظت اداره کل در محل، ممانعت از تخریب بنا اثربخش نبود و تخریب با همکاری آتشنشانی و نیروی انتظامی و شهرداری اراک انجام گرفت.

گفتنی است که خانه احمدقلی خان حاج‌باشی اراک مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی اول بود و به توسعه اراک در دوره پهلوی مربوط می‌شود.

این بنا دارای تناسبات هندسی طلایی در معماری است، تزئینات خوبی دارد، بنایی متقارن قلمداد می‌شود و سیستم آبرسانی از قنات شهر را داراست و جزو خانه‌هایی با معماری ایرانی در اراک به شمار می‌رفت که در آذرماه سال ۱۳۹۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده بود و در شامگاه ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به صورت کامل تخریب شد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1732600
ارسال نظر
نظرات