شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 19:01 منتشر شده در مورخ: 1400/02/20 شناسه خبر: 1732765
گزارش؛

الکترونیکی شدن نسخه های پزشکی و تأثیر آن بر محیط زیست/ از ضعف های طرح نوپا تا نقاط قوت

الکترونیکی شدن نسخه های پزشکی و تأثیر آن بر محیط زیست/ از ضعف های طرح نوپا تا نقاط قوت
طرح الکترونیکی شدن نسخه های پزشکی علاوه بر دستاوردهای اقتصادی و بهداشتی می تواند به محیط زیست هم کمک کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی مرصاد، الکترونیکی کردن نسخه های پزشکی می تواند علاوه بر دستاوردهای اقتصادی و بهداشتی از طریق حذف نسخه کاغذی دستاوردهای دیگری نیز داشته باشد.

یکی دیگر از دستاوردهای این طرح حفظ محیط زیست است. با توجه به منشا گیاهی کاغذ، عدم استفاده از آن در نسخه نویسی پزشکی کمک قابل توجهی به محیط زیست خواهد کرد.

البته تا اجرای ایده آل الکترونیکی شدن نسخه ها ممکن است ضعف هایی نیز در این حوزه وجود داشته باشد. پزشکان به عنوان اجراکنندگان نقش اصلی در این طرح می توانند به خوبی از ضعف ها و نقاط قوت آن آگاه باشند.

در همین خصوص چندی پیش با یکی از پزشکان به گفتگو نشسته بودیم:

 نسخه الکترونیک مربوط به دفترچه های تامین اجتماعی زمان‌بر است

مسعود قلعه سفیدی در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز، درباره مشکلات نسخه الکترونیکی اظهار داشت: اگر طرح نسخه الکترونیک به صورت اصولی اجرا شود خوب است.

وی افزود: اگرچه اجرای طرح مذکور زمان بر است اما هر پزشک باید برای بیماران وقت بگذارد نه اینکه در مدت زمان کوتاهی همه کارهای مربوط به بیمار را انجام دهد.

قلعه سفیدی خاطرنشان کرد: تاکنون در بسیاری از مطب‌ها به ویژه در مطب پزشکان تخصصی زمان مناسبی برای بیماران صرف نشده است.

وی عنوان کرد: طرح نسخه الکترونیکی که اکنون در حال اجرا است در مواردی نواقصی دارد به طور مثال گاهی با نوشتن دارو به زبان انگلیسی دارو یافت نمی شود مجبور هستیم آن را به فارسی وارد کنیم همچنین برخی داروها را نمی‌توان در سامانه یافت کرد.

این پزشک تصریح کرد: نسخه الکترونیک مربوط به دفترچه های تامین اجتماعی زمان‌بر است زیرا باید تک تک وارد هر یک از آیتم ها شد و آیتم های قبلی قابل ذخیره شدن نیست.

قلعه سفیدی تصریح کرد: همچنین هنگام وارد کردن شماره های تماس مشکلاتی وجود دارد و در مواردی شماره ها ثبت نمی شود.

وی افزود: از سویی برخی از داروها به ویژه داروهای گیاهی در سامانه مذکور موجود نیست یا باید نسخه جداگانه صادر کرد یا بدون نسخه توسط بیمار خریداری شود در حالی که این داروها مورد نیاز مردم است و باید در سامانه وارد می شد.

قلعه سفیدی خاطرنشان کرد: بهتر بود از پزشکانی که هم مدیر بوده و هم خود مطب داشتند و به طور مستقیم با مردم در تماس بودند نظرخواهی می‌شد.

وی با بیان اینکه امیدواریم کاری به سود مردم و سیستم درمانی انجام شود، افزود: حذف نسخه های کاغذی و دفترچه ها به سود کشور است.

قلعه سفیدی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بسیاری از بیماران از موضوع زمان‌بر بودن این فرآیند ناراضی و معترض هستند.

اجرای طرح نسخه الکترونیک برای بیمه شدگان بهتر است

همچنین چندی پیش میثم حجتی پور معاون درمان تامین اجتماعی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مرصاد، درباره مشکلات نسخه های الکترونیک با بیان اینکه مردم حق دارند، اظهار داشت: این طرح نوپا و کاری بسیار بزرگ است که امید است به سمت درمان الکترونیک که متولی آن وزارت بهداشت است و سال ها نتوانسته این کار را انجام دهد، حرکت کنیم.

معاون درمان تامین اجتماعی استان کرمانشاه افزود: سازمان تأمین اجتماعی این کار بزرگ را انجام داد در حالی که نیمی از جمعیت کشور تحت پوشش این سازمان هستند.

حجتی پور تصریح کرد: این امر الزامی قانونی و اجتماعی در دنیای امروز است زیرا نسخه کاغذی مشکلات بسیاری از جمله نسخه خوانی ها و خطوط مختلف پزشکان، آسیب به محیط زیست دارد.

معاون درمان تامین اجتماعی استان کرمانشاه گفت: با تجویز نسخه الکترونیک در هر نقطه کشور می توان بخشی از اقلام دارویی را در داروخانه‌ شهر و بخش دیگر را در داروخانه دیگری در هر نقطه از کشور تهیه کرد.

وی عنوان کرد: متاسفانه گاهی در مواردی در برابر تغییرات مثبت هم مقاومت نشان داده می شود بر همین مبنا مقاومت پزشکان را درک نمی کنم زیرا پزشکان به عنوان نخبگان جامعه، افراد تحصیلکرده نباید عنوان کنند که با سامانه و اینترنت مشکل دارند زیرا انواع مودم های ثابت و سیار و وسایل الکترونیکی در دسترس آنها قرار دارد که پزشکان به دنبال بهانه نباشند.

معاون درمان تامین اجتماعی گفت: زیرساخت آماده است، سایت نیز مشکلی ندارد و به طور مداوم بروزرسانی ها انجام می شود همچنین بارها گفته شده سامانه ۱۴۲۰ آماده است که هر پزشک ایرادی مشاهده کند آن را ثبت‌نام کرده تا تیم فنی سازمان تامین اجتماعی به سرعت آن را رفع کنند.

حجتی پور خاطرنشان کرد: همچنین در هفته دو جلسه استانی و کشوری درباره نسخه الکترونیک برگزار می شود که مشکلات مربوطه حل شود.

وی عنوان کرد: اگر پزشکان همکاری کنند مردم اذیت نخواهند شد زیرا اکنون علت نارضایتی بیمه‌شدگان عدم همکاری پزشکان است.

حجتی پور تصریح کرد: اجرای طرح نسخه الکترونیک برای بیمه شدگان بسیار بهتر است و با ارائه کارت ملی بدون نیاز به دفترچه درمانی می‌توانند دارو را دریافت کنند.

https://www.dana.ir/1732765
ارسال نظر
نظرات