شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 11:55 منتشر شده در مورخ: 1400/02/22 شناسه خبر: 1733297
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:

زنگ خطر پیک پنجم با جولان کرونا هندی و آفریقایی

زنگ خطر پیک پنجم با جولان کرونا هندی و آفریقایی
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به عدم کنترل کامل در مناطق مرزی، این خطر وجود دارد که در آینده نه چندان دور با شیوع انواع کرونا هندی و آفریقایی، کشور وارد پیک پنجم همه‌گیری شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ یحیی ابراهیمی در گفت‌وگو با شبکه خبری تهران نیوز در خصوص احتمال شیوع گونه‌های جدید کووید19 در کشور، اظهار کرد: گونه‌های مختلف ویروس کرونا از جمله انواع انگلیسی، آفریقایی و هندی هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند، بلکه به دلیل جهش ژنتیکی برخی از آن‌ها نسبت به درمان و واکسیناسیون مقاوم‌تر هستند.

 
وی عنوان کرد: احتمال مرگ‌ومیر در برخی از گونه‌های ویروس کرونا در مقایسه با انواع دیگر بیشتر بوده، اما اساس کار آن‌ها یکی است و برای پیشگیری استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی توصیه می‌شد.
 
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد: پیش از آغاز پیک چهارم در کشور، نگرانی‌هایی در این باره در کمیسیون بهداشت مجلس وجود داشت و متاسفانه به رغم هشدارها اما به دلیل نبود محدودیت‌های نوروزی، با پیک جدیدی رو به رو شدیم.
 
ابراهیمی افزود: اکنون و با توجه به مشاهده موارد پراکنده‌ای از کرونای هندی و آفریقایی در ایران و با توجه به مقاوم بودن این نوع از ویروس نسبت به درمان و در عین حال میزان کشندگی و سرعت انتقال و عفونت‌زایی بالا، در صورت کم‌توجهی به کنترل مبادی و مرزها احتمال ورود ویروس جهش یافته به کشور دور از انتظار نیست.
 
وی با انتقاد از عدم کنترل و اجرای اقدامات پیشگیرانه در مناطق مرزی، ادامه داد: هیچ نظارتی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مرزهای کشور انجام نمی‌شود و این خود تهدید بزرگی برای همه‌گیری ویروس کرونا هندی و آفریقایی است.
 
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بیان کرد: از سویی با توجه به برگزاری آزمون‌های نهایی دانش‌آموزی، کنکور سراسری، انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا و به دنبال آن‌ها آغاز تعطیلات و سفرهای تابستانه، در صورت کم‌توجهی به رعایت پروتکل‌ها و انجام اقدامات پیشگیرانه، کشور وارد پیک پنجم همه‌گیری می‌شود.
 
انتهای پیام/*
https://www.dana.ir/1733297
ارسال نظر
نظرات