شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 15:21 منتشر شده در مورخ: 1400/02/22 شناسه خبر: 1733417
دانا گزارش می‌دهد؛

کارنامه ۵ سال حضور سیف در ساختمان میرداماد/ چرا دولت از سیف حمایت می‌کند؟

کارنامه ۵ سال حضور سیف در ساختمان میرداماد/ چرا دولت از سیف حمایت می‌کند؟
دادستان تهران از ارسال پروند ولی الله سیف به دادگاه ویژه اخلال در نظام اقتصادی خبر داده است اما دولت با دفاع از عملکرد رئیس سابق بانک مرکزی به این موضوع اعتراض دارد؛ این در حالی است که عملکرد سیف به عنوان ضعیف‌ترین رئیس کل بانک مرکزی کشور باعث به تاراج رفتن ۳۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی و ۶۰ تن طلا شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی القاصی‌مهر، دادستان تهران هفته گذشته اطلاعات تازه‌ای از پرونده ولی‌الله سیف را اعلام کرد و گفت: پرونده رییس کل سابق بانک مرکزی به دادگاه ویژه اخلال در نظام اقتصادی ارسال شده است.

وی در جلسه شورای عالی قضائی به ارائه گزارشی درباره آخرین وضعیت پرونده مداخلات ارزی مسئولان ارشد دولتی در سال ۹۵ تا ۹۷، گفت: در سال‌های ۹۵ تا ۹۷ نه‌تنها قوانین مرتبط با نظام ارزی کشور نقض شده، بلکه تکالیف قانونی دایر بر لزوم تصویب مداخله ارزی و فروش سکه‌های طلا در شورای پول و اعتبار برای پرداخت منابع ارزی به نیازمندان واقعی و جلوگیری از تشکیل بازار واسطهگری و دلالی نسبت به این منابع نیز رعایت نشد.

به گفته دادستان تهران در نتیجه این نقض مقررات و ترک فعل‌ها، علاوه بر وقوع اخلال در نظام اقتصادی ۳۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار منابع ارزی و ۶۰ تن ذخایر طلا تضییع شده است.

 

واکنش دولت به گزارش دادستان تهران و دفاع از سیف

دولت پس از انتشار خبر گزارش دادستان تهران در خصوص پرونده مداخله ارزی، در بیانیه‌ای از ولی الله سیف رئیس سابق بانک مرکزی دفاع و اعلام کرد: استفاده از ابزار «مداخله ارزی» برای مدیریت بازار ارز، که از طریق فروش ارز در بازار فرعی و یا صرافی ها صورت می گرفته است، رویه ای متداول در بانک مرکزی است.

در این بیانیه آمده است: با کمال تعجب و تأسف، جناب آقای دکتر سیف، رئیس خدوم و امین پیشین بانک مرکزی، به تضییع ۳۰ میلیارد دلار و ۶۰ تن طلا ، و اخلال در نظام اقتصادی متهم شده و موضوع تحت عنوان پرونده مداخله ارزی به دادگاه ارجاع شده است. (اینجا را بخوانید).

 

کارنامه ضعیف‌ترین رئیس کل بانک مرکزی

ولی‌الله سیف پس از روی کارآمدن دولت یازدهم در اوایل شهریور سال ۹۲ به عنوان رئیس کل بانک مرکزی انتخاب شد و مرداد ماه سال ۹۷ از ریاست بانک مرکزی برکنار و عبدالناصر همتی جایگزین او شد اما کارشناسان معتقدند بررسی عملکرد سیف نشان می‌دهد او یکی از ضعیف‌ترین روسای بانک مرکزی کشور بوده است؛ زیرا در دوره او اتفاقات وحشتناک و بدی برای اقتصاد ایران افتاد و این اتفاقات به نام او ثبت شد.

نوسان‌های ارزی و ناتوانی در ساماندهی بازار، وضعیت نابسامان مؤسسات مالی غیرمجاز، بی‌نظمی در نظام بانکی کشور و عدم اجرای بخشنامه شفافیت بانکی، چند برابر شدن نقدینگی و از همه مهم‌تر بر باد رفتن منابع ارزی و طلای کشور که به گفته دادستان تهران بیش از ۳۰ میلیارد دلار و ۶۰ تن طلا است که با بی‌تدبیر از بین رفت.

 
کاهش ۴۰۰ درصدی ارزش پول ملی
 
نرخ دلار در پایان دولت احمدی نژاد حدود ۳۲۰۰ تومان بود و حتی در نخستین روزهای فعالیت دولت یازدهم به ۲۹۰۰ تومان هم رسید اما همان زمان سیف اعلام کرد: نرخ دلار نباید به کمتر از ۳ هزار تومان برسد؛ این اظهار نظر آن روزها از سوی برخی کارشناسان عجیب تلقی شد و در نهایت متوسط نرخ دلار در سال ۱۳۹۲ به ۳۱۸۳ تومان رسید.
 
کاهش ارزش پول ملی در دولت تدبیر و امید به اوج خود رسید و آقای سیف دلار  حدود ۳۲۰۰ هزار تومانی را با قیمت ۱۵ هزار تومان تحویل داد و در زمان ریاست او نرخ دلار بیش از ۴۰۰ درصد افزایش یافت.
 
روند افزایش نرخ دلار از مهر ماه سال ۹۶ آغاز شد و این روند حتی در روزهای نخست و عید نوروز سال ۹۷ هم متوقف نشد و حتی دلار در فصل بهار سال ۹۷ هم نرخ ۱۹ و ۲۰ هزار تومان را دید.
 
رئیس کل سابق بانک مرکزی در آن سال برای کنترل بازار ارز، دست به صدرو بخشنامه‌هایی زد که نه‌تنها تاثیر نداشت بلکه به التهابات بازار ارز هم دامن زد؛ از جمله اینکه خرید و فروش ارز در بازار آزاد ممنوع شد و  بخشنامه پشت بخشنامه در خصوص وضعیت ارز صادر می‌شد که فقط باعث تشدید نابسامانی‌های ارزی و ایجاد بازاری چند نرخی را افزایش داد. 

 

۱۸ میلیارد دلار بر باد رفت

بانک مرکزی سال ۹۶ برای کنترل بازار ارز به دستور رئیس جمهور، میزان تزریق دلار در بازار را افزایش داد و سیف در آن سال که نرخ ارز روند افزایش داشت، برای کنترل آن اقدام به ارز پاشی کرد و بیش از ۱۸ میلیارد دلار، میزان ارز مداخله‌ای با هدف کنترل قیمت‌ها توزیع شد و با این اقدام ذخایر ارزی کشور را قبل از خروج ترامپ از برجام بر باد داد؛ البته این موضوع متفاوت از عرضه ارز ۴۲۰۰ تومانی بود. اما عمده ارز تزریق شده توسط بانک مرکزی به بازار آزاد به جیب دلالان و واسطه‌گران رفت.

 

افزایش ۴ برابری نقدینگی در کشور

رشد نقدینگی نیز در سال‌های ریاست سیف بر بانک مرکزی از دیگر نقاط ضعیف در کارنامه او است. حجم نقدینگی در پایان دولت احمدی نژاد حدود ۴۸۰هزار میلیارد تومان بوده است اما عملکرد سیف و اجازه خلق پول شدید توسط بانک‌ها با اجازه بانک مرکزی باعث شد این رقم به بیش از ۱۶۰۰هزار میلیارد تومان برسد یعنی در کمتر از ۵ سال نقدینگی  بیش از سه و نیم برابر شد.

در دوران ریاست سیف بر بانک مرکزی برای نخستین بار در تاریخ کشور حجم نقدینگی از میزان تولید ناخالص داخلی بیشتر و حجم شبه پول به پول بیش از ۱۰ برابر شد.

وضعیت نابسامان موسسات غیر مجاز

 
پس از رشد قارچ گونه موسسات اعتباری غیر مجاز در کشور بانک مرکزی فقط نظاره گر بود، هر چند افزایش چند برابر این موسسات از دوران محمود بهمنی آغاز و به سیف به ارث رسید، اما عملکرد او باعث تنش‌ها و اعتراض سپرده گذاران این موسسات شد.
 
برآوردها نشان می‌داد ۲۰ درصد از نقدینگی کشور در اختیار موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز بود و سیف با تکیه بر همین مساله تاکید کرد که تا پایان سال ۱۳۹۵ دیگر خبری از موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز نخواهد بود و فهرست موسسات مالی و اعتباری مجاز اعلام و به عدم سپرده گذاری در موسسات غیر مجاز هشدار داده شد.
 
یکی از اقدامات جنجالی سیف، اعطای مجوز تأسیس مؤسسه کاسپین (آرمان ایرانیان سابق) بود که در تاریخ ۲۷ اسفندماه مجوز این مؤسسه روی سایت بانک مرکزی قرار گرفت، اما کاسپین در ادامه نتوانست به تعهدات خود عمل کند که در نهایت باعث اعتراض شدید مردم و همچنین نمایندگان مجلس شد و سیف بعد از اعتراضات سپرده گذاران را مقصر دانست و برخورد نامناسب با آنها داشت.
 
بانک مرکزی با اعطای مجوز به موسسه کاسپین و قرار دادن نام آن در سایت بانک مرکزی موجب اعتماد مردم جهت سپرده گذاری و دریافت تسهیلات در این موسسه شد و باعث لشگر کشی خیابانی مال باختگان موسسات مالی و اعتباری شد و بالاخره ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای بازپرداخت بدهی موسسات غیرمجاز اختصاص یافت و همچنان پرونده این موسسات در قوه قضائیه در جریان است.
 

پاداش میلیاردی به معاون سیف

سیف در دوران ریاستش و در اواخر سال 96 پاداش یک میلیارد و ۲۰۰‌میلیون تومانی به یکی از معاونان بازنشسته خود پرداخت کرد و بلافاصله مجدداً او را به سرکار بر‌گرداند؛ بدون اینکه این مبلغ برگشت داده شود و این معاون دوباره در همان سمت مشغول به کار شد.

 

درخواست برکنار سیف تا ممنوع الخروجی

۱۶۳ از نمایندگان مجلس دهم در واپسین روزهای فروردین‌ماه ۹۷ در نامه‌ای خطاب به روحانی خواستار برکناری سیف شده بودند و علت را ناتوانی او در اداره ارز عنوان کردند. و همان زمان تعدادی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به رئیس دستگاه قضا خواستار ممنوع خروجی سیف و رسیدگی به پروند او شدند و قوه قضائیه در روزهای نخست مهم ماه سال ۹۷ ممنوع‌الخروجی سیف اعلام کرد.

 

رهبر انقلاب: تقصیر عمده متوجه آن فردی است که ارز یا سکه را با بی‌تدبیری عرضه کرده است

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب روز ۲ مرداد ۱۳۹۷ در دیدار هزاران نفر از قشرهای مردم از استان‌های مختلف، به نوسانات بازار ارز و سکه و کاهش ارزش پول ملی در آن سال اشاره کردند و افزودند: در همین قضایای ارز و سکه گفته شد مبلغ18 میلیارد دلار از ارز موجود کشور آن هم در حالی که برای تهیه ارز مشکل داریم، بر اثر بی‌تدبیری، به افرادی واگذار شد و برخی از آن سوء استفاده کردند. این موارد مشکلات مدیریتی است و ارتباطی با تحریم‌ها ندارد.

ایشان خاطرنشان کردند: وقتی ارز یا سکه به صورت غلط عرضه و تقسیم می‌شود، مشکلات فعلی به‌وجود می آید زیرا این قضیه دو طرف دارد، یک طرف آن فردی است که دریافت می کند و طرف دیگر آن کسی است که عرضه می‌کند. همه بیشتر به‌دنبال آن فردی هستند که ارز یا سکه را گرفته است در حالی که تقصیر عمده متوجه آن فردی است که ارز یا سکه را با بی‌تدبیری عرضه کرده است که اقدامات اخیر قوه قضائیه نیز در واقع برخورد با کسانی است که با یک تخلف و خطای بزرگ، زمینه‌ساز این مسائل و کاهش ارزش پول ملی شدند.

 
۵۳ میلیارد دلاری که در زمان سیف بر باد رفت
 
احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس دیده‌بان شفافیت و عدالت نیز  با اشاره به بحران‌های ارزی دی‌ ماه ۹۶ گفته بود: ‌۳۵ میلیارد دلار ارز مداخله‌ای و ۱۸ میلیارد دلار زمانی که به شرکت‌ها و افراد مختلف به شکل غیراصولی دلار تخصیص داده شد، به باد رفت. فساد یعنی با یک تصمیم غلط ملاکین، صاحبان طلا و جنس یکباره در یک شب اموالشان ۳ برابر می‌شود و کسانی که ثروت ریالی دارند اموالشان یک‌سوم می‌شود.
 
توکلی همچین گفت: عراقچی (معاون ارزی وقت بانک مرکزی) یک نامه به سیف می‌نویسد که ارز ما بیهوده به باد می‌رود و پس از آن سیف همان نامه را به‌علاوه نامه خودش به رئیس‌جمهور ابلاغ می‌کند، اما رئیس‌ جمهور می‌گوید بحران ارز نداریم؛ عراقچی گفته بود این کار (توزیع ارز) غلط است اما رئیسش به آن فرمان داد که کار غلط را انجام بدهد، عراقچی یک زیر دست بوده و اما سیف که رئیس بانک مرکزی بوده باید محاکمه شود.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گوید: کالاهای اساسی در طول یکسال یازده میلیارد دلار بیشتر ارز نمی‌خواهد ولی در دولت در عرض حدود دو ماه ۱۸ میلیارد دلار ارز و ۶۲ تن طلا را بر باد دادند. حالا هم می‌گویند چرا می‌گویید ما اینها را به تاراج دادیم!.
 
او در سال ۹۸ بیان کرد: وقتی بانک مرکزی به شرکتی ۲۶ روزه ارز تخصیص داد، خیانت در امانت کرده است، جرم و مجازات دارد و باید مجازات آن را تحمل کند.

 

دولت از کدام بخش کارنامه سیف دفاع می‌کند؟

براساس گزارش دانا؛ در حالی که پرونده ولی الله سیف رئیس سابق بانک مرکزی به دادگاه ویژه اخلال در نظام اقتصادی ارسال شده و در آینده بسیار نزدیک باید شاهد برگزاری دادگاه او باشیم، دولت با انتقاد از دادستان تهران از عملکرد سیف دفاع می‌کند البته باید در کارنامه سیف معرفی عبدالرسول دری‌اصفهانی در تیم مذاکره‌کننده ایران با ۱+۵ را اضافه کرد که به به‌عنوان نماینده بانک مرکزی و مسئول امور بانکی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در جلسات شرکت می‌کرد و بعد جاسوس از آب درآمد و اکنون در زندان است.

سیف در دوران ریاستش باعث حیف و میل بیت المال شد و بیش از ۳۰ میلیارد دلار و ۶۰ میلیون تن طلا در قالب توزیع ارز و پیش فروش سکه در بازار عرضه شد و نفع آن فقط به جیب عده‌ای دلال و افرادی که آن را می‌گرفتند روانه شد؛ و بیت المال با بی تدبیر بر باد رفت آن هم در شرایطی که کشور در ان زمان در وضعیت جنگ اقتصادی قرار داشت و باید توضیح دهند چرا به بیت المال و منابع کشور را تاراج کردند و به زودی با برگزاری دادگاه آن زوایای پنهان ایت تارج مشخص خواهد شد.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1733417
ارسال نظر
نظرات