شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 10:48 منتشر شده در مورخ: 1400/02/23 شناسه خبر: 1733635
گزارشی از خاتمه یک ماه بندگی؛

آداب و سنن برپایی عید فطر در کرمان/ از تکبیر گفتن تا زیارت اهل قبور

آداب و سنن برپایی عید فطر در کرمان/ از تکبیر گفتن تا زیارت اهل قبور
گلاب زاده گفت: اگر بتوانیم زیارت اهل قبور را یکی از ویژگی های عید فطر به شمار آوریم می توانیم بگوییم که کرمانی ها اسرار دارند در روز عید فطر به زیارت اهل قبور بروند و دیداری با ارواح طیبه از دست رفته گانشان در آرامستان های مختلف داشته باشند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان؛ عید فطر از مهم‌ترین اعیاد مسلمانان است که مؤمنان پس از یک ماه عبادت خالصانه و خاضعانه به درگاه بی نیاز الهی، این عید را به شکرانه توفیق یک ماه مهمانی معبود یکتا جشن می‌گیرند.

پیرامون اهمیت این عید بزرگ، روایات و احادیث بسیاری از ائمه اطهار (ع) نقل شده است از جمله پیامبر خدا (ص) فرمودند: «فرشتگان در روز عید، سر کوچه‌ها و گذرها می‌ایستند و می‌گویند: «بشتابید به سوی پروردگار کریم که عطای بسیار می‌دهد و گناهان بزرگ را می‌آمرزد و امام علی (ع) فرمودند: «این، عید کسی است که خداوند، روزه او را پذیرفته و عبادتش را قبول کرده است و هر روزی که در آن، معصیت خدا نشود، آن روز عید است».

با پایان یافتن ماه معنوی و پر خیر و برکت رمضان و فرارسیدن عید سعید فطر، مؤمنان و روزه‌داران و شب‌زنده‌داران این ماه عظیم الهی، با شکرگزاری به درگاه خداوند پاداش معنوی خود را از درگاه پروردگار یگانه مسئلت می‌کنند.

آیین‌های ویژه عید فطر نه تنها در ایران که در تمامی کشورهای اسلامی دارای وجوه مشترک بسیار است که البته در برخی از نقاط کشور از جمله شهر کرمان، آئین‌های سنتی نیز به آن افزوده می‌شود.

زیارت اهل قبور از آداب و رسوم ویژه عید فطر کرمانی ها

سید علی گلاب زاده عضو شورای عالی میراث فرهنگی در  این رابطه به خبرنگار ما گفت: مردم کرمان از دیر باز به عنوان مردمی سنت‌گرا و متوجه به امور ملی و مذهبی همواره سنت‌ها و آداب و رسوم‌های عمومی ایران مانند جشن نوروز، اعیاد مذهبی مانند عید قربان و عید فطر به نیکوترین وجه برگزار کرده‌اند.

وی گفت: به رغم اینکه در بقیه اعیاد کرمانی ها سنت های ویژه ای داشتند در رابطه با ماه مبارک رمضان به جز برنامه چهل بسم الله در مسجد جامع در خصوص عید فطر ویژگی خاصی که در کرمان وجود ندارد.

عضو شورای عالی میراث فرهنگی افزود: اگر بتوانیم زیارت اهل قبور را یکی از ویژگی های عید فطر به شمار آوریم می توانیم بگوییم که کرمانی ها اسرار دارند در روز عید فطر به زیارت اهل قبور بروند و دیداری با ارواح طیبه از دست رفته گانشان در آرامستان های مختلف داشته باشند.

گلاب زاده عنوان کرد: البته در برخی روستاها مراسمی همچون برپایی رقص ها و آواز های محلی نیز انجام می شود.

وی ، ابراهیم خانی در روز عید فطر را از دیگر سنن کرمانی ها در گذشته بیان کرد و ادامه داد: برخی اسرار دارند که در روز عید فطر تا ظهر با دهان روزه باشند و پس از آن با خوردن شیرینی و یا زولوبیا افطار می کنند و این را صواب می دانند.

عضو شورای عالی میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: کسانی هم هستند که با خود شیرینی و یا زولوبیا برای پذیرایی از حاضران در آرامستان ها و یا در محل برگزاری نماز می برند و دوست دارند سهمی در اجر روزه دار به آنان نیز تعلق گیرد.

گلاب زاده گفت: در ابتدای صبح روز عید عده ای به منزل امام جماعت می روند و پس از گفتن تبریک او را با خواندن قرآن با صدای بلند تا محل اقامه نماز مشایعت می کنند، متاسفانه این سنت امروزه کم رنگ شده است.

وی افزود: معمولا در شبی که فردای آن عید فطر بود به رسم ماه رمضان مردم کرمان سحر پا می شدند و سحری می خوردند و اسم آن را جاخالی بای سحرهای ماه رمضان یعنی در اصل وداع با ماه رمضان و سحرهای ماه رمضان می گذاشتند.

عضو شورای عالی میراث فرهنگی بیان کرد: مردم در روز عیدفطر وقتی به هم می رسیدند با اصطلاحاتی همچون «طاعاتتان مقبول حق، نماز روزه هایتان قبول» به این ترتیب روز عید را برگزار می کردند.

به گزارش راه آرمان؛ در شهر باغین در گذشته هنگام طلوع روز عید قبل از برگزاری نماز مردم از مسیر منزل تا گلزار شهدا برای برپایی مراسم به قرائت «اللَّهُ أَکْبَرُ اللَّهُ أَکْبَرُ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَ اللَّهُ أَکْبَرُ اللهُ أَکْبَرُ وَلِلَّهِ الْحَمْدُ الْحَمْدُلِلَّهِ عَلَی مَا هَدَانَا وَلَهُ الشُّکْرُ عَلَی مَا أَوْلانَا». » می پرداختند.

 

آنان وقتی به جایگاه اقامه نماز می رسیدند یکی دو مرتبه باز آن را تکرار می کردند، پس از قرائت نماز و ایراد خطبه توسط امام جمعه همگی به مزار اموات خود مراجعت می کنند و با گفتن تبریک عید و قبولی طاعات برای شادی روح از دست رفتگان و طلب فاتحه بین مردم شیرینی، زلوبیا، کماچ سن و روغن جوشی پخش می کنند.

در پایان نماز هنگام ایراد خطبه توسط امام جمعه بزرگان و رشیدسفیدان صندوقی بین مردم می چرخانند و فطریه را برای اوامر خیری همچون ساخت مسجد، کمک به نیازمندان و … را جمع آوری می کنند.

آن روز همه به هم جدای از تبریک عید به یکدیگر که می رسند روبوسی می کنند و می گویند  نماز روزه هاتون قبول باشه، طرف مقابل هم می گوید خدا قبول کند و از شما هم مقبول درگاه الهی.

ظهر همان روز نیز به دید و بازدید از پدربزرگ و مادر بزرگ می پردازند و ناهار را در آنجا میهمان می شوند.

براساس این گزارش، البته باید گفت سال گذشته و امسال به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا برپایی مراسم کمی متفاوت تر برگزار می شود.

 

 

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1733635
ارسال نظر
نظرات