شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 09:40 منتشر شده در مورخ: 1400/02/25 شناسه خبر: 1733962
حرکت ماشین اقتصاد با چرخش چرخ صنعت بر محور فناوری؛

راه نجات صنایع کوچک توجه به فناوری های نو برای حضور در بازار های رقابتی است

راه نجات صنایع کوچک توجه به فناوری های نو برای حضور در بازار های رقابتی است
می توان گفت راه نجات صنایع کوچک توجه به فناوری های نو برای حضور در بازار های رقابتی است که این مهم محقق نمی شود مگر با ورود فناوری به این صنایع، که یکی از اصلی ترین مکان های مسئول در این حوزه دانشگاه ها هستند که می توانند نقش بسیار موثری را در این زمینه ایفا کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ صنعت در هر کشوری به عنوان یکی از اصلی ترین شاخصه های تاثیر گذار بر اقتصاد، فرهنگ، سیاست و زندگی افراد جامعه نقش ایفا می کند. تاثیر صنعت بر رشد اقتصادی، برقراری رفاه مطلوب اجتماعی، خودکفایی و استقلال اقتصادی، دوری از تک محصولی بودن و استفاده از تمام ظرفیت های موجود در حوزه های مختلفی چون منابع انسانی و منابع طبیعی قابل ذکر بوده و به عنوان یکی از مهم ترین مباحث هر کشوری مطرح است.

توجه به صنایع در دنیا در دو حوزه صنایع مادر و بزرگ و در بخشی توجه به صنایع کوچک رقم می خورد که در سال های گذشته برنامه ریزی های کشور های مختلف بالاخص کشور های در حال توسعه نشان از توجه بیش از حد این کشور ها به صنایع کوچک دارد .

سرعت تاثیر پذیری صنایع ملی از شرایط بین الملل بالاست

با توجه به اینکه یکی از اصلی ترین مباحث صنایع مادر و بزرگ سرعت تاثیرپذیری از شرایط ملی و بین المللی است باید گفت که شرایط صنعتی استان های متمرکز بر این واحد ها با تغییرات ملی و بین اللملی تحت تاثیر قرار می گیرد و نتایج نامشخصی را در پیش خواهد داشت. در همین رابطه آشتیانی رییس دانشگاه صنعتی اراک گفت: اقتصاد در بسیاری از استان های کشور  تمرکز بسیاری بر صنعت دارد  و این تمرکز بیشتر بر صنعت ملی است که باعث شده است نوسانات بین المللی به نوسانات ملی تبدیل شود و این نوسانات ملی اقتصاد استان های وابسته را بالا و پایین کند.

آشتیانی عنوان کرد: به عنوان مثال استان مرکزی به عنوان یکی از استان های متمرکز بر صنایع ملی حساسیت اقتصادش در بحث شاخص های اقتصاد کلان کشور دو براربر میانگین کشور است یعنی وقتی رشد حاصل می شود و یا قیمت نفت و سرمایه گذاری بالا می رود این استان رونقش دو برابر استان های دیگر می شود و برعکس وقتی صنعت ملی وارد شرایط رکود می شود اتفاقات معکوس رقم میخورد.

وی ادامه داد: در بخش صنعت به دلیل اینکه صنعت ما خرده صنعت نیست و صنایع صنعت ساز هستند بسیار سریع پذیرای رکود می شوند و این اتفاقات منجر به صدمه پذیر بودن این استان ها در بخش اشتغال خواهد بود.

آشتیانی ضمن تاکید بر ساماندهی خلاقیت و کارآفرینی در حوزه های مختلف اظهار کرد: باید حجم کیفی دانشگاه ها نسبت به صنایع در هر استان سنجیده شود و با ارائه راهکار رابطه صنعت با دانشگاه رشد کند.

صنایع کوچک و متوسط به عنوان پیشران اقتصاد، نقش قابل توجهی در اشتغال زایی، نو آوری، آموزش نیروی کار، توسعه صادرات ، سرمایه گذاری  و در نهایت رشد اقتصادی کشور ها دارد.

با توجه به اینکه صنایع کوچک در غالب کشورها بیشترین فراوانی را دارند و بنا بر آمار بالغ بر ۹۰ درصد فراوانی صنایع در کشور، به صنایع کوچک مرتبط است و همچنین در حوزه اشتغال در صنعت نیز میزان اشتغال صنایع کوچک را می توان ۴۵ درصد عنوان کرد بر همین اساس باید بر اهمیت صنایع کوچک و متوسط توجه ویژه داشت.

در ایران تعداد شهرک های صنعتی بر اساس اعلام سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، ۹۷۸ فقره است که شامل ۵۶۹ شهرک صنعتی و ۴۰۹ ناحیه صنعتی می باشد که از این تعداد ۱۷ شهرک صنعتی و ۱۴ ناحیه صنعتی در استان مرکزی مشغول به فعالیت هستند.

 نکته حائز اهمیت در این مسئله پشتیبانی مادی و معنوی از صنایع کوچک است که طبق آمار اعلامی برای ۸۵۵ هزار نفر در کشور شغل ایجاد کرده است که از این تعداد در استان مرکزی برای بیش از ۳۰ هزار نفر اشتغال ایجاد شده که همه آمار ها نشان از آن دارد که گسترش و توجه به صنایع کوچک تحول عظیمی را در عرصه صنعت کشور ایجاد خواهد کرد.

از طرفی با توجه به مشکلات پیش آمده برای برخی از این صنایع می توان گفت راه نجات این صنایع توجه به فناوری های نو برای حضور در بازار های رقابتی است که این مهم محقق نمی شود مگر با ورود فناوری به این صنایع، که یکی از اصلی ترین مکان های مسئول در این حوزه دانشگاه ها هستند که می توانند نقش بسیار موثری را در این زمینه ایفا کنند.

مراکز تحقیقات و توسعه مشترک با صنایع راهی برای ارتباط بیشتر بین صنعت و دانشگاه

رییس دانشگاه صنعتی اراک گفت: در حوزه ارتباط صنعت و دانشگاه با توجه به مدل هایی که انتخاب شده و با تمام سختی ها و چالش هایی که در سال های گذشته این مسیر داشته است ولی اتفاقات امید وار کننده ای افتاده و نتایج مثبتی محقق شده است.

آشتیانی تشکیل مراکز تحقیقات و توسعه مشترک با برخی مراکز صنعتی را یکی از برنامه های در حال اجرا عنوان کرد و افزود: راه اندازی انجمن تحقیقات و توسعه، با توجه به اینکه تعداد زیادی از واحد های صنعتی مرکز تحقیق و توسعه ندارند اتفاق مثبتی است که با حضور دانشگاه در این میدان رقم خورده است.

مطمئنا علاوه بر دانشگاه ها مراکز دیگری چون پارک های علم و فناوری و سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی باید در این زمینه ورود کرده و نهایت تلاش خود را به کار گیرند.

از طرفی یکی از اصلی ترین مباحث تاثیرگذار در هر حوزه بالاخص در صنعت بحث آموزش است که باید با همت مراکز دولتی و همچنین اقبال واحد های صنعتی نسبت به این مهم پرداخته شود  تا مدیران صنایع راه فرار از مشکلات را بیابند. مشکلاتی اعم از جذب سرمایه گذار چه داخلی و چه خارجی، حضور در فرابورس، مدیریت منابع انسانی، ورود فناوری ها، توجه به ایده های مطرح شده در استارت آپ ها، شناسایی شرکت های دانش بنیان و آشنایی با محصولات آنها و بسیاری از مسائل که با آموزش به مدیران صنعتی می توان آنها را پوشش داد و از مشکلات موجود رهایی یافت.

همچنین توجه به شهرک های فناوری، فن بازارها، کلینیک های تخصصی بررسی مشکلات صنایع، جذب سرمایه گذار خارجی نیز از وظایف دو سویه سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی و مدیران صنعتی است که سازمان با حمایت و مدیران با توجه و بهره گیری از آموزش ها می توانند نقش خوبی را در رشد صنعت کشور ایفا کنند.

بحث ورود فناوری های نو و دانش بنیان نه تنها در مورد صنایع کوچک بلکه در صنایع بزرگ نیز قابل توجه بوده و تاثیر گذار است. شاید عده ای مشکلاتی چون سرمایه گذاری ها و نبود بازار مناسب را عامل اصلی زمین گیر شدن صنایع عنوان کنند اما آن چیزی که مشهود است این موضوع است که دلایل ذکر شده بر آمده از عدم حضور یک مدیر صنعتی با نگاه فناورانه و به روز در این صنایع است مسئله ای که گریبان بسیاری از صنایع در کشور و صنایعی چون هپکو و آونگان را در استان مرکزی گرفته و باید توجه داشت راه اندازی این شرکت ها و ادامه فعالیت های آنها چه به صورت دولتی و چه به صورت خصوصی اگر در حوزه فناوری های نو نباشد آینده مثبتی نخواهد داشت.

در پایان باید گفت مطمئنا توجه به خوشه های صنعتی و طرح هایی چون نظام مبادلات پیمانکاری فرعی و حمایت از آنها از اصلی ترین مولفه های رشد صنایع کوچک هستند و باید با در نظر گرفتن موارد فناورانه و به عبارتی عبور از صنعت سنتی و ورود به صنعت تکیه دهنده به دانش و فناوری، آینده روشنی را برای صنایع کوچک و در نتیجه آن تاثیر بر اقتصاد و فرهنگ و اجتماع در انتظار نشست.

از طرفی داشتن یک استراتژی بلند مدت و هماهنگی بین صنایع و دوری از فعالیت های جزیره ای که با خوشه های صنعتی قابل ایجاد خواهد بود از جمله نکاتی است که در بحث صنایع کوچک بسیار مورد توجه قرار دارد.

شاید امروز با توجه به مشکلات اقتصادی موجود صنایع کشور دچار رکود یا مشکلات مقطعی شده باشند اما باید دانست این مشکلات مقطعی است و می توان با تکیه بر دانش و پشتکار جوانان و همچنین انسجام دقیق صنعتی و حرکت به سمت فضای رقابتی چه در داخل و چه خارج از کشور، می توان به آنچه باید رسید.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1733962
ارسال نظر
نظرات