شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان بوشهر
ساعت: 10:24 منتشر شده در مورخ: 1400/02/25 شناسه خبر: 1733979

طوفان حوادث افغانستان پایانی ندارد

طوفان حوادث افغانستان پایانی ندارد
از زمان اشغال افغانستان توسط شوروی سابق و بعد از آن در دوره ده‌ساله اشغال توسط آمریکا و ناتو این کشور هیچ‌گاه روز خوش به خود ندیده است و همواره شاهد کشت و کشتار و تخریب و ویرانی بوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سپاس؛ اشغالگران آمریکایی با صرف هزینه هزاران میلیاردی و تلفات سنگین انسانی با مقاومت سرسختانه مردم افغانستان حالا مجبور شده‌اند تا نیروهای خود را از آنجا خارج کنند. اما این به معنای پایان واقعی اشغال نیست.

آمریکایی‌ها در صدد هستند همچنان حضور و نفوذ خود را حفظ کنند.

این هدف ابزار می‌خواهد و قطعا هیچ ابزاری بالاتر و موثرتر از ایجاد ناامنی و تفرقه افکنی نبست.

کشتار دختران نوجوان و مظلوم مدرسه شیعی سیدالشهدا کابل و در پی ان انفجار یکدستگاه اتوبوس در مسیر شهر مهم سنی نشین قندهار می‌تواند طلیعه یک حرکت مرموزانه برای ایجاد ناامنی، تفرقه و جدال مذهبی در افغانستان باشد تا به زعم آمریکا باعث تقویت ضرورت حضور آنان در این کشور باشد.

به نظر می‌رسد پیدا کردن امر و عامل امر پیچیده ای نباشد.

روشن است بهره‌بردار و استفاده کننده اصلی این اتفاقات فقط آمریکاست.

آمریکا با این کار دو هدف را دنبال می‌کند.

هدف اول درگیر کردن و تضعیف نیروهای مرتبط با ایران که شیعیان و هزاره جات در راس آنها هستند. چون تاکنون نه موفق به شکست فیزیکی و تبلیغاتی آنها شده است و نه توانسته آنها را با خود همسو کند. پس تضعیف و ایجاد چالش برای آنها در راس برنامه‌های آمریکاست. چنانکه در عراق و لبنان نیز دنبال می‌شود.

دوم بر اساس همان روش قدیمی که خود را عامل ثبات و امنیت جا می‌زدند با این اقدامات می‌خواهند باز عدم حضور خود را با عدم امنیت و نا امنی و درگیری‌های قبیله‌ای و مذهبی پیوند بزنند تا نفوذ در این کشور را حفظ نهادینه و توجیح کنند.

آنچه که باید بدانیم

هر گروه و دسته‌ای این جنایت را به هر عنوانی انجام داده باشد باز انگشت اتهام به سوی آمریکاست. چون هم مسبوق به سابقه است و هم در مسیر منافع آمریکاست.

مردم افغانستان خصوصا شیعیان باید به دقت این اتفاقات را رصد کنند و به هیچ وجه در زمینی بازی نکنند که امریکا برای آنها مهیا کرده است.

وحدت عامل اصلی و حتمی موفقیت و پیروزی مردم افغانستان است و رهبران سیاسی و مذهبی هیچ چاره‌ای جز تمسک به وحدت ندارند.

رضی دربندی

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1733979
ارسال نظر
نظرات