شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 10:29 منتشر شده در مورخ: 1400/02/25 شناسه خبر: 1733998
وعده ای که پشت وعده های دیگر گم شد؛

اعتماد فله ای «استانداریزد »به تیم اقتصادی خود یا عدم درک واقعیت‌ها؟

اعتماد فله ای «استانداریزد »به تیم اقتصادی خود یا عدم درک واقعیت‌ها؟
استاندار یزد و جانشین یزدی تبارستاد اقتصاد مقاومتی کشور در در شهریور ۹۸وعده تحقق نرخ بیکاری تک رقمی برای یزد را داده بودند که طبق گزارش مرکز آمار محقق نشده و نرخ بیکاری یزد ۱۳.۵درصد می باشد اما عامل و علت های این وعده محقق نشده استاندار چه بوده است؟ آیا تنها یک وعده پوچ با هدف کارنامه سازی بوده است یا عاملهای دیگر مانند اعتماد بیش از حد به تیم اقتصادی خود و یا عدم شناخت زیست بوم یزد، علت واقعی کدام است؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا،استاندار یزد شهریور سال۹۸در جمع مدیران استان وعده تک رقمی شدن نرخ بیکاری تا پایان سال ۹۹را داد، اما طبق گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری برای استان یزد در سال۹۹با عدد۱۳.۵درصد به پایان رسید که جز ۵ استان بالای جدول نرخ بیکاری کشور می باشد.

حتی وزیر یزدی تبار نیرو که به عنوان جانشین ستاد اقتصاد مقاومتی کشور در یزد  نیز در جریان سفر خود به یزد در شهریور ۹۸ جلسه ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان یزد اعلام کرد چهار هزار نفر ساعت در جلسات اقتصاد مقاومتی صرف شده، باید به نحوی عمل کنیم که فعالیت هایمان اثر بخش و موثر باشد و در این شرایط اگر نتوانیم نرخ بیکاری را در یزد تک رقمی کنیم یعنی در زمان مسئولیت خود موفق و کامیاب نبوده ام .
 
حتی عظیمی نیا معاون اقتصادی استاندار در اردیبهشت۹۹با اشاره به اینکه پیش بینی شده است که تا پایان سال ۹۹ حدود۱۲هزارو۵۰۰شغل ایجاد شود وعده داد: در همین راستا نرخ بیکاری استان تا پایان سال تک رقمی خواهد شد.
 
 
این صحبتها از سوی استاندار و اردکانیان وزیر نیرو در شرایطی مطرح شده است که هر کارشناس اقتصادی می داند که برای تحقق کاهش نرخ بیکاری هر منطقه ای لازم است بوم های اختصاصی هر شهر و روستا متناسب و هماهنگ با بوم اقتصادی کلان کشور طراحی و اجرا شود و در ضمن اینکه مجموعه استان باید درک دقیق و جامعی از مسائل و مشکلات اقتصادی استان خود داشته باشد حال باید سوال پرسید که آیا استاندار طرح و بوم اختصاصی برای یزد داشته است؟
 
اگر ادعا کنیم که استاندار یزد و وزیر نیرو و دیگر مسئولین استان که این وعده را مکررا  اعلام کرده اند از مسائل و مشکلات استان اطلاعی نداشته و طرح و نقشه ای برای رسیدن به وعده های خود نداشته اند بسیار دور از ذهن به نظر می رسد که اگر این چنین بوده است و دیگر صحبتی نمی ماند و مخاطب خود حدیث مفصل میخواند ازاین صحبت ، اما اگر فرض را بر این مبنا قرار دهیم که عوامل و مشکلاتی ایجاد شده که باعث شده مسئولین استان نتوانند به وعده های خود عمل و طرحها و بوم خود را پیاده  کنند این مشکلات چه بوده است؟
 
اعتماد بیش از حد استاندار به مدیران اقتصادی خود
 
طبیعتا برای تهیه و اجرای هر برنامه  اقتصادی در سطح استان می بایست طرحهای ابتدایی از ادارات و معاونتهای مربوطه تهیه و توسط کارشناسان به بحث و تبادل نظر گذاشته شود وسپس در جلسات مدیران در مورد ابعاد مختلف آن بحث و تبادل نظر شود و تصویب یا رد شود .
 
پس اگر فرض را براین موضوع بگذاریم که طرحها و برنامه های اولیه این وعده(تک نرخی شدن بیکاری تا پایان سال) در ابتدا از معاونت اقتصادی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان طرح ریزی شده و سپس در هماهنگی با دیگر نهادها و سازمانهای مربوطه تکمیل شده است ، باید پرسید معیارها و روشهای این افراد اقتصادی که اطراف استاندار جوان یزد را احاطه کرده اند برای تحقق این وعده (تک نرخی شدن بیکاری) چه بوده است  و در حقیقت پاسخگویان واقعی آنها باید باشند و آیا این صحبت درست است که استاندار و حکمران جوان یزد با طناب اطرافیان نابلد خود به چاه فرو رفته است؟
 
این سوالی است که نه ما و نه هیچ فرد دیگری نمی تواند جوابی به آن بدهد اما انتصاب برخی از مسئولین سازمانهای صنعتی و معدنی استان مدتهاست که مورد نقد کارشناسان ودلسوزان استان بوده و بارها تذکرات خود را در این زمینه ارائه کرده اند، اما استاندار با بی اعتنایی به این نقدها و نظرات نشان داده است که اعتماد و البته رضایت کامل را از تیم اقتصادی خود داشته ومیخواهد راه شروع کرده را با آنها به اتمام برساند اما باید پرسید به چه قیمتی؟
 
 
تحریم عامل عدم تحقق وعده استاندار
 
یکی دیگر از مسائل و مشکلاتی که استاندار جوان و حکمران خوب استان یزد می توانند به آن استناد کرده و دلیل عدم تحقق وعده خود ذکر کنند، تحریم ها و فشار حداکثری بوده که دولت آمریکا بر ایران تحمیل کرده است ، می تواند باشد.
 
این در شرایطی است که دولت آمریکا در ۱۸اردیبهشت۹۷ رسما از برجام خارج شد و از مدتها قبل از آن نیز فشارها علیه ایران شدت پیدا کرده بود و این یعنی اینکه آقای استاندار وعده خود را حدود یک سال و نیم بعد از شروع فشار حداکثری و مشخص شدن فضای سیاسی، اقتصادی کشور داده اند پس اقای استاندار با درک فشار حداکثری و وجود تحریم ها برای رسیدن به نرخ بیکاری تک رقمی برنامه ریزی کرده  و وعده آن را داده اند پس به صورت طبیعی و منطقی این موضوع یعنی تحریم ها نمی تواند عامل محقق نشدن وعده حکمران جوان استان یزد باشد.
 
 

 

حتی در این زمینه نیز مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری یزد مدعی شده است در سال۹۹قریب ۷۰واحد تولیدی با حمایت وپشتیبانی مسئولین به چرخه تولید برگشته است، این سخن زاده رحمانی به این معنی است که تحریم نتوانسته مانع تولید در استان یزد شود.
 
پس چرا نرخ بیکاری یزد هنوز طبق وعده استاندار تک رقمی نشده است؟
 
کرونا عامل عدم تحقق وعده استاندار
 
ویروس منحوس کرونا در ایران از ۳۰بهمن۹۸شروع شد و مثل تمام دنیا بر مسائل اقتصادی و تولید تاثیر گذاشت و به علت محدودیت ها وکاهش تقاضا بسیاری از واحدهای تولیدی نتوانستند پروژه های توسعه ای خود را تکمیل کنند وحتی در نقطه مقابل بسیاری از واحدهای تولیدی مجبور شدند تعدیل نیرو داشته باشیم.
 
در مجموع اینکه اگر هر مسئول استانی و حتی کشوری اعلام کند که کرونا عاملی شد که نتواند به وعده های خود عمل کند و چند نمونه از مشکلاتی که کرونا عامل ایجاد آن بوده است را ذکر کند به راحتی هر مخاطبی با شنیدن این صحبتها اغنا شده و هم نظر با مسئول مربوطه می شود اما اگر واقعا چنین بوده است پس چرا معاون اقتصادی استانداری یزد در اردیبهشت ۹۹یعنی حدود۳ماه پس از شیوع کرونا ودر اوج محدودیت های کرونایی باز سخن از نرخ بیکاری تک رقمی تا پایان سال میدهد؟

آیا اقای عظیمی نیا معاون اقتصادی استانداری یزد هنوز بعد از سه ماه به عواقب و دامنه وسعت مشکلاتی که به واسطه کرونا ایجاد شده است پی نبرده یا هنوز برخی از مسئولین بدون برنامه و تنها با جملات زیبا و فریبنده قصد کارنامه سازی برای مجموعه خود را دارند؟
 
حتی  صحبتهای مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری یزد در گفتگو با یزدرسا در تاریخ۲۰اردیبهشت۱۴۰۰نشان از آن دارد که کرونا تاثیری بر برنامه های مسئولین استان نداشته زیرا که زاده رحمانی اعلام میکند در سال۹۹حدود۱۳هزارو۷۰۰نفر شغل طبق سامانه رصد ایجاد شده و حتی مدعی است امار اشتغال به مراتب از این عدد بالاتر بوده و شغل هایی بوده است که در این سامانه ثبت نشده است. که این عدد حدود هزار نفر بالاتر از وعده معاون اقتصادی استاندار در همان سخنرانی است که وعده تحقق نرخ بیکاری تک رقمی برای یزد تاپایان سال۹۹ را داده بود
 
پس دوباره سوال ابتدایی و اصلی خود را می پرسیم چرا نرخ بیکاری یزد طبق وعده استاندار تک رقمی نشد؟
 
عدم شناخت استاندار از زیست بوم یزد
 
سالیان سال است که استان یزد به واسطه برخی از مدیران به ظاهر دلسوز تبدیل به استانی شده است که هرکدام از مسئولین برای اثبات کارآمدی وتوانایی خود و البته اغنا جامعه که در انتخابات های آینده به آنها رای دهند بر خلاف زیست بوم و نیازمندیها و آینده نگری لازم پای صنایعی را به استان باز کرده اند که خود تبدیل به مشکلی برای یزد شده اند.
 
و به واسطه همین دوستی های خاله خرسه و بدون کارشناسی و منطق ، شهر یزد تبدیل به شهری مهاجر پذیر شده  زیرا که بیشترین نیروی کار متقاضی در استان افرادی تحصیل کرده هستند که به دلایل متعدد حاضر به انجام برخی کارها نیستند و به همین دلیل در حال حاضر بیشترین نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی متعلق به استان یزد می باشد اما آیا استاندار محترم یزد از این موضوع اطلاع نداشتند؟
 
 

 

حتی بارها خود استاندار یزد اعلام کرده اند باید سند توسعه ای استان تغییر و به سمت صنایع دانش بنیان و هایتک برود اما چرا این اقدامات انجام نشد که حال مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری یزد مهمترین دلیل محقق نشدن نرخ بیکاری تک رقمی برای یزد را مهاجر پذیر بودن و وجود افراد تحصیل کرده ای ذکر کند که حاضر نیستند هر کاری را انجام دهند.
 
پس آیا میتوان قبول کرد که استاندار وتیم اقتصادی ایشان از مسائل ومشکلات استان اطلاع نداشته و وعده ای داده اند که با برنامه های تنظیم شده عملا امکان اجرا نداشته است؟
 
 
در پایان اینکه در اواخر عمر دولت تدبیر وامید به نظر میرسد لازم وضروری است عملکرد بالاترین مقام اجرایی استان و نماینده دولت تدبیر وامید در استان یزد مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته  و  وعده ها و عملکردهای استاندار در حوز های متعدد بررسی شود نه به این علت که مجرم و خطاکاری شناسایی شود بلکه به این علت که تجربیات و اشتباهات و نقاط وضعف مکتوب شود و چراغ راهی باشد تا مسئولین آینده بدانند راهی را که با تمایلات ودیدگاههای سیاسی و حذف نظرات کارشناسان ودلسوزان  شروع میکنند به کجا قرار است ختم شود واین تجربیات را ملاک عمل خود قرار داده تا شاهد رشد وشکوفایی استان یزد و به دنبال آن کشور عزیزمان باشیم.
 
انتهای پیام/ک

 

https://www.dana.ir/1733998
ارسال نظر
نظرات