شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 09:09 منتشر شده در مورخ: 1400/02/26 شناسه خبر: 1734295
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

دولت‌ها از فعالیت تعاونی‌ها پشتیبانی نمی‌کنند

دولت‌ها از فعالیت تعاونی‌ها پشتیبانی نمی‌کنند
فرهاد طهماسبی گفت: پشتیبانی از سوی دولت در امور تعاونی‌ها وجود ندارد و اعتباراتی که برای حمایت از واحدهای تولیدی در نظر گرفته می‌شود برای تعاونی‌ها دیده نشده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ فرهاد طهماسبی در گفت‌وگو با شبکه خبری تهران نیوز با اشاره به عملکرد بخش تعاون در کشور اظهار کرد: بر اساس پیش‌بینی سند چشم‌انداز، باید حدود ۲۵ درصد از اقتصاد کشور و تصدی، واگذاری و برون سپاری کارها به بخش تعاونی واگذار شود.

وی با اشاره به عدم تحقق سهم تعاونی‌ها در اقتصاد کشور علت را در عدم اهتمام مدیران این بخش‌ها دانست و گفت: متاسفانه به‌دلیل عدم اهتمام مدیران منتخب تعاونی‌ها و نیز عدم جدیت و دلسوزی آن‌ها موفقیت آنچنانی را در این زمینه شاهد نبوده‌ایم.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس سپس با اشاره به کارکردهای تعاونی‌ها عنوان کرد: بخش تعاون باید در کنار بخش خصوصی برای جذب سرمایه‌های خرد که توان ایجاد یک واحد تولیدی را ندارد با این انگیزه و هدف تشکیل شود و از اجتماع سرمایه‌های خرد و دانش فنی افراد، یک واحد تولیدی راه‌اندازی شود که این مهم در قانون اساسی پیش‌بینی و به آن پرداخته شده اما متاسفانه تا به امروز در بخش تعاون توفیقی نداشته‌ایم.

وی با بیان این‌که ایراد در اجرای قانون توسط دولت‌ها و نبود حمایت آن‌ها از فعالیت بخش تعاون است، افزود: وزارت تعاون در وزارت کار ادغام شد و بخشی از وزارت کار تصدی تعاونی‌ها و نظارت بر امور آن‌ها را عهده‌دار شد اما پشتیبانی از سوی دولت در امور تعاونی‌ها وجود ندارد و از سویی اعتباراتی که برای حمایت از واحدهای تولیدی در نظر گرفته می‌شود برای تعاونی‌ها دیده نشده و بیشتر بخش خصوصی به‌صورت دلال بازی‌ها به جای تعاونی‌ها فعالیت می‌کنند.

طهماسبی ایراد دیگر در زمینه اثر بخش نبودن فعالیت تعاونی‌ها را متوجه هیئت مدیره تعاونی‌ها دانست و توضیح داد: هرچند خود آن‌ها سهام‌دار هستند اما جدیت و پیگیری که برای امور تعاونی‌ها باید داشته باشند در بسیاری از اعضای هیئت مدیره تعاونی‌ها مشاهده نمی‌شود.

وی این را هم یادآور شد که این عملکرد تعاونی‌ها قابل اصلاح است و باید دولت برنامه‌ریزی کامل، منسجم و کارآمدی در این زمینه داشته باشد و از سویی مجلس نیز در اصلاح قانون بخش تعاون باید بازنگری دقیق انجام دهد علاوه بر این‌ها نحوه انتخاب مدیران، پاسخگویی هیئت مدیره و مدیر عامل در برابر سهام‌داران و عملکرد تعاونی‌ها دقیق‌تر و شفاف‌تر شود و با افزایش نظارت‌ها و بازرسی‌ها می‌توان عملکرد مطلوبی از تعاونی‌ها شاهد بود.

انتهای پیام/*

https://www.dana.ir/1734295
ارسال نظر
نظرات