شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 11:04 منتشر شده در مورخ: 1400/02/26 شناسه خبر: 1734328
کلیپ؛

حدود، اختیارات و وظایف رئیس جمهور در قانون اساسی/ایا حدود اختیارات رئیس قوه مجریه واقعا کم است؟

حدود، اختیارات و وظایف رئیس جمهور در قانون اساسی/ایا حدود اختیارات رئیس قوه مجریه واقعا کم است؟
۳۶ اصل از اصول قانون اساسی کشور مربوط به اختیارات و وظایف رئیس جمهور است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ ۲۸ خرداد ماه ۱۴۰۰، سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران برگزار خواهد شد. به همین مناسبت ضروری است تا مروری بر حدود، اختیارات و وظایف رئیس جمهور داشته باشیم تا از میزان اهمیت رأی خود بیشتر آگاه شویم.

عالی ترین مقام رسمی کشور پس از رهبری، مسئول اجرای قانون اساسی، مسئولیت در برابر مردم و مجلس، امضای عهدنامه های بین المللی، مسئول امور استخدامی کشور، مسئول نظارت بر کار وزیران، استفاده از ظرفیت های ارتش برای عمران و آبادانی کشور در زمان صلح و عدم تعهد در برابر قدرتهای سلطه گر تنها بخشی از حدود، اختیارات و وظایف رئیس جمهور است.

قانون اساسی درباره اختیارات و وظایف رئیس جمهور چه می‌گوید؟ آیا رئیس جمهور بالاترین قدرت اجرایی کشور است یا آن طور که برخی می گویند صرفا تدارکات چی است؟ در مجموع ۳۶ اصل از اصول قانون اساسی کشور مربوط به اختیارات و وظایف رئیس جمهور است که در ذیل به برخی از مهم ترین آنها اشاره می کنیم:

اصل۱۱۳پس‏ از مقام‏ رهبری‏ رییس‏ جمهور عالیترین‏ مقام‏ رسمی‏ کشور است‏ و مسئولیت‏ اجرای‏ قانون‏ اساسی‏ و ریاست‏ قوه‏ مجریه‏ را جز در اموری‏ که‏ مستقیما به‏ رهبری‏ مربوط می‏ شود، بر عهده‏ دارد.

اصل۱۲۲: رییس‏ جمهور در حدود اختیارات‏ و وظایفی‏ که‏ به‏ موجب‏ قانون‏ اساسی‏ و یا قوانین‏ عادی‏ به‏ عهده‏ دارد در برابر ملت‏ و رهبر و مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ مسئول‏ است‏.

اصل۱۲۵: امضای‏ عهدنامه‏ ها، مقاوله‏ نامه‏ ها، موافقت‏ نامه‏ ها و قراردادهای‏ دولت‏ ایران‏ با سایر دولتها و همچنین‏ امضای‏ پیمان‏ های‏ مربوط به‏ اتحادیه‏ های‏ بین‏ المللی‏ پس‏ از تصویب‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ با رییس‏ جمهور یا نماینده‏ قانونی‏ او است‏.

اصل۱۲۶: رییس‏ جمهور مسئولیت‏ امور برنامه‏ و بودجه‏ و امور اداری‏ و استخدامی‏ کشور را مستقیما بر عهده‏ دارد و می‏ تواند اداره‏ آنها را به‏ عهده‏ دیگری‏ بگذارد.

اصل۱۳۴: ریاست‏ هیات‏ وزیران‏ با رییس‏ جمهور است‏ که‏ بر کار وزیران‏ نظارت‏ دارد و با اتخاذ تدابیر لازم‏ به‏ هماهنگ‏ ساختن‏ تصمیم‏ های‏ وزیران‏ و هیات‏ دولت‏ می‏ پردازد و با همکاری‏ وزیران‏، برنامه‏ و خط مشی‏ دولت‏ را تعیین‏ و قوانین‏ را اجرا می‏ کند. در موارد اختلاف‏ نظر و یا تداخل‏ در وظایف‏ قانونی‏ دستگاه‏ های‏ دولتی‏ در صورتی‏ که‏ نیاز به‏ تفسیر یا تغییر قانون‏ نداشته‏ باشد، تصمیم‏ هیات‏ وزیران‏ که‏ به‏ پیشنهاد رییس‏ جمهور اتخاذ می‏ شود لازم‏ الاجرا است‏. رییس‏ جمهور در برابر مجلس‏ مسئول‏ اقدامات‏ هیات‏ وزیران‏ است‏.

اصل۱۴۷: دولت‏ باید در زمان‏ صلح‏ از افراد و تجهیزات‏ فنی‏ ارتش‏ در کارهای‏ امدادی‏، آموزشی‏، تولیدی‏، و جهاد سازندگی‏، با رعایت‏ کامل‏ موازین‏ عدل‏ اسلامی‏ استفاده‏ کند در حدی‏ که‏ به‏ آمادگی‏ رزمی‏ آسیبی‏ وارد نیاید.

اصل۱۵۲: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس نفی هرگونه سلطه جویی و سلطه پذیری ، حفظ استقلال همه جانبه و تمامیت ارضی کشور ، دفاع از حقوق همه مسلمانان و عدم تعهد در برابر قدرتهای سلطه گر و روابط صلح آمیز متقابل با دول غیرمحارب استوار است.

اصل۱۵۳: هرگونه قرارداد که موجب سلطه بیگانه بر منابع طبیعی و اقتصادی ، فرهنگ ، ارتش و دیگر شؤون کشور گردد ممنوع است

 

انتهای پیام/

اختیارات رئیس جمهور
https://www.dana.ir/1734328
ارسال نظر
نظرات