شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 10:13 منتشر شده در مورخ: 1400/02/26 شناسه خبر: 1734346
گزارشی از اما و اگرهای جریمه‌های کرونایی؛

دردسرهای یک پیامک/ جریمه‌های کرونایی از صدور مجوز فرمانداری تا پیگیری برای حذف جریمه

دردسرهای یک پیامک/ جریمه‌های کرونایی از صدور مجوز فرمانداری تا پیگیری برای حذف جریمه
با شیوع کرونا و محدودیت های ترددی که در سطح جاده های کشور لحاظ شده است، مقرر شد که افراد در صورت نیاز جهت خروج از شهر از فرمانداری ها مجوز دریافت کنند، این درحالی است که بسیاری حتی با همراه داشتن مجوز نیز جریمه ها شده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از عصراترک؛ از نخستین روزهای شیوع کرونا که حالا حدود یک سال و نیم می گذرد، پلیس با ایجاد محدودیت های جاده ای و اعمال هزینه های بالا برای جریمه های خودرو سعی در کاهش تردد ها را داشته است.

با صرف نظر از اینکه با اعمال این جریمه ها نیز گروهی از مردم بی توجه دل به جاده ها زدند، اما بخش زیادی از مردم پیامک هایی دریافت کردند درحالی که تخلفی انجام نداده بودند و در محدوده بومی قابل تردد جابجا شده بودند.

پیامک های جریمه، محدودیت‌های تردد پیشگیری از شیوع کرونا در حالی برای افراد ارسال می‌شود که هنوز برخی نمی‌دانند ارسال پیامک با محتوا و مضمون‌های متفاوت به چه معناست یا چرا برای آنها با وجود اینکه در فلان محدوده تردد نداشته‌اند، پیامک ارسال شده است.

این در حالی است که جریمه های خودرویی دسته بندی دارند و شامل موارد ، جریمه تسلیمی که در این نوع ابلاغ مشخصات راننده اعم از شماره گواهینامه و کد ملی و نام و نام خانوادگی در برگه جریمه توسط مامور درج شده و برگه جریمه در محل تحویل راننده متخلف می‌شود یا در لحظه به مالک وسیله نقلیه پیامک تخلف انجام شده ارسال می‌شود.

نوع دیگر جریمه ‌خودداری است که در صورتی که راننده متخلف از دریافت قبض جریمه خودداری کند قبض جریمه به عنوان ابلاغ قانونی تلقی شده و سوابق آن نزد اداره راهنمایی و رانندگی مربوطه نگهداری می شود.

جریمه دوبرگی نیز در صورتی که مأمور راهنمایی و رانندگی تخلف خودرویی را در معبری مشاهده کند و امکان متوقف کردن وسیله نقلیه میسر نباشد جریمه صادر شده برای تخلفات خودروی مدنظر به صورت دوبرگی صادر خواهد شد.

جریمه نظارتی نوع دیگری از انواع جریمه ها است که اگر مامور پلیس راهنمایی و رانندگی، تخلف وسیله نقلیه را توسط سامانه و دوربین‌های هوشمند ترافیکی مشاهده کند، اعمال قانون تخلف رویت شده به صورت ابلاغ نظارتی ثبت می شود.

و نوع دیگر نیز جریمه دوربینی است به این معنی که چنانچه تخلف توسط تجهیزات الکترونیکی و به صورت مکانیزه ثبت شود، توسط پیامک مراتب جریمه به مالک ابلاغ خواهد شد.

اما در یک سال اخیر علاوه بر جرایم روتین رانندگی که در جدول تخلفات راهور ثبت شده با توجه به شرایط کرونایی کشور با جرایم دیگری مواجه هستیم که با توجه به شرایط کشور تعیین، ابلاغ و اجرا شده‌اند که جرایم به اصطلاح کرونایی هستند.

این جرائم شامل استفاده نکردن راننده تاکسی و اتوبوس از ماسک، استفاده نکردن سرنشینان تاکسی و اتوبوس از ماسک، تردد غیرمجاز به شهرهای قرمز و نارنجی‌ و همچنین تردد غیرمجاز از ساعت ۲۱ الی ۳بامداد در تمام شهرها از جمله محدودیت‌های تعیین شده است.

نکته قابل توجه این است که مقرر شده تا افرادی که دلایل موجه قصد خروج از شهر را دارند با تهیه مجوز از فرمانداری در بین شهرها تردد داشته باشند و جریمه ها شامل حالشان نشود، در حالی که بسیاری از این افراد با داشتن مجوز نیز درگیر پیامک هایی بوده اند که خبر از جریمه های کرونایی داده است.

اما مشکلی که در برخی از شهرستان ها برای مردم مشکل زا شده است، مربوط به دوربین های ثبت تخلفی است که مدیریت آنها در تهران انجام می شود و در دسترس استان نیست تا پلاک های بومی را از این تخلفات مثتنی کند و هیمن قضیه باعث شده تا مردم زیادی از بومیان منطقه روزانه پیامک های جریمه ای را دریافت کنند، در حالی که هیچ تخلفی را انجام نداده اند.

 

 

 

با داشتن نامه خروج از شهر نیز جریمه شدم

رمضان علی قربانی، ساکن شهر آشخانه در رابطه با پیامکی که از جریمه خودرو توسط پلیس برایش آمده، گفت:  از محدوده شهر خارج نشده بودم که پیامک جریمه برای من صادر شد و باعث شد که چندین روز درگیر شوم تا بتوانم جریمه را صفر کنم.

محمد نقویان، یکی دیگر از ساکنان روستاهای آشخانه ادامه داد:  برای انجام مراحل درمان مادرم مجبور به خارج شدن از شهر شدم، اما پیش از آن نامه خروج از شهر را از فرمانداری دریافت کرده بودم و با اطمینان به جاده رفتم، در طول مسیر کسی مانع حرکتم نشد تا نامه را نشان دهم، اما چند روز بعد که گوشی ام را چک کردم پیامک جریمه را دیدم و همین باعث شد که چندین روز درگیر ثابت کردن این قضیه باشم.

وی ادامه داد: این پیامک ها برای عده زیادی از مردم دردسرساز شده است، کسانی که به صورت کامل قانون را رعایت می کنند، اما متاسفانه باید کلی زمان صرف پیگیر این پیامک های اشتباهی کنند.

 

مجوز خروج از شهر در فرمانداری صادر اما در سامانه ای ثبت نمی شود

محمود رضا معموری، فرماندار شهرستان مانه و سملقان در گفتگو با خبرنگار عصراترک در خصوص افرادی که با وجود داشتن نامه تردد باز هم جریمه می شوند، گفت: نامه ها در فرمانداری صادر و در سامانه ای ثبت نمی شود.

وی ادامه داد: لازم است فرد با مراجعه به پلیس راهور و ارائه مستندات متناسب با دلیلی که نامه تردد را گرفته است، نسبت به حذف جریمه اقدام کند.

معموری اضافه کرد: گفتنی است در صورت عدم ارائه مستندات لازم؛ با وجود داشتن نامه تردد از فرمانداری جریمه پاک نمی شود.

فرماندار مانه و سملقان در خصوص دوربین کریک که برای بسیاری از مردم این شهرستان مشکل زا شده است، گفت: با پیگیری از طریق فرمانده انتظامی طی نامه و جلساتی گلایه مردمی مطرح شد.

وی خاطرنشان کرد: براساس گفته های نیروی انتظامی، مدیریت این دوربین های جاده ای در تهران است و از طریق فرمانده پلیس راه استان مکاتبه شده است، که دوربین نصب شده در کریک در محدوده شهرستان مانه و سملقان قرار دارد و نباید پلاک بومی را جریمه کند.

معموری افزود: در تعطیلات عید فطر تعداد مجوزات صادر شده، براساس ضروریات انجام شده که تعداد آن ها خیلی محدود بود.

 

 

دوربین ثبت تخلف کریک در استان قابل حل نیست

مهدی مهران فر، فرمانده نیروی انتظامی شهرستان مانه و سملقان نیز در ادامه در خصوص دوربین ثبت تخلف کریک توضیح داد: مسئله دوربین ثبت تخلف کریک در سطح کشوری دنبال می شود تا ایرادی که در تعریف دوربین وجود دارد، برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه این مشکل  در سطح شهرستان و استان قابل حل نیست، اضافه کرد: با پیگیری هایی که انجام شده و مکاتبات، لازم نیست فعلا شهروندان هیچ پرداختی داشته باشند و یا به جایی مراجعه کنند تا در آینده نزدیک اطلاع داده شود.

مهران فر در خصوص ساز و کار اعمال جریمه برای افرادی که برگ تردد دارند، افزود: متصدی دوربین اداره حمل و نقل جاده ای است و جریمه ها از طریق اداره حمل و نقل کل کشور اعمال می شود، در نهایت پس از اعمال قانون، آن دسته افرادی که نامه دارند با ارائه مدارک جریمه پاک می شود.

 

هر پیامکی که در زمان تردد دریافت می شود، الزاما جریمه نیست

وی تاکید کرد :سامانه ای برای ثبت نامه ها طراحی نشده و لازم است پس از اعمال قانون فرد با ارائه مدارک و مستندات نسبت به حذف جریمه اقدام کند.

وی افزود: لازم به ذکر است که هر پیامکی که بعد از تردد دریافت می شود، الزاما خبر از جریمه نمی دهد.

این مقام مسئول در خصوص ترددهای ایام تعطیلات افزود: با توجه به محدودیت ها مردم رعایت کردند و ترددها نسبت به گذشته بسیار کم بود، البته همیشه عده ای هستند که توجهی به قانون ندارند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1734346
ارسال نظر
نظرات