شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 13:28 منتشر شده در مورخ: 1400/02/26 شناسه خبر: 1734440

ویژگی‌های یک رئیس‌جمهور مطلوب از دیدگاه رهبری + جدول

ویژگی‌های یک رئیس‌جمهور مطلوب از دیدگاه رهبری + جدول
مقام معظم رهبری در طول سالهای اخیر همواره در سخنرانی‌های ایام منتهی به انتخابات، شاخص‌هایی را برای شناخت نامزد اصلح، برای مردم بیان می‌کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ کشمکش ها و دعواهای سیاسی با هدف تصاحب آرای مردم معمولا در آستانه هر انتخاباتی صورت می گیرد. ولی واضح است که اینها ملاک خوبی برای انتخاب رئیس جمهور اصلح را تعیین نمی کند و گرچه ممکن است آرای مردم را به سمتی بکشاند ولی نهایتا انتخابی بر مبنای اصول صحیح صورت نمی گیرد.

در این بین توصیه های رهبر معظم انقلاب اسلامی برای انتخاب رئیس جمهور اصلح همواره چراغ راهی برای انتخاب صحیح و منطقی است و ایشان همواره در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، ملاک های رئیس جمهور اصلح را بیان کرده اند.

البته ایشان تا آستانه انتخابات ریاست جمهوری سالهای ۷۶ و ۸۰، در سخنان خود در برنامه‌های مختلف، عمدتا به بیانات کلی مبتنی بر ضرورت انتخاب رئیس‌جمهور اصلح اشاره می‌کردند. ایشان در عین حال، بر هرچه باشکوه‌تر‌ برگزارشدن انتخابات تاکید داشتند و اینکه انتخابات حق مردم در نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران است.

مقام معظم رهبری از سال ۸۴ با تاکید بر اینکه شورای نگهبان هر کاندیدایی را که تایید کند، حتما صلاحیت دارد، دامنه توضیحات درباره انتخاب اصلح را وسیع‌تر کرده و نکاتی را درباره شاخص‌های رئیس جمهور مطلوب از دیدگاه خودشان بیان کردند.

ایشان اگرچه به دفعات در دیدار با گروه‌های مختلف مردم، تصریح کرده‌اند که « من معتقدم ملت ما این توانایى را دارد که انتخاب کند و انتخاب خوبى هم بکند» اما این تاکید، مانع از آن نشد تا برخی اظهارات رهبری معظم را مصادره به مطلوب، نکنند. برای همین رهبر انقلاب بعدا با رد گمانه‌زنی‌ها درباره حمایت ایشان از یک نامزد خاص، چنین گفتند: «درباره موضع رهبرى در مورد انتخابات، گمانه زنى و شایعه و اینها همیشه بوده و خواهد بود. بنده یک رأى دارم، آن را در صندوق مى اندازم. به یک نفرى رأى خواهم داد، به هیچ کس دیگر هم نخواهم گفت که به کى رأى بدهید، به کى رأى ندهید؛ این تشخیص خود مردم است.»

با این تفاسیر، به بررسی بیانات آیت الله خامنه‌ای با محوریت ویژگی‌های یک رئیس جمهور مطلوب پرداخته‌ایم که به اختصار، در جدول ذیل آمده است:

سال

شاخص های انتخاب رئیس جمهور از نظر مقام معظم رهبری

۱۴۰۰

۱- با کفایت و با ایمان

۲- عدالت‌خواه و ضد فساد

۳- دارای عملکرد انقلابی و جهادی

۴- معتقد به توانمندی‌های داخلی

۵- معتقد به جوانان به‌عنوان پیشران حرکت عمومی کشور و امیدوار به آینده

۱۳۹۶

۱- باید عزّت ملّی، سربلندی ملّت و عظمت ملّت در مقابل استکبار حفظ بشود.

۲- [نامزدهای انتخاباتی] نشان بدهند که در مقابل زیاده‌خواهی آمریکا، در مقابل خباثتهای صهیونیست‌ها ایستاده‌اند.

۳- داشتن همت برای اشتغال

۴ - توجه به تولید ملی

۱۳۹۲

۱- رئیس‌جمهورِ هر دوره‌ای باید امتیازات کسبی و ممکن‌‌الحصول رئیس‌جمهور قبلی را داشته باشد، ضعفهای او را نداشته باشد.

۲- هر کسی می‌آید، پایبند به انقلاب و پایبند به ارزشها باشد.

۳- پایبند به منافع ملی و پایبند به نظام اسلامی باشد.

۴- پایبند به عقل جمعی و پایبند به تدبیر باشد.

۱۳۸۸

۱- مبادا نامزدها در اثنای فعالیتهای انتخاباتىِ خودشان جوری رفتار کنند و حرفی بزنند که دشمن را به طمع بیندازند.

۲ - نامزدها رقابتها و حرفها را منصفانه کنند، از جاده‌ انصاف خارج نشوند.

۳- به طور طبیعی هر نامزدی حرفی دارد و حرف مقابل خود را رد میکند؛ این رد و ایراد فی نفسه اشکالی ندارد؛اما مشروط بر اینکه در آن بی‌انصافی و کتمان حقیقت نباشد.

۴- کسانى با رأى ملت سر کار نیایند که در مقابل دشمنان بخواهند دست تسلیم بالا ببرند و آبروى ملت ایران را ببرند.

۱۳۸۴

۱- یک انسان قوی، با کفایت، دارای نشاط و شادابی و شوق به کار و احساس مسؤولیت می‌تواند حرکت۲۰ ساله به سمت چشم‌انداز را - که امسال این شروع انجام می‌گیرد با قوت و قدرت آغاز کند.

۲- مدیری که ملت ایران در انتخابات برخواهد گزید، شروع‌کننده است، در واقع وارد کننده کشور در یک دوره جدید و در یک حرکت تازه به سمت همان چیزهایی است که احتیاج دارد.

۳- ملت ایران می خواهد مدیری را انتخاب کند که بتواند موانع اجرای برنامه را از سر راه ملت ایران بردارد؛ مثل بولدوزری که موانع را برمی‌دارد تا جاده‌ای را صاف کند.

https://www.dana.ir/1734440
ارسال نظر
نظرات