شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 09:28 منتشر شده در مورخ: 1400/02/27 شناسه خبر: 1734472
درپی گزارش دانا منتشر شد؛

جوابیه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی به یک گزارش/ پاسخ دانا: برگزاری ۴ جلسه در ۷۰۰روز، با تعطیلی چه تفاوتی دارد؟

جوابیه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی به یک گزارش/ پاسخ دانا: برگزاری ۴ جلسه در ۷۰۰روز، با تعطیلی چه تفاوتی دارد؟
روابط عمومی ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در واکنش به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا با عنوان «۷۰۰ روز بدون مبارزه با فساد در دولت روحانی!»، جوابیه ای را منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ روز ۱۹ اردیبهشت خبری در سایت راه دانا با عنوان «ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی؛ همچنان تعطیل/ ۷۰۰ روز بدون مبارزه با فساد در دولت روحانی!» منتشر شد که بازتاب زیادی در رسانه‌ها داشت.

دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی پس از انتشار مطلب فوق، توضیحاتی با عنوان «اطلاعیه مهم دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در خصوص خبر اشتباه خبرگزاری دانا» منتشر کرد.
 
 
متن کامل جوابیه دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی به شرح ذیل است: 
 
در پی درج خبری اشتباه از سوی خبرگزاری دانا با مضمون "ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی؛ همچنان تعطیل / ۷۰۰ روز بدون مبارزه با فساد در دولت روحانی ! " در تاریخ ۱۹/۲/۱۴۰۰ دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی توضیحاتی را برای اطلاع مردم شریف ایران ارائه نمود:

۱) کافی بود خبرگزاری دانا با مراجعه به سایت اینترنتی ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی (به نشانی nezarat.gov.ir) یا پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهور ملاحظه می‌کرد که آخرین جلسه ستاد در آذر ماه سال ۱۳۹۹ برگزار شده نه خرداد ماه۱۳۹۸ و آن گاه پی به اشتباه بودن تیتر و متن خبر انتشار یافته می‌برد.

۲) تاخیر در برگزاری جلسات ستاد طی ۴ ماهه اخیر ( نه ۷۰۰ روز!) نیز بدلائلی از جمله درگیری برخی اعضای دولت و نمایندگان محترم مجلس عضو ستاد در ماه های پایانی سال گذشته در ارتباط با موضوع بودجه ۱۴۰۰، تمایل نمایندگان محترم مجلس عضو ستاد به تغییر رویکردها و تصویب مصوبات اجرایی و عدم  نیاز صرف به گزارش های حوزه فساد، شرایط شیوع و پیک چهارم بیماری کرونا که با وجود برگزاری جلسات کارگروه ها که در حال انجام است، محدودیت های را برگزاری جلسه اصلی ایجاد کرده چرا که بدلیل حساسیت جلسات امکان برگزاری مجازی نیز وجود نداشته است.

۳) درج آمار غیر واقعی، فضا سازی در تیتر و متن خبر،  با درج رقم ۷۰۰ روز و مواردی که در متن خبر آمده است، حاکی از عدم توجه گزارشگر خبرگزاری دانا به واقعیت‌ها و اصرار به القای بی توجهی ستاد به وظایف خویش دارد تا جایی که حتی به تاریخ‌های درست و اخبار و اطلاعاتی که در سایت‌های رسمی وجود دارد توجه نشده است.

۴) عملکرد ستاد به تشکیل جلسات آن خلاصه نمی‌شود، بلکه دبیرخانه ستاد براساس ساختار سازمانی و برنامه ریزی انجام شده، حتی در زمان‌هایی که تشکیل جلسه نداده است، در حال پیگیری مصوبات قبلی و انجام ماموریت های محوله بوده و با قوت وجدیت به فعالیت های خود ادامه می دهد.

پس مبارزه با فساد هیچ گاه از سوی ستاد تعطیل نشده است و نگاهی به سایت دبیرخانه ستاد ‌که صرفا انعکاس دهنده برخی اقدامات دبیرخانه است نشان از تشکیل جلسات کارگروه های تخصصی وفعالیت دبیرخانه‌ای می‌باشد که اجرای مصوبات وتصمیمات ستاد را برعهده دارد.

۵) در طول چند ماهه اخیر نیز اقداماتی نظیر رونمایی آزمایشی از سامانه زمین، برگزاری جلسات کارگروه های تخصصی دبیرخانه در حوزه مبارزه با زمین خواری و سامانه مدیریت جامع زمین، فرار مالیاتی و مبارزه با تشکیل شرکت‌های صوری، وصول مطالبات معوق بانکی از بدهکاران کلان، بازدید و حضور میدانی در برخی پروژه ها و طرح‌های تولیدی و رفع مشکلات آن‌ها و اقدام درباره بسیاری از موارد و پرونده های مفتوح در ستاد در دستور کار پیگیری قرار دارد و در حال انجام است و دبیرخانه ستاد با توجه به رویکرد فراقوه ای خویش و در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری ( ایده‌الله تعالی) تا آخرین روز فعالیت دولت، ماموریت‌های ارجاعی را با قوت به انجام خواهد رساند.

در پایان با توجه به نوع خبررسانی خبرگزاری دانا، حق اقدام قانونی محفوظ و این توضیحات ارائه و لازم است این متن در ذیل همان صفحه خبری درج شود.

 

پاسخ دانا به دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی/ چرا از ۲۲ جلسه فقط ۴ جلسه برگزار شد؟

جوابیه دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در حالی برای شبکه اطلاع رسانی راه دانا ارسال شده است که:

جلسات ستادها در دوران دولت یازدهم و دوازدهم همیشه به صورت نامنظم برگزار شده است که نمونه آن را می‌توان ستاد هماهنگی مبازره با مفاسد اقتصادی عنوان کرد؛ اینکه امر مهم و خطیر مبارزه با مفاسد اقتصادی برای دولت و دبیرخانه این ستاد مهم نبود؛ وگرنه می‌بایست جلسات آن به صورت منظم برگزار شود؛ موضوعی که حتی مورد نارضایتی و انتقاد نمایندگان مجلس قرار دارد.

جلسه چهل و چهارم ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در روز ۲۱ خرداد ماه سال ۹۸ و پس از چند ماه تعطیلی برگزار و پس از گذشته ۴۱ روز، جلسه چهل و پنجم ستاد در روز نخست مرداد ماه سال ۹۸ تشکیل شد.

ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی جلسه چهل و ششم خود را بعد از گذشت ۱۱۱ روز از جلسه چهل و پنجم و در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۹۸، جلسه چهل و هفتم را بعد از ۲۸۰ روز تعطیلی در روز ۲۸ مرداد ماه سال ۹۹ و جلسه چهل هشتم نیز در روز ۲۵ آذر ماه ۹۹ و با گذشت ۱۱۹ روز از جلسه قبلی برگزار کرد.
 
ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در از روز ۲۱ خرداد ماه سال ۹۸ تا کنون که برابر با یک سال و ۱۱ ماه و ۵ روز  فقط چهار جلسه برگزار کرده است؛ در حالی که براساس اعلام خود ستاد می‌بایست 22 جلسه برگزار شود؛ اما فقط ۴ جلسه تشکیل شده است.

در صفحه معرفی ستاد در سایت ذکر شده در جوابیه آمده است: «در دوره اخیر برگزاری جلسات اصلی (دولت یازدهم و دوازدهم) ستاد شاهد تغییر و بهبود عمده بوده است و به تشکیل منظم (ماهی یک بار ) جلسات اصلی ستاد بجز ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری و مجلس و بعد از آن و همچنین ایام تغییرات دولت و تشکیل کابینه و وزرا بدلیل شائبه استفاده تبلیغاتی از جلسات ستاد اشاره شده است.»

این متن نشان می‌دهد در ۲۲ ماه اخیر ستاد می‌بایست ۲۲ جلسه برگزار می‌کرد، اما فقط ۴ جلسه برگزار شده است؛ یعنی ۱۰۰ درصد جلسات فقط ۱۸ درصد برگزار شده و حدود ۸۲ درصد جلسات برگزار نشده است.

براساس این گزارش، جلسات ستاد از اوایل سال ۹۷ به صورت نامنظم برگزار شده و در فاصله شهریور ماه ۹۷ تا اردیبهشت ماه سال ۹۸ فقط ۳ جلسه در تاریخ‌های ۱۲ شهریور ماه و  ۱۲ آذر ماه سال ۹۷ و روز ۱۰ ادریبهشت ماه ۹۸ برگزار شد. 
 
بررسی جلسات نشان می‌دهد این ستاد می‌بایست از شهریور ماه سال ۹۷ تا پایان سال ۹۹ حدود ۳۱ جلسه برگزار کند که در این مدت فقط ۸ جلسه ستاد برگزار شده است.
 
سوالی که از دبیر خانه این ستاد مهم و اثر گذار مطرح است، اینکه آیا برگزاری فقط ۴ جلسه در طول حدود دو سال واقعا معنای جز تعطیلی ندارد؟ آیا واقعا مبارزه با مفاسد اقتصاد برای دولت تدبیر و امید مهم بوده است که جلسات این ستاد که نقش هماهنگی سه قوه برای مبارزه با فساد و بستن گلوگاه‌های مفاسد را دارد، چرا هر چند ماه یک بار برگزار می‌شود؟
 
شبکه اطلاع رسانی دانا؛ منتظر پاسخ قانع کننده در خصوص چرایی عدم برگزاری جلسات است و آمادگی دارد گزارش ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی را منتشر کند.
 
 
ستاد: کرونا و نمایندگان مجلس علت عدم برگزاری جلسات هستند!
 
البته در بخشی از این جوابیه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی تاخیر در برگزاری جلسات را درگیری برخی اعضای دولت و نمایندگان مجلس عضو ستاد در ماه های پایانی سال گذشته در ارتباط با بودجه ۱۴۰۰، تمایل نمایندگان مجلس عضو ستاد به تغییر رویکردها و تصویب مصوبات اجرایی، شیوع پیک چهارم بیماری کرونا اعلام کرده است و عنوان شده محدودیت‌های بدلیل حساسیت جلسات امکان برگزاری مجازی نیز وجود نداشته است.
 
به نظر می‌رسد این موارد جزه بهانه تراشی علتی ندارد و قبل از این موضوعات هم جلسات ستاد همانطور که در پاسخ دانا اشاره شد به صورت بی نظم برگزار شده و مختص سال گذشته نیست و از روند بعد از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۹۶ آغاز شده است. آیا در سال ۹۷ هم بیمار کرونا باعث عدم برگزاری شد یا نمایندگان مجلس؟
 
البته دبیرخانه این ستاد بهتر است با جستجو در اینترنت و مطالعه مصاحبه‌های و انتقادهای نمایندگان مجلس عضو ستاد در سال ۹۸ و ۹۷، به عدم برگزاری جلسات ستاد در آن سال پاسخ دهد؟ اینکه در سال ۹۸ در جلسات ستاد اعلام شده بود که جلسات از آن تاریخ به بعد به صورت منظم برگزار شود؟
 
رشد ۳۱ درصدی جلسات چگونه رخ داد؟
 
دبیرخانه و روابط عمومی ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در صفحه معرفی ستاد در سایت ذکر شده در جوابیه از رشد ۳۱ درصدی تعداد جلسات اصلی خبر داده‌اند، که بررسی آمار خلاف آن را نشان می‌دهد.
 
براساس گزارش دانا و منتشر شده در سایت ستاد؛ در ۸ سال فعالیت دولت نهم و دهم در مجموع ۱۱۱ جلسه تشکیل شده است، اما در دولت یازدهم و دوازهم (۸ سال اخیر) جلسات این ستاد (فرعی و اصلی) به روز به عدد ۵۰ می‌رسد؛ این ستاد همچنین در از بدو تأسیس (سال ۱۳۸۰ تا۱۳۸۴) دولت هشتم ۴۶ جلسه اصلی برگزار کرده است. و رشد ۳۱ درصدی صحت ندارد.
 
این آمار نشان می‌دهد که امر مبارزه با مفاسد برای دولت تدبیر و امید اهمیت نداشته در حالی که یک از معضلات امروز کشور فساد اقتصادی است.
 
 
در دبیرخانه ستاد چه خبر است؟
 
در اطلاعیه آمده است: کافی بود خبرگزاری دانا با مراجعه به سایت ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی ملاحظه می‌کرد که آخرین جلسه ستاد در آذر ماه سال ۱۳۹۹ برگزار شده نه خرداد ماه۱۳۹۸ و آن گاه پی به اشتباه بودن تیتر و متن خبر انتشار یافته می‌برد؛
 
این اطلاعیه دانا را به عدم توجه به واقعیت‌ها و اصرار به القای بی‌توجهی ستاد به وظایف خویش متهم کرده است اما در صفحه معرفی ستاد در سایت ذکر شده، اعلام شده است از شهریورماه ۱۳۹۲ تا کنون (دولت های یازدهم و دوازدهم) از اولین جلسه ستاد در تاریخ ۱۲/۶/۱۳۹۲ تاکنون ۴۵ جلسه اصلی (۳۷ جلسه در دولت یازدهم و ۸جلسه در دولت دوازدهم ) برگزار شده است و دبیر خانه این ستاد حتی زحمت بروز رسانی سایت را به خود نداده‌اند. 
 
البته شبکه اطلاع رسانی راه دانا صفحه اخبار سایت مذکور را به عنوان آرشیو در گزارش خود آورده بود؛ ولی روابط عمومی و دبیرخانه ستاد با ایجاد بخش اخبار مهم، دو بخش آرشیوه ایجاد کرده‌اند؛ که لازم است در این زمینه و صرف بودجه‌های هنگفت، سایت خود را اصلاح نمایند.
 
همچنین ظاهرا افرادی در روابط عمومی دبیرخانه ستاد مشغول به فعالیت هستند که آشنایی کافی با این حوزه و رسانه‌های کشور ندارند؛ زیرا ابتدا این ستاد پاسخ خود را خطاب به خبرگزاری تسنیم منتشر کرده بودند؛ در حالی که این خبرگزاری پس از بازنشر گزارش دانا منبع هم ذکر کرده بود، اما افراد حاضر در دبیرخانه ستاد حتی این گزارش را نخوانده بودند و بدون مطالعه آن اقدام به نوشتن جوابیه کردند.
 
 
بهانه تراشی نکنیم؟/ آمادگی خبرگزاری دانا برای انتشار گزارش کامل عملکرد ستاد را در ۸ سال اخیر
 
دبیرخانه ستاد متاسفانه به جای ارائه پاسخ قانع کننده و دلیل اصلی عدم برگزاری جلسات به ارسال و انتشار یک جوابیه اقدام کرده است که خود آن دارای ایراد است و این دبیرخانه حتی سایت مربوط خود را با دقت بررسی نکرده‌ تا متوجه ارائه اطلاعات اشتباه شود و برای تاخیر در جلسات از بهانه‌های واهی همچون کرونا استفاده کرده است.
 
دبیر خانه ستاد اعلام کرده است حتی با توجه به عدم برگزاری جلسات، در حال پیگیری مصوبات قبلی و انجام ماموریت‌های محوله بوده و با قوت و جدیت به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد و مبارزه با فساد هیچ گاه از سوی ستاد تعطیل نشده است.
 
دبیرخانه ستاد به برخی فعالیت‌هایش اشاره کرده و خود را لایق تقدیر دانسته است؛ اما این ستاد بهتر است گزارش جامعی و کاملی از فعالیت‌های ۸ ساله اخیر خود برای افکار عمومی منتشر کند، تا حاصل اقدامات مشخص شود؛ البته مبازره با فساد جدیت و اراده می‌خواهد و با چند اقدام و چند خبر نمی‌تواند داعیه مبارزه با فساد داشت.
 
شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در رستای انجام وظایف خود؛ تلاش دارد تا امر مبارزه با فساد یک گام به جلو حکرت کند؛ در این راستا آماده است گزارش جامع عملکرد ستاد را منتشر و در این زمینه کمک کند و حتی به دبیرخانه آن ستاد در جهت ارائه گزارش و بهبود سایتش کمک کند.
 
 انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1734472
ارسال نظر
نظرات