شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 09:58 منتشر شده در مورخ: 1400/02/27 شناسه خبر: 1734666
ذبح کودکی فرزندان در شبکه های اجتماعی؛

خارج شدن کودک از مسیر رشد طبیعی با شوآف های مجازی والدین/ بحران هویت در نوجوانی؛ ارمغان استفاده ابزاری از کودکان در فضای مجازی

خارج شدن کودک از مسیر رشد طبیعی با شوآف های مجازی والدین/ بحران هویت در نوجوانی؛ ارمغان استفاده ابزاری از کودکان در فضای مجازی
کارشناسان علوم تربیتی و روانپزشکان کودک تأکید دارند که استفاده ابزاری از کودکان در شبکه های اجتماعی، مسیر رشد کودک را از روال طبیعی خارج می کند و کودک به سوی وانمود سازی سوق می دهد و از همین رو کودک از خود بودن فاصله می گیرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان؛ سالیان زیادی است که استفاده از گوشی همراه هوشمند و شبکه های اجتماعی، به جزء جدا نشدنی از زندگی افراد جامعه تبدیل شده است و هر روز ابعاد جدیدی از فضای مجازی را شاهد هستیم به گونه ای که بسیاری از افراد با عضویت در شبکه های اجتماعی مختلف علاوه بر به اشتراک گذاشتن علایق خود، به کسب درآمد می پردازند و در این بین برخی برای جذب  دنبال کننده و لایک بیشتر، از خانواده و به ویژه کودکان خود استفاده می کنند. این سوال مطرح می شود که آیا خانواده ها به آسیب های فردی و اجتماعی که گریبان گیر این کودکان در دوران کودکی و آینده آنها می شود، توجه می کنند یا خیر؟

رخساره فضلی دکترای علوم تربیتی در گفتگویی در این خصوص می گوید: این دقیقا نوعی کودک آزاری است. به دلیل اینکه کودکان برای لذت بردن از زندگی آفریده  شده اند. باید خانواده ها برای رشد و بازی کودکان بسترهای درستی  فراهم کنند. متاسف هستم از اینکه استفاده ابزاری از کودکان زیاد شده است. از کودک به عنوان یک ابزار برای بالا بردن کاربران اینستاگرام استفاده می کنند.

خارج شدن کودک از مسیر رشد طبیعی با شوآف های مجازی والدین

این دکترای علوم تربیتی در ادامه بیان کرد: مطمئنا استفاده ابزاری از کودک در فضای مجازی آسیب دارد.  آسیب فردی  و اجتماعی بر روی کودک می گذارد. این نمود بارزی از  کودک آزاری است. در درجه اول یک نیاز زود  هنگام را در کودک ایجاد کرده ایم. مسیر رشد کودک از روال طبیعی خارج شده است. کودک به سوی  وانمود سازی سوق داده می شود و آن چیزی که نیست نشان داده می شود از همین رو کودک از خود بودن فاصله می گیرد.

مصطفی یزدانی در گفتگو با راه آرمان؛ با بیان اینکه استفاده ابزاری از کودکان در بستر فضای مجازی یکی از معضلات اخیر است، گفت: برخی از خانواده ها از زمان تولد کودکان خود، تصاویر آنان را در صفحات اجتماعی خود می گذارند.

فوق تخصص روانپزشکی کودکان ادامه داد: چنانچه این مسئله علت یابی شود، متوجه خواهیم شد که بیشتر آنان درگیر مسائل مالی هستند و می خواهند از این فضا استفاده اقتصادی کنند و بر همین اساس آنان از کودکان در جهت گسترش فعالیت خود در بستر فضای مجازی استفاده می کنند.

وی افزود: این در حالی است که کودکان باید با همسالان خود بازی و بچگی کنند تا روحیات آنها شکل گیرد؛ اما کودکان در این شرایط درگیر فضای مجازی می شوند تا خانواده آنها به شهرت برسد.

ذبح کودکی فرزندان در شبکه های اجتماعی

یزدانی با اشاره به استفاده از آرایش و مدل های خاص برای کودکان جهت استفاده ابزاری از آنها در بستر فضای مجازی عنوان کرد: این اقدامات در حالی شکل می گیرد که متناسب با سن کودکان نیست؛ اما خانواده ها با این فعالیت ها می خواهند لایک و فالوور بیشتری را صفحات اجتماعی خود کسب کنند.

فوق تخصص روانپزشکی کودکان ضمن اشاره به مطلب فوق ابراز کرد: مدل قرار دادن کودکان و استفاده از لوازم آرایش برای آنها شاید این حس را در کودکان ایجاد کند که من زیبا نیستم و امر موجب کاهش اعتماد به نفس در کودکان می شود.

وی ادامه داد: ایجاد فضای رقابتی از دیگر مسائلی است که ممکن است برای کودکان در بستر شبکه های اجتماعی شکل گیرد به این معنا که فضای رقابتی در بین هم سالان کودکان ممکن است ایجاد شود که یک فرد لایک و فالوور بیشتری دارد و منم در شرایط پائین تری قرار دارم و این مسئله نیز موجب کاهش اعتماد به نفس در کودکان می شود.

یزدانی تصریح کرد: دلبستگی که بین والدین و کودکان و بالعکس باید وجود داشته باشد تا کودکان بتوانند در کنار والدین خود احساس راحتی و ابراز علاقه کنند، نقاشی بکشند، بازی های کودکانه انجام دهند و زمان اختصاصی والدین برای فرزندان و بالعکس در نظر بگیرند، شکل نمی گیرد و بسیاری از اوقات این موضوعات دستخوش مسائل دیگر می شود که آنان تمام وقت خود را در فضای مجازی می گذرانند تا شهرت پیدا کنند.

بحران هویت در نوجوانی؛ ارمغان استفاده ابزاری از کودکان در فضای مجازی

فوق تخصص روانپزشکی کودکان افزود: مسائل عنوان شده موجب می شود که آن دلبستگی که باید بین اعضای والدین و کودکان ایجاد شود، شکل نگیرد و خانواده ها گرایش بیشتر به مسائل مالی پیدا کنند؛ به گونه ای که حتی در برخی از موراد شاهد هستیم که پدر خانواده فعالیت خود را برای تبلیغات شبکه های اجتماعی و اینستاگرامی گذاشته و از کار اصلی خود فاصله گرفته است تا مشهور شود.

وی گفت: کودکانی که از آنها استفاده ابزاری در فضای مجازی می شود، بسیار سرد و بی عاطفه هستند و دلبستگی ایمنی برای آنها ایجاد نشده است و آنان در آینده مشکلات زیادی همچون شخصیتی و نمایشی پیدا خواهند کرد و در واقعیت نمی توانند خودشان را ابراز کنند و می خواهند صرفا در فضای مجازی باشند.

یزدانی با بیان اینکه این کودکان در نوجوانی دچار بحران هویت می شوند، عنوان کرد: کودکانی که در این فضا قرار می گیرند به این محیط اعتیاد پیدا می کنند و زودتر از سن خود از بسیاری از مسائل مطلع می شوند و این امر ممکن است که آنها مورد سو استفاده جنسی قرار گیرند.

فوق تخصص روانپزشکی کودکان در پایان خاطر نشان کرد: باید فرهنگ سازی در این زمینه صورت گیرد که والدین صرفا به دلیل شهرت های موقتی کودکان خود را وارد این فضا نکنند و بگذارند کودکان در فضای بچه گانه خود باشند.

آسیب های استفاده از فضای مجازی برای نوجوانان

زینب یغمور در گفتگو با راه آرمان؛ با اشاره به استفاده روز افزون مردم از فضای مجازی  به ویژه شبکه اجتماعی اینستاگرام و بیان اینکه این بستر را کشورهای دیگر برای ما فراهم کرده اند و محتواهایی برای جوانان و نوجوانان ما ارائه می دهند، گفت: فضای مجازی بسیار اهمیت دارد و بخشی از زندگی ما در این بستر در جریان است و ما باید بتوانیم از این فضا به نفع ارزش ها و تفکرات مردم خود استفاده کنیم.
 
این مدرس دانشگاه بیان کرد: ما باید بتوانیم با استفاده از بستر فضای مجازی حرف خود را به افراد زیادی در اقصی نقاط جهان برسانیم و این مسئله نقطه قوتی است که این فضا می تواند برای ما داشته باشد تا بتوانیم انقلاب خود را صادر کنیم.

وی افزود: دوره کودکی و نوجوانی از جمله دوره های بسیار مهم در مراحل رشد فرزندان عزیز ماست که برای حضورشان در فضای مجازی باید دقت فراوان داشته باشیم. نوجوانان به دلیل آنکه از مقطع کودکی خارج و به دوره بزرگسالی وارد می شوند در زمینه های جسمی، شناختی، روانشناختی، فرهنگی و … دستخوش تغییرات سریعی می شوند و باید به آنان توجه بسیار داشت.

این فعال فرهنگی اظهار کرد: نوجوانان به دلیل آنکه می خواهند استقلال داشته باشند اگر در فضای مجازی رها شوند، احتمال آنکه در این فضا آسیب ببینند بسیار زیاد است؛ استفاده افراطی از این فضا می تواند آسیب های جسمی به همراه داشته باشد و موجب کم تحرکی نوجوان شود، نوجوانی که باید ورزش کند و جنب و جوش داشته باشد، انرژی جسمی خود را تخلیه نمی کند و ممکن است به بیماری هایی مثل چاقی مبتلا شود.

خودشیفتگی و افسردگی هدیه اینستاگرام به نواجوان

یغمور بیان کرد: نوجوان در فضای مجازی و به ویژه اینستاگرام تصاویر لاکچری می بیند و با مشاهده لحظات خوب ثبت شده توسط دیگران، احساس می کند که آن افراد از خودش خوشبخت تر هستند و امکانات خود را کم ارزش می پندارد و احساس عدم رضایت از زندگی به او دست می دهد.

این مدرس دانشگاه خاطر نشان کرد: افراد با اشتراک گذاشتن تصاویر خود دچار خودشیفتگی می شوند و این مسئله صفتی است که در فضای مجازی در نوجوانان ممکن است به وجود آید. گاهی نوجوان نیاز به تأیید دیگران پیدا می کند و اگر در فضای مجازی توسط دیگران تأیید نشود، افسرده و نگران شده و به جای آنکه با توکل به خدا به نیروی درون خود متکی باشد، به تأیید دیگران وابسته می شود و این امر منجر به کاهش اعتماد به نفس نوجوان می شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1734666
ارسال نظر
نظرات