شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 16:34 منتشر شده در مورخ: 1400/02/27 شناسه خبر: 1734943
گمرک اعلام کرد:

وضعیت تجارت ایران درسال ۹۹ با کشورهای ۱+۵ چگونه بود؟

وضعیت تجارت ایران درسال ۹۹ با کشورهای ۱+۵ چگونه بود؟
سخنگوی گمرک گفت: سال ۹۹ بیش از ۳۸.۶ میلیون تن کالا به ارزش ۲۴ میلیارد دلار بین ایران و کشورهای ۱+۵ رد و بدل شد که سهم صادرات کشورمان ۲۸ میلیون تن به ارزش ۹ میلیارد و ۸۳۶ میلیون دلار و واردات‌مان از این کشورها ۱۰ میلیون و ۵۴۵ هزار تن به ارزش ۱۴ میلیارد و ۱۶۱ میلیون و ۷۵۵هزار دلار بوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سید روح اله لطیفی در خصوص صادرات کالاهای ایرانی به ۱+۵ اظهار داشت: در سال گذشته  با صادرات ۲۶ میلیون و ۹۵۶ هزار و ۱۲۳ تن کالا به ارزش ۹ میلیارد و ۷۷ هزار و ۱۲۳ هزار و ۲۳۴ دلار  به کشور  چین ۹۶ درصد وزن و ۹۲ درصد ارزش صادرات کالاهای ایرانی به ۱+۵ را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: در سال ما قبل خروج آمریکا از برجام نیز چین با خرید ۳۵ میلیون و ۱۳۱ هزار و ۳۴۰ تن کالا از ایران به ارزش ۹ میلیارد و ۱۲ میلیون و ۳۶۴ هزار و ۴۲۸ دلار اولین شریک کشورمان بوده است که بیش از ۹۸ درصد وزن و ۹۱درصد ارزش صادرات کشورمان به ۱+۵را به خود اختصاص داده بود و این تصور که خروج آمریکا از برجام موجب شده است تا سهم کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و آلمان از تجارت کشورمان به نفع چین و روسیه تغییر کند، بر اساس آمارها چندان درست نیست. بلکه صادرات کشورمان به چین درسال گذشته نسبت به سال ۹۶ حدود هشت میلیون تن کاهش پیدا کرده ولی از لحاظ ارزش ۵۰ میلیون دلار افزایش داشته است.
 
لطیفی در خصوص صادرات کشورمان به سایر کشورهای برجام توضیح داد: روسیه با یک میلیون و  ۵۱ هزار و ۷۱ تن به ارزش ۵۰۴ میلیون و ۵۷۵ هزار و ۶۲۴ دلار مقصد بعدی کالاهای ایرانی با سهم۳.۷درصدی وزن و ۵.۱درصدی ارزش صادرات کالاهای ایرانی به ۱+۵ بوده است که نسبت به سال ۹۶ رشد ۱۰۰درصدی در وزن و ۷۲.۵ درصدی در ارزش را تجربه کرده است.
 
وی افزود: صادرات  به فرانسه در سال گذشته نیز، دو هزار و ۹۱۱ تن به ارزش هشت میلیون و ۷۶۱ هزار و ۴۰۸ دلار، به انگلیس، هفت هزار و ۲۹۳ تن به ارزش ۱۳ میلیون و ۲۸هزار و ۲۷۷ دلار، به آلمان، ۳۹ هزار و ۱۹۷ تن به ارزش ۲۳۳ میلیون و ۶۳هزار و ۴۰۴ دلار بوده است که صادراتمان به این کشورها نسبت به سال ۹۶ به ترتیب با کاهش ۳۰ میلیون دلاری با فرانسه،۳۶ میلیون دلاری با انگلیس، ۱۲۷ میلیون دلاری با آلمان همراه بوده است.
 
لطیفی در خصوص صادرات به آمریکا تصریح کرد: امریکا در سال۹۶ و در سال پیش از خروج از برجام سه هزار و ۵۵۴ تن کالا به ارزش ۱۳۲ میلیون و ۳۱۸ هزار و ۴۱۵ دلار از ایران خریداری کرده بود که در سال ۹۹ این میزان به ۶۶ تن به ارزش ۱۳۶ هزار و ۵۳۹ دلار رسید. 
 
سخنگوی گمرک در خصوص واردات از این کشورها گفت: در سال ۹۹ بیش از ۱۰ میلیون و ۵۴۵ هزار تن کالا به ارزش ۱۴ میلیارد و ۱۶۱ میلیون و ۷۵۴ هزار و ۸۶۱ دلار از این ۶ کشور واردات داشتیم که به دلیل هدفمند شدن واردات و سوق آن به کالاهای اساسی و نهاده های تولید و ممنوعیت واردات کالاهای لوکس با وجود افزایش ۱.۱ میلیون تنی(رشد ۱۲ درصدی) واردات از کشورهای ۱+۵ نسبت به سال ۹۶، شاهد کاهش ۲۹ درصدی ارزش واردات از این کشورها هستیم.
 
لطیفی افزود: چین با سه میلیون و ۵۶۱ هزار تن به ارزش ۹ میلیارد و ۸۴۳ میلیون دلار با سهم ۳۳.۷درصد، آلمان با یک میلیون و ۲۵۷ هزار تن به ارزش یک میلیارد ۸۵۱ میلیون دلار و سهم ۱۳ درصد، روسیه با دو میلیون و ۹۳۳ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۷۰ میلیون دلار و سهم ۷.۵ درصد و انگلیس با دو میلیون و ۷۶۴ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۳۳ میلیون دلار و سهم ۷.۳ درصد و فرانسه با ۱۲ هزار و ۳۹۰ تن به ارزش ۲۸۴ میلیون و ۲۸۲ هزار دلار و سهم دو درصد، به ترتیب  شرکای طرف معامله کشورمان برای واردات از ۱+۴ بودند و نهایتا آمریکا با ۱۵ هزار و ۹۴۵ تن به ارزش ۷۹ میلیون و ۹۱۸ هزار دلار و سهم نیم درصدی کمترین میزان صادرات به ایران را داشته است.
 
سخنگوی گمرک در خصوص تغییرات واردات ایران از کشورهای ۱+۵ در سال ۹۶ و ۹۹ توضیح داد: درسال ۹۹ نسبت به ۹۶ یک میلیون و ۲۴۷ هزار و ۳۴۱ تن به ارزش سه میلیارد و ۳۹۳ میلیون دلار کالای کمتر از چین خریداری شده است و کاهشی ۲۶ درصدی در وزن و ارزش واردات داشته است. روسیه با فروش یک میلیون و ۵۶۹ هزار و ۲۵۴ تن کالای بیشتر نسبت به سال ۹۶، ۳۴۲ میلیون و ۴۲۷ هزار دلار رشد در معامله داشته است که جمعا رشد  ۱۱۵ درصدی در وزن و ۴۷ درصدی در ارزش صادرات به ایران داشته است. فرانسه کاهش ۹۱ درصدی در وزن و ۸۴ درصدی در ارزش فروش کالای خود به ایران در سال ۹۹ نسبت به ۹۶ داشته و انگلیس نیز کاهش ۱۰ درصدی در وزن و کاهش هفت درصدی در ارزش فروش کالاهای خود به ایران داشته است.
 
لطیفی افزود: آلمان با وجود افزایش وزنی ۱۹ درصدی صادرات به ایران، کاهش ۴۰ درصدی در ارزش فروش کالاهایش به ایران را نسبت به سال ۹۶ داشته است (عدم فروش کالاهای لوکس، لوازم خانگی و خودرو به دلیل ممنوعیت در  ایران) و نهایتا  آمریکا که از برجام خارج شده، ۲۱.۵هزار تنی کالا، ۹۰ میلیون دلار کمتر به ایران کالا فروخته است که ۵۷ درصد در وزن و ۵۳ درصد در ارزش کاهش معامله با ایران در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۶ داشته است.
 
انتهای پیام
https://www.dana.ir/1734943
ارسال نظر
نظرات