شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 09:05 منتشر شده در مورخ: 1400/02/28 شناسه خبر: 1735045
هنرمند تئاترکردستان‌ در گفتگو با کُردتودی:

نبود مکان فرهنگی و هنری در نایسر و ننله مانع اصلی فعالیت های فرهنگی است

نبود مکان فرهنگی و هنری در نایسر و ننله مانع اصلی فعالیت های فرهنگی است
پیمان ادب آموز مدرس کلاس های بازیگری معتقد است نبود مکان فرهنگی وهنری در نایسر و ننله از موانع اصلی فعالیت های فرهنگی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، از اواخر سال 1399 در قالب طرح توانمند سازی سکونتگاه های غیر رسمی و حاشیه ای  به منظور کنترل وکاهش آسیب های اجتماعی و در چارچوب سیاست ها و خط مشی های مصوب با هدف شناسایی و توانمند سازی استعدادهای هنری محلات محروم، احیای هویت محله و اصلاح تصویر و انگاره های ذهنی ساکنین فعلی این سکونتگاه ها و نیز شهروندان پیرامون و مسئولین شهری نسبت به ظرفیت های بومی محلات محروم، افزایش سرانه خدمات فرهنگی وهنری و توزیع عادلانه آن در 8 استان کشور شامل نهران، البرز، خراسان رضوی، خوزستان، سیستان وبلوچستان، هرمزگان، کهکیلویه وبویراحمد و کردستان در مجموع در 31 محله طرح توانمند سازی در حال اجراست که در کردستان این دو طرح با محوریت حوزه هنری در نواحی نایسر وننله اجرایی گردیده است.

از برنامه هایی که توسط حوزه هنری در کنار برنامه های متنوعی که پیش بینی شده است آموزش رشته های هنری ازجمله تئاتر است که تا کنون چند جلسه در نایسر وننله ویژه دختران وپسران با مربی گری پیمان ادب آموز از مدرسین توانمند و شناخته شده آموزش تئاتر برگزار و قرار است در مجموع در مرحله اول 40 جلسه آموزشی را برگزار کنند.

به همین بهانه فرصتی پیش آمد تا درخصوص ماهیت این کلاس ها گفتگویی با این هنرمند داشته باشیم.

-    جناب ادب آموز لطفا به صورت مختصر جهت آشنایی مخاطبین خودتان را معرفی فرمایید؟

بنده پیمان ادب آموزمتولد 1355 کارشناس ارشد هنرهای نمایشی گرایش ادبیات نمایشی دانشگاه تهران هستم. دبیری شورای سیاست گذاری مجامع کانون های فرهنگی وهنری دانشجویان کشور، دبیر پنجمین و ششمین دوسالانه ادبی دانشجویان سراسر کشور، مدرس رشته سینما وتئاتر در دانشگاه علمی – کاربردی سنندج و مدرس رشته بازیگری در حوزه هنری استان کردستان و موسسات فرهنگی وهنری بخشی از فعالیت های آموزشی بنده است.

مدیر مؤسسه آموزشی هنرهای نمایشی با عنوان هنر معاصر ادب آموز، نویسنده ، تهیه کننده و کارگردان برنامه های مختلف در صدا وسیمای مرکز کردستان، ترجمه کتاب دانشگاهی "ریتم در آثار دراماتیک"، داور جشنواره های استانی وکشوری ، نویسنده و کارگردان نمایش های مختلف در استان و کشور بخشی دیگر از فعالیت هایی است که در کنار آموزش به آن مشغول بوده ام.

-    در خصوص برگزاری کلاس های آموزشی در نواحی منفصل شهری نایسر وننله توضیح می فرمایید؟

این برنامه به پیشنهاد حوزه هنری به منظور تحت پوشش قرار دادن علاقه مندان به فراگیری رشته های هنری در نواحی منفصل نایسر با جمعیتی حدود 75 هزار نفر و ننله با جمعیتب حدود 15 هزار نفر در راستای توزیع عادلانه خدمات فرهنگی وهنری و تلاش در جهت کشف، جذب و پرورش استعدادهای هنری در مناطق محروم حاشیه ای به منظور کمک در رشد و اعتلای فرهنگی این مناطق با بهره مندی از توان و استعداد خود ساکنین و گسترش گرایش خانواده ها به سوق دادن فرزندان به فراگیری رشته های هنری در حال انجام است.

هم اکنون در مرحله اول در نایسر با محور قرار دادن آموزش هنر آموزان دختر تعداد 40 هنرجو را ثبت نام و به صورت هفته ای 2 جلسه آموزش براساس متد روزآموزش انجام می گردد.

در ننله نیز همزمان برای هنرآموزان پسر به تعداد 30 نفر آموزش ها درجریان است و امیداواریم در پایان این دوره به نتایج مد نظر در این طرح برسیم.

-    استقبال از کلاس ها در این نواحی چگونه است؟

خوشبختانه استقبال بسیار خوبی از طرح در این نواحی صورت گرفت. حضور دختران و پسران بسیار علاقه مند که تا کنون بدلیل مشکلات ناشی از رفت و آمد و عدم آشنایی خانواده ها با نحوه حضور فرزندان و نبود مراکز فرهنگی وهنری در این دو ناحیه جهت فراگیری بازیگری و شور و شوق آنان بسیار امیدوار کننده است. بر این باورم با برنامه ریزی و مدیریت خوب حوزه هنری و گسترش این کلاس ها به رشته های مختلف هنری می توان در زمینه پرورش هنرمندان توانمند اقدام کرد.

-    شیوه آموزش و مباحث مطرح شده در این کلاس ها در چه زمینه ای و با چه هدفی است؟

خوب یکی از مهمترین مشکلات موجود در نواحی منفصل نایسر و ننله، بحث هویتی است و در یکی از اهداف این طرح احیای هویت محله و اصلاح تصویر و انگاره های ذهنی ساکنین فعلی این سکونتگاه ها و نیز شهروندان پیرامون و مسئولین شهری نسبت به ظرفیت های بومی محلات محروم است. در این کلاس ها با توجه به اینکه هنرجویان و علاقه مندان ازافراد زیست بوم این نواحی می باشند تلاش می‌گردد متن های نمایشی و تمرینات مربوطه  در ارتباط تنگاتنگ با محیط زندگی و دغدغه های ساکنین آن  باشد. براین مبنا دو متن نمایشی برگرفته از اسامی المان ها و شخصیت های معروف این دو ناحیه نگارش گردیده که ان شاء ا... پس از پایان دوره آموزشی به عنوان کار پایانی در خود این محلات و همچنین بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته در مراکز فرهنگی وهنری سنندج به صورت عمومی اجراء می‌گردد.

-    حاصل و نتیجه این کلاس علاوه بر اجرای عمومی به نظر شما چیست؟

خوب پیش بینی نتیجه اصولا شاید کار سختی باشد اما باوردارم برگزاری منظم این کلاس ها و به نتیجه رساندن حاصل تلاش هنرآموزان در قالب اجراهای عمومی و یا در دیگر رشته ها برگزاری برنامه های هنری و نمایشگاهی در احیای هویت این نواحی و گسترش فرهنگ شهروندی، کم کردن معضلات حاکم بر این مناطق بسیار مؤثر خواهد بود و زمینه جذب اعتبارات فرهنگی بیشتر و ترغیب دیگر ادارات و نهادها به فعالیت فرهنگی در این نواحی  را فراهم می کند.

-    چه مشکلاتی برای پیش برد اهداف دراین نواحی مشاهده می کنید؟

اصولا حضور ما در این نواحی کم کردن مشکلات بسیار فراوانی است که وجود دارد. در نایسر و ننله با این حجم گسترده جمعیتی نبود یک مرکز فرهنگی وهنری با امکانات لازم خود یک مشکل بزرگ است. مسئولین به گمان بنده باید به کمک حوزه هنری بیایند و یک مکان مشخص را در اختیار حوزه هنری قرار دهند تا در این مرکز بتوان برنامه های کوتاه مدت،میان مدت و بلند مدت را برنامه ریزی کرد.

وجود یک مکان مشخص و شناخته شده زمینه اعتماد مردم به عزم جدی مسئولین برای رفع مشکلات در این مناطق خواهد شد و زمینه ای فراهم می گردد تا در کنار برنامه های متنوع زمینه حضور هنرمندان شناخته شده و مطرح استانی و کشوری جهت برگزاری ورک شاپ های هنری مهیا گردد.

برگزاری برنامه های مختلف هنری و فرهنگی در ایام مختلف از جمله نمایش فیلم، برگزاری جشن در مناسبت های مختلف در کنار پیوستگی برنامه های آموزشی زمینه لازم در جذب، کشف و پرورش استعدادهای هنری را فراهم و این اقدامات در نهایت زمینه رشد و اعتلای فرهنگ وهنر در این نواحی می گردد.

-    سخن پایانی

در این مدت کم حضور در نواحی نایسر و ننله شور واشتیاق جوانان و نوجوانان با استعدادی که به دلیل نبود امکانات از فراگیری هنر مورد علاقه خود محروم بوده اند سبب گردیده تا با تمام توان در جهت  آموزش به این عزیزان کار کنم و از طریق همین رسانه از دیگر هنرمندان عزیز دعوت می کنم تا به هر نحوی که در توان دارند با هماهنگی وهمکاری حوزه هنری در این مسیر یاریگر و هدایتگر استعدادهای بیشمار آینده سازان این سرزمین در این نواحی باشند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1735045
ارسال نظر
نظرات