شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 09:05 منتشر شده در مورخ: 1400/02/28 شناسه خبر: 1735069
رزم‌حسینی در صحن علنی مجلس:

واردات سالانه ۳۸ میلیارد دلار به کشور/بومی سازی قطعات خودرو و لوازم خانگی

واردات سالانه  ۳۸ میلیارد دلار به کشور/بومی سازی قطعات خودرو و لوازم خانگی
وزیر صمت گفت: از 38 میلیارد دلار کالای وارداتی به کشور 13 میلیارد دلار آن کالاهای اساسی است ضمن اینکه عمده کالاهای وارداتی به کشور هم مربوط به مواد اولیه تولید و کارخانجات و تجهیزات پزشکی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز (سه‌شنبه 28 اردیبهشت ماه 1400) در جلسه علنی مجلس و در پاسخ به سؤال جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد در باره حجم زیادی از واردات کالا به کشور اظهار داشت: بر اساس مصوبه سران قوا در خرداد 97 نزدیک به 2230 ردیف کالایی شامل ممنوعیت واردات شدند. این در حالی است که ما 8359 ردیف کالا داریم و وقتی من وزیر شدم، مهلت این مصوبه در حال اتمام بود که من با مسئولیت خودم ادامه اجرای مصوبه را اعلام کردم تا بتوانیم مجوز و مصوبه جدید سران قوا را در این باره بگیریم که البته این کار با 3 ماه تأخیر انجام شد.

وی افزود: بومی سازی قطعات داخلی در حال حاضر در کشور 3.5 میلیارد دلار است و با این مصوبه 5300 میلیون دلار از واردات کالاهای غیرضرور به کشور جلوگیری شده است.

وزیر صمت تصریح کرد: در سال 98، 44 میلیارد دلار واردات کالا به کشور داشتیم که این رقم در پایان سال 99 به 38 میلیارد دلار رسید که 6 میلیارد دلار کاهش پیدا کرد، این در حالی است که در سال 96 میزان واردات کالا به کشور 54 میلیارد دلار بود.

رزم حسینی گفت: از 38 میلیارد دلار کالای وارداتی به کشور 13 میلیارد دلار آن کالاهای اساسی است ضمن اینکه عمده کالاهای وارداتی به کشور هم مربوط به مواد اولیه تولید و کارخانجات و تجهیزات پزشکی است.

وی افزود: در حال حاضر بومی سازی قطعات خودرو در کشور 70 درصد و بومی سازی قطعات تولید لوازم خانگی در کشور 70 درصد است و عملا این کالاها با قطعات داخلی ساخته می‌شود.

 

وی درباره وضعیت سیمان هم گفت: سال گذشته 168 میلیون تن سیمان تولید شد که رشد 13 درصدی داشته است و یکی از افتخارات ما تولید سیمان و فولاد است چرا که روزی ما واردکننده این کالاها بوده ایم.

وزیر صمت با اشاره به دلایل افزایش قیمت سیمان افزود: افزایش نرخ ارز یکی از دلایل تورم در قیمت سیمان است، هر 10 درصد افزایش رشد نقدینگی باعث افزایش 5 درصد تورم می شود و زمانی که نرخ دلار 10 برابر می شود باید به همان نسبت منتظر افزایش قیمت کالاهای وارداتی و همچنین هزینه تولید بود.

وی بیان کرد: افزایش هزینه حمل و نقل تا 66 درصد، رشد 65 درصدی قیمت آجر، رشد 242 درصدی قطعات فنی و رشد 28 درصدی کیسه سیمان از جمله عوامل افزایش قیمت سیمان است.

رزم حسینی با بیان اینکه در زمان تصدی گری اش در وزارت صمت 15 هزار و 576 مورد بازرسی انجام شده است، گفت: در دوره 6 ماهه سال گذشته 18 درصد بازرسی ها افزایش پیدا کرده و میزان پرونده های تعزیرات نیز رشد قابل توجهی داشته است.

وی با بیان اینکه سیمان ظرفیت خوبی برای کشور فراهم می کند، تاکید کرد: باید در سال مانع زدایی و حمایت از تولید اقدامات موثری داشته باشیم، وزارت در بحث مانع زدایی 3 بسته را آماده کرده است در ابتدا قوانین مزاحم را تقدیم مجلس کرد، همچنین از روز اول ابلاغیه ای در خصوص مانع زدایی به همه استان ها ارسال شد و در نهایت اختیار استان ها را افزایش داده ایم.

رزم حسینی خاطرنشان کرد: روز گذشته کار شجاعانه و خردمندانه ای انجام شد، 6 هزار محدوده معدنی بالغ بر 50 سال از طریق مزایده عمومی آزاد شد تا در اختیار افراد متخصص و سرمایه گذار قرار گیرد.

وزیر صنعت، معدن وتجارت با بیان اینکه تنها 6 ماه است مسئولیت وزارتخانه را برعهده گرفته ام، گفت: شما می دانید در چه شرایطی مسئولیت وزارتخانه را در اختیار گرفتم، بنده وقتی وارد وزارتخانه شدم متوجه شدم از نظر انسجام مدیریتی و اختلاف مشکلاتی در وزارتخانه وجود دارد که برای حل آن بیش از 2 سال زمان می برد.

وی تاکید کرد: افزایش بی رویه نرخ سیمان در پایان سال گذشته متاثر از نرخ ارز است، 90 درصد سهم تورم با سیاست های پولی و مالی است بنابراین تلاش شده است تولید و نظارت بر بازار را با قوت بیشتری پیگیری کنیم.

رزم حسینی با بیان اینکه سیمان از جمله کالاهایی بود که مشمول قیمت گذاری نمی شد، اظهار داشت: با این کار 18 درصد از افزایش قیمت سیمان جلوگیری شد و 30 درصد پرونده نظارتی تشکیل شد البته بنده به این روش ها اعتقاد ندارم و باید به بازرگانان اعتماد کرد.

رزم حسینی در پایان خطاب به کریمی قدوسی گفت: اگر در خراسان کارخانه هایی وجود دارد که تخلفاتی در آن صورت می گیرد معرفی کنید تا پیگیری کنم، مافیاهای قدرت و ثروت را رد نمی کنم اما در بازه 5 و 6 ماهه و در دوران کرونا نمی توان همه مشکلات را حل کرد.

*عرضه شمش تولیدی فولاد در بورس تهران 24 درصد پایین‌تر از قیمت جهانی

براساس این گزارش همچنین وزیر صمت در پاسخ به سوال دوم نماینده مشهد درباره علت افزایش سرسام‌آور قیمت فولاد و سیمان اظهار داشت: ما در سال گذشته 29 میلیون تن فولاد در کشور تولید کردیم که افتخار جمهوری اسلامی است این در حالی است که قیمت جهانی شمش فولاد قبل از وزیر شدن من 345دلار بود و هم اکنون این نرخ به 643دلار رسیده است.

وی افزود: قیمت‌های فولاد،‌آهن و میلگرد افزایش زیادی در بازارهای جهانی داشته و بین 166 تا 242 درصد گران‌تر شده است.

وزیر صمت تصریح کرد: کارگروه تولید در سال 96 و 97 مصوب کرد که قیمت فولاد بایستی بر اساس قیمت‌های جهانی و طبق فرمولی خاص باشد.

وی گفت: در اردیبهشت ماه سال گذشته قیمت هر کیلو آهن و میلگرد  14 هزار تومان بود ولی هم اکنون این قیمت به 22 هزار تومان رسیده است.

رزم‌حسینی گفت: هم اکنون شمش تولیدی فولاد در بورس تهران با 24 درصد قیمت جهانی به همگان عرضه می‌شود ضمن اینکه عرضه میلگرد در بورس تهران هم 17درصد پایین‌تر از قیمت جهانی است ولی در زمینه ورق دچار کمبود هستیم که به شرکت‌های تولیدی اجازه داده‌ایم ورق را وارد کرده و نیازهای کشور را تأمین کنند.

وزیر صمت گفت:‌قیمت فولاد به دلیل قیمت‌های جهانی و قیمت‌گذاری در کارگروه تولید دچار مشکل شده است ولی تلاش داریم با طرح تکمیل زنجیره تولید پایدار فولاد در کشور این معضل را حل کنیم.

 وی گفت: درباره طرح زنجیره فولاد نیاز داریم که هم آقای کریمی قدوسی و هم کمیسیون های اقتصادی و صنایع به ما کمک کنند ضمن اینکه باید وضعیت بورس را هم رعایت کنیم به طوری که سهامداران خرد که مردم هستند آسیب نبینند و قیمت این محصول در بازار نیز منطقی و متعادل شود.

وزیر صمت افزود: ما در کنار این افزایش قیمت ها با مشکلاتی اعم از افزایش 40 درصدی دستمزدها و افزایش سه برابری قیمت گاز مصرفی و افزایش نرخ حمل و نقل نیز مواجه بودیم ضمن اینکه بازرسی هایی نیز در حد مقدور انجام دادیم.

رزم حسینی یادآور شد: مجلس باید برای انفالی که مطرح کردند قانون وضع کند و به دولت اجازه دهد براساس قانون قیمت بیت المال و اموال دولت و حکومت را به درستی دریافت کند.

وی تصریح کرد: طبق قانون سال گذشته دو برابر هم حقوق دولتی و هم حق انتفاعی که بدان اشاره شد را پرداخت کردیم ضمن آنکه عددی که مجلس برای این بخش تعیین کرد امسال اجرا می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: ما در حوزه فولاد توانستیم با تهاتر مواد اولیه موردنیاز کارخانجات را تامین کنیم و تولید را انجام دهیم ضمن اینکه اگر صادرات این محصول نبود با مشکل مواجه می شدیم کما اینکه منابع حاصل از صادرات این بخش باعث شد که بتوانیم در مقابل تحریم ها بایستیم و از منابع حاصل از آن برای سایر بخش ها استفاده کنیم.

وی ضمن تائید اظهارنظر کریمی قدوسی در مورد وضعیت قیمت ها در بازار، افزود: ما باید برای قیمت گذاری زنجیره با همکاری کمیسیون های تخصصی مجلس و تشکل ها به یک تفاهمی برسیم که در طی آن تولید و صادرات آسیب نبیند و حق و حقوق دولت دریافت شود و به چرخه اقتصاد و زندگی مردم بیاید.

رزم حسینی تصریح کرد: در مورد تاثیر این دو کالا در صنعت ساختمان باید به این نکته تاکید کنم که براساس آنچه کارشناسان اعلام کردند سیمان 4 دهم درصد و فولاد 6 دهم درصد تاثیر داشته است بنابراین عوامل دیگری از جمله افزایش نرخ ارز در این بخش تاثیرگذار بوده اند.

وی با اشاره به اینکه در بدترین وضعیت اقتصادی این وزارتخانه را تحویل گرفته است، گفت: ما هم در حوزه خودرو و هم فولاد طرح هایی را آماده کرده ایم اما در اجرا با مشکل مواجه شده ایم ضمن اینکه نتوانسته ایم برنامه های خود را اجرا کنیم چرا که با موانعی مواجه هستیم که بخشی از آن به قوانین و بخش دیگر به دستگاه ها مربوط است.

وزیر صمت خاطرنشان کرد: فولاد یکی از کالاهای استراتژیک بوده ضمن اینکه باید به این نکته توجه شود که ما در 20 سال گذشته میلیون ها دلار صرف واردات این کالا می کردیم اما سال گذشته توانستیم 6.5 میلیون تن صادرات فولاد داشتیم ضمن اینکه تمام شرکت های فولاد در بورس هستند و 50 میلیون نفر از مردم در این شرکت ها سهامدار هستند که باید به گونه ای حمایت شوند که آسیب نبینند از سوی دیگر ما باید تا سال 1404، 55 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد ایجاد کنیم.

وی افزود: هم اکنون ایران رتبه دهم تولید فولاد در جهان را دارد ضمن اینکه ما در تلاش هستیم تا مانع زدایی مورد تاکید رهبری را به طور کامل اجرا کنیم از سوی دیگر با قبول مسئولیت تفویض اختیار کردیم همچنین 6 هزار معدن آزاد شد که افتخار بزرگی است از سوی دیگر سیاست بعدی ما این است که معادن باید در خدمت توسعه پایدار و متوازن باشند.

رزم حسینی تصریح کرد: ما بیش از 250 بنگاه اقتصادی در 11 استان ایجاد کردیم، تعدادی از پرونده های قضایی مربوط به صادرکنندگان نیز امضا شد ضمن اینکه باید همزمان با تولید فولاد مس و ... به توسعه منطقه ای نیز بپردازیم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1735069
ارسال نظر
نظرات