شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 09:18 منتشر شده در مورخ: 1400/02/28 شناسه خبر: 1735083
کریمی قدوسی در صحن علنی مجلس:

وزیر صمت با یک امضا طلایی جلوی واردات را بگیرد/هر تن سیمان ۶۰۰ هزار تومان انفال برای بیت المال دارد

وزیر صمت با یک امضا طلایی جلوی واردات را بگیرد/هر تن سیمان ۶۰۰ هزار تومان انفال برای بیت المال دارد
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از بزرگ‌ترین علل و بخشی از سقوط تولید، تعطیل شدن 40 هزار واحد تولیدی و کارخانه‌ای که با هزار رنج و زحمت توسط سرمایه گذار به مرحله تولید رسیده است می‌باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی امروز (سه‌شنبه 28 اردیبهشت ماه 1400) در جلسه علنی مجلس و در سؤال خود از علیرضا رزم حسینی وزیر صمت درباره واردات کالاهای غیرضروری به کشور اظهار داشت: من 4 سؤال از آقای رزم حسینی پرسیدم که تاریخ دو سؤالم 8 مهر سال گذشته بوده است؛ یعنی همان روزی که وزیر صمت از مجلس رأی اعتماد گرفت؛ سؤال من ناظر بر وضعیت این وزارتخانه و عملکرد آن است.

وی افزود: یکی از بزرگ‌ترین علل و بخشی از سقوط تولید، تعطیل شدن 40 هزار واحد تولیدی و کارخانه‌ای که با هزار رنج و زحمت توسط سرمایه گذار به مرحله تولید رسیده است می‌باشد.

نماینده مشهد در مجلس تصریح کرد: یک دوم واحدهای تولیدی کشور در شهرک‌های صنعتی تعطیل است و یکی از علل عمده تعطیلی واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی واردات بی‌رویه و قاچاق کالاست.

کریمی قدوسی خاطرنشان کرد: اگر وزیر صمت هیچ کاری نکند و در وزارتخانه بنشیند و پایش را روی پایش بیندازد، و فقط لیست تولید داخلی و ظرفیت تولید را بررسی کند و لیست واردات کشور را هم بررسی کند، و با حضور کارشناسان مختلف مقایسه‌ای در این باره انجام دهد، خیلی از کارها و مشکلات حل خواهد شد، لذا از آقای رزم حسینی وزیر صمت می‌خواهم با یک امضا جلوی واردات بی رویه بگیرد که البته این کار نه بودجه می‌خواهد و نه امکانات و تسهیلات.

وی افزود: با یک امضای طلایی وزیر صمت برای جلوگیری از واردات کالاهای غیرضرور فتوای 20 سال قبل مقام معظم رهبری اجرا می‌شود که فرمودند حرام شرعی است واردات کالاهایی که در کشور تولید می‌شود و آن وقت عده‌ای آن را وارد کنند.

وی گفت: آقای روحانی؛ حسین فریدون را بیرون کن، زیرا با تقلید صدای شما در تماس تلفنی با گمرک بندر شهید رجایی خواستار صدور مجوز برخی اقلام دپو شده در این گمرک شد، این موضوع را در مجلس هشتم افشا کردم و مقام معظم رهبری از رئیس جمهور خواستار توضیحاتی در این زمینه شد.

نماینده مردم مشهد در مجلس افزود: برخی کارشناسان در وزارتخانه صمت هستند که نقش وزیر را دارند و وزیر پادویی آنها را می کند! وزیر باید در مقابل اینگونه کارشناسان بایستد و از اختیارات قانونی خود استفاده کند تا تولیدکننده ای که کارگرانش بیکار شده اند، به چرخه تولید بازگردد.

کریمی قدوسی گفت: از خط تولید قطعات ایران خودرو در مشهد بازدید کردم، خط تولیدی که در شرایط تحریمی وارد و با کیفیت بسیار بالایی تولید می‌کرد، این واحد تولیدی تعطیل شد زیرا در روبروی آن شرکتی قطعات چینی را وارد و با نام و برچسب تولید داخل، تحویل ایران خودرو می‌داد. دلیل افزایش قیمت خودرو، واردات قطعات است، اما ایران خودرو قطعات تولیدی از پیمانکاران ایرانی خود را تحویل نمی‌گیرد.

وی تصریح کرد: مطالب من ناظر بر نقشه سرویس‌هایی است که در این دولت به دست آقایان روحانی، جهانگیری و واعظی اجرا و خزانه را خالی و تمامی صنعت را زیر و رو کرد. با اراده وزیر می‌توان 6 ماهه از واردات بی رویه جلوگیری کرد، اما اجازه آن داده نمی‌شود!

نماینده مردم مشهد در مجلس خاطرنشان کرد: وزیر صمت در راستای حل برخی از مشکلات قدم هایی برداشته، اما هنوز حریف نیروهای مقابل خود نشده، بنابراین توضیحات وی را قانع کننده نمی‌دانم.

*قیمت تیرآهن ظرف 2 سال 4 برابر شد

براساس این گزارش همچنین نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی امروز در تشریح سؤال دوم خود از وزیر صمت درباره علت افزایش سرسام‌آور قیمت فولاد و سیمان اظهار داشت: 150 هزار میلیارد تومان گردش مالی سنگ‌آهن در کشور است که متأسفانه به جیب خاندان هزار فامیل می‌رود و بارها با آقای نادران و آقای پورابراهیمی رؤسای کمیسیون تلفیق و اقتصاد گفتم که بایستی سهم حقوق مالکانه از کل معادن و انفال اصلاح شود.

وی با بیان اینکه آقای پورابراهیمی درباره سهم حقوق مالکانه از کل معادن و انفال به من پاسخ داد که 6 هزار میلیارد تومان رقم این سهم است که در بودجه آمده است، ولی با تلاش اعضای کمیسیون تلفیق این رقم در سال جاری 4 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. 

وی تصریح کرد: ظرف مدت دو سال قیمت تیرآهن 14 از 560 هزار تومان به 2 میلیون و 180 هزار تومان رسیده است که اثر آن مستقیماً بر زندگی بی‌خانمان‌ها و ملت مظلوم ماست و استمرار این موضوع یعنی وجود خانه‌های نیمه‌تمام در کشور.

کریمی قدوسی خاطرنشان کرد: اگر قیمت سیمان و فولاد کنترل شود، اثر زیادی بر زندگی مردم و خانه‌سازی در کشور می‌گذارد. 

وی اظهار داشت: در زمان طاغوت و پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، در این کشور استعمازده ناشی از نفوذ دولت خبیث انگلیس و حاکم بودن آمریکایی ها در طول دوره ای، 50 باند فامیلی قدرت و ثروت تشکیل شد.

کریمی قدوسی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی این باند فامیلی فرار کرد و اموال آنها به این دلیل که متعلق به بیت المال بود، به نفع بیت المال مصادره شد و دیگر فامیل ثروت و قدرتی در کشور وجود نداشت.

وی تصریح کرد: امروز 42 سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته است، بنابر مشاهدات عینی و نه حتی براساس اسنادی که به ما نمی دهند!؛ فامیل های قدرت و ثروتی شکل گرفته است که بیش از چند برابر آن 50 فامیل دوره طاغوت است. یکی از این فامیل های قدرت و ثروت مسلط به صنعت فولاد کشور است، دیگری مسلط به نفت و پتروشیمی از طریق باشگاه اندیشه ورزان نفت و نیرو است، به طوری که اگر همین الان در موبایل های خود در مورد باشگاه اندیشه ورزان جستجو کنید، می بینید چه کسانی آنجا حضور دارند و وزارت نفت در سایه تشکیل داده اند! اینجا خواهید دید که آقای نعمت زاده حاکم بر صنعت نفت و پتروشیمی کشور است.

کریمی قدوسی یادآور شد: "به فردی اطلاع دادند که رئیس جمهوری جدید، برنده انتخابات خواهد بود، گفت که نگران نباشید، تا زمانی که نفت و گاز و بانک ها دست ما هستند، هیچ کاری در کشور بدون اراده ما اتفاق نخواهد افتاد!" بنده زمانی فرمانده سپاه استان اصفهان بودم، سیستم اطلاعات سپاه استان براساس دستورات فردی بود که هنوز هم در صنعت فولاد استان موثر است. آن فرد کسی نبود جز شیخ عباس روحانی که به احزاب سیاسی اصلاح طلب خط دهی می کرد و امروز نیز از طریق صنعت فولاد برای یک کاندیدای خاص در انتخابات پیش رو اعتبار و پول جمع می کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه براساس گزارش رسمی، امروز 30 میلیون تن فولاد در کشور تولید می شود که بر این اساس 50 میلیون تن سنگ آهن از معاون کشور استخراج می شود، گفت: از این 50 میلیون تن انفال، چه میزانی از آن به بیت المال تعلق دارد؟

وی اضافه کرد: اختیار این انفال برعهده نظام اسلامی است که اگر 50 میلیون تن سنگ آهن با قیمت هر تن 150 دلار و با دلار 20 هزار تومانی محاسبه کنیم، رقم آن 150 هزار میلیارد تومان خواهد شد. در حالی که نماینده در برابر وزیر برای اختصاص قیر مورد نیاز برای 5 کیلومتر راه روستایی، خم و راست می شود.

کریمی قدوسی  با یادآوری اینکه کشور کره جنوبی حتی یک تن هم سنگ فولاد در کشور خود ندارد، اضافه کرد: این در حالی است که در این کشور سنگ آهن از کشورهایی همچون ایران خریداری شده، از اقیانوس ها رد شده و نهایتا فراوری می کنند و با قیمت های چندین برابر به کشورهایی همچون ما صادر می کنند! اگر ما نیز در کشورمان چنین معادن خدادادی را نداشتیم، مجبور بودیم چنین اقدامات مشابهی انجام دهیم.

نماینده مردم مشهد در مجلس عنوان کرد: در حال حاضر قیمت فولاد و آهن در اختیار این باند قدرت و ثروت بوده و تا هر میزان که بخواهند، آن را بالا و پایین می برند. شاهد بودیم که طی مدت اخیر به بهانه قیمت ارز، نفت و گاز، قیمت فولاد 300 درصد افزایش یافت. حال سوال این است که این پول به کجا می رود؟

وی تاکید کرد: گزارشی اخیراً در صداوسیما درخصوص موضوع فولاد تولید شد، ولی متاسفانه این بخش از مسئله در این گزارش دیده نشد. آقای رزم حسینی باید حریف این مافیای فولاد شود. اگر دو قلم سیمان و فولاد از مصالح ساختمانی کنترل شود، اثر آن روی تمام اقتصاد نمایان می شود.

کریمی قدوسی از اقدام رزم حسینی در عزل مدیرعامل فولاد مبارکه تقدیر و تشکر کرد، و در عین حال گلایه کرد که چرا در نامه ای 100 نفر از نمایندگان از این مدیر عزل شده، تلویحاً حمایت کرده اند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، اسحاق جهانگیری را پدرخوانده فولاد ایران خطاب کرد و گفت: چرا باید دود صنعت فولاد به چشم مردم برود و این آقا! هر 4 سال یکبار موقع ثبت نام در انتخابات اشک کبیسه بریزد، درحالی که نظام سرمایه گذاری در ایران از طریق حزب کارگزاران به وجود آمد.

وی ادامه داد: اگر رئیس جمهور انقلابی آینده نیز این کابینه مافیای در سایه را از بین نبرد، هیچ اتفاق مثبتی رخ نخواهد داد. این معضل فقط در حوزه فولاد نیست، این مسائل در بحث سیمان و نفت و گاز هم وجود دارد. اگر فقط موضوع انفال در کشور احیا شود، به قدری در زمان تصویب بودجه، در این مجلس اعتبار اضافه خواهد آمد که نمی دانید با آن چه کنید.

کریمی قدوسی با اشاره به تولید 70 میلیون تن سیمان در کشور تصریح کرد: هر تن سیمان 600 هزار تومان انفال برای بیت المال دارد، در حالی که حقوق مالکانه آن در بودجه تنها 500 ریال است.

نماینده مردم مشهد در مجلس خطاب به رزم حسینی بیان کرد: شما فرد باتجربه و جبهه دیده هستید، چرا پشت تریبون عنوان می کنید که نرخ جهانی گاز در قیمت تاثیر می گذارد؟ آیا حقوق کارگر، حمل و نقل، درآمد دولت و انفال را نیز با نرخ جهانی محاسبه می کنید؟ 

 
انتهای پیام/ک
https://www.dana.ir/1735083
ارسال نظر
نظرات