شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان فارس
ساعت: 17:30 منتشر شده در مورخ: 1400/02/28 شناسه خبر: 1735322
رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز؛

دومین طرح حافظان شهر من توسط سازمان آتش نشانی شیراز آغاز شد/ افتتاح سه ایستگاه عملیاتی در سال ۱۴۰۰

دومین طرح حافظان شهر من توسط سازمان آتش نشانی شیراز آغاز شد/ افتتاح سه ایستگاه عملیاتی در سال ۱۴۰۰
محمد هادی قانع گفت: براساس رسالت سازمان آتش نشانی در حوزه ایمنی و امداد ونجات از سال گذشته تا کنون اقدام به تهیه و اجرای طرح جامع حافظان شهر من در جهت کاهش حوادث مربوط به مراتع و فضای سبز نموده ایم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شیرازه، محمد هادی قانع رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز امروز در جمع خبرنگاران گفت: براساس رسالت سازمان آتش نشانی در حوزه ایمنی و امداد ونجات از سال گذشته تا کنون اقدام به تهیه و اجرای طرح جامع حافظان شهر من در جهت کاهش حوادث مربوط به مراتع و فضای سبز نموده ایم.

 
رییس سازمان آتش نشانی عنوان کرد: در سال گذشته با توجه به بارندگی‌های فراوان تعداد زیادی  عملیات مربوط به مراتع و فضای سبز را شاهد بودیم و همچنین  از ابتدای امسال تا کنون علی رغم  کاهش بارندگی‌ها 114 حریق در دامنه‌های کوه به وقوع پیوسته است.
 
قانع با اشاره به اهمیت بحث فرهنگ سازی و کاهش حریق در مراتع و منابع طبیعی اظهارکرد: ازسال 1399 سازمان آتش نشانی شیراز دستورالعمل ایمنی و مقابله با آتش سوزی های مراتع و منابع طبیعی را تدوین و به تصویب وزارت کشور رسانده است و در حال حاضر نیز این دستورالعمل در سطح کشور در حال اجرا می باشد.
 
وی افزود: در همین راستا و در جهت مدیریت عملیات های آتش سوزی منابع طبیعی با توجه به حضور سازمان آتش نشانی شیراز، داوطلبان مردمی و... در قالب طرح حافظان شهر من با پنج محوریت پیش آگاهی، پیشگیری،کشف، اطفای حریق و عملیات پس از اطفا حریق همکاری و همپوشانی های لازم را در عملیات های مربوطه مرتفع کرد.
 
لازم به ذکر است این طرح از سال گذشته به صورت پایلوت در بخش اول آغاز و از 18 اردیبهشت سال جاری در قالب طرح حافظان شهر من 2 به صورت کامل تر به اجرا درآمده است.
 
این مقام مسئول مراحل طرح حافظان شهر من را تشریح و عنوان کرد: در بخش پیش آگاهی که به عنوان بخش اول معرفی شده است سازمان آتش نشانی با برگزاری جلسات مختلف با مناطق شهرداری شیراز، ارگان های مربوطه و سازمان ها مردم نهاد در بخش توان افزایی و آگاهی رسانی عمومی فعالیت می کند.
 
قانع ادامه داد: در بخش دوم آتش نشانان در 23 ایستگاه عملیاتی نقاط مختلف شهر، از مجموعه و محدوده عملیاتی خود بازدید و نقاط پر خطر در خصوص حوادث مربوط به حریق مراتع و فضای سبز را شناسایی و اعلام می کنند و کارشناسان ایمنی و پیشگیری سازمان آتش نشانی شیراز، بازدید های لازم را انجام و در رفع تهدیدها اقدام می نمایند.
 
گفتنی است در این بخش آموزش شهروندی از طریق شبکه های مجازی در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت و عموم مردم می توانند از طریق نرم افزارجامع سازمان آتش نشانی که قابلیت نصب بر روی سیستم عامل های اندروید را داراست و هم اکنون در سایت سازمان آتش نشانی شیراز در دسترس عموم قرار دارد نا ایمنی های موجود در نقاط مختلف شهر را به ما گزارش دهند تا همکاران ما به سرعت از بروز حوادث جدی و خسارات جبران ناپذیر جلوگیری به عمل آورند.
 
وی با توجه به اهمیت وقوع حریق در منابع طبیعی و اطلاع رسانی سریع از محل آتش سوزی، گفت: در مرحله کشف این طرح بر اساس جلسات با ارگانهای متولی به صورت کشیک های شبانه روزی را بررسی و بازدید می کنند تا در صورت وقوع کوچکترین حوادث سریعا اطلاع رسانی لازم جهت جلوگیری از گسترش حریق صورت گیرد.
 
رییس سازمان آتش نشانی شیراز ادامه داد: در بخش اطفا حریق و چهارمین مرحله از طرح حافظان شهر من به تجهیز و تکمیل تجهیزات ایستگاه‌های آتش نشانی به خصوص ایستگاه های عملیاتی که در ایستگاه سه ماذون قشقایی، پارک کوهستانی دراک، میانرود و اکبر آباد واقع شده اند پرداخته شده است و از سال 1399 با خرید تجهیزات و دستگاه های دمنده، تیم بندی آتش نشانان و تشکیل تیم واکنش سریع آتش نشانان داوطلب آمادگی های لازم انجام شد.
 
در مرحله پایانی طرح حافظان شهر من نیز آتش نشانان به بررسی و علت یابی حریق در مراتعی که دچار حادثه آتش سوزی شده می‌پردازند و در جهت رفع مشکلات منطقه مورد نظر و کاهش حوادث اقدام می کنند.
 
محمد هادی قانع در پایان این نشست به افتتاح سه ایستگاه عملیاتی گویم، پارک کوهستانی دراک و ایستگاه واقع در بلوار هویزه در سال 1400 اشاره و افزایش سرعت در امدادرسانی عملیات در کلان شهر شیراز را نوید داد.
 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1735322
ارسال نظر
نظرات