شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 10:36 منتشر شده در مورخ: 1400/02/29 شناسه خبر: 1735468
وقتی امید به خانه‌دار شدن روز به روز آب می‌رود؛

پرونده مسکن مهر خیال مهر و موم شدن ندارد!/ آخرین وعده دولتمردان به تیر ماه کشید

پرونده مسکن مهر خیال مهر و موم شدن ندارد!/ آخرین وعده دولتمردان به تیر ماه کشید
همزمان با احداث آپارتمان‌های مسکن مهر و وعده خانه‌دار شدن با مبلغ آورده پایین، بسیاری از خانوارهای اجاره‌نشین و کم‌درآمد امیدوار به سرمایه‌گذاری در این وعده دولتی شدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، همزمان با احداث آپارتمان‌های مسکن مهر و وعده خانه‌دار شدن با مبلغ آورده پایین، بسیاری از خانوارهای اجاره‌نشین و کم‌درآمد کردستانی امیدوار به سرمایه‌گذاری در این وعده دولتی شدند.

آری یکی از مهم‌ترین طرح‌های دولت نهم و دهم طرح مسکن مهر بود که علاوه بر خانه دار شدن بسیاری از خانواده‌های فاقد مسکن به ویژه اقشار کم درآمد جامعه، موجب تعادل در قیمت زمین و مسکن در کشور شد، با پایان یافتن این دولت متأسفانه واحدهای تکمیل نشده مسکن مهر نیز به ویژه در مناطق کمتر توسعه یافته به فراموشی سپرده شد و متقاضیان چشم انتظار توجه مسئولان مربوطه برای بسته شدن و تکمیل پرونده مسکن مهر هستند.

از آنجا که طرح مسکن مهر سال‌ها پیش برای خانه‌دار کردن افراد کم‌درآمد و ضعیف جامعه پایه‌ریزی شد اما چندین سال است که این طرح با مشکلات مختلف روبه‌رو شده و هر بار وعده جدیدی به ساکنان مسکن محل داده می‌شود؛ واحدهایی که به نام مسکن مهر در اختیار مردمان استان کردستان قرار گرفته، بعد از گذشت مدت‌ها از امکانات اولیه برخوردار نشده و مردمان ساکن در این منطقه با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.

جریان از این قرار بود که دولت حسن روحانی بعد از روی کار آمدن وعده داد که تا پایان سال ۱۳۹۴ پرونده مسکن مهر در سراسر کشور بسته می شود ولی این وعده دولت در استان کردستان تاکنون جنبه عملیاتی به خود نگرفته است.

بعد از سال ۹۴ تاکنون ده ها و شاید هم صدها وعده در خصوص پایان پروژه های مسکن مهر در استان کردستان داده شده است و در حالی که این روزها عمر دولت روحانی به پایان دوره دوم خود می رسد که باز هم پایان تیرماه آخرین وعده برای مختومه شدن پرونده مسکن مهر داده می شود.

وضعیت مسکن مهر از همان ابتدای آغاز این پروژه با چالش های جدی در استان کردستان مواجه شد و این چالش ها از نحوه انتخاب زمین، وضعیت ساخت و ساز و همچنین کیفیت ساختمان های احداث شده آغاز شد و امروز که سالها از آغاز این پروژه می گذرد این چالش ها و مشکلات و البته مشکلات دیگری نیز سر راه این پروژه ها ایجاد شده و متاسفانه همچنان ادامه دارد.

واحدهای مسکن مهر بهاران همچنان با کمبودهای اساسی مواجه است

یکی از اعضای تعاونی مسکن مهر بهاران سنندج اظهار کرد: ما چهار سال است که واحد خود را از تعاونی تحویل گرفته ایم ولی متاسفانه این واحد همچنان با کمبودهای اساسی مواجه است و علیرغم پیگیری های صورت گرفته از سوی اعضای تعاون، تاکنون پیمانکار نسبت به رفع این کمبودها اقدام نکرده است.

علی عباس نژاد ادامه داد: بلوکی که ما در آن ساکن هستیم فاقد آسانسور است، یعنی بخشی از تجهیزات آسانسور آن نصب شده ولی متاسفانه پیمانکار پروژه حاضر به تکمیل آن نیست و همه تلاش های ما در این خصوص تاکنون به نتیجه نرسیده است.

وی با اشاره به دیگر کمبودهای مجموعه مسکن مهر در بهاران سنندج، بیان کرد: یکی دیگر از مشکلات ما بحث محوطه سازی است که متاسفانه برای پیگیری این موضوع هم بین پیمانکار و سایر دستگاه های اجرایی و خدمات رسان پاسکاری می شویم و کسی نیست که این مشکل ما را نیز رفع کند.

این ساکن مسکن مهر با اشاره به کمبودهای دیگر واحدهای افتتاح شده مسکن مهر بهاران سنندج، افزود: با بهره برداری از این مجموعه، هزاران نفر در آن ساکن شده اند ولی این مجموعه با این بزرگی نه تنها یک متر فضای سبز ندارد که حتی ما برای یک خرید روزانه مجبوریم که که مسافت طولانی را طی کنیم.

کودکانی که حتی روی زمین خالی هم محلی برای بازی و تفریح ندارند

تعدادی از کودکان مشغول بازی در محوطه مسکن مهر سنندج، در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه آیا فضای برای بازی و تفریح دارید، عنوان کردند: متأسفانه هیچ امکانات ورزشی و تفریحی نداریم؛ حتی در محوطه‌های مسکن مهر به‌دلیل توقف ماشین‌های زیاد، محلی برای بازی و تفریح روی زمین خالی هم نداریم.

پیگیری های صورت گرفته نشان می دهد که در حال حاضر ۱۰ ها پرونده در مراجع قضایی در خصوص مسکن مهر در استان کردستان در حال رسیدگی است و این در حالی که مسئولان راه و شهرسازی کردستان از پایان کار مسکن مهر در این استان سخن می گویند.

پروژه مسکن مهر کردستان تا پایان تیرماه ۱۴۰۰ به اتمام می ‌رسد

سرپرست معاونت مسکن و باز آفرینی اداره کل راه و شهرسازی کردستان گفت: با تمهیدات اندیشیده شده مابقی واحدهای مسکن مهر استان تا پایان تیرماه سال جاری تکمیل و به متقاضیان تحویل داده می‌شود.

مصطفی رضایی در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، اظهار کرد: با تمهیدات اندیشیده شده مابقی واحدهای مسکن مهر استان تا پایان تیرماه تکمیل شده و پرونده مسکن مهر کردستان بسته خواهد شد.

وی افزود: از مجموع واحدهای در تعهد استان تنها ۱۶۷۰ واحد باقیمانده است که از این تعداد ۳۶۱ واحد خودمالک، ۲۵۷ واحد در قالب تعاونی و ۱۰۵۲ واحد نیز تفاهم نامه سه جانبه است.

سرپرست معاونت مسکن و بازآفرینی راه و شهرسازی کردستان ادامه داد: خوشبختانه واحدهای باقیمانده نیز دارای پیشرفت مناسب بوده و با تمهیدات اندیشیده شده و هماهنگی های لازم با دستگاه های خدمات رسان این واحدها نیز تا تیر ماه به اتمام می رسند.

رضایی یادآور شد: با اجرایی شدن تعهد این دستگاه ها عملیات اجرایی مسکن مهر در سطح استان کردستان به استثنای واحدهایی که مشکل و پرونده حقوقی دارند تا پایان تیر ماه سال جاری به اتمام رسیده و به متقاضیان تحویل و پرونده مسکن مهر استان بسته خواهد شد.

افزایش تورم و قیمت مصالح ساختمانی و البته سهل‌انگاری برخی مسوولان و مدیران تعاونی‌ها از سال ۹۴ به صورت جدی مسکن مهر را با چالش جدی مواجه کرده است.

بر اساس برنامه‌ریزی‌های دولت قرار بود پرونده مسکن مهر در کردستان تا پایان سال ۹۵ بسته شود اما با گذشت ۵ سال از این تاریخ، بدون احتساب ۱۰۸ واحد مسکن مهر خبرنگاران وهنرمندان، هنوز بیش از هزار واحد مسکن مهر کردستان تکمیل نشده است و با توجه به شرایط اقتصادی، تورم، افزایش قیمت مصالح و غیره تا پایان تیر ماه نیز به بهره‌برداری نخواهد رسید.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1735468
ارسال نظر
نظرات