شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 13:10 منتشر شده در مورخ: 1400/02/30 شناسه خبر: 1735872
خوزستان در مسیر آبادانی:

رویش جوانه امید از دل قرارگاه جهادی شهداء

رویش جوانه امید از دل قرارگاه جهادی شهداء
اگرچه بسیاری از شهرستان‌های استان خوزستان از محرومیت رنج برده و مردمان آن هنوز طعم لذت‌بخش بسیاری از خدمات انقلاب را نچشیده‌اند که این بار قرارگاه جهادی متبرک به نام شهداء توانسته تا حدودی گرد محرومیت از چهره شهر و روستاها بزداید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شبکه خبری تهران نیوز: پیشتر به گوشه‌هایی از ابعاد محرومیت برخی از شهرستان‌های استان خوزستان اشاره و بخش‌هایی از چهره مظلوم و توسعه‌نیافته آن به تصویر کشیده شد.

 
اگرچه همه آنچه که پیش از این درباره مشکلات و کاستی‌های شهرستان‌های مسجدسلیمان، لالی، اندیکا و هفتگل گفته شد، تنها مشتی نمونه خروار بود، چرا که ابعاد محرومیت در این مناطق بسیار گسترده‌ و به مراتب وسیع‌تر از آن چیزی است که گفته شد.
 
اینک می‌خواهیم با عبور از مصائب و آلام مردمان خونگرم این دیار، از بارقه‌های امیدی بگوییم که به واسطه شکل‌گیری یک قرارگاه جهادی متبرک به نام "شهداء" در دل مردمان این شهرستان‌ها تابیدن گرفته و سیلی از خدمات انقلاب و نظام جمهوری اسلامی را راونه این شهرستان‌ها کرده است.
 
در حقیقت قرارگاه جهادی شهداء آماده تا بگوید هنوز هم روحیه کار جهادی راهگشا و حلال مشکلات است، همانگونه که ابعاد وسیع خدمات این قرارگاه در بخش‌های گازرسانی، آبرسانی، برق‌رسانی، بهداشتی و درمانی، اشتغال‌زایی و خلاصه در یک کلمه "محرومیت‌زدایی" توانسته چه بسیار گره‌های کور را گشوده و مشکلات چندین و چند ساله را سامان بخشیده و کارها را رو به راه کند.
 
با علیرضا ورناصری نماینده مردم مسجدسلیمان، هفتگل، لالی و اندیکا در مجلس شورای اسلامی درباره خدمات قرارگاه جهادی شهداء به مردم این حوزه انتخابیه به بحث و گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.
 
 مهمترین اقدامات صورت گرفته در حوزه آبرسانی، برق‌رسانی و گازرسانی کدامند؟
 
ورناصری: با توجه به محدودیت‌های بسیار در زمینه آبرسانی و عدم دسترسی بخشی از مردم به آب شرب سالم و پایدار، به دنبال سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به استان خوزستان مقرر شد آبرسانی به702 روستای فاقد آب شرب استان انجام شود که از این تعداد 114روستا در چهار شهرستان مسجدسلیمان، لالی، هفتگل و اندیکا واقع شده‌اند.
 
به این ترتیب در بازه زمانی کوتاهی زیرساخت‌های آبرسانی به این روستاها فراهم شده و تا خرداد ماه امسال بسیاری از آن‌ها از نعمت آب شرب سالم بهره‌مند می‌شوند.
 
از سویی در کمتر از یک سال اخیر با همت جهادی و استفاده از ظرفیت اهالی روستاها 45 روستا برق‌رسانی شده‌اند و این روال با قدرت ادامه دارد.
 
در حالی در طول سال‌ها و دهه‌های گذشته دستور برق‌رسانی به روستاهای این حوزه انتخابیه از سوی بسیاری از مسوولان بالادستی صادر شده بود، اما نبود راه دسترسی به چالش و مانعی بزرگ برای تحقق این مهم تبدیل شده و عملا امکان هر اقدامی را سلب کرده بود.
 
به واسطه قرارگاه جهادی شهداء و به همت اهالی منطقه تیرهای برق بر دوش مردم جابجا شده و به مناطق روستایی انتقال یافت، تا با عبور از مشکل عدم دسترسی به راه ارتباطی کار برق‌رسانی به این روستاها انجام شود.
 
در حوزه گازرسانی نیز باید گفت با وجودیکه استان خوزستان از منابع غنی نفت و گاز است، اما تنها قریب به 10 تا 15 سال از آغاز عملیات گازرسانی به مناطقشهری و روستایی آن می‌گذرد و هنوز ساکنان مناطق بسیاری از این نعمت محروم و بی‌نصیب هستند.
 
به عبارت بهتر در حالی در سال‌های پیش از این تنها حدود 45 درصد مناطق شهری و روستایی گازرسانی شده و 55 درصد فاقد گاز بوده‌اند که به دنبال توافق انجام شده با وزارت نفت در کنار مناطق شهری، گازرسانی به بیش از 300 روستا در سال جاری در دستور کار قرار گرفته است.
 
 با نگاهی به کمبودهای حوزه درمان، از مهمترین اقدامات انجام شده در این باره بگویید.
 
ورناصری: ابتدا باید گفت دو شهرستان هفتگل و اندیکا فاقد بیمارستان هستند، از سویی در هر کدام از شهرستان‌های مسجدسلیمان و لالی تنها یک بیمارستان آن هم با کمبود تجهیزات، نیروی انسانی و کادر درمان وجود دارد.
 
با وجود تنگناهای بسیار در حوزه بهداشت و درمان، اما در قالب تدوین برنامه‌های کوتاه و درازمدت گام‌های موثری در این زمینه برداشته شده و یا در حال انجام است.
 
به طور مثال مجوز احداث بیمارستان 64 تختخوابی در شهرستان اندیکا صادر و علاوه بر آن در شهرستان هفتگل نیز یک قطعه زمین برای ساخت بیمارستان به دانشگاه علوم پزشکی واگذار شده است، البته با توجه به زمان‌بر بودن احداث بیمارستان تدابیر دیگری برای عبور از مشکلات اندیشیده و اتخاذ شده است.
 
از این‌رو در کوتاه مدت و با هدف پاسخگویی به نیاز درمانی مردم دو مرکز جامعه سلامت تغییر کار یافته‌اند و تلاش‌ها برای استقرار تجهیزات، جذب پزشکان متخصص و کادر در حال انجام است و بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا تیر ماه امسال این مراکز مورد استفاده درمانی قرار می‌گیرند.
 
از سویی با رایزنی‌های صورت گرفته جذب نیروی انسانی و پزشک متخصص برای بیمارستان شهرستان مسجدسلیمان انجام شده، همچنین خدمات بهداشتی و درمانی در لالی نیز تا حدودی ارتقاء یافته البته تا رسیدن به شرایط ایده‌آل فاصله زیادی وجود دارد.
 
در بخش تامین امکانات بیمارستانی نیز تجهیزاتی معادل چندین سال گذشته جذب شده و بخش‌هایی که به دلیل نبود تجهیزات تعطیل شده بودند، مجددا فعالیت خود را از سر گرفته‌اند.
 
 محصول کار قرارگاه شهداء برای ارتقاء شاخص‌های فرهنگی و آموزشی چه بوده است؟
 
ورناصری: هم‌زیستی قومیت‌های عرب، ترک و بختیاری در منطقه رنگین کمانی از اقوام را تشکیل داده، اما در طول سال‌های گذشته از این ظرفیت غنی و تاثیرگذار بهره‌گیری نشده است.
 
در این راستا به واسطه ارتباطاتی که با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل گرفته، مقرر شده است اعتبارات قابل توجه فرهنگی برای این منطقه اختصاص یابد تا علاوه بر تقویت فعالیت کانون‌ها، ظرفیت‌های فرهنگی منطقه احیاء شوند.
 
در حوزه آموزشی نیز با صدور مجوز، کار راه‌اندازی دانشگاه فرهنگیان انجام و پذیرش دانشجو در آن صورت گرفته است، به این ترتیب یکی از مشکلات فرهنگیان یعنی سفر به شهرهای اطراف برای گذراندن دوره‌های پودمانی برطرف شده است.
 
 آیا اقدامی برای تقویت اشتغال با استفاده از ظرفیت نفت‎‌خیز بودن منطقه انجام شده است؟
 
ورناصری: همانطور که همگان می‌دانیم نفت مسجدسلیمان نخستین مخزن اکتشافی در خاورمیانه بوده که خود گواه قدمت و ظرفیت غنی آن است، همچنین بر اساس برآوردها در طول بیش از 100 سال گذشته تاکنون از مجموع 6 میلیارد بشکه نفت موجود در این مخزن تنها یک میلیارد و 160 هزار بشکه برداشت شده و اندوخته‌ای معادل حدود 4 میلیارد بشکه دیگر باقی مانده است.
 
از این‌رو با ارائه پیشنهادی به وزارت نیرو به دنبال احیای این مخزن عظیم هستیم تا با بهره‌گیری از نیروی انسانی، توان و تجهیزات داخلی علاوه بر عدواید اقتصادی بی‌شمار، از آن به عنوان منبعی برای مسائل اقتصادی و البته تقویت اشتغالزایی و کاستن از آمار بیکاری استفاده شود.
 
انتهای پیام/*
 
کد خبر 665079
https://www.dana.ir/1735872
ارسال نظر
نظرات