شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 10:08 منتشر شده در مورخ: 1400/03/02 شناسه خبر: 1736492
مدیر جهاد کشاورزی دهگلان خبر داد؛

اختصاص بیش از ۳۰۰ هکتار اراضی دهگلان به کشت کلزا/ دهگلان قطب تولید کلزا در کردستان

اختصاص بیش از ۳۰۰ هکتار اراضی دهگلان به کشت کلزا/ دهگلان قطب تولید کلزا در کردستان
سیدحامد احمدی مدیرجهاد کشاورزی دهگلان گفت: در سال زارعی جاری ۳۳۰ هکتار اراضی کشاورزی به کشت کلزا اختصاص پیدا کرده است که ۶۰ در صد آن تحت پوشش بیمه کشاورزی قرار گرفته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سید حامد احمدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دهگلان در گفتگو با خبرنگار کُردتودی با اشاره کشت محصول کلزا در این شهرستان اظهار داشت: در سال گذشته، ۳۰۰ هکتار از زمین‌های زراعی به کشت محصول کلزا اختصاص پیدا کرده بود که در سال زارعی جاری، این رقم به ۳۳۰ هکتار معادل ۱۰ درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به کودهای پاییزه توزیع شده بین کشاورزان برای محصول کلزا گفت: در این راستا  ۲۷۰ تن انواع کود های ریز مغذی پاییزه شامل فسفاته، اوره و ماکرو کامل بین کلزاکاران شهرستان توزیع شده‌ است.

مدیر جهاد کشاورزی دهگلان با بیان اینکه این شهرستان یکی از قطب‌های تولید کلزا در استان کردستان است، تاکید کرد: کلزا به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری می‌شود که قیمت مصوب برای سال زراعی جاری به ازای هرکیلو ۱۱۰ هزار ریال است.

احمدی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت کلزا در این شهرستان با حمایت مستقیم دولت افزایش محسوسی داشته است، اضافه کرد: جهاد کشاورزی در همه مراحل کاشت، داشت و برداشت این دانه روغنی، مزارع زیرکشت را رصد و مشاوره‌های فنی لازم به بهره‌ برداران ارائه می دهد.

وی با بیان اینکه کشت کلزا از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی است، اظهار داشت: با تامین و تخصیص یارانه بذر کلزا و بیمه کردن این محصول و خرید تضمینی آن تمام شرایط برای کشت این محصول فراهم است.

مدیر جهاد کشاورزی دهگلان به حمایت‌هایی که در راستای افزایش سطح زیرکشت کلزا از کشاورزان ارائه می‌شود افزود: همه نهاده‌های مورد نیاز و همچنین تسهیلات بانکی در اختیار کلزاکاران قرار داده می‌شود.

روغن کلزا روغنی است که از دانه‌های کلزا به دست می‌آید و این روغن به دلیل داشتن اسیدهای چرب اشباع نشده و نداشتن کلسترول از کیفیت تغذیه‌ای بالایی برخوردار است؛ روغن کلزا یکی از گیاهان دانه روغنی مهم در مناطق معتدله بوده و دارای طیف نسبتا وسیعی از سازگاری اقلیمی است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1736492
ارسال نظر
نظرات