شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 11:56 منتشر شده در مورخ: 1400/03/05 شناسه خبر: 1737591
امید صنایع‌دستی به پساکرونا؛

ضرورت اجرایی کردن قانون حمایت در سال پشتیبانی‌ها/ ۱۱۶ طرح صنایع دستی و گردشگری در کردستان راه اندازی شد

ضرورت اجرایی کردن قانون حمایت در سال پشتیبانی‌ها/ ۱۱۶ طرح صنایع دستی و گردشگری در کردستان راه اندازی شد
یکی از بازار‌هایی که تحت‌تاثیر کرونا قرار گرفته و آسیب‌های مالی قابل‌توجهی را تجربه کرده است بازار صنایع دستی است که لازم است دولت همسو کننده تمام ارگان‌ها در راستای حمایت از تولیدکنندگان باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از کُردتودی، صنایع دستی کردستان اصیل‌ترین، مردمی‌ترین و کاربردی‌ترین هنر سرزمین ما به‌شمار می‌آید. همچنین صنایع دستی به عنوان کاربردی‌ترین هنر و نیز تولیدی فرهنگی معرفی شده است که توانسته به بهترین شکل ممکن فرهنگ اصیل ایرانی را در جهان منعکس کند. این صنایع معمولا در مناطق روستایی و عشایری و در محل سکونت صنعتگران تولید می‌شوند.

استان کردستان در دوره بیش ازیک‌ساله کرونا تنها درحوزه صنایع‌دستی و در سه بخش آموزش و تولید و تجارت متحمل ضرر و زیان های فراوانی شده،‌ این درحالی است که چشم‌انداز روشنی درباره سال ۱۴۰۰ و بهبود این بازار وجود ندارد.

مژگان عبدی یکی از بانوان هنرمند و کارآفرین کردستانی است که توانسته است با راه اندازی کارگاه صنایع دستی « دار گُل » برای  20 نفر شغل ایجاد کند
وی اظهار کرد: این حوزه همزمان با رکود ایجاد شده در بازار توریسم دچار چالش‌های مالی شد که جبران آن برای تولیدکنندگان این صنایع بسیار سخت است.

یکی از عواملی که به‌صورت مستقیم بر میزان فروش صنایع‌دستی تاثیرگذار است حضور گردشگران داخلی و خارجی در استان‌ها، شهرها و روستاهایی است که ساکنان آنها به تولید صنایع‌دستی مشغول هستند. بنابراین عدم تردد توریست‌های خارجی و داخلی موجب کاهش میزان فروش تولیدات صنایع‌دستی در کشور می‌شود.

وی گفت: از آنجایی که دولت مهم‌ترین رکن اجرایی کشور است باید تسهیل کننده قوانین کاری و هموارکننده مسیر آموزش و تولید و همچنین همسو کننده تمام ارگان‌ها در راستای حمایت از تولیدکنندگان باشد.

وی با تاکید بر اینکه سال‌ها قبل قانون حمایت از صنایع دستی توسط مجلس تصویب شده ولی هنوز ابلاغ و اجرا نشده، افزود: اجرایی کردن این قانون به منظور حمایت و تشویق از فعالان و تولیدکنندگان صنایع دستی مهم‌ترین حمایت است و سبب انگیزه و تلاش بیشتر صنعتگران می‌شود.

این تولیدکننده صنایع دستی تحریم‌ها را مهم‌ترین مانع پیش روی صادرات عنوان کرد و گفت: دور زدن تحریم‌ها در راستای افزایش صادرات، جلوگیری از امتیاز انحصار صادرات، آموزش در سطح خرد جامعه به منظور آشنایی با امور صادراتی، بازاریابی کالاهای صنایع دستی در کشورهای منطقه و برگزاری نمایشگاه‌های مختلف در سطح  بین‌المللی از مهم‌ترین اقداماتی است که با توجه به شعار «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» باید انجام شود.

چراغ کم سوی صادرات

تولید کنندگان صنایع دستی در کردستان می گویند؛ صادرات صنایع دستی به کشورهای همجوار نیز یکی از راهکارها برای رونق بازار این صنعت است که چراغ آن هم کم سو شده است.

 فرید ناصری یکی از فعالان این عرصه است که به ما می گوید: پیش از این تولیدات صنایع دستی را از صنعتکاران خریداری و بر اساس کیفیت و ارزش هنری آنها را به برخی استان های کشور و حتی کشورهای خارجی صادر می کردیم، اما مدت هاست که در این حوزه شاهد رکود هستیم؛ زیرا رکود اقتصادی جهانی است و بر درآمد همه مردم جهان تاثیر گذاشته و دیگر کسی قدرت خرید چنین محصولاتی را ندارد.

وی ادامه داد: گرانی کمرشکن بسیاری از تولیدکنندگان را زیر بار سنگین خود له کرده و در چنین شرایطی دولت باید از صنعتکاران حمایت کند. وام هایی که پرداخت شده جوابگوی مشکلات نیست. از سویی فردی که هیچ درآمدی ندارد در پرداخت اقساط با مشکل مواجه است.

۱۱۶ طرح صنایع دستی و گردشگری در کردستان راه اندازی شد

 مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان از پرداخت تسهیلات برای اجرا و راه اندازی ۱۱۶ طرح اشتغالزایی در مناطق شهری و روستای این استان خبر داد.

یعقوب گویلیان اظهار کرد: اجرای طرح های اشتغالزایی با محوریت فعالیت های گردشگری و صنایع دستی یکی از اولویت های ما در استان کردستان است و در این راستا خوشبختانه اقدامات خوبی اجرایی شده است.

وی ادامه داد: با پیگیری های صورت گرفته و از محل تسهیلات بانکی سه طرح از محل اشتغال پایدار روستایی و دو طرح از محل صندوق توسعه ملی در بخش گردشگری، ۹۸ طرح از محل مشاغل خانگی و ۱۳ طرح نیز از محل اشتغال پایدار روستایی در حوزه صنایع‌دستی مورد حمایت قرار گرفته اند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کردستان با اشاره به میزان سرمایه گذاری صورت گرفته برای اجرایی کردن این طرح های اشتغالزایی، بیان کرد: از محل منابع مختلف در مجموع ۳۴ میلیارد تومان به طرح‌های گردشگری و صنایع‌دستی در این استان پرداخت شده است.

وی به میزان اشتغال ایجاد شده با راه اندازی این طرح های اشتغالزایی در استان کردستان اشاره کرد و افزود: با پرداخت این میزان تسهیلات زمینه ایجاد اشتغال برای ۲۴۲ نفر در استان کردستان به صورت مستقیم ایجاد شده است.

گویلیان یادآور شد: توسعه گردشگری روستایی به صورت ویژه مورد توجه و حمایت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان قرار دارد و در صورت ارائه طرح قابل اجرا از سوی بخش خصوصی تسهیلات مورد نیاز برای اجرای آنها پرداخت می شود.

وی افزود: با توجه به شعار سال، حمایت از بخش خصوصی در حوزه‌های گردشگری و صنایع‌دستی در سال جاری در اولویت کاری این اداره‌کل  قرار دارد و در صورت ابلاغ اعتبار جدید، پرداخت تسهیلات به طرح‌های دارای توجیه اقتصادی و اولویت‌دار در سایر بخش‌ها نیز پرداخت می شود.

وی در پایان از همکاری بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در طرح های مرتبط با میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در استان کردستان تقدیر کرد و افزود: امیدوارم که در سایه اقدامات صورت گرفته بتوانیم فعالیت های بهتری را اجرایی کنیم.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1737591
ارسال نظر
نظرات