شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 16:33 منتشر شده در مورخ: 1400/03/05 شناسه خبر: 1737773
حمایت قاطعانه نمایندگان مجلس و کارشناسان از عملکرد شورای نگهبان؛

شورای نگهبان مصلحت‌اندیشی حزبی و سیاسی ندارد/ هیاهوی رسانه‌ای مانع عمل به مرّ قانون نمی‌شود

شورای نگهبان مصلحت‌اندیشی حزبی و سیاسی ندارد/ هیاهوی رسانه‌ای مانع عمل به مرّ قانون نمی‌شود
انتشار اسامی نامزدهای تائیدصلاحیت‌شده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری کافی بود تا افرادی که منافع‌شان با احراز صلاحیت برخی ردشدگان گره خورده بود و همچنین همان‌هایی که همیشه شورای نگهبان را آماج حملات بی‌پایه و اساس خود می‌کنند، اکنون با قدرت بیشتری به تاخت و تاز علیه این نهاد حکومتی بپردازند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در آستانه سیزدهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری و در تب و تاب ثبت‌نام نامزدهای متعدد در این کارزار، حضور چهره‌های شناخته‌شده اما چالش‌برانگیز با سوابق مشخص سیاسی و مدیریتی موجب شد تا گمانه‌زنی‌ها حول احتمال رد صلاحیت‌ برخی از کاندایداها به موضوع داغ محافل سیاسی و رسانه‌ای تبدیل شود؛ در این بین عده‌ای با هدف قرار دادن و حمله به جایگاه قانونی شورای نگهبان در احراز صلاحیت‌ها سعی داشتند پیشاپیش تصمیم نهایی این شورا را زیر سوال ببرند. 

اما طبق آنچه که روال همیشگی شورای نگهبان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نهادهای حکومتی که مأموریت نظارت بر انتخابات را داشته و مرجع رسمی تفسیر قانون اساسی است، روند احراز صلاحیت تمامی ثبت‌نام‌کنندگان انجام و افراد تائیدصلاحیت‌شده، دوشنبه شب به وزارت کشور معرفی و روز سه‌شنبه اسامی توسط این وزارتخانه منتشر شد.

انتشار اسامی نامزدهای تائیدصلاحیت‌شده کافی بود تا افرادی که منافع‌شان با احراز صلاحیت برخی ردشدگان گره خورده بود و همچنین همان‌هایی که همیشه شورای نگهبان را آماج حملات بی‌پایه و اساس خود می‌کردند، اکنون با قدرت بیشتری به تاخت و تاز علیه این نهاد حکومتی ادامه دهند.

در این بین اما نمایندگان مجلس، چهره‌های دانشگاهی و کارشناسان سیاسی به حمایت از عملکرد شورای نگهبان که به دور از جناح‌بازی‌ها، روابط و مصلحت‌اندیشی‌ها، به مر قانون عمل کرد بپردازند.

سیدناصر محمدی؛ استاد حوزه و دانشگاه:

چهل سال سابقه انتخابات در کشور سندی بر «ضدپارتی‌بازی و گرایش‌پذیری» شورای نگهبان در تاییدصلاحیت‌ها است

حجت‌الاسلام سیدناصر محمدی از اساتید برجسته حوزه و دانشگاه در یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا با اشاره به اعلام نظر شورای نگهبان در خصوص تایید صلاحیت های کاندیداهای انتخابات ریاست جمهور اظهارکرد: مطمئنا با اعلام نظر شورای نگهبان هجمه‌ها علیه این شورا زیاد خواهد بود و برخی افراد تهمت‌هایی را به شورای نگهبان می‌زنند که این شورا قصد دارد با تائید برخی با گرایشات خاص به دنبال کاهش مشارکت انتخابات است که این صحبت‌ها از اساس کذب و دروغ است.

استاد حوزه علمیه استان یزد با بیان اینکه تاکنون شورای نگهبان در تایید و یا رد صلاحیت ها تفاوتی بین افراد و گرایشات فکری قائل نشده است اضافه کرد: بیش از چهل سال از انتخابات در کشور می‌گذرد و کشور شاهد انتخابات‌های مختلف بوده که شورای نگهبان در تمام این سال‌ها از تمام سلایق تائید و رد صلاحیت داشته است وهمین نشان از این دارد که پارتی بازی و مصلحت اندیشی در این امر جایی ندارد.

وی با تأکید بر اینکه شورای نگهبان به گرایش و سلایق افراد توجه نمی‌کند، گفت: شورای نگهبان در تائید و رد صلاحیت‌ها صرفاً بر اساس مستندات حقوقی عمل می‌کند. "حسن سابقه، امانت و تقوا" سه مسئله‌ای است که شورای نگهبان با توجه به آن نسبت به تائید یا رد صلاحیت‌ها اقدام می‌کند.

محمدی با بیان اینکه مردم از شورای نگهبان توقع دارند تا افرادی را انتخاب کنند که حسن سابقه داشته باشند، ادامه داد: کسانی که در حفظ بیت‌المال دقت نظر نداشته‌اند یا پرونده اختلاس و کیفری دارند طبیعتاً از سوی شورای نگهبان تائید نخواهد شد.

استاد حوزه علمیه استان یزد با بیان اینکه بنده عضو شورای نگهبان نیستم و از جانب این شورا هم نمی‌توانم حرفی بزنم و اظهارنظر من به‌عنوان یک شهروند است، گفت: در قانون آمده که نامزدهای انتخابات باید افراد امانت و پاک دستی باشند یعنی از ثروت ملی و امکانات بیت‌المال در زمان‌هایی که پست‌های مدیریتی در جمهوری اسلامی داشته‌اند به‌درستی بهره برده‌اند یا خیر که نیاز است بر روی تک‌تک آنها بررسی‌های لازم صورت گیرد.

محمدحسن آصفری؛ نماینده اراک، کمیجان و خنداب:

قانون اساسی جایگاه شورای نگهبان را بسیار دقیق، روشن و مشخص بیان کرده است/ همه جناح‌ها وظیفه دارند در چارچوب قانون عمل کنند

محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان در مجلس یازدهم در گفتگو با دیار آفتاب، با اشاره به اسامی منتشر شده از داوطلبان تایید صلاحیت شده ریاست جمهوری، گفت: قانون اساسی جایگاه شورای نگهبان را بسیار دقیق، روشن و مشخص بیان کرده است و قرار نیست حزب یا جناح یا فردی بر اساس اینکه شورای نگهبان بر خلاف سلیقه من رای داد، بخواهد این شورا را رد کند و بگوید غیرقانونی عمل کرده است.

وی افزود: اگر موضوعی بر خلاف نظر شخصی باشد نباید برخورد سلیقه ای صورت بگیرد و قانون زیر سوال برده شود؛ چرا که این اقدام به نفع کشور و نظام نیست و همه جناح ها وظیفه دارند در چارچوب قانون اساسی عمل کنند و مصوبات مجلس و قانون اساسی را مورد توجه قرار دهند.

آصفری تصریح کرد: هجمه به شورای نگهبان به دلیل رد شدن کاندیدای مورد نظر حزب، جریان یا جناحی خاص نباید صورت بگیرد و نباید تهمت نگاه حزبی و جناحی به شورای نگهبان زده شود.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی با اشاره به گفته امام خمینی(ره)، گفت: همانطور که ایشان شورای نگهبان را مورد اعتماد دانستند، این شورا مورد اعتماد است و حفظ نظام از اوجب واجبات است و نبایستی به دلیل مسائل شخصی خود، ارکان نظام را زیر سوال ببریم.

منصورعلی زارعی، رئیس مجمع نمایندگان مازندران:

شورای نگهبان تابع جریان‌های سیاسی نبوده و نیست/ بررسی صلاحیت‌ها بر اساس قانون و به دور از نگاه‌های جناحی

منصورعلی زارعی در گفت و گو با بلاغ با اشاره به اعلام نظر شورای نگهبان در خصوص تایید صلاحیت های کاندیداهای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری با اشاره به اینکه یکی از ضروریت‌های اجتناب ناپذیر در کشور رعایت قانون است، اظهار کرد: در همه مسائل کشور به ویژه در انتخابات باید براساس مر قانون عمل کنیم.

وی با اشاره به روند ثبت نام کاندیدای ریاست جمهوری و بررسی صلاحیت ها در شورای نگهبان، بیان کرد: شورای نگهبان همواره در طول بیش از 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی خوب عمل کرده و امتحانشان را بسیار عالی پس داده و براساس قانون عمل کردند.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: نتایج به دست آمده در این سالها نشان می‌دهد که شورای نگهبان تابع جریان‌های سیاسی خاصی نبوده است و موارد عدم صلاحیت افراد هم اگر کاندیدا بخواهند به اطلاع آنها رسانده می شود و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

زارعی تصریح کرد: شورای نگهبان بر اساس قانون اساسی و سیاست‌های کلی انتخابات به تکلیف قانونی خود عمل کرده و رأساً اقدام به اصلاح و ساماندهی ثبت‌نام و شفاف‌سازی معیارهای داوطلبی انتخابات ریاست جمهوری نمود که این اقدام قانونی و صریح شورای نگهبان مورد استقبال نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

رئیس مجمع نمایندگان مازندران با اعلام اینکه شورای نگهبان از نهادهای مقدسی است که توسط امام خمینی (ره) ایجاد شد، ادامه داد: این شورا دارای جایگاه والایی نیز در قانون اساسی است و نقش ویژه این شورا موجب شده تا انقلاب از گزند حضور نااهلان محفوظ بماند.

زارعی با بیان اینکه شورای نگهبان براساس قانون و در چارچوب آن عمل می‌کند، گفت: مردم ما دارای بلوغ سیاسی هستند و به شورای نگهبان اطمینان و اعتماد دارند و با حضور حماسی خود، پاسخی محکمی به فضاسازی‌های دشمن می‌دهند.

حبیب الله دهمرده؛ عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات:

تصمیم شورای نگهبان فصل‌الخطاب است/ اعلام اسامی نامزدهای ریاست جمهوری تصمیمی قانونی بود

 

حبیب الله دهمرده، نماینده مردم سیستان در مجلس با اشاره به اعلام اسامی نامزدهای احراز صلاحیت ‌شده توسط شورای نگهبان، در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: شورای نگهبان از جایگاه قانونی برخوردار بوده و در چارچوب قانون وظایف خودش را انجام می دهد، البته ممکن است در این میان جماعتی از تصمیم های این شورا دلخور شوند و رضایت نداشته باشند.

وی با تاکید بر این که نظر شورای نگهبان مر قانون است، ادامه داد: بدون تردید در عرصه انتخابات افراد مختلفی به عنوان کاندیدا شرکت می کنند و این به آن معنا نیست که هر شخصی در تراز ریاست جمهوری کشورمان است، متر و شاخص شورای نگهبان این مهم را تایید می کند و مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری و دیگر نهادها حق دخالت در تصمیم این شورا را ندارند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اذعان کرد: هر موضوعی که مجلس تصویب می کند تا زمانی که مورد تایید شورای نگهبان قرار نگیرد، حالت قانونی ندارد، از جمله آن می توان به منطقه آزاد سیستان اشاره کرد که چندین بار در دوره‌های گذشته توسط مجلس تصویب شد، اما شورای نگهبان طبق موازین خودش آن را رد کرد که در نهایت به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت.

وی با بیان این که هر کدام از ارکان نظام جایگاه قانونی خودشان را دارند و بر اساس چارچوبی که قانون برایشان تعریف کرده است، عمل می کنند، افزود: کار شورای نگهبان ضدپارتی بازی، سیاسی کاری و مصلحت اندیشی است و با هیچ کسی تعارفی نداشته و طبق وظیفه قانونی اش عمل می کند و حب و بغضی با کسی ندارد.

دهمرده با بیان این که تصمیم شورای نگهبان فصل الخطاب است، اظهار کرد: ممکن است در مواقعی رهبر معظم انقلاب که جایگاه ویژه ای دارند، حکمی صادر کنند که حکم حکومتی نام دارد و شورای نگهبان هم نمی تواند به آن اعتراض کند.

محمدجواد یاری، کارشناس مسائل سیاسی:

مردم نمی‌پذیرند که مسببان وضع موجود تایید صلاحیت شوند/ افراد تایید صلاحیت‌شده ریاست جمهوری از یک جناح نیستند

محمدجواد یاری کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با دیار آفتاب، با اشاره به انتشار اسامی داوطلبین تایید صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان، گفت: این شورا همواره در دوره های مختلف مورد اتهام جریانات و گروه های خاصی که خواسته خود را تامین نشده دیدند، بوده است. همینطور مورد هجمه دشمنان بوده تا با کوبیدن این شورا رقابتی بودن انتخابات را زیر سوال ببرند.

وی با بیان اینکه جریانات اصلاح طلب همواره شکست خود را به گردن شورای نگهبان می اندازند، گفت: در انتخابات مجلس یازدهم هم با اینکه اصلاح طلبان در همه شهرها لیست خود را منتشر کردند ولی باز هم وقتی رای نیاوردند شورای نگهبان را مقصر اعلام کردند.

یاری با بیان اینکه افراد تایید صلاحیت شده از یک جناح و گروه نیستند، گفت: اینطور نیست که کسی بخواهد ادعا کند فقط افرادی از فلان حزب و جناح تایید صلاحیت شدند. البته اگر کسی توقع دارد که فردی ساختارشکن که قانون اساسی را قبول ندارد و نظام را تهدید به ناامنی و قبول نداشتن سیستم می کند یا فردی که عملکرد فاجعه آمیزی در دولت تدبیر و امید داشته و یکی از مسببان وضعیت فعلی است تایید شود، این توقع بی جایی است و مردم هم نمی پذیرند که چنین فردی تایید شود و اگر چنین افرادی تایید شوند مردم از شورای نگهبان سوال دارند که چرا چنین افرادی را تایید کردید.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه شورای نگهبان برای تایید صلاحیت افراد حجت شرعی دارد، گفت: این شورا وظیفه قانونی خود را مسئولانه انجام می دهد و در پیشگاه خدا مسئولیت دارد و باید حجت شرعی داشته باشد. البته برخی از افراد مخصوصا برای ایجاد هزینه برای نظام در انتخابات کاندیدا شدند که شورای نگهبان با هوشیاری صلاحیت این افراد را تایید نکرد.

وی با بیان اینکه در همه جای دنیا نهادی مانند شورای نگهبان وجود دارد، گفت: اتفاقا شوراهای مشابه شورای نگهبان در سایر کشورها بسیار سختگیر تر از ایران عمل می کنند.

رضا خانعلی‌زاده؛ مدرس دانشگاه:

شورای نگهبان بر اساس مرّ قانون عمل کرد/ برنامه اصلی غرب‌گرایان در انتخابات، کاهش مشارکت حداکثری است

به گزارش گروه سیاسی "تیتریک"؛ مدرس دانشگاه و کارشناس رسانه در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: تا دیروز مدام وقتی بحث سیاسی می شد و ما از خیانت روحانی دم می زدیم، عده ای از مردم مدام می گفتند شورای نگهبان تائیدشان کرده است.
 
"رضا خانعلی زاده" ادامه داد: دو روز از انتخابات نگذشته می گفتند شورای نگهبان نباید مصلحت سنجی کند، باید قانون را رعایت کند. حتی پا را فراتر گذاشته و می گفتند که چرا میزهای انتخابات سهمیه ای شده؟ چرا حتما باید اصلاح طلبان و اصول گرایان سهمی داشته باشند؟ چرا مُر قانون رعایت نمی شود.
 
وی افزود: حال امروز که یک لیست اولیه به بیرون آمده، آقایان روشنفکر شده و می گویند بدون دو قطبی سازی مشارکت کم می شود؛ بزرگوار، شما خودتان به دو قطبی سازی دامن می زنید.
 
این کارشناس تصریح کرد: تحمل ندارید انتخاباتی داشته باشیم که بین خوب و خوب تر انتخاب کنیم؟ همیشه باید بین بد و خوب انتخاب کنیم؟ حتما در مناظرات وقتی داریم از گفتمان مقاومت صحبت می کنیم طرف مقابل باید از گفتمان ذلت صحبت کند؟ آیا زیبا نیست که مردم به جای دعواهای سیاسی در ایام انتخابات بررسی کنند که طرح چه کسی از همه راهبردی تر است؟ آیا زیباست نیست که مردم تصمیم بگیرند کدام راهبرد می تواند مشکلات اقتصادی و فرهنگی آنها را سامان دهد؟
 
خانعلی زاده گفت: این بار مردم به جای مشاهده دعواهای بیهوده سیاسی اتفاقا در گفتگوهای تلویزیونی ناظر برنامه دقیق هر کاندیدا خواهند بود.
 
وی ادامه داد: عده ای معتقدند در میان ملت ایران جمعیت زیادی بودند که در صورت حضور برخی کاندیدای رد صلاحیت شده به نظام اسلامی اعتماد می کردند و رای می دادند.
 
این کارشناس افزود: به نظرم علت بی اعتمادی اصلی به نظام همین جریانات از درون کرم خورده و موریانه زده هستند.
 
خانعلی زاده بیان کرد: حقیقتا شورای نگهبان، نگهبانی کرده و میدان انتخابات را به کارزار انتخاب اصلح مبدل نموده است.
 
وی گفت: وقت آن رسیده که باور کنیم برنامه اصلی غرب گرایان در این دوره کاهش مشارکت حداکثری بوده و حضور برخی کاندیدا هم در همین پازل طراحی شده بود،  لذا با اعتماد به خدای متعال زمان آن رسیده که مردم را با راهبردهای اقتصادی و فرهنگیِ مقاومت آشنا کنیم.
 
این کارشناس ادامه داد: زمان آن رسیده که به مردم از طرح های اقتصادی مان بگوئیم. به آنها بگوئیم که چگونه می شود به راحتی در هر سال یک الی دو میلیون شغل ایجاد کرد. چگونه می شود عزت را به پاسپورت ایرانی برگرداند و ارزش پول ملی را با تقویت تولید ملی بالا برد.
 
خانعلی زاده در خاتمه خاطرنشان کرد: شاید باورش سخت باشد اما باید بگوئیم حتی می توانیم در خنکای اقتصاد کمی آرام گرفته پس از دولت روحانی به فرهنگ غارت زده میهن مان نیز بیاندیشیم.

علی اکبر علیزاده؛ نماینده دامغان:

همواره مُر قانون، اساس کار شورای نگهبان بوده است/ مبنای همه اقدامات در کشور قانون اساسی است

علی اکبر علیزاده، نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار مرآت پیرو انتشار غیررسمی کاندیدا های تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری گفت: مبنای همه اقدامات در کشور قانون اساسی است و همه بر این وفاق ملی تاکید دارند و در قانون اساسی بر هرکسی وظایفی مشخص شده و شورای نگهبان نیز از این قاعده استثنا نیست.

علیزاده با اشاره به وظیفه شورای نگهبان در انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: شورای نگهبان متشکل از افرادی با  تجربه بوده و اولین بار نیست که براساس قانون و بدون در نظر گرفتن مسائل حاشیه ای به وظیفه خود عمل کرده است.

وی افزود: رفتار و اقدام قاطعانه شورای نگهبان اولین بار نیست که اقتدار نظام جمهوری اسلامی را به رخ مخالفین نظام می کشد و با احتساب انتخابات ریاست جمهوری در سال جدید در 13 دوره محتلف شورای نگهبان به وظیفه قانونی خود عمل کرده است.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی با اشاره برخورد های نامناسب برخی جریانات سیاسی در کشور خاطر نشان کرد: متاسفانه برخورد های بسیار بدی جریان اصلاح طلب در طول انتخابات ادوار گذشته نشان داده است و در برخی موارد با فشار ها و رفتار های ناشایست این جریان برخی افرادی که هیچ رنگ و بویی از دیانت نداشتند با مصلحت اندیشی مقام معظم رهبری وارد عرصه انتخابات شدند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به بدعهدی ها و اقدامات غیراخلاقی برخی افراد در دوره های مخلتف بیان کرد: در سال 88 برخی کاندیداها مملکت را به آشوب کشاندند و در دوره های گذشته نیز اتفاق مشابه رخ داده و این جریان شورای نگهبان و قانون را زمانی قبول دارند که به میل خودشان باشد نه اصل قانون.

علیزاده ضمن تشکر از شورای نگهبان به علت تاثیرنگرفتن از فشار مخالفین تصریح کرد: از شورای نگهبان که اسیر جوسازی ها و فشار مخالفین نشده و واقعا مر قانون را در برابر افراد مختلف اعمال کرده، تشکر و همه افراد را به تمکین در برابر قانون دعوت میکنیم و امیدواریم در اینده شاهد یک انتخابات پرشور باشیم.

شاهین صادقی نسب؛ استاد دانشگاه تهران:

شورای نگهبان در تأیید صلاحیت نامزدهای ریاست‌جمهوری قانون‌مدارانه، بی‌طرفانه و اخلاق‌مدارانه عمل کرده است

شاهین صادقی نسب در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، با اشاره به اعلام نظر شورای نگهبان در خصوص نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم اظهار داشت: در برخی از زمان شاهد هستیم که صحبت‌هایی علیه شورای نگهبان صورت می‌گیرد که خلاف واقع و غیرکارشناسی است.
وی ادامه داد: برای پرداختن به این موضوع خوب است که از دریچه سازمانی و نهادی به این موضوع نگاه کنیم، سازمان‌ها برای این‌که بقا داشته باشند می‌گوییم که تصمیم‌ها و سیاست‌هایشان باید منطبق بر مأموریت‌هایی که دارند، باشد.
صادقی نسب افزود: وقتی وارد نهاد می‌شویم ما صحبت از سازمان‌هایی را می‌کنیم که حائز کیفیت‌هایی شده‌اند که این کیفیت‌ها باشد شده است که به آن‌ها عنوان نهاد را اطلاق کنیم.
وی بیان داشت: نهاد دارای هویت متمایز و شایستگی منحصربه‌فرد است، یعنی کاری که یک نهاد انجام می‌دهد منحصر به او است و در انجام این وظیفه نهاد تبحر دارد و شهرت بسیار زیاد و مشروعیت است.
استاد دانشگاه تهران ابراز داشت: ما می‌گوییم نهاد دارای مقبولیت عمومی است و به دلیل عملکردهای سالم و صادقانه‌ای که داشته است، مشروعیت هم دارد و ویژگی سوم دوام در گذر زمان است، نهادها با رعایت اصول توانسته‌اند مدت زیادی دوام پیدا بکنند چون در راستای وظایف و مأموریت‌های خودشان با کیفیت عمل کرده‌اند.
وی تصریح کرد: در واقع نهادها اصول و ارزش‌های حرفه‌ای را به‌تمام‌معنا رعایت کرده‌اند حال اگر در این فضا به شورای نگهبان نگاه کنیم، شورای نگهبان این عنوان نهاد بودن را کسب کرده و حائز این امتیازات است و عملکردش در این سال‌های گذشته کاملاً گواه این مهم است.
کارشناس مسائل سیاسی به مأموریت‌های شورای نگهبان نیز اشاره کرد و گفت: شورای نگهبان مأموریت نگهبانی و پاسداری از قانون اساسی را دارد و در واقع حراست و نگهبانی از منافع عمومی کشور را عهده‌دار است چراکه منافع عمومی در گرو رعایت حرمت قانون است.
وی ادامه داد: در چارچوب این مأموریت قانون اساسی وظایفی را برای شورای نگهبان تعریف کرده است که در آن آمده است شورای نگهبان نظارت بر قانون‌گذاری، تفسیر قانون اساسی و نظارت بر انتخابات را برعهده دارد و این تکلیف قانونی است که برعهده‌ای این نهاد گذاشته شده است.
صادقی نسب به موضوع احراز صلاحیت‌های کاندیداهای ریاست‌جمهوری اشاره کرد و افزود: در این میان تفاوتی که انتخابات ریاست‌جمهوری و مجلس خبرگان رهبری با انتخابات مجلس دارد این است که در انتخابات مجلس نقش شورای نگهبان نظارتی است اما در انتخابات ریاست‌جمهوری و خبرگان رهبری و در بررسی صلاحیت‌ها راسا برعهده شورای نگهبان قرار گرفته است.
وی افزود: دربند نهم اصل 110 قانونی اساسی آمده است که صلاحیت داوطلبان ریاست‌جمهوری از جهت دارابودن شرایطی که در این قانون می‌آید باید قبل از انتخابات به تأیید شورای نگهبان برسد، در واقع نقش اصلی بررسی صلاحیت است.
استاد دانشگاه تهران تأکید کرد: بر اساس قانون اساسی این وظیفه بر دوش شورای نگهبان گذاشته شده است اما هر از گاهی برخی افراد در برابر وظایفی قانونی که این شورا انجام می‌دهد علیه این نهاد موضع می‌گیرند.
وی انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری را موردتوجه قرار داد و گفت: شورای نگهبان با رعایت اصل بی‌طرفی، پرونده همه نامزدهای انتخاباتی را بررسی کرده و با عنایت به مر قانون افرادی که حائز صلاحیت بودند معرفی کرده است.
صادقی نسب تصریح کرد: اصل بی‌طرفی و جلوه‌ای این بی‌طرفی به این معنا است که حتی اگر داوطلبی برادرش هم از اعضای شورای نگهبان باشد تضمینی بر تأیید صلاحیتش نیست که در واقع از زیبایی‌های عملکرد شورای نگهبان است که عبرت‌آموز است.
وی ادامه داد: امروز شورای نگهبان به بهترین شکل به وظیفه‌ای خود عمل کرد و قطعاً در بررسی‌هایی که در شورای نگهبان صورت‌گرفته است تمام ابعاد و زوایای زندگی این افراد مورد بررسی قرار گرفته است و نباید این مهم را فراموش کنیم که کسی که صلاحیتش تأیید می‌شود رئیس‌جمهور بالقوه است و این مهم باری که بر دوش شورای نگهبان گذاشته شده است را سنگین‌تر می‌کند.
کارشناس مسائل سیاسی تأکید کرد: فردی که از این فیلتر عبور می‌کند به این معنی است که حائز شرایط ریاست‌جمهوری است.
وی ابراز داشت: شورای نگهبان همواره در طی دهه‌های اخیر عملکردی قانون‌مدارانه، بی‌طرفانه و اخلاق‌مدارانه عمل کرده و ویژگی‌های یک نهاد ممتاز را به دست آورده است.
صادقی نسب تصریح کرد: افرادی که به شورای نگهبان حمله می‌کنند و یا آن را آماج تهمت‌ها قرار می‌دهند دشمنان مردم‌سالاری و حاکمیت قانون هستند.
وی ادامه داد: شورای نگهبان نماد مردم‌سالاری و دفاع از حقوق عمومی و حاکمیت قانون است و تاختن بر او به معنی تاختن بر ارزش‌های مردم‌سالاری است.
صادقی نسب بیان داشت: کسانی که اساساً وجود شورای نگهبان را مورد هجمه قرار می‌دهند خوب است که نمونه‌های نظام سرمایه‌داری را که عموماً دلباخته آن هستند را ببینند.
وی تصریح کرد: ما در انتخابات ریاست‌جمهوری در ایالات متحده افرادی را داریم با عنوان " Delegates " و" Superdelegates" هر فردی برای این‌که بتواند نامزدی حزب خودش را به دست آورد باید مورد تأیید تعداد مشخصی از این Delegates " و" Superdelegates" باشد.
صادقی نسب تأکید کرد: Superdelegates"" مجموعه‌ای سیاستمداران کهنه‌کاری هستند که تأثیر بسیار زیادی بر روی افراد دارند و آن چیزی که آنجا اعمال می‌شود بسیار بیشتر از محدودیت‌هایی است که در کشورمان داریم.
وی افزود: افرادی که از روی ناآگاهی دست به تخریب جایگاه شورای نگهبان می‌زنند خوب است که قوانین حکمرانی در کشورهای مختلف را مطالعه کنند.

مسعود غفاری؛ کارشناس مسائل سیاسی:

شورای نگهبان اجرای قانون را بدون غرض‌ورزی دوباره تکرار کرد

مسعود غفاری، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با صبح توس، در رابطه با اعلام اسامی نامزد‌های انتخاباتی 1400 اظهار کرد: همواره یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین بخش از فرایند انتخابات ریاست جمهوری در کشور بر عهده شورای نگهبان است که با بررسی معیار‌های واحد در بین نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری گزینه‌ واجد شرایط را شناسایی و به مردم معرفی کنند.

وی افزود: قاطعیت و مرجعیت شورای نگهبان در تحقیق و بررسی‌هایش موجب شده تا نامزدهای انتخاباتی و طرفدارانشان با تمکین به نظر شورای نگهبان با روحیه بیشتر در انتخابات شرکت کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطر نشان کرد: شورای نگهبان بدون غرض‌ورزی و سیاسی‌کاری با توجه به معیار‌ها و ساختار واحد و جامع ادوار گذشته انتخابات ریاست‌جمهوری به‌عین قانون عمل کرد و تشخیص نامزد اصلح را برای مردم آسان‌تر کرده است.

وی افزود: نظر شورای نگهبان از هرگونه پارتی‌بازی و سیاسی‌کاری مبری است، چراکه برخی از نامزدهای انتخاباتی به خاطر عملکرد منفی در زمان خدمت، پرونده قضایی و ... رد صلاحیت شده‌اند ولی برای اجرای عدالت و حفظ شأن نامزدها هیچ‌کدام از این موارد از شورای نگهبان به فضای انتخاباتی درز پیدا نمی‌کند.

غفوری خاطرنشان کرد: چشم‌پوشی شورای نگهبان بر جناح‌بندی‌ها و احزاب نامزد‌های انتخاباتی موجب شده تا طرفداران هر حزب با احترام به نظر شورای نگهبان مسیر انتخابات را تا انتخاب فرد اصلح ادامه دهند.

وی افزود: زمانی که معیار اصلی حضور افراد در شورای نگهبان دانش و تجربه کافی باشد، قطعاً روند تأیید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی به‌دوراز هرگونه مصلحت‌اندیشی و و غرض‌ورزی است.

مجید نصیرایی؛ نماینده طبس، فردوس، بشرویه و سرایان:

عاملان وضع موجود به میدان آمدند که چکار کنند؟

حجت الاسلام مجید نصیرایی نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار خاورستان، در خصوص تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان، اظهارکرد: در این خصوص اصل قضیه این است که قانون فصل الخطاب است. صلاحیت افراد هم به خودشان، سوابقشان و افکار و برنامه هایشان برمی گردد. اینکه آیا این افراد مدیر، مدبر و رجل سیاسی و مذهبی هستند یا خیر، همه به شخصیت و سوابق خودشان مربوط می شود.وی بیان کرد: در حالی که قانون خیلی از افرادی را پذیرفته که اکنون در دولت مشغول بکار هستند و تریبونی در دستشان است، اما حالا همین افراد در مقابل تصمیم شورای نگهبان نقش اپوزیسیون و مخالف را به خود گرفته اند و حرف و ادعایی دارند.

وی افزود: این افراد باید بدانند که خودشان هم به واسطه همین قانون و شورای نگهبان اعتبار گرفتند. این قانون زمانی به افرادی میدان داده و الان هم به هر دلیلی صلاحیت افراد برای ریاست جمهوری را احراز نکرده است.

حجت الاسلام نصیرایی گفت: اما اینکه کسی بخواهد شورای نگهبان را زیر سوال ببرد، نه عقلایی است و نه مشروع، بلکه همه باید از قانون تمکین و همراهی کنند و قطعا این موضوع به مصلحت همه مردم است. 

نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای بنده به عنوان فعال حوزه اجتماعی و سیاسی واقعا جای سوال است که چگونه کسانی که بطور مستقیم یا غیر مستقیم عامل ایجاد وضع موجود و گرفتاری ها و مشکلات اقتصادی، معیشتی و ... هستند و زندگی را برای بخش قابل توجهی از آحاد مردم سخت کرده اند، دوباره به میدان آمدند؟ آیا خجالت نمی کشند؟ دوباره آمده اند که چه بگویند؟ در حالی که این افراد در عمل نشان دادند و ثابت کردند که توانمندی ندارند و اگر تایید صلاحیت می شدند، برای مردم ابهام جدی ایجاد می شد. 

حجت الاسلام نصیرایی با بیان اینکه وضع موجود، محصول دولتی های فعلی و رئیس سابق مجلس به دلیل عدم نظارت، رسیدگی و پیگیری است و در واقع همه در ایجاد این وضعیت شریک هم هستند، اظهارکرد: اکنون سوالی که از رئیس سابق مجلس وجود دارد این است که طی 10-12 سال ریاست خود بر مجلس برای اقتصاد و معیشت مردم چه کردید که حالا دوباره به میدان آمده اید؟ در جایگاه نظارتی خود در مقابله با فسادها و تبعیض ها چه کردید؟ 

وی تصریح کرد: قطعا همه مردم و افرادی که این کشور را دوست دارند، باید از شورای نگهبان تشکر کنند که با مراقبت و مواظبت خود به چنین افرادی اجازه حضور نداده است. چرا که این افراد در مقام عمل نشان دادند که مدیر و مدبر نیستند و اهل تشخیص مسائل و حفظ حقوق و اموال مردم نیستند. 

برخی در عمل ثابت کردند که لیاقت و صلاحیت ندارند

نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی  اظهارکرد: در حالی که قبلا شورای نگهبان به اینگونه افراد اجازه حضور داده و به آنها اعتماد کرده است، اما آنها در مقام عمل ثابت کردند که لیاقت و صلاحیت مدیریت را ندارند و  به همین دلیل هم عقل و شرع اجازه نمی دهد که زندگی و سرنوشت مردم را به دست چنین افرادی سپرد.

حجت الاسلام نصیرایی گفت: خوشبختانه شورای نگهبان بدون اینکه تحت تاثیر جوسازی ها و فشارها قرار بگیرد، حقوق مردم را رعایت کرده و وظیفه خود را به درستی انجام داده است.

مردم نزدیک ترین مبانی فکری به رهبر را انتخاب کنند

وی با بیان اینکه مردم نیز باید تلاش کنند تا انتخاب اصلحی داشته باشند، اظهارکرد: در این خصوص با توجه به اینکه حرف مقام معظم رهبری به عنوان جایگاه ولی فقیه جامعه، نزدیک ترین حرف به حرف امام زمان(عج) است، مردم باید فردی را انتخاب کنند که از لحاظ رفتار و منش و مبانی فکری، در سوابق خود نزدیک ترین و شبیه ترین فرد به مقام معظم رهبری باشد تا سیاست های نظام را به خوبی درک کرده و برای تحقق آن همه ظرفیت ها را بکار گیرد تا پیشرفت های چشمگیری حاصل شود.  همانطور که علی رغم تحریم های گسترده، اما پیشرفت های صنعت دفاعی و هوا و فضا با کشورهای پیشرفته برابری می کند که این موضوع به دلیل کار و تلاش جوانان مومن و متعهدی بوده است که دغدغه ها را درک کرده اند و اجازه نداده اند حرف مقام معظم رهبری روی زمین بماند.

به کسی رأی دهیم که قول و عمل او یکی باشد

نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی  تاکید کرد: متاسفانه اکنون مردم در زمینه های اقتصاد، معیشت و فرهنگ به شدت گلایه دارند، اما اگر مسئولان کشور هم همین روحیه و تفکر جهادی وانقلابی را داشته باشند و مومن و متدین و پرکار باشند و از تخصص خود به خوبی استفاده کنند، این مشکلات هم حل خواهد شد.

حجت الاسلام نصیرایی تشریح کرد: بر این اساس مردم باید به کسی رأی دهند که دارای روحیه جهادی، مردمی، ضد فساد و با انگیزه باشد که در سوابق او قول و عمل یکی باشد.

شورای نگهبان بدون توجه به جوسازی ها به وظیفه اش عمل کرد / عاملان وضع موجود به میدان آمدند که چکار کنند؟

محمدرضا مبلغی؛ عضو کمیسیون فرهنگی مجلس:

قانون، خط قرمز شورای نگهبان/ غرض‌ورزی، پارتی‌بازی و سیاسی‌کاری در این نهاد وجود ندارد

محمدرضا مبلغی در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، با اشاره به اینکه شورای نگهبان حافظ جمهوریت و اسلامیت نظام است، اظهار داشت: این نهاد مقدس جایگاه حفظ و حراست را ایفا می‌کند و بر اساس مرقانون و به‌دوراز گروه‌گرایی و سلیقه گرایی حرکت می‌کند.

وی افزود: زمانی که شورای نگهبان وظیفه خود را به نیکی و طبق قانون انجام می‌دهد، این مسئله قابل‌قبول نیست و بی‌انصافی بوده که برخی اگر کاندیدای موردنظر و یا گروه موردنظرشان تائید نشود، شورای نگهبان که یکی از ارکان نظام است را زیر سؤال ببرند چراکه این نهاد، وسیله‌ تضمین حقانیت نظام اسلامی است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: نظر شورای نگهبان ضد پارتی‌بازی، سیاسی‌کاری و مصلحت‌اندیشی است و در کار خود به همان چهارچوبی که قانون معین کرده است، عمل می‌کنند و در این راستا تعیین صلاحیت افرادی که برای ریاست جمهوری صلاحیت‌دارند را اعلام خواهند داشت.

وی با اشاره به اینکه انتخابات مظهر عظمت، اقتدار و بصیرت ملی است تصریح کرد: شورای نگهبان از عالی‌ترین ثمرات انقلاب اسلامی بوده و در قانون اساسی دارای شأن و مجموعه‌ای قابل‌اعتماد است و در مسیر خود هیچ‌گونه غرض‌ورزی نداشته و فقط وظیفه قانونی خود را انجام می‌دهد.

مهدی اسماعیلی؛ کارشناس مسائل سیاسی:

نظر شورای نگهبان در تایید صلاحیت‌ها به صورت جامع، قاطع و مقتدرانه است

مهدی اسماعیلی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: شورای نگهبان یک مرجع قانونی در کشور است و این شورا در راستای تایید صلاحیت نامزدها در انتخابات بررسی هایی را انجام می دهد که این اقدامات از سوی شورای نگهبان قانونی بوده و همه باید به نظر شورای نگهبان تکمین نمایند.

وی افزود: شورای نگهبان در راستای تایید صلاحیت نامزدهای این دوره از انتخابات ریاست جمهوری، به صورت جامع، قاطع و مقتدرانه نظر دادند و در واقع با تایید افرادی که شرایط لازم را برای حضور در میدان دارند، کار را برای انتخاب مردم در انتخابات راحت تر کردند.

کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: شورای نگهبان نهادی است که در هر دوره از انتخابات وظایفی را بر عهده دارد که در این دوره از انتخابات نیز افرادی را تایید صلاحیت کرد که لازم است مردم هم با حضور پرشور در انتخابات، از نظر شورای نگهبان حمایت کنند و در این میان اگر کسی قصد شیطنت و فتنه انگیزی دارد باید از اقدامات این افراد جلوگیری شود.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: برخی از افرادی که شرایط لازم را برای حضور در انتخابات نداشتند، رد صلاحیت شدند و برخی صلاحیت لازم و شرایط را دارا بودند که در روز انتخابات مردم از بین افراد تایید صلاحیت می توانند با تحقیق و بررسی انتخاب نمایند.

وی بیان کرد: کشور ما براساس قوانین وضع شده اداره می شود که همه وظیفه دارند در برابر قانون تمکین نمایند و شورای نگهبان با توجه به ساختاری که دارد براساس قانون عمل می کند.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به حاشیه سازی ها در این راستا، گفت: نمی توان براساس احتمالات و شایعات این نهاد را زیر سوال برد و این شورا طبق قانون به وظیفه خود عمل می کند و باید توجه داشت که در آستانه انتخابات به نظر شورای نگهبان احترام گذاشت و نباید وارد مسائل حاشیه ای شد.

مهرداد ویسکرمی؛ نماینده خرم‌آباد و چگنی:

تمکین به قانون، احترام به ملت است/شورای نگهبان طبق قانون و عدالت رفتار می‌کند

مهرداد ویسکرمی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: جامعه بشری به این سمت حرکت کرده که برای ایجاد نظم اجتماعی، قانونگذاری شود و این قوانین براساس آرمانها و اهداف هر ملت در نظر گرفته می شود.

وی افزود: طبق قانون اساسی، تایید صلاحیت ها به شورای نگهبان سپرده شده که با بررسی سوابق و شرایط افرادی تایید و یا رد صلاحیت می شوند.

نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بررسی این افراد طبق قانون صورت می گیرد و معنی ندارد افراد، جایی که قانون به نفعشان باشد آن را قبول داشته باشند و در غیر این صورت قانون را قبول نداشته باشند که لازم است همه در چارچوب قانون اقدام نمایند.

ویسکرمی عنوان کرد: ممکن است برخی برای خدمت آمده باشند اما در صورت رد صلاحیت نباید اقداماتی انجام دهند که ضربه به اصل نظام و وحدت جامعه وارد شود چرا که هر کاری که سبب تفرقه در جامعه شود در واقع آب در آسیاب دشمن ریختن است.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان براساس ضوابط، قضاوت می کند، گفت: شورای نگهبان طبق قانون و عدالت رفتار می کند و نامزدهای انتخاباتی با تمکین به قانون به نظام اجتماعی و ملت احترام بگذارند.

نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در برخی از موارد ممکن است نظر شورای نگهبان طبق میل عده ای نباشد که این موضوع ممکن است به سبب عدم شرایط فرد باشد چرا که شورای نگهبان، قانون را مد نظر دارد.

جعفر قنادباشی؛ کارشناس مسائل سیاسی:

رد صلاحیت چهره‌های شاخص به معنی عملکرد درست شورای نگهبان است

جعفر قنادباشی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران نیوز با اشاره به اعلام لیست کاندیداهای تائید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان اظهار کرد: همواره در همه مجامع قانون برای ممانعت از خروج امور جاری و کشور از مسیر اصلی است و به صورت یک مانع در برابر کسانی است که می‌خواهند کشور را از مسیر اصلی جامعه خارج کنند چه در امور فردی و شخصی و چه در امور اجتماعی.

وی افزود: کسانی که اعمالشان با ضوابط قانونی منطبق نبوده است و یا قانون اجازه نداده به آنها به خواسته‌هایشان برسند همواره علیه قانون و مجریان آن اعتراض دارند هرچند که اعتراض به مجریان و یا ناظران قانون امری طبیعی است و در بسیاری از کشورهای دنیا این رویه معمول است.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به حذف برخی چهره‎های شاخص در لیست منتشر شده شواری نگهبان عنوان کرد: در لیست کاندیداهای منتشر شده مشاهده می‌شود صلاحیت افرادی که زمانی در مسئولیت خود مورد تائید رهبری بوده‌اند تائید نشده مثل آقای لاریجانی که به نمایندگی از مقام معظم رهبری برای توافق 25 ساله در امور چین فعالیت می‌کرد و یا اینکه دو دوره 5 ساله ریاست سازمان صدا و سیما را از سوی مقام معظم رهبری برعهده داشت و این به معنای تائید معظم له بر عملکرد آن زمان وی بوده است.

وی ادامه داد: اما بسیاری از نامزدهایی که فعالیت‌های بسیاری برای این نظام داشته‌اند در شرایط فعلی توسط شورای نگهبان احراز صلاحیت نشده و صلاحیت آنها رد می‌شود و این خود ملاک و نشانه روشنی مبنی بر این است که عملکرد شورای نگهبان درست است و اگر بنا بود براساس روابط و سفارشات معمول روند احراز صلاحیت‌ها پیش رود بسیاری از کاندیداها تائید صلاحیت می‌شدند.

روح‌الله متفکر آزاد؛ عضو هیئت رئیسه مجلس:

عمل به مُر قانون ملاک کار شورای نگهبان است

روح‌الله متفکر آزاد در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران نیوز با اشاره به تائید 7 نامزد نهایی انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، اظهار کرد: رسالت اصلی این شورا عمل به مُر قانون و وظایفی است که بر عهده آن گذاشته شده است.

وی با تاکید بر اینکه شورای نگهبان وظیفه‌ای در قبال رسیدگی به حساب و کتاب مصالح ندارد، خاطرنشان کرد: وظیفه اصلی شورا حرکت بر مبنای قوائد اصلی و به دور از ملاحظات بوده و به این ترتیب توقعی نمی‌رود که در روند احراز صلاحیت‌ها مصلحت‌اندیشی شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: رسالت شورای نگهبان این است که به دور از مصالح و سیاسی‌کاری‌ها و با عمل به قانون، کار تائید صلاحیت کاندیداها را بدون هرگونه ملاحظه‌ای انجام داده و قانون را ملاک کار خود قرار دهد.

متفکر آزاد ابراز امیدواری کرد نتیجه تائید صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و به دنبال آن انتخاب گزینه نهایی به عنوان رئیس جمهور دولت سیزدهم به نفع منافع عمومی بوده و مردم در اولویت نخست قرار گیرند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: یکی از موضوعات اصلی در جریان تبلیغات انتخاباتی و معرفی نامزدها این است که به دور از تعصبات جناحی به دنبال معرفی معیارهای انتخاب اصلح شناسانده شده و با آگاهی‌بخشی به جامعه زمینه انتخابی درست و بصیرانه فراهم شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نامزدهای انتخاباتی باید در جریان تبلیغات به دور از هرگونه تخریب و دعوای سیاسی به بیان برنامه‌ها و اهداف کاری خود پرداخته و در ترویج گفتمان و پرهیز از حواشی نقش‌آفرینی کنند.

جبار کوچکی‌نژاد؛ نماینده رشت:

ثبت‌نام بی‌ضابطه کاندیداهای فاقد شرایط آفت انتخابات است

جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران نیوز با اشاره به تکثر کاندیداهای انتخاباتی و برخی حواشی آن‌ها در روزهای اخیر، اظهار کرد: اگر چه در قانون اساسی به مهمترین ویژگی‌های کاندیداهای ریاست جمهوری از جمله رجل سیاسی و مذهبی بودن اشاره شده که متاسفانه عدم ابلاغ این قانون موجب برخی اختلافات بین شورای نگهبان و وزارت کشور شده است.

وی گفت: به منظور حفظ جایگاه و ارزش ریاست جمهوری باید تصمیمات شورای نگهبان ملاک عمل قرار گرفته و به آن‌ها عمل شود، همچنان که در همه کشورها مرسوم است افراد دارای سوابق اجرایی در سطح ملی وارد کارزار انتخاباتی می‌شوند.

نماینده مردم رشت در خانه ملت خاطرنشان کرد: متاسفانه در روند ثبت نام سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری چهره‌های مختلفی برای به چالش کشیدن موضوع انتخابات ثبت‌نام و اعلام کاندیداتوری کردند که وجهه درستی نداشته و حاشیه‌هایی را به همراه داشت.

کوچکی‌نژاد بیان داشت: ضروری است وزارت کشور هر چه سریع‌تر به این موضوع ورود کرده و  تصمیماتی در این باره اتخاذ کند، چراکه رویه نادرست کنونی در شان انتخابات جمهوری اسلامی ایران نیست.

وی تصریح کرد: باید برخی اصلاحات در این باره اتفاق افتاده و اینگونه نباشد که هر فردی حتی بدون داشتن سوابق اجرایی و سیاسی کاندیداتوری خود را اعلام کند، اگر چه متاسفانه در روند انتخابات امسال تصمیمات شورای نگهبان در این باره ملاک عمل واقع نشده و به آن‌ها عمل نشد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود درباره مهمترین  اولویت‌های پیش روی دولت سیزدهم گفت: بزرگترین چالش‌های موجود در کشور مربوط به مباحث اقتصادی و تولیدی است.

کوچکی‌نژاد مانع‌زدایی در حوزه سرمایه‌گذاری و صادرات و رفع موانع گمرکی را راهکاری مفید برای تقویت اقتصاد و تولید داخلی خوانده و افزود: برای این منظور باید از توان و تخصص صاحب‌نظران و کارشناسانان استفاده شود.

وی تاکید کرد: دولت آینده باید مبارزه با فساد اقتصادی و اداری را به عنوان یه اولویت مهم در سیستم اجرایی کشور در دستور کار قرار داده و پیاده‌سازی کرده و روند اداره امور را به سمت شفاف‌سازی هدایت کند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تحقق کامل دولت الکترونیک راه نفوذ را بر فساد می‌بندد، اظهار کرد: از این‌رو یکی از اولویت‌های دولت آینده برای مبارزه با فساد اجرای دولت الکترونیک و حذف دخالت انسانی در امور اجرایی کشور است.

قاسم حبیب‌زاده؛ کارشناس مسائل سیاسی:

عدم تمکین از قانون امنیت کشور را تضعیف می‌کند

قاسم حبیب‌زاده، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سیاسی شبکه خبری تهران نیوز اظهار داشت: امنیت پیش‌شرط و لازمه هر فعالیتی در کشور است و مشارکت مردم در انتخابات و تمکین نامزدها به قانون، امنیت کشور را ارتقا می‌دهد. اما سال ۱۳۸۸ آقای موسوی و آقای کروبی با عدم تمکین به قانون و برخورد احساسی عده‌ای از هواداران آنها، مشارکت بسیار بالا که می توانست امنیت کشور را مقابل دشمنان ملت تا یک دهه تضمین کند، بر عکس به یک چالش امنیتی بزرگ تبدیل کرد.

وی افزود: در ثبت‌نام نامزدهای این دوره نیز دو نفر از طیف فتنه و فرقه انحرافی به صراحت از عدم تمکین به قانون سخن گفتند و اگر بخشی از جامعه از سر احساس با آنها همراه شوند، امنیت که لازمه حل مشکلات جامعه است، تضعیف خواهد شد.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: جریان غیرانقلابی با بهره‌گیری غیراخلاقی از ترفندهای رسانه‌ای مانند تکرار هزار باره یک دروغ؛ انقلابیون را کسانی تعریف می‌کنند که اگر به قدرت برسند به دنبال جنگ، انسداد فرهنگی و فیلترینگ و دیکتاتوری هستند، درحالی‌که هیچکدام از این اتهامات صحت ندارد و در حقیقت انقلابی کسی است که نوکرتر، خادم‌تر و کم‌هزینه‌تر است. مهم آن است که دروغ‌های هزار باره را نمی‌توان با یک‌بار روشنگری بی‌اثر کرد، بلکه مقابل تکرار هزار باره یک دروغ دوبرابر تکرار آن دروغ باید روشنگری کرد.

حبیب‌زاده با بیان اینکه بخشی از افکار عمومی بر این تصور است که اوضاع کشور بعد از انتخابات تفاوتی نخواهد کرد، در حالی که این تلقی نادرست است، گفت: اولاً انتخابات فرصتی است که عده‌ای از مدیران پا به سن گذاشته و خسته، با مدیران تازه‌نفس جایگزین می‌شوند. در ثانی مدیران تازه‌نفس ایده‌های جدیدی دارند و در صورتی‌که منتج از انتخاب آگاهانه ما وزرا و مدیران با رویکرد شایسته‌گزینی انتخاب شوند، آن مدیران با بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های داخلی، قطعاً وضع نابسامان توزیع مرغ و روغن و...، قطعی برق و وضعیت بورس، رکود تولید و...، را اصلاح خواهند کرد. ثالثاً نامزدهای حاضر در صحنه انتخابات هم در ایده‌ها هم در برنامه‌ها و هم در مدیران همکار تفاوت‌های مشخصی با هم دارند که بنا به رأی مردم، از 6 ماهه دوم ۱۴۰۰ شاهد برون‌رفت از وضعیت موجود و یا تداوم این وضع خواهیم بود.

مصیب عباسی؛ عضو هیئت علمی دانشگاه گلستان:

شورای نگهبان وظیفه حراست از گفتمان انقلاب بر مدار قانون را دارد/ هیچ مکتب سیاسی اجازه شوآف ظاهرگرایان را نمی‌دهد

مصیب عباسی در گفت و گو با خبرنگار گلستان ما، اظهار کرد: نظارت های مهم و اساسی در نظام انتخاباتی کشور بر اساس قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است که این شورا وظیفه دارد نظارتی جامع و مبتنی بر قانون را در خصوص انتخابات انجام دهد.

کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: شورای نگهبان بر اساس قانون، تحقیقات، استعلامات و مصاحبه های حضوری با کاندیدا کارنامه افراد را بررسی می کند و با رای مبتنی بر استدلال کارنامه ها را مورد بررسی جمعی قرار می دهند.

وی افزود: تا کنون گزارش مستندی مبنی بر اعمال نفوذهای خارج از ساختار به شورای نگهبان وصول نشده و می توان این ادعا ر داشت که اراداه ای خارج از شورا برای تایید صلاحیت ها وجود ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه گلستان با اشاره به اینکه اگر نسبت به فردی سوال باشد با دعوت از وی به دفاعیاتش گوش می دهند تصریح کرد: علتش این است که شورای نگهبان تصمیم عاری شبهه و بر مدار قانون را اتخاذ کند تا کاندیدا گفتمان جمهوری اسلامی را مبنای عمل قرار دهن.

عباسی گفت: برخی کاندیدا می شوند می خواهند حسب ظاهر گفتمان انقلاب اسلامی را قبول داشته باشند اما در عمل خلاف آن را عمل کنند که این موضوع در هیچ مکتب سیاسی و فکری وجود ندارد.

غلامرضا منتظری؛ نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس:

قانون فصل الخطاب است/ باید به جمع بندی شورای نگهبان احترام گذاشت

غلامرضا منتظری امروز در گفتگو با خبرنگار گلستان ما، اظهار کرد: معیار و مبنا در همه حوزه ها قانون است، هرچند ممکن است برداشت ها و انتظارات ما خوب باشد اما معیار و طراز نیست.

وی ادامه داد: در این که هرچیزی از کشور در جای خودش قرار بگیرد و مباحث  براساس یک روند کاملا منطقی ، علمی و درست خودش پیش برود قانون بوجود می آید لذا قانون می شود فصل الخطاب  و همه باید به آن احترام گذاشته و عمل کنند .

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره معرفی کاندیداهای تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگتهبان تصریح کرد: همه افراد، چه  آنهایی که انتخاب شدندو و چه آنهایی که انتخاب می شوند معیار  و انتظارات آنان باید براساس قانون باشد.

منتظری اذعان کرد: اگر به قانون احترام نگذاشته نشودجامعه به جهت سلامت  امنیت دچار مشکلاتی می شود و امنیت اخلاقی پایین می آید و همه انتخاب شوندگان و هم انتخاب کنندگان باید به قانون احترام بگذارند .

وی تاکید کرد:  شورای نگهبان به‌عنوان یک نهاد کاملا قانونی مورد تایید حضرت امام (ره)و مقام معظم رهبری وظیفه ذاتی دارد که در چارچوب مسائل قانونی، اخلاقی و شرعی انجام می دهند و نظرشان را اعلام می کنند لذا هم به جهت عقلی و شرعی  ما وظیفه داریم که به آراء  و جمع بندی آنان احترام بگذاریم .

منتظری متذکرشد: البته قانون پیش بینی کرده است که اگر کسی نقد و انتقادی دارد  در چارچوب قانون کار خودش را دنبال کند

وی با بیان اینکه کشور در تاریخ انقلاب از بی توجهی به قانون خسارت های فراوانی دید، یادآورشد: یک نمونه در فتنه 88 دیدیم مقام معظم رهبری به آقایان فرمودند که قانون مبنا است و اگر مباحثی دارید در همین مجرا طرح کنید و  متاسفانه  آنها به جای حرکت در مسیر قانون، کار را به صحنه های اجتماعی و اعتراضات مدنی کشانده و کشور را با مشکلات متعدد مواجه کردند .

نماینده مردم گرگان و آۀق قلا در مجلس شورای اسلامی در خاتمه تاکید کرد: باید به قوانین حترام گذاشت تا زمینه های رشد و بالندگی کشور  به همه عرصه ها فراهم شده و  شاهد انتخاباتی مفید و موثر باشیم.

الله‌بخش نجفی، کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی:

شورای نگهبان ضامن نظارت موثر و کارآمد بر انتخابات است/ هیاهوی رسانه‌ای مانع عمل به مرّ قانون نمی‌شود

الله بخش نجفی در گفتگو با خبرنگار سبلان ما، با بیان اینکه شورای نگهبان یکی از عالی‌ترین دستاوردهای  انقلاب اسلامی می باشد  و در سایه این نهاد جمهوریت و اسلامیت نظام جمهوری اسلامی قوام و استحکام می یابد، اظهار داشت: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، برای شورای نگهبان وظایف متعددی از جمله «نظارت بر قانونگذاری»، «تفسیر قانون اساسی» و «نظارت بر انتخابات»گذاشته که از اهمیت بسیاری برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه بی شک هرچه به انجام متقن و مستحکم این ماموریت ها و وظایف توجه شود، خروجی فیلتر شورای نگهبان مطلوبتر خواهد بود، گفت: درباره نظارت بر انتخابات، خصوصا انتخابات ریاست جمهوری که از حیث اهمیت راهبردی و حجم مسئولیت های این قوه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

این تحلیلگر سیاسی بیان کرد: ارزیابی از جنس مصلحت اندیشی ،اطلاع یابی یا توصیه و یا روش های غیر قانونی دیگر نخواهد بود، بلکه طبق استسفاریه از اعضای شورای نگهبان این نظارت از جنس استصوابی و دارای ضمانت اجرایی در خصوص احراز شایستگی ها خواهد بود.

فصل الخطاب بودن اقدامات شورای نگهبان

کارشناس مسائل سیاسی در ادامه با بیان اینکه از اول انقلاب با عدم تائید صلاحیت یک فرد یا افرادی از یک گروه یا جناح  شاهد ایراداتی هستیم که از طرف آن افراد به شورای نگهبان گرفته می شود که حاکی از قدرت طلبی، منفعت خواهی و شاید هم عدم آگاهی از وظایف  قانونی شورای نگهبان از طرف آنها است، اظهار کرد: در فرآیند «احراز صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری»، قانون اساسی، شورای نگهبان را «فصل الخطاب» قرار داده است و شورای نگهبان را ضامن نظارت موثر و کارآمد بر انتخابات و نیز صیانت از آرای ملت کرده است.

وی افزود: استحکام این نهاد، در برابر فشارهای برخی از افراد و گروه‌ها در انتخابات ادوار گذشته نیز نشان داده که شورای نگهبان از کارآمدی لازم برای پایداری در برابر فشارها و نیز پاسداشت آرای ملت برخوردار است.

نجفی با بیان اینکه در احراز صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری وفق قانون اساسی نظر نهایی  شورای نگهبان فصل الخطاب است و کسی نمی‌تواند با تمسک به سوابق خود، بخشی از این حق را فراتر از قانون متوجه خود کند، تصریح کرد: در مقابل اعتقاد راسخ داریم که اعضای محترم شورای نگهبان مثل سنوات گذشته در پاسداری از قانون اساسی اجازه نخواهند داد که هیاهوی جناحی 'رسانه‌ای، بر منزلت فصل الخطاب بودن شورای نگهبان خدشه‌ای وارد کند.

تصمیمات شورای نگهبان عین وظیفه قانونی است

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به بررسی صلاحیت داوطلبین انتخابات ریاست جمهوری خرداد 1400، و اعلام لیست هفت نفره افراد دارای صلاحیت توسط شورای نگهبان، خاطرنشان کرد: اعضای شورای محترم نگهبان وظایف خود را طبق مر قانون و مقررات انجام می دهند، بویژه در بررسی صلاحیت ها به رغم هجمه های سنگین سیاسی که در انتخابات گذشته به صورت ناجوانمردانه ای بر علیه شورا شاهد آن بودیم و هستیم به وظایف قانونی خود عمل نمودند.

وی تصریح کرد: شورای نگهبان با قدرت تمام طبق دانش و تجربه ای که در این زمینه دارند، همیشه بدون در نظر گرفتن هجمه ها به انجام وظایف قانونی خود پرداخته و نگذاشند که افراد که صلاحیت ندارند، برای مقام های راهبردی نظام وارد مسئولیت شوند و با حساسیت ،مسئولیت پذیری و خداترسی تنها  عمل به مر قانون را وجه همت خود قرار می دهند.

موسی غضنفرآبادی؛ رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس:

شورای نگهبان فارغ از تهدیدات بر اساس مُر قانون عمل می‌کند/ از این نهاد مهم حمایت می کنیم

حجت الاسلام و المسلمین موسی غضنفرآبادی در گفتگو با راه آرمان؛ با تأکید بر اینکه احراز صلاحیت کاندیدای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان بر اساس مُر قانون انجام شده است، گفت: این مهم، همان موضوعی است که مردم انتظار دارند.

رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در شورای نگهبان شش فقیه و شش حقوقدان فعالیت می کنند که تمامی این افراد، انسان های پاک و وارسته ای هستند که فقط قانون را اجرا و رعایت می کنند و آنان تحت هیچ فشار و خواسته ای قرار نمی گیرند و تسلیم خواسته های خارج از محدوده قانون نیز قرار نمی گیرند.

نماینده مردم شرق در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ما و مردم به شورای نگهبان اعتماد داریم که بر اساس مُر قانون و فارغ از هر گونه جناح بندی، فشار، حرف، تهدیدات و … کار خود را در چهارچوب قانون انجام می دهد و به سهم خود از زحمات و کار طاقت فرسای آنها تشکر و قدردانی می کنم.

وی با بیان اینکه ممکن است بعضا موضع گیری هایی نسبت به شورای نگهبان صورت گیرد، اظهار کرد: مردم نسبت به شورای نگهبان اعتماد دارند و می دانند که تصمیمات آنها بر اساس قانون و شرع صورت می گیرد و بر همین اساس مردم نباید تحت تأثیر برخی از جوسازی ها و القائاتی که از خارج انجام می شود، قرار گیرند.

حجت الاسلام غضنفرآبادی در پایان خاطر نشان کرد: سالیان سال است که شورای نگهبان را مورد هجمه قرار می دهند؛ اما این نهاد باید از ناحیه مردم حمایت شود؛ چرا که این نهاد بر اساس مُر قانون تصمیم می گیرد و این مسئله برای ما بسیار ارزشمند است و ما نیز به عنوان نمایندگان مردم از آن حمایت می کنیم.

مهدی مزگی‌نژاد؛ کارشناس سیاسی:

شورای نگهبان قانونی عمل کرده و اهل سیاسی‌کاری نیست/ همه باید به قانون تن دهند

مهدی مزگی نژاد کارشناس سیاسی در گفت و گو با خبرنگار خاورستان، در مورد اهمیت و جایگاه شورای نگهبان، اظهار کرد: در هر کشوری برای انتخاب مسیولان آن کشور نیاز به رای مردم چه به صورت مستقیم و چه غیر مستقیم است.

وی افزود: افرادی که بخواهند انتخاب شوند باید کاندیدا شده و ثبتنام کنند و پرونده و عملکرد آنها بررسی شود. در هر کشوری یک جایگاهی وجود دارد که آن جایگاه صلاحیت افراد را برای مسیولیتی که در آن ثبتنام کردند، بررسی میکند که این فرد به درد این جایگاه میخورد یا نه و این جایگاه در تمام کشورها وجود دارد.

کارشناس سیاسی بیان کرد: در کشور ما نیز برابر قانون اساسی جایگاهی به نام شورای نگهبان قانون اساسی شکل گرفته که دارای ۱۲ عضو؛ ۶ فقیه و ۶ حقوق دان است. این افراد وظیفه دارند تمام قوانین کشور را بررسی کنند که مطابق قانون اساسی و موازین شرعی باشد.

مزگی نژاد عنوان کرد: وظیفه مهم شورای نگهبان بررسی سوابق، تایید و عدم تایید کاندیداهایی است که در ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری ثبتنام میکنند و قرار است مسیولیت داشته و خدماتی انجام دهند.

وی اظهار کرد: شورای نگهبان  برابر قانون اساسی شکل گرفته و قوانین موضوعی که آنها را تعیین کرده، یکسری اختیاراتی در اختیار آنها قرار داده که این اختیارات جزو وظایفشان است و دقیقا باید بر اساس آنچه در قانون آمده و وظیفه دارند، عمل کنند. نمیتوانند فراتر از قانون عمل کرده یاداینکه قانون را نادیده بگیرند.

کارشناس سیاسی افزود: اینکه برخی از مواقع عده ای میگویند شورای نگهبان سیاسی یا بر اساس گرایش های خود عمل میکند حرفهای بی اساسی است که برایش سند و مدرکی وجود ندارد.

مزگی نژاد گفت: قانون اساسی تکلیف همه دستگاه های کشور از جمله شورای نگهبان را مشخص کرده است. لذا شورای نگهبان بر اساس قانون عمل میکنند و افرادی که عضو شورا هستند افرادی متعهدی اند که قانون و شرع اسلام را رعایت میکنند و بنا نیست بر اساس سلایق شخصی، سیاسی و سفارش افراد مختلف بخواهند فردی را از حقش محروم کنند.
وی اظهار کرد: شورای نگهبان قانونی عمل کرده، اهل سیاسی کاری نیست و بنابرآنچه وظیفه آنها است وارد صحنه شده و ماموریت خودش را به نحو احسنت انجام میدهد.

کارشناس سیاسی در مورد اینکه برخی ها حرف از مصلحت اندیشی و پارتی بازی شورای نگهبان میزنند، بیان کرد: افرادی که این بحث ها را مطرح میکنند سند و مدرک نداشته و بر اساس شنیده ها حرف میزنند. اگر بنابرپارتی بازی توسط شورای نگهبان باشد، قانون جلوی آنها ایستادگی میکند. این گونه نیست که شورای نگهبان هرکاری که دلش میخواهد انجام دهد.

مزگی نژاد عنوان کرد: شورای نگهبان اگر خلاف قانون عمل کند موارد قانونی بررسی شده و قانون جلوی آن ایستادگی میکند و حق تخلف در صحنه را ندارند.

وی ادامه داد: حرف هایی از جمله پارتی بازی و مصلحت اندیشی را افرادی مطرح میکنند که یا به آرزوی خود نرسیدند، صلاحیت آنها احراز نمیشود یا اینکه صلاحیت کاندیداهایشان به دلیل نقاط ضعف احراز نمیشود لذا چاره ای ندارند جز اینکه ناکارآمدی کاندیدای خود را توجیه کنند و حرف خود را بر کرسی بنشانند.

کارشناس سیاسی در مورد ضررهای تبعیت نکردن از شورای نگهبان، بیان کرد: برابر قانون، قوانین هر کشوری شامل حال همه میشود چه از قانون راضی باشد چه نباشد باید آن را رعایت کند‌.

مزگی نژاد بیان کرد: در کشور ما با توجه به وجود ادیان و قومیت های مختلف اما قانون برای همه یکسان است و باید همه از قانون تمکین و مراعات کنند.

وی بیان کرد: اگر کاندیدایی تایید نشد و به منافع مورد نظر نرسیده است اگر احساس کند با نادیده گرفتن قانون یا برهم زدن صحنه کشور میتواند خودش را به زور بر شورای نگهبان تحمیل کند یا خطا و ضعفی را که در نتیجه عدم تایید صلاحیت دارد پوشش دهد، گهگاهی برخی از کاندیداها حرف های نامربوطی میزنند و ممکن است طرفداران آنها به صحنه بیایند و اعتراض کنند.

کارشناس سیاسی عنوان کرد: مسیر اعتراض در کشور مشخص است. برابر قانون کاندیداها وظیفه دارند که بعد از عدم احراز صلاحیت اعتراض خود را ثبت کنند تا در موردی که حق آنها است شکایت بررسی و جواب قاطع و دقیق به آنها داده شود.

مزگی نژاد تصریح کرد: اینکه فردی یا طرفداران آنها به دلیل عدم تایید صلاحیت به خیابان ها آمده، ایجاد شبهه و فرافکنی کرده و به دنبال غوغا سالاری باشند خلاف قانون است و برابر همان قانونی که اینها را برای ثبتنام قبول کرده برابر همان قانون با آنها برخورد خواهد شد.

وی در مورد توصیه به کاندیداها برای تبعیت از شورای نگهبان‌، بیان کرد: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند باید به قانون تن داد‌. شاید قانونی در برخی از جاها به نفع ما نباشد و وقتی میبینیم خطا کردیم، حق ما نیست و قانون اعلام اشکال کرده اینکه بیاییم غوغا سالاری کنیم یعنی از قانون تمکین نکرده و جلوی قانون ایستادگی کردیم. وقتی جلوی قانون بایستیم طبیعتا قانون با ما برخورد میکند.

کارشناس سیاسی عنوان کرد: از تمامی کاندیداهایی که در شورای اسلامی، میان دوره و ریاست جمهوری ثبتنام کردند درخواست میشود با آبروی نظام بازی نکنند و به قانونی که به آن قسم یاد کردند تن دهند.

مزگی نژاد گفت: اگرفردی اعتراضی هم دارد از مسیر قانونی پیگیری کند با به خیابان آمدن و ایجاد خرابکاری چیزی حاصل نمیشود که بماند بلکه از آن فرد در ذهن مردم کسی ساخته میشود که به او اعتماد ندارند.

وی افزود: ان شاءالله تمامی افرادی که وارد صحنه شدند برابر قانون کار تبلیغات را انجام دهند، برابر قانون انتخابات انجام و نتایج اعلام شود و همه نتیجه نهایی را بپذیرند و با پایان انتخابات صلح و آرامشی در کشور حاصل شود تا بتوانیم همه در کنار هم کشور را به سر منزل مقصود برسانیم.

محمد مهدی ایزدخواه؛ عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی بیرجند:

شورای نگهبان بر اساس سیاسی‌کاری و مصلحت‌اندیشی عمل نکرده است/ کاندیداها از اختلاف و دو قطبی‌سازی پرهیز کنند

محمد مهدی ایزدخواه عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی بیرجند در گفت و گو با خبرنگار خاورستان، در مورد اهمیت و جایگاه شورای نگهبان، اظهار کرد: بر اساس اصل ۹۸ قانون اساسی وظیفه تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است.

وی افزود: بر اساس اصل ۹۹ قانون اساسی وظیفه نظارت بر قانون گذاری و نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری نیز بر عهده شورای نگهبان است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی بیرجند بیان کرد: همچنین بر اساس وظیفه ای که اصل ۹۸ بر عهده شورای نگهبان گذاشته تفسیر اصل ۱۱۵ قانون اساسی که برای ریاست جمهوری شرایط و ویژگی های را از جمله مدیر و مدبر بودن، دارای سابقه امانت و تقوا، مومن و معتقد به مبنای جمهوری اسلامی ایران بودن و... بیان میکند، وظیفه بررسی صلاحیت های ریاست جمهوری را نیز بر اساس اصل ۱۱۵ قانون اساسی بر عهده دارد.

ایزدخواه عنوان کرد: همچنین بند ۹ اصل ۱۱۰ قانون اساسی نیز صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری را از نظر دارا بودن اصل شرایط ۱۱۵ به عهده شورای نگهبان واگذار میکند.

وی اظهار کرد: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری یک انتخابات سالم، عادلانه و به دور از هر گونه تقلب و اعمال نفوذ تدابیری را در نظر گرفته که نهاد بیطرف و مستقل شورای نگهبان بتواند بر داوطلبان ریاست جمهوری نظارت و احراز صلاحیت داشته باشد. 

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی در مورد صحبت هایی که در مورد نوع نظارت شورای نگهبان در کشور مطرح میشود و برخی اشکالاتی را بیان میکنند، گفت: در کشورهای مختلف دنیا شیوه های نظارت بر داوطلبان ریاست جمهوری و انتخابات به نوعی مشابه شورای نگهبان قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران است. در برخی از کشورها دادگاه قانون اساسی داریم، یک نهاد قضایی نظارت بر صحت انتخابات را برعهده دارد. در برخی از کشورها مثل فرانسه شورای قانون اساسی به عنوان یک نهاد اجرایی بر حُسن اجرای قانون انتخابات ریاست جمهوری نظارت میکند.

ایزدخواه ادامه داد: در بعضی از کشورها نظارت بر عهده مجلس و پارلمان به عنوان یک نهاد تقنینی که نظارت بر انتخابات را برعهده دارد از جمله کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، بلژیک و سویس که اعتبار نامه های اعضا را بررسی و آنها را تصویب یا رد میکنند، بر عهده دارد. در برخی از کشورها وزارت کشور وظیفه نظارت بر انتخابات را بر عهده دارد‌. در برخی از کشورها مانند ترکیه شورای عالی انتخابات دارند.

وی در مورد اینکه آیا شورای نگهبان اهل سیاسی کاری است یا بر اساس قانون عمل میکند، تصریح کرد: اعضای شورای نگهبان شامل ۶ نفر حقوق دان و ۶نفر فقیه و دارای تحصیلات حوزوی و حقوقی هستند لذا شرط عدالت اعضا شرط مهمی است که در کنار مقتضیات زمان از گرایش های سیاسی آنها را مصون نگه میدارد و این موضوع اجرای اخلاقی تصمیمات و احراز صلاحیت ها ضمانت میکند. لذا این تصمیمات قطعا بر اساس قانون و شرایطی که در قانون اساسی برای نامزدهای ریاست جمهوری تعیین شده اتخاذ میشود و کاندیداها نیز به عنوان یک نهاد عالی ناظر بر انتخابات باید این مرجع را قبول داشته باشند و نسبت به تصمیم شورای نگهبان که یکی از نهادهایی که به ساختار سیاسی اجتماعی نظام جمهوری اسلامی ایران مشروعیت میبخشد تمکین کنند. ان شاءالله در هر جایگاهی که هستند برای پیشرفت و آبادانی کشور موثر باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی بیرجند با بیان اینکه شورای نگهبان بر اساس  سیاسی کاری و مصلحت اندیشی عمل نکرده، گفت: شورای نگهبان به عنوان یک ناظر عالی موظف است افرادی را برای ریاست جمهوری تایید صلاحیت کند که در گام دوم انقلاب بتوانند به صورت موثر اهداف ارزشمند بیانیه راهبردی مقام معظم انقلاب را محقق کنند. برای نمونه شورای نگهبان حتما باید نسبت به فساد در میان کارگزاران حکومت جمهوری اسلامی ایران نظارت جدی داشته باشد.

ایزدخواه عنوان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند که طهارت اقتصادی شرط مشروعیت همه مقامات جمهوری اسلامی است و بنابراین دستگاه های نظارتی که شورای نگهبان عالی ترین این دستگاهها است با قاطعیت و حساسیت از تشکیل هر گونه نطفه فساد باید پیشگیری و با رشد آن مبارزه کنند لذا ما نیازمند انسانهایی هستیم که با ایمان، جهادگر و پاکدست بوده و بتوانند در راه استقرار عدالت در نظام جمهوری اسلامی ایران به صورت همه جانبه اثرگذار باشند.

وی در مورد ضررهایی که عدم تمکین به نظر شورای نگهبان در پی خواهد داشت اشاره و بیان کرد: امام راحل (ره) تاکید داشتند که تضعیف و توهین به فقهای شورای نگهبان امری خطرناک برای کشور و اسلام خواهد بود و توصیه ای که به اعضای شورای نگهبان داشتند این بود که به هیچ وجه ملاحضه نکنید، قاطعانه برخورد کنید و در احراز صلاحیت ها هیچ گونه تعارف و مصلحت اندیشی نداشته باشید.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی بیرجند عنوان کرد: بر این اساس می توان گفت افرادی که به نظر شورای نگهبان تمکین نمی کنند به یکسری اختلافات دامن می زنند و با زیر سوال بردن نهادهای مشروع نظام جمهوری اسلامی ایران به نوعی به مردم اهانت میکنند چون مردم بر اساس مردم سالاری دینی نمایندگان مجلس شورای اسلامی را انتخاب کرده و این نمایندگان در مجلس به ۶ نفر حقوق دان عضو شورای نگهبان رای میدهند.

ایزدخواه تاکید کرد: کاندیداها باید به نظر شورای نگهبان احترام بگذارند و از هر گونه اختلاف و دوقطبی سازی پرهیز کنند چراکه دشمن از این اختلاف بهره برداری های خودش را خواهد داشت و تضعیف شورای نگهبان به نفع جمهوری اسلامی نخواهد بود.

شهرام محمدی؛ کارشناس مسائل سیاسی:

تصمیم شورای نگهبان منطبق با قانون اساسی است

پروفسور شهرام محمدی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار جهانبین نیوز؛ اظهار کرد:  بر مبنای قانون اساسی کشور ما روند فعالیت ها برای نمایندگی مجلس یا رئیس جمهور واضح و روشن است.

وی با اشاره به اینکه در مورد انتخابات ریاست جمهوری در قانون اساسی شرایط کاندیدا ریاست جمهوری آمده است تصریح کرد: در قانون اساسی به صراحت امده که باید ایرانی الاصل باشد، مدیر و مدبر و رجال سیاسی و مذهبی داشته باشد.

محمدی با بیان اینکه طبق قانون اساسی شورای نگهبان باید صلاحیت کاندیداها را بررسی کند گفت: شورای نگهبان باید بررسی کند که فرد کاندیدا ایرانی الاصل باشد .

وی با اذعان بر اینکه همیشه این سوال برای مردم پیش می آید که اگر کسی پدر و مادر و خودش متولد ایران باشد اما تابع یک کشور دیگری باشد آیا این ایرانی الاصل محسوب می شود بیان داشت: عقل و منطق هرکدام روی این مسئله یک حکم می دهد اما شورای نگهبان از نظر حقوقی باید آن را تایید کند.

محمدی یادآور شد: هیچ عقل سلیمی این را  نمی پذیرد که فردی بخواهد در جایگاه ریاست جمهور قرار گیرد اما تابعیت یک کشور دیگر را داشته باشد قطعا" کسی به چنین فردی رای نمی دهد.

این فعال سیاسی ادامه داد: برای ریاست جمهوری در تمام کشورها تابعیت داشتن امر بسیار مهمی است به گونه ای که این مسئله را بشدت بررسی می کنند ، حتی سوگند می دهند و بعضی اوقات تعهد محضری نیز می گیرند که اگر درآینده بین کشوری که تبعیت آن را می پذیری با کشوری که در آن متولد شدی تضاد منافعی به وجود آمد ملزم هستیم که از کشوری که تابعیت آن را داریم دفاع و حمایت کنید.

محمدی اظهار کرد: یک متن هست برخی افراد را می برند و در محضر از آن ها تعهد میگیرند و تمام قوانین مربوط به افراد و تابعیت آن ها را به گونه ای تنظیم می کنند که منافع ملی کشور در آن کاملا لحاظ شده و حتی ذکر می کنند که اگر شما از ایران درخواست تابعیت دارید وبرای مثال اگر یک روزی بین انگلیس و ایران جنگ شد شما باید اسلحه برداری و روی هم وطنان قبلی بکشی و مجبور هستی این کار را بکنی.

وی با اذعان بر اینکه کشورهای دیگر چیزی به نام تابعیت دوم ندارند گفت:  در قانون اساسی و قوانین عادی ما  نیز تابعیت دوم رسمیت ندارد و اگر کسی رفت و تابعیت خارج شد یعنی ایرانی نیست، اگرچه در ایران به دنیا آمده باشد و پدر و مادر هم ایرانی باشد.

محمدی افزود: دلیل دوم اینکه شما میخواهید رئیس جمهور یک کشور باشید اما یک کشور دیگر تابعیت داده باید از منافع او دفاع کنید و چطور می شود هم زمان هنگام تعارض منافع از کشوری که تعهد دادی و تابعیت پذیرفتی دفاع کنی و هم از کشوری که می خواهی رئیس جمهور شوی، معلوم است این درست نیست و بدون شک شورای نگهبان وظیفه شرعی ، قانونی و ملی دارد که این را بررسی کند و فردی که تابعیت یک کشور دیگر را پذیرفته و از کشور خارج شده چطور می تواند در بالاترین مقام اجرایی یک کشور قرار گیرد که حق و انصاف هم به این حکم نمی دهد.

وی با تاکید بر اینکه شورای نگهبان هم مانند بسیاری از انسان ها ممکن است خطا کند گفت: در خصوص صلاحیت و رد صلاحیت یک سری اطلاعات داده می شود و از دستگاه های قانونی کشور اطلاع می گیرد و با یک پیش زمینه اطلاع قوی تصمیم می گیرد.

محمدی ادامه داد: افراد باید این را بپذیرند که برخی تصمیمات خوب یا بد باید گرفته شود و ما در جایگاه قضاوت نیستیم که بخواهیم نظر دهیم که کار شورای نگهبان درست یا غلط بوده است.

وی با اذعان بر اینکه هرکشوری که دارای قانون است باید طبق قانون هم پیش رود گفت: در هر مسئله ای نظرها و سلایق متفاوت است اما صلاحیت اجرایی طبق قانون است و باید به آن احترام گذاشت.

محمدی در پایان خاطر نشان کرد: اگر کسی نظر شورای نگهبان را نپذیرفت نمی تواند نظر خود را در جایگاه قانون بداند و عمل کند، در غیر این صورت هرج و مرج می شود پس لازم است منطبق با قانون پیش رفت.

حسن هانی‌زاده؛ کارشناس مسائل سیاسی:

شورای نگهبان مصلحت‌اندیشی حزبی و سیاسی ندارد/ شورا تنها صلاح نظام و ملت ایران را مد نظر قرار می دهد

حسن هانی زاده در گفتگو با راه آرمان؛ گفت: شورای نگهبان یکی از مهمترین نهادهای جمهوری اسلامی ایران است که بدون گرایش چپ و راست و بدون توجه به مسائل مختلف و فشارهای داخلی و خارجی بر اساس قانون و آنچه که قانون برای این نهاد مهم وضع کرده است، عمل می کند.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: شورای نگهبان هیچ گونه گرایش و مصلحت اندیشی حزبی و شخصی ندارد و بر اساس شاخصه های قانون، صلاحیت افراد را بررسی می کند؛ بنابراین جای هیچ گونه تردیدی نیست که این شورا تنها مصلحت نظام و مصلحت ملت ایران را مد نظر دارد و در تشخیص صلاحیت افراد هیچ گونه مصلحت اندیشی های حزبی و سیاسی را مورد توجه قرار نمی دهد.

وی بیان کرد: افرادی که مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفته اند بنا به شاخصه های تعریف شده، مورد تأیید قرار گرفته اند و هیچ گونه حب و بغضی نیز در این خصوص مورد توجه نیست؛ بنابراین نباید هیچ گونه تردیدی در سلامت شورای نگهبان ایجاد شود.

هانی زاده تصریح کرد: بنا به تشخیص شورای نگهبان و بر اساس آن چه که قانون تعیین کرده است این افراد تایید صلاحیت شده اند و نباید جریان های سیاسی در این خصوص هیچ گونه تردیدی در سلامت شورای نگهبان به خود راه دهند و در این زمینه نقطه نظرات شورای نگهبان باید را مورد توجه قرار داده شود و نباید در این زمینه علیه این نهاد مهم جریان سازی صورت گیرد.

رضا آریانپور؛ عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

برخی چهره‌های رد صلاحیت‌شده با مظلوم‌نمایی درصدد ناامیدی مردم هستند/ لزوم احترام به قانون از سوی کاندیداها

به گزارش گلستان ما؛ رضا آریانپور، نماینده مردم مینودشت، کلاله، گالیکش و مراوه تپه در گفتگو با خبرنگار ما، گفت: شورای نگهبان در گذشته ثابت کرده است که در چارچوب قانون عمل کرده و حواشی سیاسی بر تصمیم قانونی آنها هیچ تاثیری ندارد.

وی افزود: مسلما جناح ها و افراد سیاسی با مظلوم نمایی و القای اینکه با رد صلاحیت آنها، حق مردم تضییع شده است؛ درصدد ناامیدی مردم از شورای نگهبان و نظام هستند؛ اما واقعیت این هست که سوابق، موضع گیریها و اقدامات غیر قانونی قبلی خود این اشخاص و جناح ها موجب شد که قانون باعث عدم احراز آنها شود؛ نه تصمیم صرف اعضای شورای نگهبان.

آریانپور ادامه داد: تایید صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان نشان داد که قانون، فصل الخطاب است و تایید افراد از جناح ها و سلایق مختلف حاکی از پرهیز شورای نگهبان از اعمال دیدگاه سیاسی و مصلحت اندیشی است.

نماینده شرق گلستان تاکید کرد: خروجی تصمیم شورای نگهبان نشان داد که حاشیه سازی و جنگ روانی ایجاد شده در فضای حقیقی و مجازی هیچ خللی در تصمیم آنها نداشته و نخواهد داشت.

وی تصریح کرد: جریان نفوذ، موضوع مهمی است که شورای محترم نگهبان باید به آن توجه ویژه داشته باشد و با تصمیمی که برخاسته از مر قانون اساسی است مردم و کشور را از جریان نفوذ و نفوذی های احتمالی مصون نگه دارد.

آریانپور در پایان گفت: شورای نگهبان تاکنون ثابت کرده است که انقلابی است و باید انقلابی هم باقی بماند؛ تا ثمره این تصمیمات انقلابی کمک به انتخاب افراد صالح و توانمند توسط مردم و کاهش مشکلات مردم باشد.

 

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1737773
ارسال نظر
نظرات