شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان همدان
ساعت: 09:57 منتشر شده در مورخ: 1400/03/06 شناسه خبر: 1737960
کارشناس سیاسی و استاد دانشگاه:

همه کشورهای اروپایی و حتی مسیحی هم نهادی شبیه شورای نگهبان دارند/ هیچ کشوری مستقیما مصوبات پارلمان را در دولت اجرا نمی کند

همه کشورهای اروپایی و حتی مسیحی هم نهادی شبیه شورای نگهبان دارند/ هیچ کشوری مستقیما مصوبات پارلمان را در دولت اجرا نمی کند
محمود قاسمی در همدان گفت: اینکه برخی فکر می کنند فقط ایران شورای نگهبان دارد و در جاهای دیگر دنیا نیست، کاملا اشتباه است چرا که همه کشورهای اروپایی شورای نگهبان دارند و کمتر کشوری داریم که مستقیما مصوبات پارلمان را در دولت اجرا می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصر همدان، با توجه به اعلام نظر شورای نگهبان و اعلام اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده، محمود قاسمی، کارشناس سیاسی و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار ما گفت: ملت بزرگ ایران آماده هستند که یک حماسه بزرگ را 28 خردادماه رقم بزنند.

وی افزود: مردم به دنبال تشکیل دولت انقلابی که مدنظر مقام معظم رهبری و حل مشکلات جمهوری اسلامی هستند. در خصوص شورای نگهبان امام خمینی (ره) بارها فرمودند تضعیف شورای نگهبان حرام است و ما نباید طوری حرف بزنیم که شورای نگهبان در ذهن جوانان نسل جدید ما به عنوان یک مانع پیشرفت معرفی شود.

قاسمی تاکید کرد: تضعیف شورای نگهبان به نوعی تضعیف نظام جمهوری اسلامی است و شورای نگهبان همان طور که از نامش مشخص است نگهبان اسلامیت نظام است.

وی عنوان کرد: وقتی بیان می کنیم نظام انقلاب کرده، این یعنی که یک تضمین برای ادامه کار ها می خواهیم و اگر شورای نگهبان نبود، اسلامیت و جمهوریت نظام تا به حال باقی نمی ماند.

کارشناس سیاسی گفت: اینکه برخی فکر می کنند فقط ایران شورای نگهبان دارد و جاهای دیگر دنیا نیست کاملا اشتباه می کنند؛ چرا که مثلا همه کشورهای اروپایی شورای نگهبان دارند و کمتر کشوری داریم که مستقیما مصوبات پارلمان را در دولت اجرا کند؛ کشورهای مسیحی نیز 6 نفر حقوقدان و کارشناس دینی مسیحی قرار می دهند.

وی افزود: برخی فکر می کنند شورای نگهبان اختراع جمهوری اسلامی است؛ این دیدگاه جای تاسف دارد و باید بدانیم در همه جای دنیا یک گروه تخصصی برای بررسی صلاحیت کاندیداها وجود دارد .

قاسمی گفت: قانون شورای امنیت ملی لازم الاجراست و کسانی که فساد داشته یا نزدیکانشان در کشورهای متخاصم زندگی کنند نمی توانند رئیس جمهور باشند و این بند را خیلی از کشورها دارند.

قاسمی تصریح کرد: اگر شورای نگهبان دلایلی برای رد صلاحیت نداشته باشد اجازه رد صلاحیت را ندارد و اگر فشاری روی شورای نگهبان افزایش پیدا کند می تواند دلایل عدم صلاحیت تک تک افراد را بیان کند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: 6حقوقدانی که با رای خانه ملت و 6 فقیهی که با حکم رهبری در شورای نگهبان باشند نمی توانند بدون دلیل کسی را رد صلاحیت کنند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1737960
ارسال نظر
نظرات