شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 13:58 منتشر شده در مورخ: 1400/03/06 شناسه خبر: 1738050
خاموشی‌ها بحرانی شد؛

قطعی برق و اختلال در نسخه الکترونیک؛ دردسر جدید پزشکان البرز/ سردرگمی بیماران، خرابی دارو در داروخانه‌ها و زیرساختی که پاسخگو نیست

قطعی برق و اختلال در نسخه الکترونیک؛ دردسر جدید پزشکان البرز/ سردرگمی بیماران، خرابی دارو در داروخانه‌ها و زیرساختی که پاسخگو نیست
طی روزهای اخیر پزشکان و داروخانه های استان البرز از معضلات ناشی از خاموشی ها بی نصیب نمانده و با قطعی برق در ثبت نسخه های التکرونیک بیماران به مشکل برخورده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تیتریک، این روزها خاموشی و قطعی برق تیتریک بسیاری از رسانه ها شده و داد خیلی از مردم را در آورده است.

قطعی‌ هایی که به یکباره همه را غافلگیر کرد و اختلال در امتحانات دانش آموزان، آسیب نوسان برق به لوازم خانگی مثل یخچال و تلویزیون، از کار افتادن کولر‌های منازل و ادارات و تحمل گرمای طاقت فرسا را به همراه داشته است.
 
این قطعی برق نفس‌ بیماران کرونایی قرنطینه در خانه را هم به شماره انداخت و نگرانی‌ ها از خرابی واکسن و داروخانه‌ ها قوت گرفت و بسیاری از پزشکان و مسئولین تامین اجتماعی در این باره ابراز نگرانی کردند.
 
پزشکان و داروخانه های استان البرز هم از این معضل بی نصیب نمانده و با قطعی برق در ثبت نسخه های التکرونیک بیماران به مشکل برخورده اند.
 
اگر چه به گفته قورچیان مدیرکل سازمان تامین اجتماعی البرز پزشکان می توانند روی یربرگ خود داروها را تجویز کرده و داروخانه هم نسحه را به بیمار تحویل دهد اما عملا قطعی سامانه آنلاین ثبت نسخه پزشک ها و بیماران را با مشکل مواجه کرده است.
 
خبرنگار تیتریک به سراغ معاون درمان سازمان تامین اجتماعی البرز رفته است تا پیگیر این معضل شود، داوود موسی پور درباره این موضوع در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار تیتریک، می گوید؛ متاسفانه مطب پزشکان برق اضطراری یا ups ندارند.
 
وی افزود: با نبود برق امکان ثبت نسخه الترونیک برای پزشکان وجود ندارد و قطعی برق به این زیرساخت لطمه خواهد زد در حالی که نسخه الکترونیک در کشوری مانند ترکیه ۱۵ سال بدون مشکل اجرا شده است.
 
موسی پور اظهار داشت: طی ۴ سال اخیر نسخه الکترونیکی در مراکز ملکی سازمان تامین اجتماعی بدون دغدغه اجرا شده است چرا که با قطعی برق هم به واسطه مجهز بودن مرکز به برق اضطراری بدون هیچگونه مشکلی نسخه بیماران نوشته می شود.

وی تصریح کرد: متاسفانه پزشکان کل کشور در مطب با مشکل قطعی برق دست و پنجه نرم کرده و نمی توانند نسخه خود را الکترونیک ثبت کنند. نمی توانیم پزشکان را هم مجبور به خرید ups کنیم.
 
موسی پور گفت: تمام پزشکان البرز با توجه به اینکه خدمات الکترونیک الزامی شده است با قطعی برق با مشکل مواجه شده اند چرا که به جز نیروهای مسلح، بیمه های خدمات درمانی و تامین اجتماعی مشمول طرح نسخه الکترونیک شده اند.
 
وی افزود: زمانی پزشک نتواند نسخه خود را به صورت الکترونیک به ثبت برساند داروخانه هم قادر به تحویل دارو به بیماران نیست، اگر چه پزشک می تواند روی سربرگ خود نام داروها را نوشته و بیمار آن را از داروخانه تهیه کند اما قطعی برق زیرساخت الکترونیک را زیر سوال می برد.
 
موسی پور اظهار داشت: با توجه به شیوع ویروس کرونا نسخه الکترونیک می توانست در قطع زنجیره کووید ۱۹ موثر باشد اما با قطعی برق پزشک را ناچار می کند که از همان روش کاغذی استفاده کند، از طرفی ثبت سیستمی نسخه تخلفات مالی را به حداقل می رساند.
 
وی تصریح کرد: یکی از مزایای نسخه های الکترونیک این است که می تواند از روند تجویز نسخه های یک پزشک به این مسئله پس برد که آیا داروهای تجویز شده توسط وی جایگاه علمی دارد یا صرفا برای تجارت است.
 
موسی پور گفت: با نسخه الکترونیک به راحتی می توان متوجه شد که یک پزشک سلامت کار می کند یا به دنبال تجارت خواهد بود، این طرح شفاف سازی کرده و جلوی فساد را در سیستم درمان می گیرد، پزشک و نظام بیمه ای را هم پاسخگو می کند.
 
وی افزود: باید بسترهای لازم را اجرای طرح نسخه الکترونیک فراهم کرد نه اینکه با قطعی برق مانعی برای آن ایجاد کرد، کلیه داروخانه های البرز با تامین اجتماعی قرارداد دارند اما با این معضل قریب به ۹۰ درصد پزشکان استان با مشکل مواجه شده اند.
 
 بسیاری از داروها برای حفظ کیفیت و اثربخشی زنجیره سرد دارند و در صورت قطعی برق و افزایش دما آسیب می بینند، باید توجه داشت که حتی داروهای عادی در قفسه ها هم باید در دمای زیر ٢۵ درجه نگهداری شوند و فعالیت کولرها در داروخانه نقش مهمی در حفظ سلامت داروها دارند.
 
همچنین بر اساس اعلام علی فاطمی نائب رئیس انجمن داروسازان کشور پزشکان می‌توانند نسخه را اگر دسترسی به سیستم الکترونیک نداشتند کاغذی بنویسند اما داروخانه‌ها در نهایت مجبور هستند استحقاق سنجی را انجام دهند و نسخه را الکترونیکی بپیچند از طرفی برخی از نسخه ‌ها به دلیل اینکه بیمار دفترچه بیمه ندارد الکترونیکی نوشته می ‌شود و در ساعات قطعی برق امکان تحویل داروی بیمار میسر نیست.
 
در خاتمه باید گفت: متاسفانه عدم هماهنگی بین دستگاه های اجرایی و قطعی های برق مکرر بسیاری از خدمات عمومی را با مشکل مواجه کرده است اما گویا دولت نمی خواهد پاسخگوی سناریوی بی تدبیری های خود باشد.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1738050
ارسال نظر
نظرات