شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان اردبیل
ساعت: 17:11 منتشر شده در مورخ: 1400/03/07 شناسه خبر: 1738253
در خطبه های نماز جمعه استان اردبیل مطرح شد؛

انتخابات تکریمی بزرگ برای یک ملت است/تحول به نفع جوانان، نسخه علاج مشکلات کشور است

انتخابات تکریمی بزرگ برای یک ملت است/تحول به نفع جوانان، نسخه علاج مشکلات کشور است
نماینده ولی فقیه در استان اردبیل گفت: انتخابات تکریم بزرگ برای یک ملت است و هیچ تکریمی بالا تر از این تکریم نیست ملت از طریق انتخابات سرنوشت کشور و نوع سلیقه حاکم بر مدیریت کشور را تعیین می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  سبلان ما ، ائمه جمعه استان اردبیل در خطبه های نماز جمعه از انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری به عنوان بزرگترین و مهمترین واقعه سال نام برده و اعلام داشتند:تلاش همگان برای حضور گسترده مردم در صحنه انتخابات نخستین وظیفه شرعی و قانونی هر یک از مردم است.

امام جمعه اردبیل: انتخابات تکریمی بزرگ برای یک ملت است/استقلال کشور، بدون اقتدار در میدان معنا ندارد

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل گفت: انتخابات تکریم بزرگ برای یک ملت است و هیچ تکریمی بالا تر از این تکریم نیست ملت از طریق انتخابات سرنوشت کشور و نوع سلیقه حاکم بر مدیریت کشور را تعیین می کند.


آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل، اظهار داشت: انتخابات بزرگترین و مهم ترین حادثه سال جدید است، اراده ملت ما از طریق انتخابات در مدیریت کشور تنفیذ می شود و وجود انتخابات دلیل اصلی وجود حاکمیت ملی است و انتخابات تکریم بزرگ برای یک ملت است و هیچ تکریمی بالا تر از این تکریم نیست ملت از طریق انتخابات سرنوشت کشور و نوع سلیقه حاکم بر مدیریت کشور را تعیین می کند.

وی با بیان اینکه ملت از طریق انتخابات چهار سال کشور رادر اختیار سلیقه خاص مدیریتی قرار می دهد و این سلیقه می تواند کشور را به اوج برساند و می تواند کشور را مفلس نماید، افزود: ملت از طریق انتخابات سفره خود را بزرگ یا کوچک می کند، ارزش پول ملی را تقویت یا تضعیف می نماید، ارزش پاسپورت کشور را پایین یا بلند می کند زیر ساخت اقتصادی را تقویت یا ضایع می کند.

امام جمعه اردبیل گفت: همه این امور و دهها امر مشابه آن از طریق انتخابات در دست ملت است و هیچ ظلمی بالاتر از این نیست که ملتی از این فرصت عظیم استفاده نکند؛ یک ملت چه در انتخابات شرکت کند و چه  نکند بعد از آن حق گلایه و احتجاج ندارد.

آیت الله عاملی با بیان اینکه اگر در انتخابات شرکت کرد و دولت ضعیف را تعیین کرد از این جهت حق گلایه ندارد که خودش دولت ضعیف را انتخاب کرده است و اگر شرکت نکرد باز حق گلایه ندارد چون عدم شرکت تقدیم دو دستی یک حق بزرگ برای دیگران است ، ابراز داشت: او با عدم شرکت باعث شد که انسان های نالایق تولیت امور را بدست بگیرند و از این جهت قطعا در محکمه وجدان و ملت و محکمه الهی مسئول است.

وی تاکید کرد: از همین جا معلوم می شود که اختیارات ریاست جمهوری در ایران بسیار فوق العاده است و دست رئیس جمهور در تمام عرصه ها کاملا باز است.

نماینده ولی فقیه در  استان اردبیل  در بخش دیگری از خطبه ها افزود: قطعا برای آحاد ملت عزیز ما اولویت اول حل گره های کور اقتصادی و بن بست های معیشتی است از این جهت باید سلایق مختلف مدیریت اقتصادی در صحنه انتخاب حاضر باشند ولو سلیقه های متفاوت سیاسی بطور کامل حضور نداشته باشند و در حال حاضر سلایق بسیار متفاوت مدیریتی نیز در انتخابات حاضر شده اند و برنامه ها و روش های آنها نیز کاملا متفاوت با یکدیگر است و ملت ما برای انتخاب هر سلیقه مدیریتی از طریق انتخابات مبسوط الید است.

امام جمعه تصریح کرد: خون مقدس شهداء این فرصت عظیم را برای ملت ما فراهم کرده است و همه انسان ها عقلا ، شرعا و عرفا ملزم به استفاده از فرصت های سرنوشت ساز هستند

 وی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: التماس امروز آل سعود برای صلح با دولت یمن و چرخش 180 درجه برای تعامل با ایران و بلکه سرعقل آمدن 1+5 دربرابر ایران و پیروزی دیپلماسی ایران همه بخاطر اقتدار در میدان است و اگر اقتدار میدانی نباشد قطعا و حتما فعالیت های دیپلماسی عقیم خواهد بود.

آیت الله عاملی با بیان یادمان نرفته که در سالهای گذشته در مذاکره هسته ای یک از اروپایی ها با جسارت و تحقیر گفت ایران به اعصاب ما سوهان نکشد و الا کار دیگری برای ایران می کنیم، افزود: یکی دیگر از آنها در سخنان کفر آمیز به ایران گفت بطور مدام بر قطعنامه سازمان ملل تاکید نکنید بالاتر از قطعنامه شورای امنیت خود خداست و ما خود خدا را قبول نداریم!

وی افزود: اما با مصوبه مجلس و پایین آوردن سطح التزامات دو پا به جفت برای تامل با  ایران و عمل به اقتضاء برجام در برابر ایران نشستند.

امام جمعه اردبیل در پایان تصریح کرد: همه این امور نشان می دهد که روش مقام معظم رهبری کاملا صحیح بوده و روش ایشان تنها راه عزت و اقتدار و اعتلاء کشور ماست؛ در دنیای معاصر که با منطق" الحق لمن غلب" اداره می شود هر ملتی اقتدار نداشته و اقتدار خود را نشان ندهد محکوم به بردگی در برابر قدرت اهریمنی است در زمان معاصر تا اقتدار اقتصادی یا سیاسی یا نظامی نباشد استقلال معنا نخواهد داشت و یکی از راههای اقتدار، انتخابات و حضور حداکثری در پای صندوق های رای است.

امام جمعه شهرستان نیر:تحول به نفع جوانان، نسخه علاج مشکلات کشور است

امام جمعه شهرستان نیر با بیان اینکه تحول به نفع جوانان، نسخه علاج مشکلات کشور است گفت: دولت جوان انقلابی بهترین راه غلبه بر مشکلات کشور است.


،حجت الاسلام آیت نعمتی امام جمعه شهرستان نیر در خطبه های این هفته نماز جمعهبا بیان اینکه تحول به نفع جوانان، نسخه علاج مشکلات کشور است گفت: دولت جوان انقلابی بهترین راه غلبه بر مشکلات کشور است.

امام جمعه شهرستان نیر در خطبه عبادی نماز جمعه به تبیین مفهوم تقوا پرداخت و از آن به عنوان شعور، حیا و عقل نام برد و گفت: آدمی وقتی به شعور می رسد و توانایی تشخیص خوب و بد را از هم بدست می آورد برای سر چهارراهی  قرار می گیرد که با انتخاب یکی از آنها می تواند به مسیر سعادت  و یا بدبختی  برسد.

وی با بیان اینکه انسان با انتخاب یکی از سه مسیر به سمت چهارپایان، درندگان، دیوانگان رهنمون می شود گفت: تنها یک مسیر است که انسان را به مسیر فرشتگان و حتی بالاتر از آنها  کشانده و سعادتمند خواهد شد.

حجت الاسلام نعمتی  به مسیر چهارپایان اشاره کرد و گفت: اگر انسان این مسیر را انتخاب کند در واقع از شهوت و غریزه تبعیت کرده و همانند حیوانات .

وی افزود: حرص، بخل، حسد، خباثت، چاپلوسی، هرزگی، بیهودگی از جمله خصلت های افراد می شود و  این به دور از جایگاهی است که خداوند متعال برای انسان قائل شده است.

امام جمعه شهرستان نیر در ادامه سخنان خود به صفات درندگان اشاره کرد و گفت: کسانی که مسیر درندگان را انتخاب کنند، دچار تکبر، استهزاء، تحقیر، بدزبانی شده و شررو می شوند.

وی با بیان اینکه مسیر درندگان، منجر می شود که  افراد عقل و شرع را کنار بگذارند گفت: این  مردم آزار و انتقام جو شده  و در کل دوزخی می شوند.

این مبلغ اسلامی به مسیر شیطانی نیز اشاره کرد و گفت: اگر فرد رویه شیطان را در پیش گرفت از خداوند دور شده نیرنگ بازی، حقه بازی، کلاهبرداری و خیانت از جمله صفات بارز آنها می شود.

وی به مسیر آدمیت اشاره کرد و گفت: اگر فرد این مسیر را انتخاب کرد در واقع با کنترل شهوت و خشم، همه صفات را تابع عقل قرار داده و پاکدامنی، سخاوت، قناعت، حیاء، شجاعت، حق گویی، صدق و صفا و اخلاص، تواضع، صبر، شکر، رضا و تسلیم از جمله صفات بارز وی شده و استمرار در این مسیر حتی وی را به مراتبه ای بالاتر از فرشتگان نیز رهنمون می کند.

امام جمعه شهرستان نیر در خطبه های سیاسی نماز جمعه این هفته به انتخابات پیش رو نیز اشاره کرد و گفت: دشمن در هر دوره از انتخابات برای عدم حضور مردم در پای صندوق های رای مردم تلاش می کند ، از هر شیوه ای برای سست کرده و خسته کردن مردم برای شرکت در انتخابات استفاده می کند تا با ضربه زدن به کشور ما به اهداف خود برسند ولی حضور مردم هر دفعه بهتر از دفعات قبل دشمنان انقلاب را مایوس کرده است.

وی از متولیان امر انتخابات خواست تا با باید مراقبت از سلامت انتخابات ، سلامت فضای انتخابات را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند. 

حجت الاسلام نعمتی با بیان اینکه مردم مشکلات معیشتی و اقتصادی دارند، گفت: دولت جوانان حزب اللهی با تخصص و تعهد و کار جهادی و روحیه  انقلابی علاج مدیریت کشور است. 

وی افزود: مدیریت خسته، پیر و ترسو مردم را از انقلاب و آرمان‌های نظام دور می‌کند

امام جمعه شهرستان نیر با بیان اینکه مسئله اقتصاد کشور اساسی ترین  مشکل کشور است، گفت: اقتصاد کشور ما بیمار است و باید این بیماری علاج شود.

وی به دردهای مزمن اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: وابستگی به نفت و خام فروشی، مداخلات غیر لازم دستگاه های اجرایی در اقتصاد، تخریب فضای کسب و کار و ساختار بودجه و نظام بانکی از جمله دردهای مزمن اقتصاد کشور است.

حجت الاسلام نعمتی با بیان اینکه ما در کشور بن بست نداریم، گفت: بن بست های کاذب را مدیریت خسته، پیر، بی‌برنامگی، بی تدبیری، عدم اعتماد به جوانان و میدان دادن به متخصصین جوان  بوجود آورده آورده اند

وی گفت: دولت آینده  راه تحول اقتصادی و کشور را باید در میدان دادن به متخصصین جوان پیدا کند.

امام جمعه شهرستان نیربا بیان اینکه تحول به نفع جوانان، نسخه علاج مشکلات کشور است گفت: دولت جوان انقلابی بهترین راه غلبه بر مشکلات کشور است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به توصیه های مهم مقام معظم رهبری به نمایندگان مجلس اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری در این دیدار ضمن اعلام رضایتمندی از تلاش و همت نمایندگان مجلس توصیه هایی به نمایندگان مجلس داشته و از آنها خواستند از ظرفیت جوانان متخصص و پرتوان در کنار نیروهای با تجربه استفاده کنند.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار از دست اندرکاران انتخابات و از کسانی که برای احساس مسئولیت وارد صحنه انتخابات شدند قدردانی کرد.

حجت الاسلام نعمتی گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی اعلام کردند؛ اعتراضات به شورای نگهبان از سر دلسوزی یا احتمال مشارکت پایین ایرادی به معترضین نیست اما اعتراضات به شورای نگهبان  به دلیل مخالفت با اصل شورای نگهبان ،مخالفت با اصول انقلاب و اسلام است و این محکوم است.

وی به توصیه های انتخاباتی مقام معظم رهبری نیز اشاره کرد و گفت:  ضمن حضور حداکثری در انتخابات، مردم باید دنبال افرادی باشند که بتواند دردهای کشور و ملت را درمان کند و این ربطی به اسم، شهرت، حزب و گروه ندارد.

امام جمعه شهرستان نیر خاطرنشان کرد: مردم برای داشتن مدیریت توانمند در حوزه های شهری و بخشی، باید در انتخابات شوراهای شهر و روستا دقت کنند تا با انتخاب فرد اصلح، شایسته و توانمند که توجه به مشکلات مردم را در اولیت خود قرار می دهد، آینده خوبی همراه با تعالی  و پیشرفت را برای خود رقم بزنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به انتخابات سوریه نیز اشاره کرد و گفت: انتخابات سوریه با انتخاب بشار اسد به پایان رسید، قطعاً دشمنان سوریه از جمله اسرائیل و آمریکا و مخالفان جبهه بین‌المللی مقاومت، ناراحت هستند چراکه  سوریه به علت جایگاه سوق الجیشی و جایگاهش در جبهه مقاومت، عمق راهبردی ایران محسوب شده و مورد توجه و حمایت ایران انقلابی است.

امام جمعه شهرستان نیر شکست اخیر رژیم اشغالگر قدس برابر فلسطین در جنگ نیروهای مقاومت را یادآور شد و گفت: در جنگ 12 روزه اخیر نیروهای مقاومت  با هدف قرار دادن نگین تاج اقتصاد تل‌آویو و ایجاد بحران برای صنعت اسرائیل، خسارات فراوانی به فرودگاه ها و صنعت نفت و گاز  رژیم صهیونیستی وارد و با به تعطیلی کشاندن مدارس و دانشگاه‌ها، سقوط کامل بخش گردشگری رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی را رقم زدند.

وی با بیان اینکه امروز رژیم صهیونیستی بیش از گذشته از قدرت جبهه مقاومت در هراس است، گفت:رژیم صهیونیستی ضعیف‌تر از همیشه شده است و این در حالی است که فلسطین مثل حزب‌الله از این به بعد  قهرمان خواهد شد و در رویارویی های پیش رو اسرائیل  بازنده خواهد شد.

حجت الاسلام نعمتی اظهار امیدواری کرد: ملت‌های مسلمان مثل حزب‌الله ،سویه، عراق و  فلسطین برای نابودی اسرائیل، حاکمان خود را به صحنه بیاورند.

وی در بخش پایانی سخنان خود ضمن قدردانی از جوانان ستاد نمازجمعه در برگزاری کلاس‌های توانمند سازی کنکور، خواستار حمایت مسئولان شهرستان از جوانان شد و گفت: در صورت حمایت از جوانان و تداوم فعالیت های اثرات بسیار خوبی در شهرستان را شاهد خواهیم بود.

امام جمعه شهرستان نیر به پایاب سد سرخاب نیز اشاره کرد و گفت: انتظار ما از  استاندار اردبیل به ویژه مدیران استانی امور آب و کشاورزی ،مدیریت پایاب سد سرخاب و حل مشکلات مردم روستاهای پایین دست است.

وی از زحمات ارشادی در راستای حل مشکل آنتن دهی و اینترنت روستای کمال آباد و روستاهای اطراف قدردانی کرد و گفت: زیبا سازی مسیر بولاغلار، بازسازی مجسمه شهریار  و آغاز عملیات جاده چهاربانده نیر به سراب  از جمله کارهای در خور تحسین بود که توسط مسئولین شهرستان در راستای محرومیت زدایی و پیشرفت شهرستان انجام گرفت.

حجت الاسلام نعمتی از بخشدار کورائیم نیز به خاطر به خاطر کمک در اشتغالزایی برای جوانان این منطقه نیز قدردانی کرد و گفت: همه باید تلاش کنند تا با حل مشکلات مردم به ویژه جوانان، در جامعه امید افرینی کنند.

 

حجت‌الاسلام کریم اسدی در خطبه‌های  نماز جمعه خلخال به نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا اشاره کرد و تلاش همگان برای حضور گسترده مردم در صحنه انتخابات را نخستین وظیفه شرعی و قانونی هر یک از مردم دانست.

وی با دعوت از مردم جهت شرکت گسترده در انتخابات و انتخاب اصلح با الهام‌گیری از هدایت‌های خداوند اظهارکرد: به سخنان کسانی که بلندگوی شیطان بوده و مردم را به رای ندادن در این انتخابات دعوت می‌کنند، نباید اعتماد کرد.

خطیب جمعه خلخال با گرامیداشت هفتم خردادماه سالروز تاسیس مجلس شورای اسلامی و روز قانون در کشور افزود: در دین اسلام به قانون‌گرایی و قانون‌مداری بسیار تاکید شده و همه افراد جامعه وظیفه دارند قانون را حتی در مواردی که به ضرر آنها تمام شود را نیز قبول کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود دخانیات و سیگار را سوغات شوم استکبار برای ملت‌های مختلف جهان از جمله مردم ایران اسلامی دانست و افزود: هدف استکبار جهانی از ترویج فرهنگ استعمال دخانیات در بین ملت‌های جهان رسیدن به اهداف شوم خود با استفاده از این وسیله مرگبار است.

خطیب جمعه خلخال اظهارکرد: سالانه میلیون‌ها نفر در جهان جان خود را به علت استعمال دخانیات بویژه سیگار از دست می‌دهند و این در حالی است که میلیون‌ها انسان نیز به علت مصرف دخانیات دچار بیماری‌های مختلف قلبی و تنفسی شده و زندگی خود را به سختی ادامه می‌دهند.

وی با بیان اینکه مرگ و میر ناشی از سوء مصرف مواد دخانی در ایران اسلامی سالانه بیش از ۱۰۰ هزار نفر اعلام می‌شود، گفت: استعمال دخانیات نه تنها موجب از بین رفتن جان مردم و سرمایه‌های انسانی می‌شود بلکه سالانه بخش مهمی از سرمایه‌های مادی نیز برای تهیه سیگار و مصرف مواد دخانی هزینه شده و دود می‌شود.

او بیان کرد: در حالی که مصرف دخانیات بر اساس فتوای برخی از مراجع تقلید همچون آیت‌الله مکارم شیرازی حرام اعلام شده برخی دیگر از مراجع تقلید نیز به پرهیز از استعمال مواد دخانی تاکید می‌کنند.

حجت‌الاسلام اسدی همچنین گفت: کاهش سن مصرف دخانیات در کشور و ترویج فرهنگ مصرف سیگار در بین قشر نوجوان و جوان جامعه بسیار نگران‌کننده بوده و یکی از راهکارهای کارساز پیشگیری از اشتیاق  نسل جوان به استعمال دخانیات ترویج فرهنگ ورزش در جامعه است.

وی با تبریک و گرامیداشت سالروز ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای اظهارکرد: انتظار از مسئولان دستگاه‌های اجرایی استان اردبیل تامین اعتبار موردنیاز برای اجرای پروژه‌های ورزشی در مناطق روستایی خلخال و توزیع امکانات مساوی ورزشی در شهرستان‌های استان است و از مردم منطقه نیز انتظار می‌رود با اختصاص بخشی از اوقات روزانه به ورزش‌های همگانی فرصت نفوذ فرهنگ استعمال دخانیات به نسل جوان جامعه را از دشمنان ملت بگیرند.

امام جمعه پارس آباد:  انتخابات ، امر به معروف است

حجت الاسلام باقری بنابی امام جمعه شهرستان پارس آباد با اشاره به بخش« و قلوبهم محزونة و شرورهم مأمونه» خطبه ۱۹۳ نهج البلاغه اظهار داشت: در افراد متقین همواره حزنی و غم و اندوهی قلب آنها را فرا گرفته و این غم و اندوه از این است که خدای نکرده در اعمال و رفتار و مسئولیتهای مان دچار کم کاری و کوتاهی نشده و در حق کسی ظلم نکرده و یا به غیر خداوند نه اندیشیده باشند.

 وی ادامه داد: علاوه بر آن بخشی دیگر از این اندوه هم غم عشق الهی و دوری از خداوند تبارک و تعالی است ، که افراد متقین را می رنجاند.  

حجت الاسلام باقری بنابی اظهار داشت: روز جمعه روز آشتی با خدا و روز استغفار از گناهانی است که در یک هفته به آن ها دچار شده است روزی است که انسان باید خود را از ضلالت گناهانی که مرتکب شده است برهاند، به خدا قسم انسان برای ماندن در این دنیای فانی خلق نشده است و این دنیا فقط و فقط محل آزمون و امتحان است و انسان باید در این دنیا همواره در سعی و تلاش برای ساختن عقبای  خود باشد.

وی در ادامه با اشاره به به مسئله امر به معروف و نهی از منکر در شهرستان پارس آباد افزود: امر به معروف و نهی از منکر یکی از مسائل مهم و اساسی دین است و از اهمیت بسیاری در دین مبین اسلام برخوردار بوده و از فروع دین است که متاسفانه بنده از زمانی که در این شهر در خدمت مردم هستم همواره و موکداً در خطبه‌های نمازجمعه عرض کرده‌ام که امر و نهی از منکر در این شهر مقداری به فراموشی سپرده شده و و در بین مردم عمل به این وظیفه الهی کمرنگ شده است.

وی در ادامه با بیان این که رعایت نکردن حجاب و عفاف حق الناس است افزود: رعایت نکردن عفاف حجاب از گناهان بزرگ و عملی خانمان سوز بوده و چه بسیار هستند طلاق هایی که به واسطه خودنمایی های افرادی که حجاب خود را رعایت نمی کنند صورت گرفته است و منشا مشکلات این خانواده ها و فروپاشی بنیان زندگی برخی افراد شده اند.

وی در ادامه  با اشاره به اینکه مردم آزاری  گناه بوده و از نظر اخلاقی هم کار بسیار ناپسندی است اظهار کرد: مومنین باید جلوه‌ی رحمت باشد و مردم از شرور ها به این افراد پناه بیاورند نه اینکه مردم از دست و زبان و اعمال این افراد هم در امان نباشند در شهر ما نیز برخی اوقات دیده می‌شود که حتی در نیمه های شب برخی افراد با بالا بردن صدای موسیقی مردم را مورد آزار و اذیت قرار می دهند.

وی در ادامه با اشاره به بحث شورای نگهبان بیان کرد شورای نگهبان متشکل از حقوقدانان و فقهای عظیم الشأنی است که امین و امانتدار و متعهد و متخصص بوده و به جز قانون و شرع مقدس چیزی دیگر را در تایید یا رد صلاحیت ها دخالت نمی دهند و رد صلاحیت هایی که شده همه و همه از لحاظ قانونی ملاک هایی داشته و شورای نگهبان هم برای حفظ اعتبار و آبروی خود اشخاص به صورت عمومی علت رد صلاحیت شدنشان را بیان نمی‌کند که در صورت لزوم و اقتضای مصلحت می توانند آنها را بیان کنند، اگر افراد مصر به این امر باشند.

وی ادامه داد اکنون که صلاحیت ۷ نفر توسط همین شورای نگهبان تایید شده خیلی باید دقت کرد که نکند عده ای در مقابل این نهاد مقدس که ضامن اسلامیت نظام است  بایستند و انشاءالله مردم نیز با حضور حداکثری خود در انتخابات شرکت خواهند کرد‌ و پوزه دشمنان را به خاک خواهند مالید و در انتخابات هم با تحقیق در خصوص کاندید ها ، آگاهانه به آن ها رای خواهند داد.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1738253
ارسال نظر
نظرات