شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 15:49 منتشر شده در مورخ: 1400/03/08 شناسه خبر: 1738541
مدیر امور باغی جهاد کشاورزی خبر داد

پیش بینی کاهش ۳۰ درصدی تولیدات باغی خراسان شمالی در سال جاری

پیش بینی کاهش ۳۰ درصدی تولیدات باغی خراسان شمالی در سال جاری
محمدعلی شریکیان گفت: پیش بینی می شود که در سال جاری از سطوح باغی آبی و دیم استان به طور میانگین تا 30 درصد کاهش تولید اتفاق افتد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدعلی شریکیان، مدیر امور باغی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در گفت و گو با عصراترک اظهار کرد: سطح باغات آبی و دیم خراسان شمالی حدود ۵۱ هزار هکتار است که ۲۵ درصد از این سطح، باغات دیم هستند که باردهی آنها به بارش باران وابسته است.

شریکیان عنوان کرد: در سطح باغات دیم استان محصولاتی کم آب طلب از جمله انگور، باران، گل محمدی و شماری از گیاهان دارویی از جمله زیر سبز کشت شده اند.

وی در ادامه با یادآوری این مطلب که کم بارشی ها و بروز خشکسالی بر میزان باردهی سطوح باغی بسیار اثر گذار است و موجب اُفت در تولید محصول می شود، اعلام کرد: پیش بینی می شود که در سال جاری میزان برداشت محصول از سطوح باغی آبی و دیم به طور میانگین تا ۳۰ درصد در مقایسه با سال گذشته کاهش داشته باشد.

وی افزود: پیش بینی می شود در سال جاری از سطح باغات آبی استان تا حدود ۳۰ درصد و از سطح باغات دیم استان تا ۵۰ درصد کاهش برداشت محصول اتفاق افتد.

مدیر امور باغی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی خاطر نشان کرد: پیش بینی می شود که در سال جاری ۲۱۵ تا ۲۲۰ هزار تن محصول از سطوح باغی استان برداشت شود و این در حالی است که در سال گذشته ۳۱۵ هزار تن محصول از باغات دیم و آبی استان برداشت شد.

افزون بر این، وی به توسعه کشت گلخانه ای در استان نیز اشاره و عنوان کرد: تغییرات اقلیمی، کم بارشی ها و مدیریت مصرف آب، کشت برخی از گیاهان را به محیط گلخانه ای هدایت کرده است که ریسک تولید در محیط گلخانه ای پایین تر از فضای باز است.

شریکیان گفت: در حال حاضر در استان بیش از ۷۵ هکتار گلخانه در مدار بهره برداری هستند که بیشترین محصولی که در این گلخانه ها کشت می شوند به کشت سبزی و صیفی اختصاص یافته است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1738541
ارسال نظر
نظرات