شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 11:30 منتشر شده در مورخ: 1400/03/09 شناسه خبر: 1738789

"آلما دوشن"؛ دژی فراموش شده در میان مقاصد گردشگری

"آلما دوشن"؛ دژی فراموش شده در میان مقاصد گردشگری
"آلمادوشن" یکی از مکان‌های تاریخی خراسان شمالی است که در منطقه غلامان شهرستان راز و جرگلان واقع شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصراترک، «آلمادوشن» از مکان‌های تاریخی خراسان‌شمالی است که در منطقه غلامان شهرستان راز و جرگلان واقع شده که آلما به زبان ترکمنی به معنای سیب و دوشن به معنای افتادن است، این مکان تاریخی همانند قلعه‌ای می‌ماند که وقتی در آن محل قرار می‌گیرید به همه قسمت‌های پایین دستی اشراف پیدا خواهید کرد.

ارگ یا دژ باستانی آلما دوشن، در بلندترین بخش کوهی بلند و استوانه ای شکل و منفرد قرار گرفته است، سطح این کوه نسبتا مسطح است. طول شمالی- جنوبی قلعه حدود ۵۰۰ متر و عرض شرقی-غربی آن بیش از ۱۰۰ متر است، آثار و بقایای معماری و آوار و توده های سنگ در جای جای سطح این کوه به چشم می خورد، آوارهایی که هر کدام بقایای یک بنای عظیم بوده است.در جنوبی ترین سطح این کوه به چشم می خورد و در نزدیکی لبه پرتگاهی آن بقایای یک بنای مستطیل شکل بزرگ وجود دارد که به نظر می رسد مهمترین ساختمان این قلعه است.

نام این دژ برگرفته از روستای آلمادوشن (نزدیک ترین روستا به آن) است. رگ آلمادوشن دژی نظامی است که به دوران اشکانی تا قرون میانه اسلامی یعنی قرن شش و هفتم هجری تعلق داشته است.

در واقع این اثر،  تلفیقی از طبیعت و تاریخ که بیشتر این اثر خراب شده و قابلیت بازسازی را ندارد،  اما قابلیت کاوش را خواهد داشت و در حال حاضر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی به دنبال ثبت ملی این اثر است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1738789
ارسال نظر
نظرات