شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 12:06 منتشر شده در مورخ: 1400/03/09 شناسه خبر: 1738818

کتاب صوتی نظارت شورای نگهبان بر فرآیند انتخابات منتشر شد

کتاب صوتی نظارت شورای نگهبان بر فرآیند انتخابات منتشر شد
کتاب صوتی نظارت شورای نگهبان بر فرآیند انتخابات با هدف تبیین و تحلیل صلاحیت شورای نگهبان در نظارت بر انتخابات و بررسی شبهات پیرامون آن منتشر شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به‌منظور پرداختن به پرسش‌های مرتبط با موضوع نظارت شورای نگهبان بر فرآیند برگزاری انتخابات و همه‌پرسی، ابتدا در فصل اول (کلیات) مفاهیم کلیدی پژوهش، فلسفه‌ی نظارت بر انتخابات، اصول حاکم بر نظارت بر انتخابات و الگوهای نظارت بر انتخابات در سراسر دنیا مورد مطالعه قرار می‌گیرد. سپس پیشینه‌ی نظارت بر انتخابات در ایران بررسی می‌شود؛ بعد از آن چرایی نظارت شورای نگهبان بر فرآیند انتخابات و همه‌پرسی بر اساس دیدگاه قانون‌گذار اساسی و ادله‌ی حقوقی تبیین خواهد شد. پس از آن فرآیند و روند قانونی نظارت شورای نگهبان بر انتخابات‌های مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آراء عمومی و همه‌پرسی بررسی خواهد شد؛ پس از آن حدود صلاحیت شورای نگهبان در امر نظارت بر انتخابات و همه‌پرسی از حیث ضمانت‌اجرای نظارت و از حیث قلمرو موضوعی از دیدگاه حقوقی و قانونی تبیین خواهد شد؛ سپس صلاحیت شورای نگهبان در فرآیند تأیید و رد صلاحیت داوطلبان مورد بررسی قرار می‌گیرد و در پایان محدودیت‌های مقامات ناظر بر انتخابات در نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران بیان می‌شود.

در این کتاب به بررسی حقوقی حدود و صلاحیت و اختیارات شورای نگهبان در نظارت بر انتخابات پرداخته می‌شود. در این راستا «فلسفه نظارت بر انتخابات و اصول حاکم بر آن»؛ «پیشینه و فرآیندهای نظارت بر انتخابات و همه‌پرسی»؛ «فلسفه نظارت بر انتخابات در ایران»؛ «چرایی انتخاب شورای نگهبان به عنوان نهاد ناظر انتخابات»؛ «حدود صلاحیت شورای نگهبان در نظارت بر انتخابات از حیث قلمرو ضمانت اجرا» و «محدودیت‌های مقام‌های ناظر بر انتخابات» شرح داده می‌شود. در پایان به شبهات پیرامون صلاحیت نظارتی شورای نگهبان، پاسخ داده می‌شود.

کتاب شورای نگهبان؛ نظارت بر انتخابات نوشته علی فتاحی زفرقندی و کارشناسی ناظران علمی: دکتر علی بهادری جهرمی، دکتر سید حجت الله علم الهدی توسط پژوهشکده شورای نگهبان چاپ و برای گویا شدن در اختیار گروه کتاب گویا ایران صدا قرار گرفته است.

 

انتهای پیام/ک

https://www.dana.ir/1738818
ارسال نظر
نظرات