شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 09:39 منتشر شده در مورخ: 1400/03/10 شناسه خبر: 1738936
فعال عرصه دانش‌بنیان مطرح کرد؛

ساخت دستگاه و اسپری تصفیه‌کننده هوا برای اولین بار در جهان/ شرکت‌های دانش‌بنیان کشور را از واردات بی‌نیاز می‌کنند

ساخت دستگاه و اسپری تصفیه‌کننده هوا برای اولین بار در جهان/ شرکت‌های دانش‌بنیان کشور را از واردات بی‌نیاز می‌کنند
نوری گفت: یکی از محصولات ما که جهت مقابله با کرونا و ارتقاء سلامت جامعه ساختیم، دستگاه و اسپری تصفیه‌کننده هوا بر پایه آلومینیوم اکسیژن برای اولین بار در جهان بود که این اسپری هیچ محصول مشابه داخل و خارجی ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مجید نوری، مدیر عامل شرکت دانش بنیان معین نیرو در گفت‌وگو با صبح توس، اظهار کرد: تنها راه رشد اقتصاد و بالندگی جامعه، تولید است و تا زمانی که وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی برطرف نشود، مشکلات اقتصادی کشور نیز حل نمی‌شوند.

وی افزود: متأسفانه طی سالیان گذشته عده‌ای به صورت سمبولیک اقدام به ثبت شرکت دانش‌بنیان کرده‌اند ولی هیچ محصول دانش‌بنیان حقیقی ندارند، از این رو تعریف حقیقی شرکت دانش‌بنیان این است که یک شرکت اقدام به تولید محصولی کند که هیچ شرکت دیگری قادر به ساخت آن نباشد و کشور را از واردات یک محصول خاص بی‌نیاز کند مثلاً یک شرکت اگر تلفن همراهی با کیفیت برندهای به نام خارجی تولید کند نه اینکه قطعات را وارد و در کنار هم قرار دهد، می‌تواند ادعا کند که یک شرکت دانش‌بنیان است.

شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند کشور را از واردات هر نوع محصولی بی‌نیاز کنند

نوری با تأکید بر اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند کشور را از واردات هر نوع محصولی بی‌نیاز کنند، گفت: یکی دیگر از ویژگی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان این است که علاوه بر رقابت با برندهای نام آشنا، بتوانند محصول خود را به سایر کشورهای جهان عرضه و صادر کند که لازمه این موضوع تولید کالای با کیفیت بالاست.

این فعال عرصه دانش بنیان یادآور شد: یکی دیگر از موضوعاتی که شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند در حل آن‌ها کمک بسزایی کنند، ایجاد اشتغال است زیرا اغلب این شرکت‌ها به دلیل نوپا و چابک بودن نیاز شدیدی به نیروی کار متخصص و کارگر دارند که این موضوع می‌تواند نقش بسزایی در پایین آمدن نرخ بیکاری در جامعه ایفا کند.

ساخت دستگاه و اسپری تصفیه‌کننده هوا برای اولین بار در جهان

وی خاطر نشان شد: حدود 20 سال است که اقدامات تحقیقاتی خود را شروع کرده‌ایم و بیش از 15 سال از شروع به تولید محصولات با فناوری‌های جدید در زمینه های تجهیزات پزشکی می‌گذرد. یکی از محصولات ما که جهت مقابله با کرونا و ارتقاء سلامت جامعه ساختیم، دستگاه و اسپری تصفیه‌کننده هوا بر پایه آلومینیوم اکسیژن برای اولین بار در جهان بود که این اسپری هیچ محصول مشابه داخل و خارجی ندارد و مواد خوراکی ساخته شده است و هیچ ضرری برای انسان ندارد.

نوری ادامه داد: این اسپری با ایجاد بار الکتریکی و یونی در هوا می‌تواند گازهای سمی را شناسایی و آن‌ها را از بین ببرد همچنین با  توزیع یونی که در هوا انجام می‌دهد علاوه بر تصفیه هوا و از بین بردن بوی بد محیط، از انتشار و انتقال هر نوع عامل ویروسی و باکتریایی جلوگیری می‌کند و خوشبختانه توانسته‌ایم با گذراندن آزمایش‌های لازم مجوز وزارت بهداشت را برای توزیع این محصول به دست آوریم.

این فعال عرصه دانش بنیان افزود: برای تولید انبوه این محصول سرمایه‌گذارانی از سایر کشورها مانند مالزی به ما پیشنهاد همکاری دادند اما ترجیح ما بر این بود تا بتوانیم این محصول را در داخل کشور و با سرمایه‌گذار داخلی ادامه دهیم علاوه بر آن محصولات سلامت محوری برای جلوگیری از زخم بستر، دیابت، سوختگی‌های شدید و چند داروی دیگر بر پایه آلومینیوم اکسیژن ساخته‌ایم که هرکدام از آن‌ها منحصر به فرد هستند.

وی با بیان اینکه برای توسعه اولیه خط تولید اسپری تصفیه‌کننده ها به چیزی بالغ بر 25 میلیارد تومان نیاز داریم، بیان کرد: هم‌اکنون محصولات سلامت محور ما در یک شرکت داروسازی تحت نظارت وزارت بهداشت در حال تولید است و حدود 300 نفر اشتغال ایجاد کرده است و در صورت سرمایه‌گذاری در فاز اول آن می‌توانیم برای 55 نفر دیگر اشتغال ایجاد کنیم.

نوری تصریح کرد: متأسفانه یکی از اصلی‌ترین مشکلات پیش روی شرکت‌های دانش بینان، زمان‌بر بودن دریافت مجوزها است از طرف دیگر برای دریافت تسهیلات با سود پایین تولید کننده باید سند با مجوز شهرداری ارائه دهد لذا تولید کننده نمی‌تواند این تسهیلات را نیز دریافت کند بنابراین افرادی که حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را مطرح می‌کنند به نوعی به دنبال اقدامات تبلیغاتی هستند.

این فعال عرصه دانش بنیان بیان کرد: یکی دیگر از مشکلات تولیدکنندگان، عدم نظارت دقیق بر گمرکات است بدین معنی که ما برای خرید مواد اولیه مجبور به پرداخت حق گمرک هستیم اما بسیاری از محصولات بدون گمرک وارد کشور می‌شوند و در واقع اگر تحقیقی صورت بگیرد مشخص می‌شود که این گمرک چه ضربه‌های به چرخه تولید وارد کرده است.

وی در پایان اذعان کرد: متأسفانه برخی مسئولان با دادن شعارها و آمار اشتباه می‌خواهد برای خود کارنامه ایجاد کنند که صنعت و اقتصاد ما به این میزان رشد داشته است که این موضوع در واقع مانع رشد صنعت و اقتصاد می‌شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1738936
ارسال نظر
نظرات