شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 13:28 منتشر شده در مورخ: 1400/03/10 شناسه خبر: 1739216
سرلشکر صفوی:

دولت‌ها جایگاه جهانی کشور را در سی سال آینده ترسیم کنند

دولت‌ها جایگاه جهانی کشور را در سی سال آینده ترسیم کنند
مشاور عالی فرمانده معظم کل فوا گفت: دولت ها بایستی با یک نگاه آینده پژوهانه به روندهای جهانی جایگاه کشور را در سی سال آینده ترسیم کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سردار سرلشکر پاسدار صفوی ، دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل  قوا به دعوت  رئیس پژوهشگاه ارتباطات و  فن آوری اطلاعات  از توانمندی های تحقیقاتی و اجرائی این پژوهشگاه بازدید کرد و در جمع مدیران  و محققین این پژوهشگاه  با اشاره به روندهای تغییر و تحولات جهانی و لزوم آینده پژوهی گفت: جهان کنونی با سرعتی بالا در حال تغییر و تحول است و بشریت تا سی سال آینده با جهانی جایگزین روبرو خواهد شد و بایستی برای دنیای جدید جایگاه ایران را تعریف کنیم

صفوی در ادامه با تبیین روندهای کلان  تغییرات جهانی گفت: بر اساس پیش بینی ها  ، تا سال 2050 میلادی  جمعیت جهان  به حدود نه  میلیارد و هشتصد میلیون   نفر  خواهد رسید ،  جمعیت  شهر نشین بالای 75 درصد جمعیت جهان را شکل می دهند و پیشرفت فن آوری های نوین در حل مشکلات جمعیت تاثیر شگرفی ایفا خواهد کرد.

وی ادامه داد: با کاهش نسبی فقر و گسترش طبقه متوسط در جهان و گسترش دستاوردهای  آموزشی  و استفاده همگانی از ارتباطات و فن آوری های  جدید ، خصوصا در زمینه های تولید و ساخت در همه عرصه ها  ، افراد بشر قدرتمند می شوند .

 صفوی با اشاره به توسعه فن آوریهای نوین مبتنی بر فن آوریهای فضایی و حضور در فضا  بعنوان یکی از روندهای کلان تغییرات جهانی افزود: ایران بایستی در فضا حضور موثری   داشته  باشد و امسال  چندین ماهواره  با کاربردهای مختلف  به فضا  پرتاب کند  و نیروهای مسلح می توانند در این حوزه پیشتاز باشند.

سرلشکر صفوی تغییرات بنیادین در جایجایی قدرت را یکی دیگر از روندهای کلان تغییرات جهانی  دانست و اضافه کرد: به نظر اکثر صاحب نظران  ژئوپلیتیک حوزه های روابط بین الملل و علوم سیاسی  ،در قرن حاضر جابجایی قدرت از غرب عالم به شرق عالم به آرامی در حال شکل گرفتن است و مبانی قدرت عبارتست از :اقتصاد ، فرهنگ و علوم و فناوریهای جدید و جغرافیا . جهان کنونی شاهد چند قطبی شدن قدرت خواهد  بود که یکی از قدرت های  مطرح جهان فعلی قدرت  قدرت آسیا مرکب از چین ، هند ، ژاپن و روسیه است  و از سوی دیگر بروز و ظهور قدرت  جدید جهان اسلام با توجه به توانمندیهای فرهنگی و تمدنی و اقتصاد  مبتنی بر انرژی فسیلی و قدرت فن آوری  و جمعیت و جغرافیای به هم پیوسته از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام  حتمی و قطعی است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران  بعنوان یک قدرت منطقه ای در غرب آسیا لازم است بر مبانی قدرت چهارگانه فوق  روابط خودش را با قدرت های آسیایی و کشورهای پیرامونی یعنی 15 کشور همسایه و کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی مشخص کند.

مشاور عالی مقام معظم رهبری قدرت گیری شرکت های بزرگ اقتصادی  را یکی دیگر از روندهای تغیرات قدرت جهانی دانست و گفت: با پیشرفت محیر العقول فن آوری  نوین ، بازیگران غیر دولتی  و شرکت های بزرگ اقتصادی احتمالا سردمدار رویارویی با دولت ها خواهند بود.

این استاد دانشگاه با بیان لزوم برنامه ریزی کلان و بلند مدت و تبیین جایگاه کشور در قدرت جهانی طی سی سال آینده گفت:بنظر می رسد کشور و ملت عزیز ما و دولتها  یایستی برنامه سی سال آینده خود را مشخص کنند و دولت ها با یستی با یک نگاه آینده پژوهانه به روندها ی جهانی  جایگاه کشور را در سی سال آینده ترسیم کنند ، یکی از این حوزه ها حوزه فن آوریهای نوین است  که بایستی جایگاه کشور در این حوزه مشخص شود.

وی ادامه داد: دولت آینده بایستی سند راهبردی جامع شامل تمام حوزه های علمی – فن آوری  را در برنامه بگنجاند. تا سی سال آینده  احتمالا جمعیت کشور  با همین نرخ رشد  به حدود  یکصد میلیون نفر نزدیک خواهد شد و جمعیت شهر نشین ما به بالای 70 درصد خواهد رسید، تامین نیازهای اساسی این جمعیت از غذا – پوشاک ، آب و مسکن و بهداشت و اشتغال و.. برای دولت مردان آینده یک اصل است.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی  در ادامه به زمینه های همکاری بین پژوهشگاه ارتباطات و  فن آوری اطلاعات و پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس  در پی عقد تفاهم نامه همکاری های علمی و پژوهشی که قبلا به امضاء رسیده بود پرداخت.

گفتنی است تفاهم نامه  همکاری های علمی و پژوهشی  فی مابین پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس و پژوهشگاه ارتباطات و  فن آوری اطلاعات   وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات با هدف هم‌افزایی در پیشبرد مأموریت‌ها و وظایف علمی- پژوهشی، ارتقای بهره‌وری و بهره‌برداری علمی و پژوهشی از طریق به اشتراک‌گذاری تجارب و دستاوردها و برقراری تعامل و همکاری پژوهشی مؤثر در حوزه‌های تخصصی بین دو مجموعه منعقده  گردیده بود و مقرر گردیده بود  طبق این تفاهم نامه، طراحی و اجرای پروژه­های تحقیقاتی در سطوح راهبردی، بهره‌برداری و استفادة مشترک از بانک­های اطلاعات علمی چاپی و دیجیتال، بهره­گیری مشترک از سرمایه انسانی علمی و پژوهشی، همکاری در فرایندهای علمی و پژوهشی و تهیه و تدوین مداخل دایرةالمعارف دفاعی- امنیتی انقلاب اسلامی و همچنین همکاری و مشارکت در برگزاری فعالیت‌های مشترک فرهنگی، کارگاه‌های آموزشی، نشست و همایش‌های تخصصی و تولید آثار علمی- پژوهشی انجام پذیرد.

انتهای پیام/ک

https://www.dana.ir/1739216
ارسال نظر
نظرات