شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 14:41 منتشر شده در مورخ: 1400/03/10 شناسه خبر: 1739235
دمای هوا در جنوب شرق به بالای ۴۷ درجه رسید؛

زنگ خطر بحران زیست محیطی در جنوب غربی سیستان و بلوچستان/میزان بارش ها در "دلگان" ۲۲۰ میلی متر کاهش یافت

زنگ خطر بحران زیست محیطی در جنوب غربی سیستان و بلوچستان/میزان بارش ها در "دلگان" ۲۲۰ میلی متر کاهش یافت
فرماندار دلگان گفت: با کاهش ۲۲۰ میلی متری بارندگی در دلگان و گرمای شدید می توان گفت که زنگ خطر بحران زیست محیطی در این شهرستان به صدا درآمده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون ؛ طبق اعلام هواشناسی روند افزایش دمای هوا در اکثر شهرهای سیستان و بلوچستان آغاز شده است به طوری که در شبانه روز گذشته هوای ۱۴ شهر این استان به بیش از ۴۰ درجه رسید و دلگان ۴۷ درجه سلسیوس گرمترین شهر استان شد.

ماجرایی که به دلیل کاهش بارش ها و حجم سفره های زیرزمینی، طبق گفته مسئولان امر می تواند وضعیت بحرانی و حتی فاجعه زیست محیطی را رقم بزند.

مجتبی شجاعی، فرماندار دلگان در گفت و گو با خبرنگار ما در این باره بیان کرد: به طور میانگین سالیانه ۱۴۹ روز دمای هوا در دلگان به ۴۰ درجه و بیشتر از آن می رسد که در این میان ۸۳ روز دمای هوا بالای ۴۵ درجه سانتیگراد است.
 
وی ادامه داد: امسال علاوه بر گرمای هوا، دلگان با کم بارشی شدید هم درگیر است، به طوری که میزان بارش های امسال حدود ۲۲۰ میلی متر نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.
 
شجاعی اظهار کرد: در واقع امسال فقط ۱۲ میلی متر باران در دلگان باریده و این موضوع سبب شده است تا منابع آب این شهرستان حاصلخیز از نظر کشاورزی با چالش جدی مواجه شود.
 
به گفته وی، خشکسالی شدید و دمای بالا باعث کاهش آب سفرهای زیر زمینی می شود که این پدیده در دراز مدت پدیده های اجتماعی را ایجاد خواهد کرد، توسعه پایدار دلگان و آمایش سرزمین باید بر اساس ظرفیت اقلیمی منطقه باشد.
 
وی اذعان کرد: دلگان با دمای بالای ۴۰ و ۴۵ درجه سانتی گراد در بیشترین روزهای گرم سال، رکوردار استان است، با میانگین تقریبا ۱۵۰روز بالای ۴۰ درجه و۸۰ روز بالای ۴۵درجه و بیش از ۲۵ روز نزدیک به ۶۰ درجه  و ۱۰۰ درصد مساحت دلگان تحت تاثیر درجات مختلف خشک سالی قرار دارد.
 
فرماندار دلگان با بیان این که دمای امروز دلگان  هم مانند روز گذشته به ۴۷ درجه سانتی گراد رسید، افزود: هوای نزدیک به ۵۰ درجه و گرمای بی سابقه دلگان حتی گرم‌تر از سال گرم پارسال این شهرستان بود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1739235
ارسال نظر
نظرات