شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 15:33 منتشر شده در مورخ: 1400/03/10 شناسه خبر: 1739296
پورابراهیمی:

ناترازی نظام بانکی و کسری بودجه ام المصائب مشکلات اقتصادی است

ناترازی  نظام بانکی و کسری بودجه ام المصائب مشکلات اقتصادی است
رئیس کمیته اقتصادی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: ناترازی نظام بانکی و کسری بودجه ام المصائب مشکلات اقتصادی کشور برای دست اندازی دولت ها به منابع بانک مرکزی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیته اقتصادی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در نشست خبری که ظهر امروز برگزار شد، طی سخنانی در پاسخ به سوالی درباره احتمال حضور برخی از نمایندگان مجلس در کابینه دولت آینده اظهار داشت: در صورت پیروزی دولت انقلابی مبنای ما این است که نه بنده و نه هیچیک از همکاران ما در مجلس یازدهم نه تنها هیچ نگاهی به دولت نداریم بلکه من به صراحت عرض می‌کنم هیچ یک از نمایندگان مجلس در دولت آینده حضور نخواهد داشت.

وی افزود: البته بنده این مباحث را از این جهت عرض می‌کنم که رهبر انقلاب در سخنرانی اخیرشان تکلیف را برای نمایندگان مشخص کردند و ضمن فصل الخطاب دانستن منویات ایشان خروج از مجلس را خلاف این فرمایشات  می دانیم.  

پورابراهیمی تاکید کرد: ما در بررسی برنامه ها و صلاحیت کابینه پیشنهادی ذره ای از مبانی اقتصادی و منافع ملی در خصوص تشکیل دولت انقلابی کوتاه نخواهیم آمد ضمن اینکه نهایت همراهی خود را با دولت آینده برای پیاده سازی برنامه‌های اقتصادی مدنظر بکار خواهد گرفت.   

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین در پاسخ به این سوال که آیا وعده‌های اقتصادی بعضی از کاندیداها که این روزها مطرح می شود از جمله وام ۵۰۰ میلیونی به جوانان و یارانه ۴۵۰ هزار تومانی، از نظر اقتصادی قابلیت پیاده سازی دارد،  گفت: اگر ما بخواهیم با افزایش قیمت‌ها این مبالغ را پرداخت کنیم، بیشتر باعث تخریب کشور و ضرر دیدن مردم می‌شود. باید مشخصا بگویند این مبالغ با چه روشی و به چه درصدی از جامعه تعلق می‌گیرد. تمام سخنانی که تا به حال در این خصوص گفته شده برای جلب نظر مردم بوده است و مبنای اقتصادی ندارد.

وی افزود:  دولتی مطلوب است که قدرت خرید به مردم بدهد نه یارانه و این قضیه مطلوب مردم است. این مسائل می‌تواند در آینده اثر مخرب‌تری داشته باشد؛ در این صحبت‌ها منابع مشخصی برای پرداخت مشخص نشده است یا حداقل من ندیدم که این قضیه تعریف شده باشد.

پورابراهیمی گفت: ناترازی  نظام بانکی و کسری بودجه ام المصائب مشکلات اقتصادی کشور برای دست اندازی دولت ها به منابع بانک مرکزی است که از ناحیه استقراضی برای اداره کشور می کنند که با این روش حجم نقدینگی را موجب می شود و در نتیجه این وضعیت تورم های بالا ناشی  می‌شود. 
 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اگر رئیس جمهور آینده مرتفع کردن این دو مسئله را به عنوان دو اولویت خود در دستور کار قرار دهد می‌توان امیدوار بود که چالش‌های اقتصادی به شکل قابل توجهی در مسیر هموار شدن قرار گیرد.

وی همچنین در خصوص پیوستن به FATF  و اهمیتی که در مبادلات اقتصادی دارد، اظهار داشت: در این زمینه یک پارادوکس هایی وجود دارد که باید حل شود، اساساً تحریم و اف ای تی اف باهم در تضاد هستند؛ در تمام دنیا کشورهایی که تحریم می‌شوند راه‌هایی را دنبال می‌کنند که با FATF در تضاد است و به صورت ناخودآگاه شفافیت مالی آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. نکته قابل توجه در اینجا تناقض رفتاری این نهاد مالی است، آن‌ها با کشورهایی مانند عربستان و ترکیه که پشت پرده تامین مالی تروریسم در منطقه طی سال‌های اخیر بودند و تقریباً کسی در این زمینه تردید ندارد، کاری ندارند و حساسیت نشان نمی‌دهند اما ایران را همواره تحت فشار گذاشته‌اند برای عضویت.

رئیس کمیته اقتصادی شورای ائتلاف  افزود: نظر من این است پیوستن ما به اف ای تی اف در صورتی مبنای آن شفافیت اطلاعاتی بدون نگاه سیاسی باشد، حتماً برای کشور مفید است. ضمن اینکه ما سال‌ها پیش از آن که این سازه کار در دنیا تشکیل شود در کشور ما قانون مبارزه با پولشویی  داشتیم.

انتهای پیام/ک

https://www.dana.ir/1739296
ارسال نظر
نظرات